Rubicon

Krimi / Dráma / Mysteriózny / Thriller
USA, 2010, 9 h 39 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvorcovia:

Jason Horwitch

Hudba:

Peter Nashel

James Badge Dale, Jessica Ann Collins, Lauren Hodges, Dallas Roberts, Christopher Evan Welch, Arliss Howard, Miranda Richardson, Michael Cristofer (viac)

Seriál točící se kolem americké agentury zabývající se různými šiframi, kódy, spiknutími a tajnými transakcemi. Jeden pracovník si všimne nápadného výsledku vyluštěné křížovky a v jeho okolí začnou podivně umírat lidé... (Tydyt007)

klida

Když jsem si zvyknul na pomalejší (= hoooodně pomalé) tempo první čtvrtiny, dostal jsem inteligentní seriál bez velkých gest a cliffhangerů, který skvěle graduje desátým a jedenáctým dílem. Arliss Howard (Kale Ingram) a Michael Cristofer (Truxton Spangler) jsou výborní. Povinnost pro ty, kteří mají rádi konspirační teorie. "Pro koho vlastně pracujeme?" ()

DaViD´82

Pomalu plynoucí atmosférický konspiračně špionážní thriller (z prostředí nezávislých analytiků pracujících pro velké státní agentury) držící se v sympaticky civilní rovině v jaké se většinou nosí britská produkce či žánrovky ze sedmdesátých let. Jásáte? Já jásal též, ale… Ale ono je těch „ale“ až příliš. První zádrhel je, že v úvodní epizodě je hlavní hrdina poddán jako génius jakému není rovno, ale v praktickém životě tak trochu nekňuba žijící si ve svém světě. Od druhého dílu je tentýž hlavní hrdina rázem velmi praktický, vychcaný a cílevědomý, ale neuvěřitelně hloupý (ve své podstatě v celém seriálu krom prologu s křížovkou nic "nevyluští" sám od sebe), který si neumí spojit ani do očí bijící informace. A co hůře; prvních pár epizod si to hledá tvář, vnitřní pnutí i tempo a více se tajemně naznačuje než skutečně (u)děje. Místo toho podstatného (Willovo pátrání na vlastní pěst a každodenní rutina jeho týmu) se to utápí v nikam nevedoucích zbytečnostech typu „asistentka řešící osobní život“. A když si to svou tvář přeci jen konečně najde, tak je rázem polovina epizod pryč a už se jde pomalu na finále, ve kterém se ukáže, že to není tak chytré, jak se to po celou dobu tvářilo; resp. v tomto případě spíše přetvařovalo. ()

Ketri

Vskutku zajímavý a "aktuální" seriál. Pro vytváření napětí a udržení diváka u obrazovky není vždy nutné používat divoké přestřelky, demoliční čety na silnicích, nechutné mrtvoly a ještě nechutnější úchyly. Ti nejhorší jsou totiž někde úplně jinde. Škoda, že byl ohlášen konec po první sérii - ale nepřestávejte luštit křížovky! ()

Fanucci

Tento seriál buduje atmosféru a rozkrývá zápletku postupně. Nepůsobí šablonovitě a nekončí každý díl typicky grandiózně ve snaze urputně udržet diváky v napětí do vysílání dalšího dílu...Nepůsobí podbízivě. A to se mi líbí (podobně působí i další seriály AMC - např. Nad Men). Buď si k seriálu najdete cestu nebo ne. Já si ji našel, protože záplatka je výborná a celé špionážní prostředí působí věrohodně. To mám rád:-) ()

Thomassi

K seriálu Rubicon jsem přišel čistě náhodou, ale když jsem si přečetl, o čem to je, neváhal jsem a hned se na něj vrhl. Zabývá se zpravodajskou službou řešící problémy dnešního světa, jako je terorismus a dění na Dálném východě. Svojí aktuálností je až překvapivě dokonalý a už vím, jak to chodí u lidí, kteří tam pracují. To vše je ale pouhá zástěrka. Jádro se točí kolem konspirační teorie útoků na Spojené státy. Člověk si po dodívání všech třinácti dílů uvědomí, že to může být klidně skutečnost, že americké nejvyšší orgány skutečně mohou mít prsty v těchto teroristických útocích, mimo jiné také třeba v 11. září. A tento seriál nutí přinejmenším k zamyšlení, protože způsob, jákým je divákovi podáván, je až neuvěřitelně uvěřitelný. Jediné, co mě mrzí, je že se zřejmě nedočkáme druhé série, protože byl projekt zrušen. A je to škoda, protože po té první zůstalo spousty nezodpovězených otázek. A proč byl zrušen? Zde se můžeme znovu jen dohadovat. Byl skutečně divácky tak neúspěšný? Protože i když jsem ho viděl až teď, jedná se pro mě o seriál roku. Proč vznikají daleko horší seriály s klidně několika sériemi? Protože Rubicon má potenciál jako kráva a je to škoda. A nebo v tom všem mají prsty americké orgány, když zjístily, že je na tomto seriálu něco pravdy? Každý ať si udělá obrázek sám. Pro mě ale 100%. ()