Antikrist

• Česko Antikrist (viac)
Dráma / Horor / Mysteriózny / Psychologický
Dánsko / Nemecko / Francúzsko / Švédsko / Taliansko / Poľsko, 2009, 109 min

Príbeh manželského páru, ktorá odchádza vyrovnať sa so stratou malého syna na opustenú chatu v hlbokých lesoch, je nielen plný nečakaných zvratov, dusnej atmosféry, explicitných záberov, ale aj fóbií majstra postmodernej réžie, dánskeho režiséra Larsa von Triera. V Antikristovi sa spája tajomnosť Lynchovho Twin Peaks, Tarkovského Stalkera s hororovou atmosférou Kubrickovho Žiarenia či série Saw. Antikrist je však predovštekým silno vizuálnym zasvetením do ľudského podvedomia, z ktorého vystupujú démoni, o sile ktorých sme nemali potuchy. (ASFK)

veverysiak

Kostra celého príbehu vychádza zo starého čínskeho príslovia "Ak nemáš zabezpečenú všeobecnú ochranu pre seba a svojich blízkych, netrtkaj!", mimochodom, asi od piatej minúty som úporne premýšľal, komu zahadzuje sviečky viac, Larsovi alebo jeho aplaudujúcim obdivovateľom, ale o tom snáď niekedy nabudúce, milé deti, takže 15%. ()

Kosi..

Hned několikrát jsem musel zrak znechuceně odvrátit od obrazovky. Sice audiovizuálně silnej horor s hutnou atmosférou, ale ta samoúčelná brutalita, zvěrstva a nechutný (příliš detailní) záběry ten film zbytečně srážej dolů. ()

Blažena

Právě dokoukáno! Masakr. Už jsem to rozdejchala, ale chvilku to trvalo. Film je to brutální, symbolický, ale i poetický. I ta nejnestravitelnější scéna zapadá do celku. Triera znám dobře, ale na jeho film se zkrátka dopředu připravit nedá. Ještě teď se chvěju a už zase - šokoval. Trier dokáže diváka natáhnout na skřipec a pomaličku utahovat. Tleskejme Trierovi, tohle dokáže málokdo ( já si dokonce myslím, že jen on). ()

AnFak

Mistr dramatu, mistr formy, mistr_lord démon, Boží dítě. Poeta zahnívajících květin a zraněných těl, hledající duši... dovolil mi nořit se tam kam mi davno zastoupila cestu povrchní a omezená racionalita, ve mě uměle vytvářená lidmi. Tak hloboko, že prorazil mnou skrz na skrz a dovolil mi vyrůst mimo mé vlastní tělo. Genius naší doby! ()

WHMMD

Myslím, že tento film sa dá prirovnať iba k Salo - 120 dní Sodomy. Rovnako ako Pier Paolo Pasolini, tak aj Lars von Trier prekročili hranicu medzi umením a zvrátenou chorou brutalitou. Zdržujem sa radšej hodnotenia. ()

Názorožec

Film mě nijak neurazil, ale ani nerozšířil obzory. Čekal jsem, že po shlédnutí mě bude film nutit o něm přemýšlet - ale nestalo se. atmosféra a herci výborní. Pro mě nejslabší Trieruv film. ()

RealSelf

Antikrist mi přijde ohromný v tom, že nabízí snad tolik interpretací, jako je jeho diváků (což dokazují i velmi rozmanité a často rozporuplné komentáře tady). Pro mě například nebyla ani tak důležitá mytologická linie filmu (každý si z toho vezme, co chce a potřebuje), nepovažuji ho ani za horor, pro mě jde o velmi barvité ztvárnění psychické reality obou postav. Pro mě film nebyl ani chvíli nudný. Přišel mi zajímavý vývoj psychických stavů ženy s jejími panickými záchvaty, depresivními stavy vyúsťujícími psychotickou atakou. Její zvýšená sexualita by mohla být obranným mechanismem proti úzkosti - sex jako alespoň krátkodobé vybití obrovského psychického přepětí. Úžasně zpracovaný mi přišel i vývoj muže, narůstání jeho vlastní úzkosti a agrese vůči jeho ženě, ale zároveň její potlačení a ztráta terapeutického náhledu (krásně je zde vidět, proč by terapeuti neměli léčit rodinné příslušníky). Líbí se mi i užitá symbolika, kterou opět pro sebe vnímám spíše ve smyslu psychoanalytickém - například les jako vyobrazení nevědomí, ve kterém žije liška požírající sama sebe, srna nosící v sobě mrtvé mládě a vrána působící jako "deus ex machina". Přijde mi i velice patřičné třetí dějství - všechna ta projikovaná agrese, silné ambivalentní emoce a jejich štěpení vyjádřené násilím na druhém i na sobě. Někdy je nesnesitelné žít s velkou duševní bolestí a proto je i jakousi úlevou způsobit si ještě větší bolest fyzickou, která je hmatatelná. A závěr, kdy se u muže pod vlivem jeho vlastní panické úzkosti projeví dlouho potlačované emoce uložené až doposud v nevědomí, mi přišel jako ucelení celého procesu. V Antikristovi je podle mě vyjádřená spousta psychologických a psychoterapeutických jevů, takže určitě stojí za to se na to podívat, a to rozhodně ne jen jednou. ()

