Drama Nouzový východ se velmi podobá Mendesově oscarové Americké kráse. I tady vidíme, jak nefunkční je ta nejobecnější představa o naplnění Amerického snu, tedy poklidný rodinný život v domku na předměstí. Nicméně trpká zkušenost, kterou prožili Frank a April Wheelerovi, příběhu Americké krásy o pár desítek let předchází. Mladí manželé Frank a Abby sice také žijí nevzrušivým životem americké střední třídy jako jejich sousedé, ale sami cítí, že do tohoto prostředí nepatří. April neláká kariéra ochránkyně domácího krbu a vychovatelky vlastních dětí. Chtěla by se stát herečkou, proto se snaží Franka přemluvit k přestěhování do Paříže, neboť ve městě políbeném múzami pro sebe tuší uplatnění. Ani Frankovi se monotónní kariéra kancelářské krysy nezamlouvá, jenže místo snění o Paříži se oddává alkoholu a vnadné kolegyni. Jak se hroutí jejich společné plány a touhy, upadá i jejich vztah, jenž dospěje až do bodu mrazu. Jedinou cestu zpátky na vrchol představuje radikální řešení, ovšem k tomu by potřebovali najít sílu oba. Bez splnění téhle základní podmínky skončí jejich snažení záhubou. (oficiálny text distribútora)

joker.george

Prvně jsem nesnášel postavu Franka, poté April. Jejich vývoj od zoufajících a ztracených osobností k odhodlaným a vyrovnaným (nebo obráceně) mě imponoval, ale zároveň jsem mu nechtěl být nablízku. Mohl za to samotný film, který střídal pohodovost s vypjatými okamžiky, naději se zatracením a zoufalstvím, a nakonec mi přišlo, že se vyloženě rochní v odpornosti. Závěrečný záběr v sobě skýtá všechny emoce, které se ve filmu objevily. ()

Topco

Uff, Sam Mendes to ilúzii o americkom sne opäť raz natrel. Nakrútil film oveľa komornejší ako Americká krása, možno menej geniálnejší, ale stále mrazivý a nepríjemne pravdivý. Kate a Leo sa po 11 rokoch opäť stretli na jednom plátne, aby ukázali riadny kus svojho hereckého majstrovstva, aby ukázali, aký kus cesty urazili od Titanicu. 10/10 ()

Crawler-D

Pokud je situace bezvýchodná, má cenu hledat východisko? Hlavní postavy chodí kolem horké kaše, Mendes si zručně pohrává s přetvářkou (nejen) maloměťáckých Američanů a Kate Winslet nezbývá, než nasadit masku a vydat se k nouzovému východu. Tak silně zahranému s náběhem na mrazení v zádech. Čekal jsem klasicky jednoduchý, nicméně silný film o deziluzi vysněného života. Dočkal jsem se něčeho komplikovanějšího a silnějšího. ()

zuzinka2

Hodně emocionální film a čistokrevné drama, kde nenajdete stopy po ostaních žánrech. Výborně zrežírovaný a zahraný jak hlaními protagonisty (kde přeci jen Kate Winslet Leonarda DiCapria trochu přehrává) tak představiteli vedlejších postav. Určitě stojí zato se na tento film podívat. P.S. : Přišlo mi, že postava April podobná postavě kterou hrála J. Moore v Hodinách. ()

cubajz

Sam Mendes se opět trefuje do velkého amerického snu, tentokrát ovšem zapomněl přímíchat humornou složku a dvě hodiny nás válí ve střídavých projevech úzkosti či depresí a náhlých výbuchů radosti, k čemuž mu stačí výborně zahraný manželský pár a tuctový předměstský baráček. ()

