V tomto mini-seriáli sledujeme osudy troch absolventov Yalskej univerzity od r.1954 v službách Centrálnej spravodajskej služby USA. Sledujeme ich počas 40tich rokov - a spolu s nimi všetky historické špionážne a bezpečnostné prípady a incidenty Studenej vojny, vrátane protikomunistickej revolúcie v Maďarsku, akcie v kubánskej Zátoke svíň, či pádu ZSSR. Fiktívne postavy - Jack McCauliffe, Leo Kritzky, Yevgenij Tsipin a Jackov šéf Hervey Torriti sa stretávajú s ozajstnými dejinnými postavami sveta spravodajských služieb - ako Kimom Philbym. Dozvieme sa o romancách, intrigách, falošných stopách, samovraždách, popravách, či exile. To všetko sa pritom dialo v mene ideológie, vlastenectva, alebo paranoje, či perfídnosti. Má CIA zásluhu na víťazstve Západu a slobodného sveta v Studenej vojne? (oficiálny text distribútora)

AdrianMonk

Absolutní špička. Keaton, O´Donnell i Molina předvádějí excelentní výkony, k tomu si připočtěme výborný děj a máme tu nejlepší minisérii, jaká kdy vznikla. ()

Marquis

Pokud vám nebude vadit, že CIA jsou ti hodní hoši, používající jen čestné taktiky a KGB jsou ti zlí, bezcitní, schopni zabíjet a mučit ženy, děti a zvířátka, tak se na to dívat dá. Pořád čekám na špio film, kde bych si řekl- tak to nějak mohlo být. Nemůžu si pomoct, ale dle mého se o téhle práci, pokud by to byl životopisný film agenta, natočit asi nic nedá. Protože nenápanost dle mne spočívá v každodením rutiním plnění si svých denních nekonspiračních povinností a při tom 12x za rok něco poslat, vyzvednout. Divoké přestřelky, tomu nevěřím, to by byl mezinárodní trapas a kolik takových známe?Tady si cestují (přitom znají jejich podoby) agenti CIA jakoby se nechumelilo a bavi se s režimemem dávno označenými lidmi. Nakonec je to film, každej je plnej blábolů. Tohle je prostě USA, EU agitka- my jsme a vždy jsme byli ti hodní kluci. Sralo nás to za komoušů a co máme dneska. Druhý díl je odpad. Někdo tu píše, že seriál je pro děti jako učebnice dějepisu. Proboha jen to ne. O'Donnell je spíš takovej agent 007. ()

