Nemocnice na kraji města - nové osudy

Česko, 2008, 12 h 42 min (Minutáž: 58–59 min)

Réžia:

Viktor Polesný

Kamera:

Josef Špelda

Josef Abrhám, Eliška Balzerová, Saša Rašilov nejml., Jana Štěpánková, Vilma Cibulková, Tomáš Töpfer, Richard Krajčo, Martin Preiss, Kamil Halbich (viac)

Hlavními hrdiny seriálu je čtyřlístek silných osobností – primářka Alžběta Čeňková, ředitel Arnošt Blažej, jeho syn Arnošt Blažej junior a sestra Fany. K nim se posléze připojují dvě další důležité nové postavy – mladý ortoped Kryštof Pavelka a poněkud drsná hvězda chirurgie, doktorka Marie Hudcová, přezdívaná po celé nemocnici Bloody Mary. (Česká televize)

Recenzie používateľa topi80 k tomuto seriálu (12)

Nemocnice na kraji města - nové osudy (2008)

Velmi příjemné překvapení. Příběhy mají hlavu a patu, jsou poutavé, postavy vycházejí ze svých původních charakterů a také noví hrdinové k sobě dokážou přitáhnout divákovu pozornost. Pokud se při reprízách celého seriálu vynechá propadáková Nemocnice po dvaceti letech, jde o více než důstojné pokračování, na které nemusíte svého času litovat. Zde obdivuji scénáristku, která dokázala právě s postavami z propadákové druhé série skvěle pracovat. Velmi zajímavé jsou postavy Jitka Ježkové, Saši Rašilova, Vilmy Cibulkové ale nakonec i téměř všech ostatních. ()

Výročí (2008) (E01)

Už v úvodním díle, který je logicky poznamenaný seznamováním s osudem postav ("Tak co ta vaše dcera, ještě pořád je tam a tam?") je patrné, že se ocitáme na úplně jiném levelu než u předchozí příšerné série "po dvaceti letech". Najednou to jde. Herci hrají, z úst jim jdou věrohodné repliky, má to docela šťávu. S postavami reprezentujícími hyperkorektní zápletky (MUDr. Novosad, Pěnkavovi) se musela scénáristka logicky rozloučit. A přitom to vlastně bylo docela jednoduché, stačilo použít variace charakterů z původní dietlovské série. Takže mladý Blažej se nám potatil, novou prostořekou doktorku nám místo Medřické reprezentuje Cibulková, polosvatý Sova bude mít zastoupení v postavě Kamila Halbicha, Töpfer nám trochu zeštrossmajerovatěl a tak dále. Jenom s tím Krajčem nemuseli tak tlačit na pilu, ale zase když si vzpomenu před lety na doktora Peterku... Co musím bezvýhradně pochválit jsou překvapivě parádní herecké výkony Zory Jandové a Jiřího Korna. ()

První kytice (2008) (E02)

Seriál se pěkně rozehrává, mnohé charaktery jdou sice trochu do krajností (a v dalších dílech to bude narůstat), ale přesto to hezky drží pohromadě. Vadí mi jen přehnané prudění doktora Pavelky. ()

Setkání (2008) (E03)

Popravdě řečeno, že je celá ortopedie strašně překvapená tím, že se fotrovi nějak nepozdává, že jeho dceru šoupli na chodbu, je dost ujeté. Legendární Inu nám v roli predátora, byť s úplně jinými metodami, nahrazuje restaurátorka Karolína. Vedle chování doktora Pavelky mi přijde dost přepálené i chování vrchní sestry. ()

Noční telefonát (2008) (E04)

Scénáristce Konášové se ta spleť intrik, prodátorů i jejich obětí a dalších propletenců hodně povedla. Oceňuji odvahu s jakou převzala ujeté charaktery i z minulé nepovedené série (např. totální magor psychiatrička Machovcová) a přidala i vlastní (sestra Alča, profík na sále a totálně nejistá v soukromí). ()

Rána zezadu (2008) (E05)

Tchán a synova kariéra, nebo dlouholetá kolegyně a trocha té cti? ()

Smyčka (2008) (E06)

Hodně pěkně rozjetý díl. Martina Válková válí a vyvrcholení její vynalézavosti na konci dílu bylo brilantní. Jenom tak přemýšlím, jak došlo k tomu, že má ortopedie v Boru (navzdory Funkemu) dobrou pověst. Primářka neudrží kladivo, korunní princ vás odoperuje jen tehdy, když ho nepovolá domina, další doktorka má trauma znemožňující fungování a tomu mladému hejskovi byste dali nejraději akorát pár face. Nakonec bych asi neměl na výběr a šel pod kudlu k Töpferovi. ()

Výměna stráží (2008) (E07)

Hodně pěkně rozjetý díl, zatím nejlepší ze seriálu. Martina Válková válí a vyvrcholení její vynalézavosti na konci dílu bylo brilantní. Jenom tak přemýšlím, jak došlo k tomu, že má ortopedie v Boru (navzdory Funkemu) dobrou pověst. Primářka neudrží kladivo, korunní princ vás odoperuje jen tehdy, když ho nepovolá domina, další doktorka má trauma znemožňující fungování a tomu mladému hejskovi byste dali nejraději akorát pár face. Nakonec bych asi neměl na výběr a šel pod kudlu k Töpferovi. ()

Sehrávání (2008) (E09)

Ukazuje se, jakou výhodu má uzavřený třináctidílný seriál. Motivů jede plno a scénáristka může hezky do jednoho dílu nasázet to, co by jindy vystačilo na 15 dílů. A nutno říci, že všechny zápletky jsou více či ještě více zajímavé. Ať už jde o magorskou psychiatričku matku, lavírování doktorky Čeňkové mezi noblesním odchodem a touhou jít si znovu za svým či řádění dominy Karolíny. ()

Velké naděje (2008) (E11)

Nejzajímavějším scénáristickým počinem této série je postava Arnošta Blažeje mladšího, která je uchopena podobně jako starý Blažej v původní sérii, jen je kromě dávky padoušství a dávky správňáctví víc semlet okolnostmi. Ale je pravda, že si Lucie Konášová vzpomněla na tu správňáckou část v nejvyšší čas :-) ()

Adventní nadílka (2008) (E12)

Předposlední díl nám rozpoutal docela pěkný koktejl. ()

Tichá noc (2008) (E13)

Závěrečný díl, jak už to u podobných seriálů bývá, je neuvěřitelně slaboučký. Takové to klasické "co jsme si, to jsme si" bez ohledu na logiku a dosavadní vývoj postav. Froťák, který se nikdy nepral, složí dvěma ranami k zemi násilného bouchače, k sobě se nehodící pár udělá okamžitý nezvratný krok, výsledek dilematu doktorky Čeňkové je absolutně nevěrohodný. Škoda, tento povedený seriál by si zasloužil lepší zakončení, ale je to vlastně jen nepatrný škraloup na povedené poslední sérii. ()