Až dojde ropa - drsné varování

• Švajčiarsko A Crude Awakening: The Oil Crash (viac)

Ropa je výměšek ďáblův. Černé zlato. Krev dinosaurů. Krevní řečiště světové ekonomiky. Ropa je krev Země. Tak rozmanitá jsou přirovnání na surovinu, bez níž si zatím nedovedeme náš svět představit. Z éry levné a všeobecně snadno dostupné energie však nyní vstupujeme do éry drahé a velmi obtížně dostupné energie. Zároveň se vlastním přičiněním dostáváme do závislosti na některých silně nestabilních režimech. Je skoro jisté, že někomu jde o to, udržet tenhle svět v závislosti na ropě co nejdéle, přestože výzkum, vývoj a nové technologie mezitím odhalily neuvěřitelné věci. Málokdo si uvědomuje dopad situace, která nás podle všeho čeká. Rostoucí nezaměstnanost, chudoba, hlad... To všechno jsou jevy, ke kterým dochází, když se začne hroutit společenský systém. Vstupujeme tedy do naprosto nového světa zcela neuvěřitelných proporcí, možná je od nás vzdálený pouhých pár let. Zvládneme to? (oficiálny text distribútora)

Mikino00

Stále dokola jen to proč ropa dochází a o tom že Američané nic nedělají, čekal jsem podle názvu, že to bude o tom co se stane až ropa dojde. Ale i tak celkem zajímavý dokument, nicméně dělaný stylem amerických dokumentů, tzn pro méně inteligentní jedince neustálým opakováním. ()

waits odpad!

Tak nějak se nemůžu přinutit panikařit s ostatními. První varování, že ropa dojde, je z roku 1914, v roce 1950 jsme měli na ropu 30 let, v roce 1980 rovněž 30 let a ted taky. viz Rimský klub (Meze růstu, 1972): Ropa dojde do 20 let. V 70,letech, kdy byla po očištění od inflace ropa dražší než ted se vyjádřil saudskoarabaský princ:"Nevím, kolik bude stát ropa za deset let, ale vím, že bude násobně dražší.. " Ale dejme tomu, že ropa dojde. Zastaví se chod civilizace? Nevěřím tomu. Uhlí, zemní plyn (já vím, taky dojdou:)), jádro, vodík známe, základ je ale v tom, co ještě neznáme. Neboli: byla někomu k něčemu ropa před 200 ley? Jsou nám dnes k něčemu nekonečné zásoby metanu pod mořským dnem? K tematu tež např. Vyčerpání zdrojů - skvěle prodejný mýtus (Mojmír Hampl, 2004). Ale abych byl fér: jestli za 30 let ropa dojde a ještě budu naživu, můžete mi moji zabedněnost omlátit o hlavu. Jestli se ke mě dostanete:) Jo,a pro všechny, co bijí na poplach před blížící se katastrofou a varující před lidskou bezohledností: doufám, že půjdete příkladem a přestanete jezdit autem, zejména na výlety a do kina, létat na dovolenou, jíst dovážené potraviny a tak podobně. Protože jinak bych vás musel považovat za farizeje.. Přidáno 31.5.2012 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/2082013/yardeni-ropny-vrchol-se-nekona-je-tu-energeticka-revoluce-a-z-usa-bude-cisty-vyvozce-energii.html Přidáno 1.7.2012 http://ekonomika.idnes.cz/studie-o-rustu-tezby-ropy-a-propadu-cen-fcd-/eko-zahranicni.aspx?c=A120701_165423_eko-zahranicni_spi Přidáno 25.11.2012 Kdo chce, múže začit s přípravou. Veselou zábavu http://xman.idnes.cz/prepperi-a-kolaps-sveta-0s1-/xman-styl.aspx?c=A121122_154802_xman-styl_fro, http://www.novinky.cz/ekonomika/298208-raketovy-narust-tezby-ropy-a-plynu-v-usa-meni-rovnovahu-ve-svete.html Přidáno 11.9.2015 už je energie dostatečně drahá? http://ekonomika.idnes.cz/kartel-opec-tlaci-produkci-americke-ropy-dolu-cena-suroviny-se-propada-1mi-/ekonomika.aspx?c=A150911_165240_ekonomika_rts, 30.9.2015 ropa je ted za 45 dolaru, mno...https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3015932/ropa-za-20-dolaru-za-barel-a-nizsi-dividendy-od-ropnych-gigantu.html přidáno 3.8.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3595042/trvalo-to-cela-desetileti-ale-existencni-ropna-krize-je-tu.html přidáno 27.11.2017 https://www.patria.cz/zpravodajstvi/3686579/norska-ropna-rana-saudske-arabii.html 15.11.2019 https://www.idnes.cz/technet/technika/cena-ropa-nafta-benzin-2020-2021-naleziste-guyana-kanada-norsko-brazilie.A191114_141125_tec_technika_mla 9.3.2020 ropa za 30 usd https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cena-ropy-brent-ropa-klesa-2020_2003090833_ako Pořád nedochází, pořád nedochází, přátelé... 26.3. Barel za 10 dolarů už není fikce https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/ropa-cena-brent-propad-koronavirus-covid-19.A200325_152822_eko-zahranicni_svob 20.4.2020 Cena americké ropy WTI spadla pod 15 USD, nejníže za 21 let https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4388815/cena-americke-ropy-wti-spadla-pod-15-usd-nejnize-za-21-let.html 21.4.2020 A takhle končí všechny ty slavné predikce o konci světa Ropný trh v deliriu, ceny poprvé v historii záporné čelí největší krizi v historii, což během včerejšího obchodování vyústilo v propad květnového futures kontraktu na severoamerickou ropu WTI o nevídaných 300 % (!). Poprvé v historii tak lehká ropa WTI zakončila obchodování v záporu, a to konkrétně na ceně -37 dolarů za jeden barel. https://www.patria.cz/zpravodajstvi/4389764/rozbresk-ropny-trh-v-deliriu-ceny-poprve-v-historii-zaporne.html 25.4.2021 https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/med-lithium-ropa-globalni-oteplovani-energie.A210421_154605_eko-zahranicni_kou () (menej) (viac)