carl.oesch

První díl mně až zas tak za srdce nechytil, i když v tom, co televize (až na řídké výjimky) vysílají to bylo asi v danou chvíli to nejzajímavější, nicméně druhý díl už byl jiné kafe. Zejména zobrazení událostí v Maďarsku a pozadí snahy intervence v Zátoce sviní bylo skvělou ukázkou rozpolcenosti demokracie v boji proti bezskrupulózním totalitám. Fakt, že likvidace Castra je zadána mafii je sice fabulace, ale nelze ji vyloučit u vědomí toho, co Cosa Nostra v Havaně a okolí ztratila. Bohužel, zde se projevuje jistá "tupost" úředníků, kteří se často nedokážou (a ani nechtějí) domluvit a nemají ani zájem pochopit věci více do hloubky a podle toho s "nimi" zacházet. Scény z Budapešti jsou podle mně zcela ojedinělé, protože tomuto tématu se nějak tak "všichni" dodnes vyhýbají a sami Maďaři musí mít velký problém z Kádára, který byl podle mně největší kreaturou maďarských dějin od jejich počátku až podnes a všichni ti normalizátoři u nás na čele s Husákem a Jakešem mu nesahají ani po kotníky. Nicméně zatímco vlastní scény jsou akční a nervy drásající, pozadí se zcela vytratilo a to docela škoda. O vazbě maďarských událostí na poznaňské povstání a především Suezskou krizi (SSSR podle všeho nechal zcela volnou ruku na Středním Východě Američanům výměnou za jejich pasivitu v maďarských událostech) i fakt, že naprosto nesmyslná politika prezidenta Kennedyho vehnala doslova a do písmene Castra do náruče Moskvy (ačkoliv Castro komunista původně rozhodně nebyl ani náhodou) zde taky není ani slovo. Spíš jsme svědky toho, jak politici řeší problémy bez hlubší znalosti faktů a invence, se snahou nést co nejméně zodpovědnosti a bez ohledu na mínění profesionálů ať už z oblasti zpravodajských služeb (skvělý je onen moment, kdy jeden ze šéfů konstatuje, že jsou zpravodajská služba a jejich hlavní činností by mělo být shromažďování vyhodnocování informací a ne organizace převratů...). Druhý díl je ukázkou selhávání CIA, přičemž dál to asi nebude lepší, protože od kubánské krize bude těch lapsusů (až podnes) ještě spousta. Spíš mně tento ještě nedokoukaný seriál nutí k zamyšlení, jak asi naši drazí evropští představitelé jednají nyní, co jim všechny ty tajné služby říkají a ukazují a jak oni s jejich poznatky pracují. A jelikož si myslím, že to nebude lepší, než jak je v seriálu ukázáno, je mi z toho lehce nevolno. To je pro mně asi největší přínos tohoto miniseriálu, který přes všechny historické nepřesnosti, vynechání a zkratky má svoji nespornou filmovou kvalitu: Nakonec, kdo si přečte komentáře Mattyho, Isherwooda a Djkomy, bude přesně vědět, kde jsou silné a slabé stránky tohoto opusu. Ačkoliv si zdánlivě protiřečí, mají všichni pravdu. A co se týká toho přehledu průšvihů, tak neúspěchy se na povrch u tajných služeb dostanou vždycky, o úspěších nevíme nic. V tom je princip tajných služeb. A kdo by si chtěl doplnit představu, jak tyhle věci fungují (zejména pak v USA), ať shlédne vynikající a mrazivě poučný film Soukromá válka pana Wilsona. ()

Fíma

Historickou věrohodnost ponechme stranou, protože pak bych musel být mnohem ostřejší. Série mě trochu zklamala. Díval jsem se na ČT2, která ji nasadila po jiné skvělé trojdílné sérii, takže hodnotím možná přísněji, než kdybych stále nebyl ovlivněn tímto dojmem. Možná, až sérii uvidím v jiných souvislostech, hvězdičku přidám, ale takto zkrátka musím dát o jednu méně. Osobně to vidím jako tři a půl zaokrouhlené směrem dolů. Jinak je to moc pěkné špionážní drama, které stojí za podívání. No, možná až na to Maďarsko, ale již v úvodu jsem si slíbil, že z historického hlediska do toho nebudu rýt, takže tak. ()

VLADEK

Na základě zdejších komentářů a hodnocení jsem byl ve velkém očekávání. Došlo k velkému zklamání. Naprostý souhlas, že Chris O´Donnell je velmi slabý a díl o maďarské revoluci je historicky naprosto mimo. ()

paddy35

Poutavě zpracovaná špionážní minisérie, kdy se nebudete moct odtrhnout od obrazovky. Seriál skvěle mapuje vznik, vývoj a práci tajných služeb a válku mezi KGB, CIA a MI6. Něco takového tu chybělo, konečně jsem se dočkal. ()

Kozlowski8

Třídílná série nám přibližuje zásadní události studené války od 50. let, kdy se začala horlivě budovat a rozvíjet špionážní síť v Evropě i USA, přes maďarský pokus o svržení režimu v roce 1956, neúspěšné vylodění v Zátoce Sviní a pokus o odstranění Fidela Castra až po rozpad Sovětského impéria a dalších totalitních režimů v Evropě koncem 80. let. Scénáristicky i režisérsky vcelku zdařilé dílo. To bohužel úplně neplatí o postavě Jacka McCauliffa, který je vyobrazen jako superagent, který má nejen špionážní úkoly, avšak také střílí proti tankům v Budapešti, posléze proti kubánským letadlům v Zátoce Sviní a o mnoho let později přichází do Sovětského Svazu zneškodnit agenta zrádce. Takový všudybýlek. Celkově ale velice zajímavé nahlédnutí do zákulisí špionáže v době studené války. 75%. ()

