Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

jincer

Začnu z jiného konce. Když mi bylo osm, viděl jsem poprvé v kině Hvězdné války. Bylo to v letním kině v Chebu v roce 1990 a stala se z toho celoživotní láska. Kdyby mi bylo osm letos a já viděl Avatara v 3D, asi bych hýkal nadšením obdobně a myslel si, že jsem viděl nejlepčejší film všech dob... Osm mi bohužel není a já do dneška viděl až moc filmů na to, abych mohl být nadšený jen z efektů. Jako ostatní musím vyzdvihnout technickou stránku a efekty. Tomu nejde nic vytknout, ale to Cameron uměl vždy. Neměl jsem pocit, že jsem v dobře vypadající počítačové hře a podobnému světu bych klidně i uvěřil. Příběhu zas až tolik ne. V dnešní době, kdy politická hyperkorektnost je až za hranicí únosnosti si rozhodně nemyslím, že by drancování světa s inteligentními bytostmi neušlo pozornosti miliónu nevládek, novinářů a podobného šmejdu - stačí se podívat na takovou válku o Irák. A po takové botě se už všechno veze dolů. U spousty jiných filmů mně logické boty nevadí, ale takové filmy mě dokáží vtáhnout do děje tak, že o chybách nepřemýšlím a přistoupím na režisérovu hru. A to Avatar nedokázal a já se u dlouhých pasáží přistihl, že nemít na nose ty tlačící brýle, že bych usnul jako u Emmerichově Godzily. Pro mě je to 6/10, přičemž bod je jen za Sigourney Weaver, která na svůj věk vypadá skvěle a ve filmu kouří cigarety, což je v dnešní době velmi osvěžující. ()

Kašák

Efekty. Hudba. Výprava. Herci - tohle všechno dokonalé. Avatar je prostě sci-fi pohádka, jak má být. 3D efekty jsou dotáhnuty k dokonalosti - jak poznamel jeden z uživatelů tady na čsfd - tohle není 2D film s 3D efekty, tohle 3D FILM! James Cameron se stoprocentní jistotou nabízí fantastický svět s jeho jedinečnými obyvateli, naproti kterým stojí nemilosrdní lidé, kteří chtějí jen vyplenit další planetu. Tohle není jen film, tohle je epos. Epos o tom, jak dokáže srdce, vůle a také láska přemoct technologii a chladné přemýšlení. Jednozačný oscarový kandidát minimálně za efekty, výpravu a hudbu. ()

SirTomas

Žádná revoluce se dle mého názoru nekoná. Film s ryze průměrným scénářem a otřepaným příběhem se otřesně dlouhou stopáží nenabízí svým obsahem nic převratného ani nadprůměrného!!! Zpracování je sice skvělé a animace jsou k nerozeznání od skutečnosti, ale abych kvůli tomu znovu ztratil téměř 3 hodiny života, to tedy ne alespoň v nejbližších dvou letech. ()

rime

geniální film, nevím jak vy, ale já jsem se při sledování opravdu hodně napil a mám po tomhle filmu brutální kocovinu:) ()

nedik

Tak jsem se na to konečně dostal do kina a řeknu Vám, SUPER. Fakt jsem dostal to, co jsem čekal, ba i hodně víc. Pan machr Cameron umí vzít za kameru, za speciální efetky , za režii a udělat pořádný nářez, který člověka nejprve nadchne svou krásou a pak dojme velkolepými boji v překrásném prostředí přenádherného světa. Bude to znít možna hloupě, ale tu poslední hodinu jsem bulel jak malý. Né tím, že tam umírali Avataři po stovkách, ale tím úžasným spracováním, který dívaká doslova pohltí a již nepustí, dokud si nepročistí veškeré slzící kanálky. Nevím přesně, jak dlouho to Cameron točíl, ale tohle se mu opravdu MOC POVEDLO. Bež do háje Jacksone s Návratem krále (moje bývalá 1.), Avatar je nyní Králem všech kinofilmů na světě. ()

Warapeidza

Jak začít? Příběhově to samozřejmě není žádné veledílo, člověk přesně ví co se stane v příštím okamžiku, ale to mi tentokráte ani moc nevadilo. Vizuální podívaná je to totiž nádherná (3D), a ani ten častokráte proklínaný dabing nebyl až tak strašidelný, jak jsem si mohl myslet na základě přečtění dalších recenzí. Nenudil jsem se ani jednou za celou dobu, spíš jsem byl na konci zklamaný, že už je konec. Vzhledem k tomu, kterým filmům jsem už v minulosti dal 5hvězd nemůžu ani v tomto případě udělat jinak, Cameron totiž tímhle svým dílkem opět posunul hranice filmového světa o trošku dál a to se prostě musí ocenit. Už se moc těším na dvojku :)... ()

badett

Pro mě byl tento film velkým překvapením. Z nic moc udělaného traileru, který mě moc nezaujal. Se vyklubal tady tento povedený snímek. Vřele doporučuji. 85% ()

blick

Už půl roku před premiérou byla okolo filmu mela srovnatelná se zapalováním olympijského ohně, čemuž osobně vůbec nerozumím, jelikož u mě je na stejném schůdku jako například stejně groteskní třetí pokračování Shreka. Když jsem si tento počin poprvé pustil, vyvolal ve mně pocity podobné situaci, kdy mi bylo na hodině dějepisu naší profesorkou, příznivkyní někdejšího režimu, oznámeno, že nás osvobodili rusové v amerických uniformách. Nevím zda se nad tím pousmát či zvracet. Takhle to dopadá, když se malíř více soustředí na barvy které použije, než na myšlenku kterou chce jeho malbou sdělit. Tenhle film zkrátka do konce nikdy nedokoukám. Možná kdybych to viděl v předškolním věku, byl bych okouzlen trochu více. ()

