Novoobjavená planéta Pandora je mierumilovné miesto s obyvateľstvom Na´vi, žijúcim v súlade s čarokrásnou vegetáciou planéty. Posádka vyslaná zo Zeme na svojej prieskumnej misii objaví na Pandore aj veľmi cenný minerál, ktorý by mal na Zemi nevyčísliteľnú hodnotu. Pobyt na Pandore je však pre človeka možný až po vytvorení genetického dvojníka, hybrida avatara, ktorý, môže byť ovládaný psychikou oddelenou od ľudského tela a fyzicky zodpovedá pôvodnému obyvateľstvu Pandory. To má fluoreskujúcu modrú pokožku a dosahuje trojmetrovú výšku. Na náročnú misiu vyberú okrem iných aj Jakea Sullyho (Sam Worthington), bývalého námorníka, ktorý zostal po svojej poslednej misii paralyzovaný od pása nadol. A práve šanca opäť chodiť ho nadchla natoľko, aby sa do programu Avatar prihlásil. Po pristátí na Pandore sú členovia prieskumnej misie ohromení úžasnou rozmanitosťou miestnej vegetácie. Stromy dosahujú výšku mrakodrapov a svetielkujúci prales je plný nádherných tvorov, aké ešte nikdy nevideli, ale aj hrozných prehistorických predátorov. To je však iba zrnko prekvapenia, ktoré na posádku čaká. Aj keď sa zdá, že po počiatočnej nedôvere miestnych obyvateľov sa posádke podarilo adaptovať a získať aj priestor pre diplomatickú misiu, Pandorčania sa rozhodne nehodlajú nechať kolonizovať. Čoskoro príde k tvrdému boju... Jake, ktorý sa postupne s Pandorčanmi zblížil a celkom ho očarila princezná Neytiri (Zoe Saldanaová), teraz stojí pred zásadným rozhodnutím. Za koho bude bojovať vo finálnej bitke, ktorá má rozhodnúť o osude a vývoji celého sveta? (TV JOJ)

MManual

Na to aby to obstalo ako kampan proti vojne v Iraku je uz priliz neskoro a tak jedine posolstvo, ktore okrem toho, ze je to 3 hodinova pekne vypadajuca propaganda voci globalnemu oteplovaniu je to, ze aj najvacsi loser sa moze stat hrdinom v jednom z online virtualnych svetov - a teda dokola omielajuce klise: nie je dolezity obal ale vnutro. V tomto pripade je to vnutro plne zvrhlej moralky ktore islo za svojim cielom - objektom lasky aj cez nevinne zivoty, podobne ako ludstvo, ktore predtym zradilo. ()

elisinka

Pane Camerone smekám před Vámi pomyslný kloubouk, protože to co jste vytvořil přesáhlo veškerá má očekávání. Necháváte se unášet celým filmem bez zbytečného přemýšlení, jednoduše ve filmu plujete s ním a to všechno v nádherné, i když počítačově vytvořené, panenské přírodě Pandory. Propojení lidí se zvířaty se stromy je naprosto dokonalé a vyjadřuje to myšlenku která je divákovi perfektně a jasně naservírovaná. Věřím že pro některé diváky je film prakticky celý počítačově vytvořený málo blízký a s tím tak trochu souhlasím ale já jsem vždy byla fanoušek i počítačové sci-fi takže pro mě je tohle nový průlom v oblasti počítačových efektů použitých ve filmech. Ale Avatar ve 3D je opravdu úplně něco jiného než doma u televize nebo v normálním kině, všechny ty náročné efekty mají ještě větší účinek na diváka to můžu potvrdit ale nemohu říct že by pro mě neztratil kouzlo ani v tom křesle doma:) Navíc mi dokonale vyhovuje děj kdy hlavní postavy dojdou ke svým cílům a přežijí protože tak to má podle mě být a na konci máte opravdu dobrý pocit i z toho že můžete v hloubi duše věřit že někde ve vesmíru mezi vesmíry Pandora opravdu existuje se svými "modrými domorodci". Mám za to že všechny Oscary a Glóby které letos Avatar získal si plně zaslouží a myslím že i v nemalé míře zapůsobilo velké nadšení diváků. ()

coco.brice

pokud má Avatar hodnocení tady na CSFD 88 procent!!!!tak je to dost smutné...technologicky zajímavé a jinak nabubřelé a prázdné..díky ale ¨tohle není a nikdy nebude jeden z nejlepších filmů historie kam jste ho většinově zařadili... ()

