Americký dramatický snímek natočený podle skutečné události, vypráví o smutné cestě podplukovníka Strobla (Kevin Bacon), který jako dobrovolník doprovází eskortu mrtvého devatenáctiletého vojína, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu, na cestě domů.  Dramatický snímek amerického režiséra Rosse Katze byl natočen podle skutečné události, která se stala v roce 2004 v Bagdádu. Vypráví o smutné pouti podplukovníka Michaela Strobla (Kevin Bacon), který se dobrovolně přihlásil k eskortě mrtvého devatenáctiletého vojáka Chance Phelpse, jenž zahynul při výkonu služby v Bagdádu. Cesta vede z Iráku až do města ve Wyomingu, kde se zesnulý voják narodil. Podplukovník Strobl přebírá rakev na letišti Dover v Delaware a s vojenskými poctami ji doprovází domů do Dubois k Chanceho rodině. (oficiálny text distribútora)

rikitiki

Úcta, smutek a vděčnost doprovázejí na poslední cestě tělo mladého muže. Tentokrát perfektně zvládnutý americký patriotismus, protože je neokázalý, nepředvádí se velkými gesty, jen důstojnými rituály, které vedou mrtvého domů. Jsou nesmírně důležité, dávají jistotu, jak se vypořádat se situací, která by mohla být na člověka příliš. Pevná šablona pravidel a postupů je oporou a pomáhá přeživším a to včetně těch, kteří mladého muže v rakvi za živa neznali. Přesto mu při jeho smutném návratu prokazují respekt. Pro ně i pro nás se tak z tisíců anonymních padlých ve válce v Iráků najednou vynořuje konkrétní lidská tvář, která tak dává tvář i všem dalším obětem. Skvělý nápad, jak i v době otupení z tolika zpráv o mrtvých a padlých, ukázat, že to není nějaká jednolitá masa neznámých vojáků, ale že jeden každý z nich byl individualita a člověk. ____ Ten film je pomník, který nedrtí mramorem, ale dojímá nenápadným prokázáním poslední úcty. Vlastně je to téměř dokumentární cesta důstojníka, který doprovází do rodného města mrtvého vojáka v rakvi. Přesto mezi nimi vznikne, no, přátelství asi ne, ale určitě spříznění. ()

Madsbender

Normálne by som dal 4*, lenže film mi ponúkol presne to, čo som čakal - pohľad za oponu posmrtnej púte padlého hrdinu, so skvelým Kevinom v roli dôstojníka Strobla, ktorý ho na nej sprevádzal. Scéna, keď sa pri vynášaní ostatkov z lietadla pristavia cestujúci a sledujú vykladanie, ma silno zasiahla. Tento snímok by sa mal pohybovať v červených číslach. ()

lennyd

Američani jsou opravdu hodně zvláštní národ - vyšlou statisíce svých mužů do války (a je jedno jaké, ať je to Vietnam nebo Irák). A dokud jsou tito vojáci naživu, jsou to jen pouhá čísla - ale jakmile voják zemře, najednou získává své jméno, ale hlavně úctu - a je úplně jedno jak žil, ale stává se hrdinou. A Poslední cesta je přesně o tom, podplukovník Stroble (Kevin Bacon) doprovází jednoho z těchto vojáků na cestě úplně poslední. Pokud se oprostím od samotného příběhu, který mne - jako neameričana - nijak moc neuchvátil, tak po filmové stránce musím smeknout. Film je velmi citlivě natočený, až tak - že se mi nechce vůbec polemizovat nakolik je pravdivý, a i Kevin Bacon se vybičoval k extrémnímu hereckému výkonu... ()

gogo76

Potešilo ma , že mojím hodnotením film prehupol do červenej farby na 70%...Aspoň na chvíľu. Telo mŕtveho vojaka v rakve nie je bežná batožina, preto musí mať nevyhnutne sprievod. Na jednu takúto cestu sa z vlastnej iniciatívy vydal aj podplukovník, ktorého veľmi civilne a uveriteľne zahral Kevin Bacon. Film zarezáva hlavne ako road movie, pretože na cestách sme takmer neustále. Film sa drží v mierne pochmúrnom tóne, čo pri rakve s mŕtvym vojakom si inak nejde. Pri každom salutovaní (a že ich je dosť) som si trochu pohundral, ale na druhej strane sú to predpisy i prezentácia armády pred verejnosťou, takže to chápem. Keď už ale Bacon zasalutoval po pohrebe nad miestom posledného odpočinku vojaka, kde už bol úplne sám, tak to som sa už nezdržal a hovorím si: "To tu armádu až tak žeriete? Čo takto zasalutovať si každé ráno s rodinou pri raňajkách?...HBO produkuje množstvo kvalitných tv filmov i seriálov a to je jeden z nich. Až na to salutovanie, neodmysliteľný patriotizmus a množstva záberov na americkú vlajku ide o vydarenú drámu. Slabšie štyri. 70%. ()

freddy

Film o národní hrdosti, která je však místy opravdu přehnaná. Jedná se o film natočený na základě skutečných událostí, kdy už jednoho důstojníka, podplukovníka Strobla, nebaví jen pořád pracovat na velitelství v kanceláři a přihlásí se tak dobrovolně jako čestný doprovod k převozu ostatků devatenáctiletého desátníka, který padl v Iráku. Nic víc, nic míň. Na začátku sledujeme očišťování těla padlého vojáka a poté už jen rakev kterak je přepravována do rodného města onoho udatného Američana. Ale proč si potom tento film vysloužil takovou pozornost, proč je přijímán a hodnocen s nadšením, proč si Kevin Bacon vysloužil za svou roli v tomto filmu Zlatý glóbus? Existuje na to zřejmě několik odpovědí. Tou první je, že se tohoto námětu ujala televize HBO, která prostě minimalistické televizní filmy umí točit s noblesou a která má všechny filmy ze své produkce velmi kvalitní. Druhým důvodem patrně bude to, že se můžeme dozvědět něco více o nakládání s ostatky padlých hrdinů, o tom, jak to celé probíhá, a to je to, co mnohé diváky může k tomuto filmu přilákat. Zatřetí je tenhle film o americké národní hrdosti, o uctění mnoha padlých vojáků a jakési poctě těmto lidem, kteří padli za vlast, a jako takový bezpochyby funguje. A konečně je tu úžasný herecký výkon Kevina Bacona, který celou dobu vypadal, jako by to skutečně velmi emočně prožíval a jako by to celé pro něj bylo doopravdy. Jistě, po nějaké době už mě štvalo to nekonečné salutování směrem k rakvi a vůbec mi přišel ten patriotismus mnohokrát velmi přehnaný (scéna s auty na silnici). Ale důležité je, že film funguje, že je velice vydařený, a že se díky němu dozvídáme zase něco nového a nahlížíme pod pokličku někam, kam bychom jinak nahlédnout nemohli. Proto, ale samozřejmě i z důvodu, že se mi film velmi líbil, jsem se rozhodl udělit nadprůměrné čtyři hvězdičky. ()