fikee

Zřejmě jsem viděl jiný film než většina místních recezentů. Willem Dafoe a pár skvělých minut prohrávají na body s přepálenou stopáží a prázdnotou filmu. ()

aciss

Probůh, tenhle film je fakt ubohej. Tři hodiny nechutností bez jediné rozumné myšlenky, zápletky .. Ano, film šokuje, ale bohužel nikoliv obsahem, ale přehnanou formou. Larsi, čekal jsem od tebe hodně, místo toho přišlo hodně málo. Jediný, co tenhle brak drží nad vodou, je poměrně dobrý herecký výkon od Wiliema Dafoe. Zbytek nestojí za nic ... Jedna hvězda za to, že Lars je můj oblíbnený režisér, druhá za Dafoea. Toť vše. ()

Jeer

Drama s hororovými prvky o typicky západní dichotomii příroda vs. kultura. Příroda (a tedy i žena, mající k přírodě díky svým nezvladatelným emocím a nízkým pudům daleko blíže než muž) je zde zobrazena jako zdroj všeho zla, jako něco chaotického, těžko ovladatelného, proti čemuž je třeba neustále bojovat a co je třeba ovládnout. Kulturu zde zastupuje muž, který je sice částečně zaslepen až přílišnou racionalitou, ale v zásadě vše myslí jen dobře. ()

villain

Film s velmi primitivním námětem, který zcela zbytečně (nebo spíš zcela záměrně) používá příliš složité vypravěčské postupy a s tím spojený symbolismus. Nářky na jeho nepochopení nejsou na místě, srovnání s díly Tarkovského je k smíchu. ()

ste

Výtvarná stránka i herci jsou dobří, ale opravdu jsem se nemohla přenést přes všechny ty nechutnosti, kterými nás režisér ve štědré míře obdařuje. A když ty odečteme, je to i docela nudné. ()

Africanus1

V tomhle "díle" jsem asi měl najít jakousi symboliku, která skryta pod maskou bolesti, zoufalství, šíleného násilí a naturalistických sexuálních scén přináší poselství... o čem vlastně? Nevím, a upřímně - ani to nechci vědět. A mám takový pocit, že to neví ani Trier sám. ()

Lillyilly

Příběh ok, ale s těma nechuťárnama to už trochu přeháněl, už to začalo chvílema připomínat ty americký srance typu hory mají oči dvě a pach krve apod. Ovšem v hnusnějším provedení. A to je tak všechno. Záběry se zvířaty na mě působily směšně. Ke konci filmu se v kině ozvalo: ježiši ta kráva se zase vyslíká. A to už jsem si taky říkala kdy už to skončí.... A pak si ustřihla klitoris. No a co jako - v některejch zemích taky ještě dělaj obřízku. A taky vorezlejma nástrojema. ()

DISHOA

Lars von Trier se opět předvádí a servíruje divákovi silné dílo a neotřelé vizuální zpracování. Když říkám silné nemyslím tím emocionálně silné jako Tanec v Temnotách nebo Dogville, ale silné v zobrazení násilí a sexu. Možná se tím snažil Trier vyjádřit bolest a utrpení duše ovšem tohle uberporno pojetí mi doopravdy nesedělo a připadalo mi bezduše zaměřené na šokování diváka (možná jsem jen nepochopil co chtěl tím vším pán režisér říci). Jestliže v Tanci Lars tlačil na pilu, tady ji už totálně rozdrtil. Na druhou stranu výtvarné pojetí kapitol bylo zajímavé - krásně se do filmu hodilo a vůbec vizualní zpracování musím vyzdvihnout (nevím zda to byl záměr, ale jedna ze závěrečných scén mi připomínala obrazy Hieronyma Bosche). Přesto upřímně obdivuju odvahu Willema a Charlotte, že šli do natáčení. ()

Von Trier natočí katastrofický film

Von Trier natočí katastrofický film

21.10.2009

Ale znáte ho – stejně jako Antichrist není tuctový horor, ani od projektu Planet Melancholia neočekávejte nic ve stylu Rolanda Emmericha. Ano, zápletka je sci-fi (k Zemi se přiblíží obrovská cizí… (viac)

Conan, Kolo času a Antikrist

Conan, Kolo času a Antikrist

21.08.2008

A máte tady několik zpráviček z hájemství fantasy a hororu. Nejdříve něco o dlouho plánovaném restartu Conana. Zdá se, že barbarský válečník, který na začátku 80. let proslavil Arnieho, se po mnoha… (viac)

Von Trier vyvolává Ďábla

Von Trier vyvolává Ďábla

19.04.2008

Lars von Trier a horor? Kdo viděl jeho seriál Království, ten ví, že na tom vztahu není nic nového ani neobvyklého. Tentokrát do toho ale dánský svéráz praští v celovečerní formě. Už letos v létě se… (viac)