2-dielna filmová epopej o Karpatsko-duklianskej operácii. (STV)

Ioannes

Styl nevypadá jako dramatické umění,nýbrž jako hraný dokument skutečných událostí. Je to plné patosu (např. scéna, jak dva mladí českoslovenští spojaři jsou zraněni, jeden je v bezvědomí, druhý leží na zemi se zraněnou paží a i v tomto stavu zastřelí tuším 12 "fašistou" a nakonec oba zachrání chrabrá hlídka na koni chrabré Rudé armády, která je pochopitelně ihned navrhne na vyznamenání). Samozřejmě neschází komunistická agitace. Bojové scény jsou obstojné. Ve výsledku se na to dá koukat. ()

drankeryth

Ladislav Chudik ako general Svoboda, zahral to presvedcivo, ved je to pan herec. Vo filme ospevuju obcas komunizmus a tiez Sovietsky Zvaz, co len poukazuje, ze v tej dobe, ked vznikol tento film, to bolo samozrejme. Dnes to uz vyznie komicky. Dej filmu sa zaobera o dosiahnutie hranic do Ceskoslovenska a to konkretne o Dukliansky priesmyk. Co sa tyka samotnych bojov, tak to zas nebolo na super urovni ako by som chcel vidiet. Vyzeralo to tak bez stavy, ako odstaveny pomaranc:) Bojov tam bolo celkom dost, ale boli nejake nudne, aj ked tam dost ukazovali tanky aj z jednej aj z druhej strany. Aj umieranie vojakov bolo nepresvedcive a v niektorych situaciach aj komicke. Ani zabery kamery neboli moc ukazane, co sa deje na bojisku. Vzdy to boli take nezaujimave sceny, kde ani poriadne neukazovali ako proti sebe bojuju dve znepriatelene strany. Raz ukazali Nemcov ako bojuju proti Cechoslovakom a druhyraz zas opacne, ale skoro nikdy obidve strany naraz v jednom zabere. A ked uz to ukazali, tak len nejako odflaknuto, co mi dost vadilo. Vsetky tankove suboje boli ako na vlas podobne a vzdy vybuchovali na rovnakom mieste. Skoda, ze reziser nepouzil do filmu viac samostatnych bojov s par vojakmi, ako bol ten nemecky bunker na cs-pl hranici, aj ked toto dobijanie bunkru nebolo vobec narocne. Videl som aj lepsie filmy z domacej produkcie ako je tento. Je to celkom slusny pokus o prevedenie filmu do druhej svetovej vojny. ()

Peabody odpad!

No už jsem viděl hodně filmů z této doby, ale tohle je strašně špatná agitka, herecky nula, bojovky hodně šetrné a patos horší než u Pádu Berlína, skoro jako podobnou tematikou se zabývající taky slovenský OPd Tatier po Azovkés more :-). . Navíc scénář musel posát nějaký slabý lektor marxismu leninismu, okresního formátu, jde pod po bodu aby ukázal jak Londýn škodil české jednotce, jak Sověti i naši důsledně dbají o zdraví a životy vojáků atd atd, jak celá operace byla nezbytná, jak armáda slovenského štátu musela být odzbrojována, aby se nevrhla Rudé armádě v náručí a nepobila přitom fašisty atd atd. Hrozné. Jedině jsem znejistěl na samotném začátku, když generál Svoboda říká tušém Benešovi, kolik lidí ztratil k koncentračních táborech, tak jestli myslel ty, ze který mu do jednotky přišla část lidí ze Sibiře. ()

Udet

..sice dost přehnané, samo maximálně poplatné době vzniku, ale přesto docela koukatelné.. ..rozhodně lepší než ty megalomanské vávroviny nabité patosem. ..přestože byla Dukla ve skutečnosti jasným a ůděsně krvavým debaklem tak zde se jako již tradičně předkládá jako skvělé vítězství.. .. .i když- a docela se tomu divím- je zde i poukázáno na neschopnost čs. velitelů- jednotka si klidně staví most přímo před německými palebnými postaveními.. ..žádný průzkum, zajištění- a tak následuje nevyhnutelný masakr, který se ale přece jen nakonec změní ve vítězství, arci že pouze filmové.. Má to dobrý spád, výpravu i hudbu, takže za 3.. ()

Flego

Zo súčasného pohľadu má táto velkolepá televízna produkcia faktografické medzery. V tom čase sa podobné heroické projekty museli robiť, takže sa pri svojom hodnotení snažím nebrať to ako bernú mincu. Určite treba oceniť bojové scény, ktorých je nadostač, ale v takomto veľkom filme si želalo popracovať aj na charakteroch postáv. ()

• Film bol nakrútený v spolupráci s jednotkami východného vojenského okruhu ČSĽA. (Autogram)
  • Časti Duklianskeho priesmyku boli natáčané na delostreleckej streľnici na Záhorí. (andykovac)