danielwanderer

Hype navždy! Takmer trojhodinové filmy navždy! Počítačová umelosť KU*VA navždy! Dajte mi s Avatarom pokoj! Epické sci-fi, dojímavý príbeh o mrzákovi Jakeovi Sullymu, ktorý mal šťastie na svojho brata a len on sa dokáže zžiť s mimozemšťanskou entitou v projekte Avatar. Človek je tvor zaujímavý a škriabe sa aj keď nesvrbí, pretože cíti peniaze... Klišé s vyzabíjaním konkurenčnej rasy zakopeme, lebo teraz to príde! Mrzácky mariňák, ktorý v tele mimozemšťana dokáže chodiť, sa zaľúbi do inej mimozemšťanky a dá sa na stranu mimo... Dóóóóósť! Krásne efekty to áno, uznávam Camerona, že nechal kopu sympatických postáv zomrieť, ale bola to nuda v peknom obale :/. Moje posledné slovo... ()

KdG

Celkem dobrý akční film co se efektů týče. Dějově je to slabší, zbytečně moc pohádkové a málo krvavé. Nejlepší ve filmu je bezesporu Rodriguezová, ty modrý divoši jsou poměrně odpudivý, a navíc všechny ženský maj děsně malé prsa. ;-) Jo a nemuselo to být tak šíleně dlouhé, dalo se to víc sestříhat. ()

Tiiso

Dokázat zaujmout diváka a připoutat ho ke křeslu, je meta, které chce dosáhnout každý zdravý filmový tvůrce. Vydělat tímto způsobem na živobití je pak sen. Cameron je nejen filmový umělec, ale i dobrý kalkulátor, který svůj rodinný rozpočet pečlivě sleduje, ví kde utratit, či investovat, aby v budoucnu mohl dost vydělat. Jeho poslední snímek Avatar je důkazem. Nejenže ukazuje jak moc se výrobou Cameron bavil, ale zároveň jeho pojetím neponechal nic náhodě a zaůtočil s profesionálním přehledem jak na nejcitlivější zdroje emocí, tak na ukryté místa v lidském srdci. Pobaveně se usmívám nad názory spousty lidí, kteří režiséra kritizují za prostinký příběh filmu, či za jeho klišovitost. Investice nacpané do tohoto projektu byly obrovské. Jsou to peníze, které si nikdo z nás neumí představit. Mluvíme o řadě nul za číslem. Návratnost těchto investic, nikdo i kdyby chtěl, nemohl riskovat vytvořením příběhu, který by nebyl již tisíckrát prověřený, a který dával určitou jistotu, že naplní kina. Já osobně bych vynaložené prostředky do nejnovějších technologií, také nehatil psychologickým dramatem, či jakýmkoliv jiným alternativnějším příběhem. V Avataru jde o premiéru nového technického vybavení a nebyla možnost pustit se do něčeho odvážnějšího. A navíc. Ač jsem byl svědkem děje, který jsem už dosti krát ve svém životě viděl, byl mě předložen v novém světle, v novém emočním náboji a vytvořil ve mě nové zážitky a nové okamžiky radosti a slzy v očích. Nenechal jsem nic náhodě a zajel jsem si na naše největší plátno v české republice, jelikož jsem si říkal, že tuto novinku přeci nestrhnu nějakou podřadnou projekcí. Toto rozhodnutí se vyplatilo, sice i s dopadem negativním, jelikož když jsem se vrátil domů, pohled na plazmovou obrazovku a hromadu dvd v 2D byl poněkud skličující. Ale zpět do kina. Zážitek z audiovizuální projekce filmu je skutečně nádherný. Kdo jen trochu fandí filmům musí přiznat, že avatar není epizodou, ale opravdu milníkem. 3D technologie je opravdu fenomém a po celou dobu jsem se ho prostě nemohl nabažit. Naposledy jsem se takto rozplýval (s hlediska technického) u svého prvního filmu s dobrým prostorovým zvukem. To bylo někdy v polovině devadesátých let. Cameron mě svými hračkami dokázal lépe zatáhnout do svého vymšleného světa, a přiznávám, že vizuálním pozlátkem v tomto případě vymazal jakoukoliv potencionální výtku směřující k hercům, či jejich výkonům. Bylo to poprvé a tak vím, že v budoucnu budu kritičtější. Ale tentokrát jsem se nechal hezky bavit prvotřídními efekty, scénou a já nevím čím vším ještě. Navíc jsem v ději našel spousty odkazů na dění v našem současném životě a když objektivním okem sleduji Jamesovu tvorbu, všechny jeho díla včetně Titaniku nesou jasnou poznávací značku. Všechny jsou o boji za svobodu, všechny jsou dosti ekologické, ve všech člověk najde heroickou bitvu jedince či celé skupiny. Cameron není filmovým režisérem na jaký jsem zvyklý, či na jaký je svět zvyklý. Bez filmařského vzdělání, si své děti tvoří podle svého. Tu více naivně, tu z nadsázkou, ale vždy, že mě dokáže zaujmout. Avatar je navíc od něj prvním snímkem, ve kterém jsem narazil na silný duchovní podtext, týkající se samotné existence vesmírného života vůbec. Doufám, že tento příběh bude mít v budoucnu takovou sílu aby i při pozdějších projekcí nezůstalo člověku před očima jen vizuální pojetí. To ukáže čas. Kdo zná lépe ostatní filmy Jamese Camerona, může v Avatarovi najít spousty odkazů na předešlá díla, a to hlavně na snímek Vetřelci, či Terminátor. Není to zajímavost novátorská jalikož tuto věc dělal ražisér v každém svém filmu. I v doprovodné hudbě Hornera jsou odkazy na předešlé spolupráce této dvojice filmařů. Chce to jen mít oči a uši více nastražené. () (menej) (viac)