Baldrick

Těžké průměrovat nebo hodnotit jako celek. První část slibný rozjezd, druhá zoufalý propad a závěr opět nadechnutí k poctivému finále, které se ale bohužel nekoná (ztrapnit CML druhé strany tímto způsobem, ccc...). Celkově to působí jako rádoby inteligentní melodrama pro mírně pokročilé. Postavy šablonovité a finální vyznění pateticky didaktické (chybující dobro versus dobré úmysly na cestě do pekla). Ale atmosféra prvního a třetího dílu, vývoj situace a samozřejmě mistrovský výkon Michaela Keatona to zvedají alespoň částečně nad průměr. ()

trinan_kop

Dať menej ako 5 by bol zločin. Vytknúť sa tomu dá azda len to, že napriek tomu že často používali reálne mená a reálne skutočnosti, tak na konci, kde sa priam ponúkalo využitie Aldricha Amesa - ako skutočného agenta KGB ktorý pôsobil v CIA dlhé desaťročia - vytvorili vymyslenú postavu Kritzkého - toto je menšie sklamanie - ale napriek tomu za 5. ()

pro_rock

"Sovietsky zväz nebola krajina, bola to metafora. A takú metaforu je oveľa ťažšie poraziť." Slušná miniséria so silnými, ale aj hluchými miestami...oplatí sa dopozerať do konca. Číha tam zopár múdrych myšlienok. ()

codyak

Hrozně jsem si to užil! A bylo mi úplně jedno, že to neodpovídá historii (to Statečný srdce taky ne a slintáme nad ním do dnes ;). Téma Studený války je prostě skvělý a zábavný. Je pravda že na hlavní roli by se hodil někdo jinej (co třeba Jake Gyllenhaal - myslim ten Gyllenhaal ze Zmizení ;), ale plně to nahrazuje Michael Keaton - vzpomínáte na Kuřáka z Akt X? ()

WikingVik

Zajímavý pohled do historie vzájemných vztahů CIA a KGB, ne že ne. Bohužel docela zdlouhavé, pouze s několika nádechy křečovité akce. Za mě 51%, tzn. tři odřené hvězdičky. ()

Papinianus

Vynikajúce, vynikajúce a ešte raz vynikajúce. Hoci mám pocit, že druhá časť trolilinku za prvou a treťou pokuľháva, ale napätie, pretvárka, zrada, nasadzovanie vlastného života a konečné odhalenie robia z tohto mini seriálu to, čo by ste si mali určite pozrieť ()

ondrab

Pro mě lehce zmatená první část, akční leč poměrně nezáživná druhá a perfektní závěrečná část dává dohromady slušných 85%. Velice povedený špionážní thriller, který nás zavedl do období studené války a ukázal jaký kulišárny si ti kucí ušatí navzájem dělali. ()

maxi_tom

Po dopozeraní The Company chcem byť určite minimálne dvojitý agent, ktorého najlepšou zbraňou sú dezinformácie. Skvelá miniséria o špionáži v období kedy špionáž zažívala svoj zlatý vek. CIA vs KGB. Pre milovníkov špionážnych filmov a studenej vojny povinnosť. Perfektne napísaný scenár. Rýchlo plynúci dej plný napätia a zvratov ( áno môžu za to tí dvojití agenti a dezinformácie), ktorý okoreňujú ešte aj autentické zábery. Herecké výkony na vysokej úrovni. Zaujali ma najmä O´Donnell, Alfred Molina a Michael Keaton. Na televízne pomery krásny vizuál. A pre mňa milé prekvapenie, keď som pri úvodných titulkoch postrehol ako producenta Ridleyho Scotta. Za mňa plný počet 5* (9/10) a idem sa pustiť do ďalšieho špionážneho dielka, najlepšie zo studenej vojny. ()

daetoxx

Když se díváte musíte být ve střehu, protože jakýkoli sehnutí se pro upadlý brambůrek, může způsobit "blindside". Studená válka trochu víc zblízka, nevím jak moc si toto dílo zakládá na realitě, ale to je jedno, protože výsledek za to stojí a působí věrohodně. Jako každý musím ocenit výpravu a obzvláště druhou epizodu, na kterou se velmi hezky koukalo, ale trochu mě mrzelo, že tam nebylo nic z Československa. Herci jsou příjemní na pohled a dobře se poslouchají. Musím se přiznat, že mě to strhlo, a rozhodně jsem se nenudil, proto rozhodně doporučuji všem fanouškům špionáže. ()

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku… (viac)