PAVEK

Výborný dokument, který Vás donutí se zamyslet. Za důležité považuji to, že v dokumentu bylo správně řečeno, že alternativní zdroje, klidně i všechny dohromady (bimoasa, voda, solární energie, vítr) ani zdaleka nedokáží nahradit případný výpadek energie z fosilních paliv, pouze maximálně z několika procent celosvětové energetické poptávky. Z dokumentu vyplývá pro mě jedna jediná věc, kterou já osobně prosazuji již dlouho: Lidstvo by mělo systematicky vynakládat každým rokem více a více peněz na vědu na úkor některých jiných (respektive většiny) oborů. ()

Luqi

Aj to je kumšt - vytvoriť dokument, ktorý prakticky nepovie nič, čo by sme nevedeli a aj tak sa na konci cíti divák dosť nepríjemne..............Sú to vlastne postrihané rozhovory s odborníkmi, prevažujú názory a domienky ako fakty, čísel je tam strašne málo, prakticky žiaden protinázor (že by mali všetci pravu?). Príliš veľa času sa rozoberala zahraničná politika USA, na čo? Všetci to predsa vieme.............Ale dokument hovorí jednu veľkú pravdu: ľudí moc nezaujíma, čo bude zajtra. Či sa jedná o ropu, iné nerastné suroviny alebo i verejný dlh. Všetci chcú mať všetko a teraz. Proste prirodzená vlastnosť ľudí............. ()

KOZEL84

''Omezí ježdění autem?''X-DD.Myslím že ne Time.Spíš se asi půjdu projet abych si dosytosti užíval ''levné'' ropy dokud je.Ale v poho,mě ten můj diesel hovno žere.Jako přehlídka historie těžařství zajímavé,ale jinak nepřinášející nic co by už každý nevěděl.Až dojde ropa,tak dojde a ona prostě jednou dojde.Šlo to bez ní předtím,půjde to potom.Dobytek se zase nadře a lidi si zvyknou a přizpůsobí se.Lidi si totiž zvyknou a přizpůsobí se úplně všemu.Stejně nevím co se tu furt řeší,když do konce světa zbývají necelé dva roky.PS:Škoda,že nejde ropa nahradit pokrytectvím,protože to by bylo vystaráno navždy. ()

Amper01

Nepotřeboval jsem dokument k tomu, aby mi to došlo. Už dlouhodobě žiju s tím, že to je neudržitelný systém a že změna musí začít u nás - jednotlivých obyčejných lidí. Přestaňme plýtvat! (pozn: já už začal před pár lety) ZDE shlédni online Škoda, že snímek nepoukázal na to, že jsme to i my - Ty i já, kdo to může minimálně oddálit... (ale přijde to tak či tak...) ()

agassi68

Ropa, ropa, ropa. Všetko od nej závisí a náhrada za ňu je v nedohľadne. A keďže sme už za ropným zlomom, ostáva len sa spoliehať na ľudský dôvtip a vynaliezavosť. Obávam sa však, že ešte predtým sa o nás postará matka príroda a zmetie nás do prepadliska dejín.. ()

Hapretor

Až dojde ropa jsme v loji. Třetí světová. Mohl by konečně někdo o tom natočit pořádné "postapo" ? Aspoň by člověk viděl něco zábavného a zároveň ve své podstatě krutě pravdivého. (Jsme politováníhodná entita !). ()