s_c_o_r_p

Pro mě pohádková jízda s nezapomenutelným zážitkem a božským Samem Worthingtonem :) Ano, je tu pár nelogických a hluchých míst, pár přiblblých hlášek, které mohly být vypuštěny. Ano, i děj je jednoduchý a předvídatelný, ale o to víc sem si mohla užít to fenomenální zpracování, tu hru barev, tvarů a zvuků a všeho možného, co pro mě bylo novým a okouzlujícím. ()

Tamdydam

Tak jsem to nakonec proti svému přesvědčení zkusil. A byl jsem vcelku příjemně překvapen. Přestože si nepotrpím na sci-fi, většinou nepadám na zadek z trikových efektů ani megalomanských soubojů,... tak tohle mě i přes tu prostoduchost vcelku chytlo. Nechal jsem se příjemně unášet atmosférou a pohádkovou krásou filmu, nerušen žádnou nebetyčnou pitomostí, která by mě vytrhla z mého zvláštního polosnění. A to až do závěrečného vytržení z tranzu nehorázně stupidním soubojem divochů s luky a šípy proti nejmodernějším válečným technologíím budoucnosti přesně podle pravidel posledního Terminátora : zranitelnost každého stroje se úměrně zvyšuje s jeho rostoucím počtem, veškeré náhody fungují ve prospěch dobra, soupeř je vždy stupidnější, kosti jsou stejně pevně, jako tvrzená ocel, svaly stejně silné, jako hydraulika,... atd. atd. Toho závěrečného přerodu v parodii je podle mě škoda, ale jinak dobré ()

TSZ

Technicky dokonalé a posouvající kinematografii zase o kus dál, ale dějově velmi nudné, jednoduché a bez výraznějšího překvapivého nápadu. Prakticky vše co vidíme už známe z Tance s vlky, King-konga a mnoha dalších filmů, kde se lidé (vojáci, vědci apod.) chovají jako prasata a dávají přírodě přes držku. Jsem rád že jsem to viděl, ale jednou rozhodně stačilo. ()

Uhura

Těžce vypiplaná záležitost. Ve 2D to ovšem taková pastva pro oči, předpokládám, nebude. Do kina jsem šla s očekáváním profesionálně odvedené práce za účelem zábavy, a zklamaná jsem nebyla. Co ale zamrzelo, bylo sprosté vykrádání Miyazakiho (pojetí přírody jako živého jednotného organismu, létající hora, válečné lodě, celkově vzhled mnoha rostlin i zvířat) ()

web-dat

Lidé, kteří tomuto filmu dali méně než 5 hvězd, to v hlavě nemají v pořádku (ale i takový jsou mezi námi). Cameron - dokázal tímhle filmem to. co už dlouho žádný režisér nedokázal. Stvořil místo, kde by člověk chtěl žít. Stvořil hluboký příběh, který by člověk chtěl prožít. ()