starbrejkr

Mendes to se vztahy prostě umí. Film se sice odehrává v 50. letech, ale dá se aplikovat (a určitě tomu tak bude i v budoucnu) i dnes. Myslím, že ty 50 léta si tvůrci vybrali, protože to byla takový poslední doba "falešné nevinnosti", idealizování vztahů, prostě poslední období před kulturní revolucí 60. let. Díky tomu má film hodně zvláštní atmosféru...jak jsem již napsal v úvodu, Mendes to se vztahy umí, jen se mi zdá, že tentokrát trochu selhal v závěru. Zaprvé, kdo už ho trochu zná, tak byl poměrně předvídatelný a navíc ani filmařsky mi přišel udělán tak, že vyzněl trochu do ztracena...K předešlému ději nemám výtky, základní myšlenka filmu sice není revoluční (ono zamýšlení se nad prázdností vlastního života a věčné rozhodování mezi nejistým žitím naplno a jistým žitím podle konvencí), nicméně je podána z řadou vychytávek (tím myslím zejména element onoho "šíleného" syna Kathy Bates) a silných momentů, kterými jsou zejména hádky obou hlavních představitelů. Ti jsou perfektní během celého filmu (zvláště Kate Winslet), ale právě v těch hádkách jsou to famózní chvíle. Mendes si udržel svůj vysoký standard, jen by to možná trochu chtělo už zapřemýšlet nad trochu jinou konstrukcí závěrů filmu:-) ()

DruidKarel

748. hodnocený film: Film má zajistě skvělé herecké obsazení (DiCaprio a Winslet), takže tady jednoznačně není co vytknout. Byl jsem spokojen s hereckými výkony na 100%, protože co tihle dva na filmovém plátně dokážou, to je fakt nádhera. On je tak přizpůsobivý ke všem rolím, pro to má můj velký obdiv. Dokázal ale Kate Winslet zastínit, i když ona patří bezesporu k tomu nejlepšímu, co mohou filmoví tvůrci nabídnout. DiCapria jsem si obecně poslední dobou, společně s Pittem, hodně oblíbil. Kate Winslet jsem zase viděl po dlouhé době. Film se skutečně táhne hodně dlouho a možná, že bych uvítal o nějakou tu chvíli kratší snímek. Původně jsem si myslel, že snímku dám 5*, ale film se odehrával na tu stejnou variaci, jako asi spousta filmů předtím. Jenom tenhle vybočoval tím, že byl skutečně výtečný. 4* jsou podle mě dostatečným hodnocením, protože film je zcela bez jakékoli hudby. 4* ()

tomtomtoma

Kvalitní psychologický film o touze a strachu. I zdánlivě idylický život nemusí být dostatečným naplněním existence. Často, velice často něco postrádáme. Někdy se snažíme hledat, ale většinou jen útrpně přijímáme a snášíme okolnosti. Nebojujeme, nejdeme, neměníme. Ležíme a nevrle si stěžujeme. Bojíme se změny, nejsme schopni podniknout ani malý krůček. Jsme pohodlní a zbabělí. Stačí nám zdání a neposloucháme výzvu. Přijímáme všeobecnou představu, které se držíme. Vystrašeně se držíme blyštivého pozlátka a ani nehledáme skutečnost. Překonat své vlastní omezení je tou nejtěžší zkouškou. Pár jedinců to dokáže, ostatní se tváří spokojeně a cítí nespokojenost. Někteří se ani spokojeně netváří. Ale ani tehdy nejsou schopni, ani ochotni udělat krok správným směrem. Ani se nepokusí. April Wheeler (dobrá Kate Winslet) chce dát své rodině smysluplnost a vyplnit manželovo nejvroucnější přání. Všechna její snaha ovšem naráží na omezenost, malost a vrozený strach. Štěstí, láska a spokojenost se vytrácejí a zůstává pouze palčivá bezvýchodná prázdnota a pocit marnosti. Její manžel Frank (Leonardo DiCaprio) je nespokojený se svou rolí a životním stylem. Velká a ohnivá slova ovšem nezaručují schopnost nějaké akce. A vrozený strach potlačuje veškeré ambice, až je zcela zažene. Z dalších rolí: do April beznadějně zamilovaný soused Shep Campbell (David Harbour), jeho maloměšťácká manželka Milly (Kathryn Hahn), Frankův únik ze všednosti Maureen Grube (Zoe Kazan), papírový blázen lebedíce si v bourání zavedených konvencí John Givings (Michael Shannon), a Frankova berlička pro neodchod Bart Pollock (Jay O. Sanders). Prázdnota je všudypřítomná. Někdo ji cítí výjimečně, někdo ji cítí málokdy, někdo ji cítí častěji a někdo ji cítí stále. Někdy si prázdnotu uvědomujeme, někdy prázdnotu zaháníme podpůrným prostředkem, někdy si prázdnotu nechceme přiznat a někdy se prázdnotu zkoušíme vyplnit. Zbavit se tak toho tíživého pocitu! A zbavit se strachu ze života! ()