Jartian

po vizualní stránce není avataru co vytknout- film pravděpodobně "rozjel" 3D manii. Proto aby se film stal masovým- rozuměj výdělečnym nemohl Cameron volat po nějak vzlášť složité dějové smyčce- spousta diváků by ho nemusela pochopit. Držel se tedy osvědčené hry na lásku a padoucha....... zakomlexovaní jedinci, kteří dávají filmu 2 a méně hvězdiček by se měli úplně vyprdnout na filmy a raději si zapnout doma v klídečku Ulici nebo VKV! ()

JPM

Měl jsem opravdu, ale opravdu velký strach, že pověst, která Avatar předchází, zůstane nenaplněna. Cameron je ale opravdu šílenec... ale skvělej. Můj druhý 3D film, a už Avatar. Těžko lze tento film s něčím srovnat. Chce se až říct, že JC vytvořil nový filmařský směr. Avatar se v tom případě stává sám sobě etalonem, což samo o sobě už něco znamená. Příběh, který by stačil tak na jeden a půl večerníčku, se paradoxně stává velkou devizou tohoto filmu. Osobně si totiž nedovedu představit, že bych při těchto vizuálních orgiích ještě musel sledovat nějakou složitou dějovou linku, či ( nedej bože ) několik. Teď mě jen zajímá, co dál a kdy to bude, pane Camerone. Ale pro tuto chvíli ... dostal jste mě ... díky ()

Slouby

Opravdu krásný film.....před usednutím na sedačku v kině sem měl obavy že tak velká bublina co kolem avatara za poslední měsíc je, u mě praskne. Ale to se nestalo a mile mě to překvapilo. Čekal sem hodně, ale dočkal sem se mnohem víc, za což sem vděčný.....Film který má vše co by velkofilm měl mít. Láska, válka, beznaděj,atd. atd. Moc filmů není aby jste drželi palce někomu jinému než lidem.....lidé jsou zde vidět tak jak by měly (vyhladí všechno co jim stojí v cestě, at už chtějí dokázat cokoliv)....věřím že jednou to tak skutečně dopadne(nemyslím Pandoru a všechno okolo=), ale spíš že se jednou lidi sežerou navzájem.) ()

keepsmile

Počkal jsem měsíc, zda-li opadnou fronty na všemi opěvovaný Avatar. I po takové době od premiéry skoro vyprodáno. Zprůměrovaných cca 90% opravdu nechápu. Hezké, barevné jak na LSD, ... a dál? 3D brýle prostě nezachrání jednoduchou story navíc nesmyslně natáhlou na skoro 3hodiny z čehož polovina je prachsprostou nudící střílečkou. Méně je někdy více. ()

BÍLÝBIM

V jednoduchosti je krása! Nerozumím slovům klišé , ne originalita scénáře a jiným přechytralým hodnocením . Nepředvídatelné, umělecké , hluboké , originální to jsou označení pro psychologické dramata , thrillery a nezávislou produkci. Nemyslím si, že bych v příběhu vnímal podobnosti s matrixem či jinými filmy tady v kritikách často uváděných. Viděl jsem hodně dobrých filmů, ale hledat v Avatarovi záludnosti, vymakané poenty jako u 6 smyslu, charakterové role a jejich propracované nečernobílé vykreslení, mi připadá zbytečné a nelogické. Avatar je takový jaký je! Jestli je láska a ekologie klišé, tak jsme fakt, jako lidé na tom špatně... Ekologickou notu filmu beru zcela vážně, pan Prezident si může psát klidně knihy proti teorii globálního oteplování a mít intelektuální růžové brýle!!! Koupil bych mu 3D brýle, ale na běžné nošení a poslal ho povinně na Avatara :-) Už se moc těším na scifi film Stevena Spielberga INTERSTELLAR v roce 2013, o cestování červí dírou, kdy Avatar bude pro něj obrovskou výzvou! Tedy jestli se po roce 2012 toho vůbec dožijeme a matička Gaya nás nevyžene, třeba někam na Pandoru! ()

Dr.SMoG

Neskutečná spousta okopírovaných filmů. Klišé, klišé a zase klišé. Vizualní stránka filmu nádherná, ale nic nového. Pointa od začátku jasná a první polovina filmu nudná. Film splňuje jedinou věc a to pobavit nenáročného mainstreamového diváka každé věkové skupiny. ()

Medic.Droid odpad!

Avatar....film, na který se každý tak těšil a od kterého každý tolik očekával. Měla to být maximální pecka, která vás posadí na prdel. Během neskutečně dlouhých 2,5 hodiny jsem necítil žádné pocity, jaké to nejspíš mělo vyvolat. Graficky zpracované na jedničku. Jinak nevím jak někdo může říct, že všichni hráli zcela úžasně, když reální herci se objevili asi na 20-30 minut filmu. Od chvíle, co se objeví úvodní scéna s Jakem Sullym je zcela jasné, jak se příběh bude odvíjet. Neříkám, že by to bylo nudné, neusínal jsem u toho, ale být celý příběh smrsknutý do o půl hodiny kratší verze, byl by závěrečný dojem nejspíš lepší. Jinak Pandora vypadala fakt skvěle, ale myslím, že Cameron tímhle dílkem šlápl trochu mimo.... Po druhém shlédnutí: To byl ale hnus ! ()

zdeminem

Nádhera.... nemám co dodat, vše je tu již napsáno. Vizuálně i hudebně překrásný koncert a dějově mě to taky velice chytlo a uspokojilo. James opět nezklamal a ač jsem tenhle skvost kvůli nemoci musel několikrát přeložit, jsem rád, že jsem si nakonec nepočkal pouze na DVD - 3D kino má hodně co do sebe. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)