Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Dvaja profesionálni zlodeji, Porter a Resnick, naplánujú jednorazovú akciu priamo v uliciach mesta, pri ktorej by mohli zinkasovať až pol milióna dolárov. Úspešne olúpia čínsku mafiu o 140 tisíc, no keď má prísť k deleniu peňazí, všetko sa zvrhne. Resnick kvôli finančným pohľadávkam syndikátu svojho parťáka podrazí a tým ho pripraví nielen o polovicu peňazí, ale aj o život... aspoň to si všetci mysleli. Porter sa však vracia – drsnejší a neústupnejší ako kedykoľvek predtým. A chce svoj podiel.

Dlhých sedem rokov museli diváci čakať na pôvodnu verziu temnej kriminálky ODPLATA, ktorá bola v roku 1999 prestrihaná na požiadavku producentov, ktorí považovali Helgelandov režijný debut za príliš brutálny. Scenárista oscarového L.A. CONFIDENTIAL bol z pozície režiséra vyhodený a nahradený Johnom Myhrem, ktorý znova natočil tretinu filmu. Nová a vylepšená ODPLATA je výsledkom niekoľkoročnej práce Briana Helgelanda, ktorý chcel divákom predstaviť svoj film – v takej podobe, akú mali zhliadnuť už pred rokmi. (Visáč)

(viac)

Recenzie (246)

corpsy 

všetky recenzie používateľa

Ktovie, ktorú verziu uprednostniť. Každá má svoj štýl a svoje gule. A každá je skvelo natočená so skvelým scenárom a ešte lepšie zahranými postavami. Tieto všetky Director´s, Extended, či Final cut, majú každopádne jednu výhodu a uplatnenie hlavne v dnešnej dobe. Máme možnosť vidieť dielo, ako si ho predstavoval samotný tvorca a nie egá filmových producentov. ()

Lacike 

všetky recenzie používateľa

Ta pôvodna a horsia verzia Odplaty, co v dokumentoch na blu-ray priznava aj Helgeland. Ale som rad, ze nakoniec vznikla. Aspon nazorne vidno ako aj malickosti ako odstraneny modry filter, nova hudba a odstraneny Gibsonov voiceover vyrazne zmenia vyznenie scen. Bez toho modreho filtra zrazu film nepôsobi tak retro ako s nim. Na druhej strane je obraz vyrazne ostrejsi vdaka tomu, ze ho v spickovej kvalite znova naskenovali z pôvodnych pasov, ktore este neobsahovali dodatocnu upravu do modra. Prave ta ostrost mi trochu v kinoverzii chyba. Pre tuto verziu nahrali aj novu hudbu, ktora nepôsobi tak stylovo a rozverne ale navodzuje melancholicku atmosferu a na mna pôsobi monotonne. Vdaka nej sceny, ktore su identicke v obidvoch verziach tentoraz postradaju drajv. No a odstraneny voiceover chyba natolko, ze mam pocit, akokeby boli jednotlive sceny polovicne. Predstavte si, ze z klasickej akcnej komedie odstranite vsetky hlasky a ostane vam len akcia. Najväcsou zmenou je finale z ktoreho vypadla cela linia s Kristoffersonom a ako hlavneho sefa ho nahradil anonymny zensky hlas v telefone. A ten hlas je fakt hrozny. Pôsobi na mna ako docasny hlas, ktory nahrava hercom dialogy, aby mali na co reagovat a neskôr sa nahradi poriadnym charizmatickym hlasom niekoho, kto vie hrat. Ale v tejto verzii na to nakoniec zabudli a nechali tam neznesitelny hlas nejakej ochotnicky. Finale sa tentoraz odohrava pri nadzemke a skonci sa prestrelkou. Zaverecne vyznenie je uplne odlisne ale adekvatne vzhladom na to, ze v tejto verzii je Gibson ovela temnejsi a krutejsi. A pre mna nesympatickejsi. Tato verzia sa mi celkovo paci ovela menej ako dokonala kinoverzia. Väcsina scen ma neskutocne nudi, takze objektivne je u mna za 2* a tretiu pridavam len kvôli tomu, ze vdaka vsetkym tym zmenam vidno o kolko je lepsia kinoverzia. 5/10. ()