Stallone

Film jsme viděli s mojí krásnou přítelkyní v kině. Po jeho skončení zavládlo ticho, všude tma, to proto, že jsme hledali klid, mír a lásku a místo toho jsme našli drsnou realitu všedního života. DiCaprio už není tím chlapečkem na potápějící se kocábce, ale tenkrát mě již po Labirintu lží znovu přesvědčil, že už je konečně chlap. Měl jsem možnost vidět milující ženu, která se rozhodla splnit svému muži životní sen a najít sebe sama. Byla ochotná se všeho vzdát pro svou lásku. To chce obrovskou odvahu a tu Kate Winslet má. Na druhé straně manžel, milující a chybující otec rodiny, nijak nevybočující z ''našich'' řad. Měl však obrovskou chybu. Byl to strach. Strach z průměrnosti, z hledání sebe sama, strach cokoliv změnit a v tom jsem stejný jako on. Já se bojím cokoliv zkusit. Jsem nezaměstnaný. Cítím, že tu nejsem doma, srdce říká odejdi, sbal se a vypadni, ale mozek se bojí. Jsem srab. Stejný jako on. My všichni :o( A proto budeme raději snít jako hlavní postava tohoto filmu, že to někdy výjde, že nebudeme stejní jako naši otcové a víte co? My už takový jsme. A co říct závěrem? Každý se někdy v životě dostaneme do situace, kdy bude hledat Nouzový východ. Někdo ho najde dřív, někdo později a někdo vůbec. Popcorn zůstal plný, cola bez bublinek, nachos se sýrovou omáčkou snědl pes. Neměl jsem na to chodit. Sbohem. 4* ()

laik_60

Film viac dramatický ako romantický. Milovníkom rodinných drám úúrčite bude vyhovovať. Najmä diváčkam, Chalanom (a ženatým hihi) asi tak napoly. Rozhodne nepozerajte ten film z nudy, ale buďte pripravený na dramatický, trocha smutný životný príbeh jednej americkej rodiny, kde zmarené snívanie a postupné odsudzovanie sa prinesie ovocie v podobe záveru aký ten film mal. Skvelý výkon Winsletovej, ktorej DiCDaprio troška zaostával najmä spočiatku. ()

danecek24

66. Zlatý Glóbus za rok 2008 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Kate Winslet + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší herec (drama) - Leonardo DiCaprio, Nejlepší režie - Sam Mendes ()

Dannysek4U

Briskni drama o rozhodnutich a nasledcich, uchvatne zahrany, se silnym pribehem, ale presto podle myho nazoru rozhodne ne revolucni. A navic postava Johna, matematickyho magora - popravde, trochu zbytecna. Jen nahlas shrnul to, co vsechno uz zaznelo. Takze podle myho nazoru nemel na rozhodovani April zas takovej vliv. A cim dal tim vic mam potize s DiCapriovou postavou - jeji kontury mi prijdou nejasny a nejsem si u nej uplne jistej motivaci jeho chovani, coz zde ale neni potiz herce, nybrz rezisera. Slovo "chladne" mi prijde na miste. Na druhe strane zas Winsletova zaslouzi velky smeknuti. ()