Jacccob

Příběh je sice poměrně laciný a předvídatelný, ale tenhle film je o technické a vizuální stránce, a to splňuje na výbornou. ()

kucny

Úžasné, veľkolepé, nádherné a k tomu príbeh ktorý nepustí od začiatku do konca. Po tom, ako ma každý presviedčal že to je vynikajúci film som si v kútiku duše hovoril že si po pozretí filmu poviem týchto pár slov. Vôbec sa tak nestalo, film ma neskutočne nudil a zachraňovalo ho pár vtipných scén a niektoré zaujímavé nápady. Pandora ma neuchvátila, nebolo tam nič čo by som už nevidel v niektorej pc hre, alebo v mojej mysli pri čítaní fantastickej literatúry. Nič som od filmu nečakal a aj tak ma sklamal. ()

6sense

Po očekávání davem hodnocené bomby jsem zklamán... Krajina a příroda pěkná, to uznávám, ale to je snad vše kvůli čemu bych si to znovu pustil. Film občas nudný a dosti umělé vystupování herců. Opravdu nepochopím jak při střelbě na dosti vzdálený vztulník se utočník může otočit cca o 180 stupňů, když neprolítává okolo něj, ale v úhlu maximálně 30ti stupňů. Naprosto nemožný vcítění se do role některých lidí... Nebýt tý krajiny, tak dávám odpad. ()

Banned

Úžasná 3D podívaná s jednoduchým příběhem. Člověk, který již zabil matičku Zemi na své planetě, se chystá okupovat a zabít matičku "Pandoru". Jenže na této planetě žijí i "Navi", domorodci kterým se to nelibí. Technologii nemají moc vyspělou, ale zato jak se říká "jsou tady doma"... Naviové to nebudou mít lehké, ale nakonec vyhrajou. Ovšem díky skvělému zpracování má i takto primitivní příběh své neodolatelné kouzlo, takže ve výsledku jsem celé dvě a půl hodiny fascinovaně sledoval boje a nádhernou krajinu Pandory. Už teď se těším, až vyjde v roce 2014 Avatar 2. ()

ClapTrap

Nevím proč, ale takový extra boom tento film od Jamese Camerona ve mě nezanechal. Byl udělaný výborně, dialogy byly také perfektní jen ten příběh byl už po první hodinu filmu jasný. Jake se zamiloval do Neitiry a kvůli ní "zradil" vlastní rasu (lidi). Pak už to jen odsýpalo až do krásného konce. Co se týká grafických animací, tak to je jasná špička, herecké výkony byly taky solidní, svět Pandora byl opravdu udělán perfektně, ale to se vztahuje k těm animacím. Prostě Cameron umí točit filmy, Avatarem to jen potvrzuje, ikdyž podle mého názoru třeba takový Terminator 2 nebo Vetřelci byli mnohem lepší. 4* 80% ()

Dyer Maker

Film může být po grafické stránce vyšperkovaný jak chce, ale pokud nemá alespoň trošku originální a zajímavý příběh, je to všechno na nic. Avatar je bohužel ten na nic. Už od začátku člověk ví, jak film skončí. James Cameron zde na druhou stranu použil 3D efekty, tak, jako nikdo před ním. A ukázal, že se dájí použít i pro to, aby dokreslily atmosféru a vtáhli tak člověka víc do děje. A to se mu povedlo. ()

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

Cameron má plány i pro šestý a sedmý díl Avatara

07.02.2024

Bude Barbie pokračovat?

Bude Barbie pokračovat?

26.11.2023

Barbie je nejúspěšnějším filmem roku. S výdělky přesahujícími jednu miliardu a 440 milionů jde jasně o nejvýdělečnější snímek letoška, což je fascinující i s přihlédnutím k tomu, že jde o originální… (viac)

Disney zase odsouvá své blockbustery

Disney zase odsouvá své blockbustery

14.06.2023

Stávka scenáristů začíná studiím dělat první vrásky. Místo férové gáže pisálkům a zaslouženým procentům ze zisků raději šéfové typu Davida Zaslava (Warner Bros. Discovery) odmítají o požadavcích… (viac)

James Cameron začal psát nového Terminátora

James Cameron začal psát nového Terminátora

25.05.2023

Je to pár dní, co legendární herec Arnold Schwarzenegger v rozhovoru o své kariéře prohlásil, že už definitivně seknul s rolí terminátora v sáze slavného režiséra Jamese Camerona (Titanic). Možná si… (viac)