Wopat

Opravdu drsné varování. Možná až příliš. Na jednu stranu výborný dokument, který zobrazuje ropnou problematiku bez přibarvení. Na druhou stranu si však myslím, že situace není až tak černá. Vždyť doslova každým dnem nás vědci zahrnují novinkami z řad alternativních zdrojů energie a jejich vylepšováním. ()

waska

I když si myslím, že pohled na situaci je v tomto dokumentu až moc pesimistický, jako celek to působí dobře. Jako instruktážní materiál by se to mělo pouštět aspoň jednou týdně všem tupým manažerům velkých, hlavně amerických, kolosů. ()

sehe

Deprimujúci dokument o tom,že matička Zem nieje nevyčerpateľným zdrojom surovín.Pohľad na opustené ropné veže z hrdzavejúceho železa je veľmi smutný.Je nás 6 500 000 000 a stále nás pribúda.Ropa to nieje len palivo do aút,lietadiel,ale použitá je temer všade-plasty,hnojivá.Zdroje ropy nie sú obnoviteľné.Tento dokument nás núti zamyslieť sa. ()

m_a_c_a

Zajímavý dokument, který by neměl být (dle názvu) brán přesně jako varování... spíš přinutí člověka přemýšlet o současné společnosti a o hodnotách, které veškeré dění ve světě ovládají. Záběry míst, kde se ještě donedávna těžilo a teď připomínají měsíční krajinu, jsou opravdu drsné a mohou mnohé do budoucna naznačit ... 80% ()

Chamyl

Varování to je, ovšem bohužel ne drsné. Navíc si myslím, že si tento dokument najdou především diváci, které jeho obsah nijak nepřekvapí ani nešokuje. Prostě už to vědí. A ostatní většině je to šumafuk. Na rozdíl od řady propagandistických dílek je zde uvedena realita. Nevíme, zda to přijde za rok, za deset či za sto let, ale přijde to. "Jeden student se mě ptal, jestli se jeho vnuci budou moci proletět letadlem. 'Ne', odpověděl jsem", říká profesor na americké univerzitě. ()

carott

Výborný dokument o problému nad kterým v současnosti moc nemyslíme, ale může mít v budoucnu hrozné dopady (nejen energetické, ale také ekonomicko-politické). Autoři se snaží zejména dokázat, že zásoby ropy nejsou nekonečné a jaké dopady by mělo její vyčerpání. Autoři nenabízí řešení, jen pouhou budoucnost, která může velmi brzo nastat. ()

Judy24

Drsné varování - tohle není až tak daleko od pravdy. Viděla jsem to poprvé, když mi bylo jedenáct a několik týdnů jsem měla problémy s usínáním, protože jsem měla pocit, že každou chvíli přijde konec ropy a budeme všichni v háji. Ale lidstvo takové dokumenty potřebuje. ()

Expertt

Parádní dokument, který spojuje zcela logické úvahy, které napadnou každého kdo se nad touto otázkou trochu zamyslí, ovšem z více úhlů pohledu. Některé myšlenky jsou doplněny o grafy či výpovědi několika vědců, kteří v minulosti už tuto situaci předpovídali. Jeden z hlavních aspektů zaměření na problematiku a pro srovnání je použita na nejvyspělejší zemi světa, USA. Něméně důležitý je fakt, že se v dokumentu mluví i o náhradách a vubec reálnosti využití jiných zdrojů energie. ()

amyth

Jen hodně jednoduchý člověk může hodnotit něco co nezná a jen blb o tom může točit tendenční dokumenty. Ropy je na světě tolik, že je prakticky vyloučeno ji spotřebovat dříve než pitnou vodu a jídlo (samozřejmě počítáno na hlavu nikoliv geograficky - ostatně stejně jako ropa). Rok má 365 dní a jen nově nalezené ložiska (byť těžko přístupná), která jsou dle studií jen 7-10% možných celosvětových zásob, vystačí při současné spotřebě na zhruba 20-50.000 dní. Planeta je obrovská a my zatím těžili prakticky jen na stejných místech a oblastech a v +/- stejné hloubce - může být, že jsme doteď nevytěžili ani 1% všech zásob. Všichni tady pláčí, že USA produkují jen 2% ...... tomu se říká strategické rozhodnutí a strategické zásoby. Nač těžit to na čem sedím když můžu sosat od druhých. Nejdříve vysosají islamské radikální arabské státy - na surovinách postupně slábne Rusko, protože i tady mají USA prakticky netknuté nerostné bohatství (nemluvě o Kanadě a Aljašce kde leží většina světových zásob prakticky čehokoliv). Strategická kontrola nad dosud netěženými ložisky je zcela na straně USA - Evropa má minimální možnosti, Čína prakticky žádné. USA válčí po světě jen z jednoho jediného důvodu - těžit v jiných oblastech jak nejdéle to půjde a oslabit tím všechny ostatní. Proč asi ..... za prvé protože pak budou prodávat oni ropu a jen tomu komu budou chtít za cenu jakou určí a za druhé proto, že už dávno mají zpracováno několik plánů alternativních energií (většina pochází už z dob závodů o dobytí Měsíce) - jenže jejich zavedení je momentálně značně nežádoucí (zkuste si představit, že Vám zítra někdo řekne, že auto může jezdit na slanou vodu ...... mnohem horší chaos než kdyby ropa nebyla). Takže kdo jako seriózní bere dokument kde se řekne, že ropy je na max. 20 let nebo že USA jsou závislé na exportované ropě a bez ní končí, tak doporučuji už teď začít trénovat stanování a rozdělávání ohně lukem a suchým dřevem a samozřejmě sterilizaci. Pak prosím pokračujte do oddělení C kde se připojíte k vyznavačům konce světa 2012. ()