Andre3000

Podobnost s American Beuty opravdu jen na povrchu, svou hloubkou a dějem spíše neotřelým, nebo hlavně jinak podaným pohledem na mladý pár, jenž nalézá čím dál méně štestí a snaží se ho hledat jinde. Chvílemi nudný, cvílemi hodně emotivní jindy zase hodně zvláštní. Například ten postižený muž jenž se nebál bez okolků cokoliv říci, byl takovým jazykem pravdy, ale v hodně divné podobě. Jednoduše řečeno, pár menších věcí bych vytknul, ale jinak opravdu dobrý snímek. ()

Wormboy

Kate a Leo su skveli a su jednoznacne hlavnymi tahunmi celeho filmu. Je jasne, ze v podstate aj takyto jednoduchy, ale pri tom stale aktualny "zo zivota" namet v rukach ake ma Sam Mendes nemohol dopadnut zle, avsak co robi z tohto filmu nieco skutocne vynimocne su predovsetkym obaja hlavni predstavitelia, ktori si zasluzia obrovsku poklonu a teda kvoli nim davam tu polhviezdicku naviac. 4,5/5* ()

asinus

Podmanivý Mendes (jako vždy), dokonalá Kate Winslet a Leo DiCaprio v roli, v níž mi snad poprvé sednul, ale jinak film nic moc nenabízí. Bezvýchodnosti situace, kolem které se vše točí, jsem neuvěřil, a i pokud si ji připustím, můžu se snažit s těmi lidmi soucítit, ale vcítit se nedokážu. Postavy jsou do jedné absolutně nesympatické, pokus o osvěžení v podobě blázínka, nastavujícího zrcadlo spořádaným, příběh, myšlenku ani pocit nikam neposunul. Pokud by to pravidla filmu dovolovala, na odvyprávění by stačila půlhodinka i méně a mohlo to být působivější. Už aby tu byla ta bondovka, na filmy jako je Nouzový východ či Americká krása (která je podobná, ale snad po všech stránkách o fous lepší) je podle mě Mendese škoda. P.S. Uznávám, že nedokážu posoudit, do jaké míry film vystihuje osobní zkušenost velké části (americké) společnosti. Možná si to šlehnu za deset let znova a budu moudřejší. ()

pufina

DiCaprio&Winslet nezklamali, i když mi příjde, že se zde Leo docela přiživuje na dokonalém výkonu Kate. Upřímně musím říct, že prvních 30 minut jsem jen otráveně koukala, poprvé jsem to nevydržela a vypla jsem to - druhý pokus už vyšel a děj ubíhal jako voda. Jakmile se přehoupla první část, neodtrhla jsem zrak. Jednoduchý reálný příběh, který nabízí tolik k zamyšlení.. ()

Kolty a magie

Kolty a magie

02.04.2009

Kulku ze šestiraňáku by si zasloužil člověk, který vypustil na internet sice nedokončené, ale obrazově velmi kvalitní X-Men Origins: Wolverine, a magii zase studio Fox, aby se mu povedlo odčarovat z… (viac)

Komiksová kázeň Sama Mendese

Komiksová kázeň Sama Mendese

31.10.2008

Tak z tohohle se vyvine buď stoprocentní kachna, anebo jedna z nejzajímavějších komiksových adaptací vůbec. Studio Columbia Pictures totiž koupilo práva na drsného Preachera a momentálně prý ukecává… (viac)

Klasiky od klasiků

Klasiky od klasiků

11.04.2008

Chtěli byste atraktivní zprávy o mladých hezounech a třeskutých předražených velkofilmech? Třeba tu kachnu o Orlandovi Bloomovi v hlavní roli Prince of Persia? A co takhle novinka o dvou ošklivých… (viac)

Kate zaskakuje za Nicole

Kate zaskakuje za Nicole

15.01.2008

Jakmile Nicole Kidman dotočila válečný velkofilm Baze Luhrmanna Australia, s nadšením se vrhla na další projekt, nazvaný mateřství. S manželem Keithem Urbanem očekávají potomstvo, což je určitě… (viac)