Jatka

(festivalový názov)
Pakistan / Veľká Británia, 2007, 78 min

První pakistánský film tzv. "gore". Pět mladých Pakistánců ve studentském věku vyráží na výpravu do neznámých míst, aby viděli nejznámější pakistánskou hudební skupinu. Bohužel tento výlet se změní v noční můru a návrat domů už nebude tak lehký. (LIVINGDEAD)

SOLOM.

S „Lollywoodem“ jsem dosud neměl žádnou zkušenost, tedy co se především hororové tvorby týče, přestože mám doma zhruba 10-12 pákistánských filmů. Proto jsem pln očekávání (no především zvědavosti) sáhl po prvním z nich a nestačil jsem zírat. Varováním pro mne mělo být již různorodé hodnocení na internetu, ale na to já moc stejně nedám, takže po celkem zajímavém začátku jsem si říkal, že by to zas až tak špatné být nemuselo. Hudební vložka byla docela zajímavá a popravdě byla asi tím nejlepším, co nám tento film nabídnul. Ke všemu ostatnímu mám totiž dost velké výhrady. Kvalita obrazu, tedy kamery byla místy úděsná a i přes zřejmě nevelký rozpočet se to dalo rozhodně natočit líp. Především pak scény mimo auto. Roztřepaná kamera, máznutý obraz a chaotický střih však nebyli jediným problémem. Tím dalším byli kupříkladu ochotnické herecké výkony většiny herců (kteří si snad zahráli jen v jednom filmu) a pohledné představitelce dívky Ayeshy nepomohla ani její pohledná tvářička (kupříkladu v pornu by se určitě uplatnila lépe). Takže i zde zazářil snad jen ve své zemi oblíbený herec Rehan. ()

JFL

Stejně jako v případě tchajwanského "Invitation Only" a indonéského "Macabre" i první pakistánský zářez do žánru slasheru trpí rozkolísaností, ale přesto ho lze považovat za velký úspěch. V porovnání s oběma jmenovanými představuje "Zibahkhana" žánrově nejpoučenější a současně stylově nejosobitější dílo. Hluché momenty od úmornosti zachraňuje bollywoodsky přepjatá herecká dikce a naopak vrcholné scény filmu v sobě spojují osobitost, vypjatost a precizní realizaci. Ze scénáře je cítit nadsázka a radostné směšování motivů z žánrových klasik, které převedením do pakistánských reálií získávají uhrančivě fantaskní podobu - obzvláště podoba hlavního zabijáka představuje grandiózní nápad. 7/10 ()

J*A*S*M

Horor, na kterém je opravdu zajímavá pouze země původu. Jinak je to jen klasický slasher říznutý pár zombíkama a ochucený několika krvavějšími scénami (ale žádný gorefest se nekoná). Nejedná se o žádnou intelektuální zábavu, takže absence českých (nebo anglických) titulek zážitek z filmu nijak neohrožuje. Takže pokud máte chuť spatřit šíleného araba v zakrvácené burce, kterak honí po lese pákistánské teenagery a máchá přitom kolem sebe železnou koulí, směle do toho. ... Vida, titulky už jsou, možná tomu někdy dám druhou šanci. ()

Niktorius

Film, který se rozhodně nedá brát jako modelový zástupce pákistánské kinematografie :-) No ale kdo byl zvědavý na ujeté lollywoodské muzikály, když se může podívat na béčkové (no dobře, céčkové) gore s jednou opravdu krásnou hrdinkou, že? Kór když britská výpomoc zajistila i mezinárodní distribuci a obstojně kvalitní DVD. Režisér Omar Khan nás ani na chvíli nenechá pochybovat o tom, že se pohybujeme v totálně pokleslých vodách, takže laciné vzezření, dané hlavně použitím obyčejné digitální kamery, a herecké "výkony" by se měly spíš chválit, než hanět, protože podporují atmosféru. Jen škoda, že se tvůrci snažili osedlat hned několik sub-žánrových židlí, což nakonec nevyústilo v žádný zajímavý cross-over, ale nekoncepční maglajz. Ale i tak celkem spokojenost. Asi i kvůli obrázku Maula Jatta na dodávce hlavních hrdinů... _______ P.S: Pákistánci nejsou cikáni a už vůbec ne Arabové. Taktéž urdština nemá nic společného s arabštinou (tedy až na písmo). _______ Jsem jediný, kdo v tom filmu vidí silný sociálně-kritický podtext? :-) ()

eraserhead666

Nebýt blázen do hororů, asi bych o nějaké pákistánské kinematografii neměl ani potuchy. Takhle alespoň vím, že mají pákistánští filmaři a filmařky na svém kontě minimálně jeden horor. Vypadá to, že se skupinka místních fanoušků a fanynek hororového žánru rozhodla, že to teda zkusí taky, opsali/y veškeré hororové klišé a scény ze svých oblíbených hororů (namátkou Texas Chainsaw Massacre, Wrong Turn, Hills have Eyes, Night of the Living Dead, Haute Tension) a natočili hodně podprůměrný a takřka ničím nezajímavý (koukat na někoho, jak je zacákanej od krve, či pojídání něčeho, co má zřejmě zpodobňovat střeva mi dneska už opravdu nepřijde nijak zajímavé) horor. Najdete zde opravdu všechno – skupinku omladiny, která vyrazí na koncert, ale samozřejmě se ztratí, nezapomenou se zastavit u zapadlého obchůdku s hodně divným prodavačem (jeho výčet osobností a celebrit, které jeho obchod navštívily je nejhumornější a nejlepší scénou filmu), zcela „nečekaně“ se rozhodnou jet zkratkou, kde je potká nemilé překvapení, které někteří/ré z nich nepřežijí. Samozřejmě nemají signál na mobilu, dojde jim benzín v dodávce a zcela logicky se pro své vlastní bezpečí rozdělí. Dále zde najdete dost ujetou, psychopatickou a sadistickou rodinku a (zcela nepochopitelně a naprosto mimo dějovou zápletku) něco jako zombíky. Mimo to nějaké to gore, kanibalismus, řezání těl, vydlubování očí a nějaký ten litřík krve. Prostě nezáživné dno podprůměrnosti. A proč jsem film ozančil za TAKŘKA ničím zajímavý? Protože přece jenom něčím alespoň trochu je, a to je jeho exotičnost. Poslechneme si pákistánský rokenrol, popové hity arabského středního proudu, pokocháme se extravagantními arabskými dodávkami (teda jejich výzdobou). A alespoň střihač se občas snažil a dokázal vykouzlit zajímavé sekvence. No a hlavní záporák v zakrvavené burce mávající řemdichem (mám dojem, že husité tomu tak říkali) měl občas taky něco do sebe. Tohle všechno první pákistánský film co jsem viděl vyneslo až do dvouhvězdičkových výšin. ()

• Mezi 7. a 8. minutou je vidět, že jeden z hlavních hrdinů má v pokoji vyvěšený plakát filmu Maniak (1980). (BlackHood)