Mechanický muž

(festivalový názov)
  • Taliansko L'uomo meccanico (viac)
Krátkometrážny / Komédia / Sci-Fi
Taliansko, 1921, 25 min

Réžia:

André Deed

Scenár:

André Deed

Vědec stvoří mechanický stroj podobný člověku. Je ale přepaden gangem vedeným vůdkyní Mado, která chce získat návod na výrobu mechanického muže pro své nekalé plány... (Letní filmová škola)

Oktavianus

S plným počtem, co tu dává Douglas a ještě další, bych byl opatrnej. Já se sice nakonec přiklonil ke třem hvězdám, protože mě filmeček svou bizarností bavil, ale veledílo to opravdu není. Na začátek je třeba říct, že dochovaný film má skutečně nějakých cca 25 minut, ale původní verze měla něco přes hodinu. Jenže ta se ztratila a už neexistuje, z různých koutů světa byly zachráněny některé scény, které poslepované na sebe (a ve verzi, co je na YouTube, na kterou jsem se díval, navíc provázená Beethovenovou Ódou na radost) vytváří zajímavej surreálnej zážitek. Příběh o padoušce, co ukradne robota vědátorovi, aby jí sloužil, je prostinký, ale i tak musel být pro jistotu před filmem v titulkách důkladně převyprávěn, aby se divák chytil. Katastrofou jsou i herecké výkony, působí to jako trapná groteska toho nejslabšího kalibru, a dojmu moc nepřidají střídající se barevné filtry (modrý, žlutý, červený, zelený...). Naštěstí je tu robot - a v závěru dokonce identičtí roboti dva -, který vypadá právě tak, jak si děti asi robota představují: dvakrát tak větší než člověk, podoba s plechovou konví na zahradu nepřehlédnutelná, hýbe se asi jako Golem v socialistické slátanině Pekařův císař..., hlava s ostrým nosem zas vypadá jako ptačí, zkrátka naprosto neodolatelný. Trikově odpovídá dané době, i když jeho zrychlení, kdy se pokouší dostihnout hrdiny v jedoucím autě, jsou natolik dvojprojekční, že roztomilejší to už být nemůže. Nesmím zapomenout ani na závěrečnou vrcholnou scénu bitky obou robotů: objímají se kolem ramen, líně podupávají a skoro to vypadá, že tančí. Prostě bizár. Ale já mám bizár rád. ()

Flego

Tu si treba uvedomiť rok vzniku filmu a až potom jeho spracovanie. Ide o slušne natočenú akčnú-sci-fi-romantiku, a táto žánrová koláž robí film výnimočným. Niektoré pasáže sa nedochovali, takže treba byť pri sledovaní veľkorysý. ()

corpsy

Zmes romantiky, komédie, sci-fi a akčného filmu v nie celkom súrodom celku. Možno je to tým nedochovaným materiálom, ktorý chýba, aby s filmu spravil skvelé dielo, ktorým pôvodne asi bol. ()

farfalla

Na svoji dobu to byl poměrně propracovaný a odvážný film, např. Mado si píchne injekci do stehna. Vtipné je použití barevných filtrů – žlutý je světlo, modrý je tma, červený je záře ohně. Na youtube jsem našla italskou verzi z roku 1992 i s vysvětlením celého příběhu. Z 1821 metrů původního filmu se povedlo zachránit 740 metrů, které se uchovaly v brazilském filmovém archivu v Sao Paolo. Italové také přidali moderní hudbu, která mile dokresluje tento dobrodružný a sci-fi příběh. ()