Reklama

Reklama

Láska a čest

  • Japonsko Buši no ičibun (viac)
Trailer

Obsahy(1)

V dávných dobách musely být všechny pokrmy připravené pro feudálního pána nejprve ochutnány, aby se zjistilo, zda nejsou otrávené. Tato služba patřila mezi povinnosti samuraje, jenže mladého Shinnoju příliš nenaplňovala. Snil o tom, že si otevře školu kendo, kde bude učit zacházet se samurajským mečem chlapce ze všech společenských kast. Při poslední ochutnávce se ale stane neštěstí. Shinnojo sní smrtelně jedovatou rybu a oslepne. Pro samuraje je to veliká tragédie. Hrozí mu chudoba a ztráta postavení. Shinnojova překrásná žena Kayo neváhá učinit tu největší oběť, aby zachránila manželovu čest… (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (28)

kitano 

všetky recenzie používateľa

Zrejme najkomornejší diel z Yamadovej samuraiskej trilógie, odohrávajúci sa väčšinou v priestoroch domu mladého samuraja, ktorý sa vyrovnáva s veľkou nepriazňou osudu, keď pri službe u svojho pána prišiel o zrak. Podobne ako predchádzajúce diely, film zakladá na rozdieloch medzi spoločenskými vrstvami, tentokrát na príklade mladého samuraja, ktorý po nešťastnej príhode klesne na úplné dno, kedže ako slepec stratí nielen postavenie v spoločnosti, ale aj česť. Pri pozeraní filmu sa nedá nespomenúť si na Zatoichiho a ikeď je táto séria úplne o niečom inom, režisér na Zatoichiho v jednej scéne vedome odkazuje. Pekný okamih. (8.5/10) ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Na zelenom lístku kvapka. Počuť štebotanie vtáčika. V machu sa zalesklo krídlo chrobáka. Komu nie sú ľahostajné všadeprítomné a prekvapujúce drobné potešenia okolitej prírody, tomu sa veľmi pravdepodobne zapáči i zdanlivo jednoduchý príbeh. Popri hlavnej línii nenápadne ukazuje pokojné plynutie radostí i starostí všedného dňa v partnerskom zväzku. V skratke: Samurajovi sa monotónnosť a rovnakosť práce i rituálov s ňou spojených zajedajú. Chce odísť. Má sny o vybudovaní vlastnej šermiarskej školy, pracovný úraz však spôsobí poškodenie zraku. Realizácia sna je tak navždy zhatená. Navyše sa nepekne pochytí s manželkou a vyšmarí ju z domu. Časom pochopí, že prehlúpil, a snaží sa napraviť, čo sa dá, pretože, ako sa potvrdzuje: láska aj česť idú cez žalúdok. ()

Reklama

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa

Takto nejako si predstavujem zrod Zatoichiho. Aj keď hlavný hrdina Shinnojo má zo Zatoichim okrem slepoty a samurajského majstrovstva málo spoločné, táto paralela rezonovala v mojej hlave počas celého filmu. Posledný diel samurajskej trilógie Yoji Yamadu sa nesie v rovnako pomalom tempe ako jeho predchádzajúce dva diely. Komorný príbeh zasadený do prostredia domu odkazuje na Jasudziro Ozua a samozrejme Kurosawu v tom najlepšom ponímaní aký dokáže žáner Eastern obsiahnúť. Ako ich fanúšik a zároveň aj fanúšik Westernov u mňa prevláda slabosť pre jednoduché príbehy z čiernobielymi postavami, krehkými ženami a mužmi odhodlanými bojovať za správnu vec. Dve výborne dramatické sekvencie vo filme rezonujú ešte pekne dlho po skončení a rovnako ako v predchádzajúcich dieloch je komornosť príbehu obalená sentimentom a romantickou líniou, ktorá je vo filme neuveriteľne silná. Ak k tomu prirátame aj starého dobrosrdečného sluhu, je to rozhodne príbeh o zvláštnej trojici, poznačenej osudom, ktorá si nakonci k sebe nájde cestu. Krásne uzatvorenie jedného cyklu a rozhodne jeden z tých lepších súčasných samurajských filmov. Yamada je v tomto naozaj neprekonateľný. ()

stub 

všetky recenzie používateľa

Poslední část Yamadovy volné trilogie je stylově asi nejodlišnější, rukopis je však přesto patrný na první pohled. Téma je poněkud omšelé, rovněž Kimura je z hlavních hrdinů této série asi nejméně přesvědčivý. Přesto však zůstává oku lahodící kamera, i dynamičnost a působivost Yamadova sylu. Po shlédnutí celé trilogie u mě nejlépe vychází Hidden Blade (Twilight Samurai ode mě má vyšší hodnocení, poněvadž první konfrontace s Yamadovým stylem byla skutečně silná), i tento kousek však rozhodně stojí za shlédnutí. ()

nascendi 

všetky recenzie používateľa

Film Láska a česť bol pre mňa príjemným prekvapením. Japonskú kinematografiu poznám prevažne prostredníctvom filmov Akiru Kurosawu a niekoľko málo ďalších režisérov. Videl som viacero filmov veľmi rozdielnej úrovne so samurajskou tematikou. Tento film je i nie je samurajský. Predovšetkým je veľmi citlivý a režisérsky veľmi empatický k postavám príbehu. Japonské dobové reálie sú zobrazené presne a aj keď je film pomerne dlhý, ani na chvíľu som nemal pocit nudy, ani straty pozornosti. ()

Galéria (28)

Zaujímavosti (2)

  • Filmovanie snímky prebiehalo v treťom najväčšom japonskom meste, ktorým je Osaka. (MikaelSVK)
  • Ptáčci v kleci jsou rýžovníci šedí (Padda oryzivora). Vyskytují se jak v šedé, tak v bílé barvě. V Japonsku ve volné přírodě nežijí, pochází například z jižní Číny nebo Filipín. (Jirka_Šč)

Reklama

Reklama