Reklama

korbitch22 

všetky recenzie používateľa

Myhreho přetočená verze je sice místy trošku komplikovanější a díky přetáčkám má občas divný střih,ale celkově je to profesionálnější,zábavnější a taky mírně optimistější.Helgeland sází na čisté násilí a přímočaře vede skvělého Gibsona k pomstě,jenže tu není tolik vychytaných pastí na podfuků na mafiány.Konec je jen sled poprav bez větší nápaditosti a film,paradoxně že není tak hollywoodský jako Myhreoho verze,není bohužel ani tak zábavný postráda tu správnou Gibsonovskou atmosféru .Ovšem pořád je to skvělá kriminálka,ale přeobsazení režiséra a dotáčkám se ani nedivim,protože kino verze je v mnoha ohledech geniální film,který kloubý syrový styl s nadneseným vtipem a vše spojí do dobrého konce,tady je všechno zlé,šedé a bez větší nápaditosti.V zásadě je to úplně jiný film,dobrý,ale kino verze mnohem lepší.80% ()

Tommassi3 

všetky recenzie používateľa

Nic proti Brianu Helgelandovi, ale dost dobře nechápu, proč si tak sveřepě stál za svojí verzí tohoto skvělého filmu podle neméně parádní knižní Westlakeovy předlohy, když nakonec i verze, která byla v roce 1999 uvedena do kin pod hlavičkou Warnerů, sklidila obrovský úspěch !! Přiznám se, že obě dvě verze vlastně řadím na stejnou kvalitativní úroveň, nedokážu si mezi nimi vybrat svého favorita, každá z nich má jistě něco do sebe, ačkoliv mi v této verzi, která zejména díky nejasnému rozuzlení očividně naprosto mění pohled na Portera původní verze, přesto mi tu fatálně schází minimálně ta scéna s mučením Poertera kladivem !! Zajímalo by mě, jak to vidí Mel..;) [ Pouze v původním znění s titulky !! ] ()

tron 

všetky recenzie používateľa

Na Odplate som bol v kine v roku 1999 ako 18-ročný a báječne som si ju užil. Nevedel som, že v skutočnosti som nevidel ani tak víziu Briana Helgelanda, ale skôr Mela Gibsona (resp. údajne Johna Myhrea???). Gibsonovi (ani štúdiu) sa Brianova verzia nepáčila a tak ho vyšachovali z hry do takej miery, že sa musel okamžite ísť spamätať do Čiech, kde v spoločnosti kamoša Heatha Ledgera a bez štúdiových tlakov a manierov nakrútil uvoľnený Príbeh o rytierovi. 17 rokov (!) po premiére oficiálnej verzie som si pozrel Helgelandovu a musím prekvapivo skonštatovať, že Gibsonova (alebo koho) ma bavila oveľa viac.  To som nečakal. Nedá sa povedať, že Helgeland nakrútil nehumornú verziu. Obe používajú približne rovnako ostrý, čierny a drsný humor. Potiaľto OK. Zmien oproti kinoverzii je však neúrekom (finále je úplne iné, dejom nás nesprevádza Porterov hlas, Bronson nie je Kris Kristofferson, ale žena a prítomná iba ako nudný hlas v telefóne). No ako vravím, verzia z roku 1999 je bomba. Toto je skôr len kuriozita. ()

Galéria (6)

Zaujímavosti (3)

  • Porter (Mel Gibson) používá ve filmu zbraň Smith & Wesson Model 29 ráže .44 Magnum. (dc125)
  • Filmovanie snímky prebiehalo v amerických mestách Los Angeles a Chicago a trvalo od 10. októbra 1997 do 27. januára 1998. (MikaelSVK)

Reklama

Reklama