Blízko neba

všetky plagáty
Česko, 2005, 26 min

Réžia:

Zdeněk Zvonek

Film režiséra a kameramana Zdeňka Zvonka nás zavádí do švýcarských Alp, zcela mimo civilizaci. Dvojice starých manželů, připomínající starořecký manželský pár Filemon a Baucis, se v mlhách a ostrém horském slunci den co den věnují ruční výrobě sýrů. Jejich poklidné životní tempo, radost z práce a přísný vnitřní řád a klid se podařilo autorovi přenést i do filmu, který v roce 2006 získal cenu na festivalu Ekofilm. (oficiálny text distribútora)

Skip

Dva obyčejní lidé a přesto tak neobyčejní, žijící na salaši ve švýcarských Alpách a vyrábějící sýr. Krásné záběry okolních hor. Idylka - ale tak na týden, čtrnáct dní, když je krásně. Žít tam od jara do podzimu a od rána do večera pracovat, na to musí být jiná nátura, v dnešní době velmi vzácná. Jsem rád, že mi byl alespoň prostřednictvím tohoto filmu zprostředkován pohled na život tak vzdálený té naší uspěchané civilizaci. ()

Pejpr

Nahlédnutí nejen do biovýroby sýrů, másla a mléka, ale také do jedné obyčejné rodiny žijící v krásné přírodě švýcarských Alp. ()

jura-roy

Tento typ dokumentů nelze hodnotit jako filmařinu. I kdyby to natočil Pepa z horní dolní, tak je to skvost díky obsahu, o kterém dokument pojednává. ()

agassi68

Je tak povznášajúce preniesť sa z dnešnej digitálnej doby do života bez nej, kde je len príroda a dvaja ľudia ktorí si rozumejú celý život. Majú toľko práce vyoko v horách, že neostáva energia na zbytočnosti. Práca je zmysluplná, má svoj rokmi overený systém. To vám dáva vyrovnanosť a silu žiť. Tam netreba mentálnych trénerov a kilá psychológov.. ()

xenopus

Přenést atmosféru vysokých Alp ke mně do pokoje, na to je potřeba kus umu, stejně jako k přenesení atmosféry starých časů, kde nikdo se nehoní za mamonem a kde tvrdá každodenní práce má svůj řád a dává smysl celému pokornému životu. A toto se tvůrcům povedlo. "Nebojím se smrti... vychovali jsme naše děti tak, aby se samy protloukly. Bez nás." Navíc má film svou cenu díky množství detailních záběrů i jako instruktář k domácí výrobě sýrů. Tak trochu Hledání ztraceného času Karla Čáslavského, jen s aktuálními obrázky. ()