Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

sirrgulo

Z filmu mám trošku rozporuplné dojmy. Vizuální stránka i akce jsou prostě super, ale trochu mi nesedí děj. Nevím, ale měl jsem pocit, že tvůrci schválně vše zahalují do hádanek, ale nakonec se z toho nic moc nezrodí. No trochu mi celkový motiv připomněl R.U.R Mé hodnocení však není konečné, po druhém shlédnutí se může klidně změnit. ()

Rastman

Čekal jsem, že obrovský potenciál, který měl původní originální koncept, bude rozvinut do takového trošku pohádkového post-apo světa s vlastní mytologií. Neříkám, že ta mytologie tam není, jen není vidět. Vizuálně úžasná a originálními nápady přetekékající podívaná se potápí jako pomyslný Titanic jenom díky scénáři a dialogům. Možná, že bez všech těch fajn dabérských jmen by to mělo určitou poetickou hloubku (protože by si dialogy a část scénáře musel divák vytvářet sám ve své hlavě), možná, že o hodinu delší by to bylo (za předpokladu, že by někdo opravdu pracoval na scénáři) mnohem epičtější, takhle je to pro mě velké zklamání a nemůžu se zbavit dojmu, že je to jen techonologické demo. ()

Blazis34

Pro mě mírné zklamání. Od filmu Číslo 9 jsem čekal více. Už když jsem si přečetl o čem toto dílo je, tušil jsem jaký bude mít asi průběh a jak to všechno dopadne. Přesto na Číslu 9 se najdou i klady a to třeba pěkné zpracování postav, kteté pojí vzájemná soudržnost. Dávám lepší dvě hvězdičky. ()

Kubík

Na to, že jeho předchůdce byl nominován na oskara, tak jsem od toho čekal trochu více, ale jinak docela hezky zpracovaný postapokaliptický snímek....jdu zi zahrát Fallout 3 :P ()

Weissik

Letošní rok spatřily světlo světa dva filmy s devítkou v názvu. District 9 a Číslo 9. Oba spojuje významná osobnost v roli producenta. District má svého Petera Jacksona a Číslo 9 Tima Burtona či Timura Bekmambetova. Jejich jména na plakátech mě upoutaly v obou případech, zejména na jméno Tima Burtona jsem zíral s nadšením. Výsledek? District byl vynikající, a Číslo 9... fajn. Na pohled nádherné, ale děj chudý. Navíc mě velmi obtěžovala "zpátečnická" náboženská linka. ()

Spielbergo

Je v tom vidět rukopis Tima Burtona, ale naštěstí zase ne až tolik, protože, ač mi jeho díl(k)a přijdou vždy zajímavá, nikdy jsem mu nepřišel úplně na chuť. Ta troška jeho invence a mystiky ale krásně doplňuje celý film a celek je pro mě dost inovativní a skvěle animovanou pohádkou pro dospělé. A od doby, co mě uchvátil steampunk, se mé hodnocení takovýchto filmů zvedá automaticky o jednu hvězdičku. Děti se pobaví, dospělí možná navíc i trochu zamyslí, rozhodně to však stojí za to vidět. ()

Bratr

Pravda, příběh to mělo dost nečitelný, od začátku není jasné, ze čím Devítka jde. Mezi příběhové konverzačky podle mě nedávaly smysl a byly falešně moralistické. Ale!! Promyšlenost světa, nástrojů a strojů, nádherná animace a fantasticky vystihnutá atmosféra mě lákaly k zažití dalšího dobrodružství..třeba v počítačové hře??... ()

Clee

Napad hezkej, ale scenar na me moc prisladlej a asi jednoduchej, nevim, chybela mi hutna atmosfera postapokalypsy. A dabing Eliah Wooda me docela stval. ()

Weirdman

Acker excelentne zvláda akciu a ani ostatné režisérske grify mu nejdú najhoršie, ale scenáristicky to je veľmi nezvládnuté. Len nafúknutý pôvodný animák, na ktorý sa nalepila pomerne nekonzistentná mytológia. A finančne podtaktovaná animácia tiež pôsobí pomerne rušivo. Škoda-preškoda. Medzi spievajúcimi zvieratkami sa mohol tento film vynímať ako malý zázrak... (●) ()

jack_scott

Skvělý,ale docela zazděný námět. Velká škoda že to tak dopadlo, a snížilo se to ke komerčnosti. Některé části jsou vážně dobré...některé slabší...a neěkteré bohužel vyloženě slabé,až zbytečné. Přitom ten svět by jistě mohl být dokonalý, kdyby si to Acker mohl dělaqt čistě po svém. Inu, snad vznikne pokračování...třeba v příštím životě. *** a 65%. ()

Seuata

Na tento film jsem se hodně těšila a tak jsem udělala pěknou blbost, že jsem se nedočkavě koukla již v prvni verzi, co byla na internetu, zkratka tak pulka filmu mi utekla v tom nekvalitním záznamu. Dnes jsem vše napravila a změnil se i trošku můj názor na něj. Prve jsem byla zklamaná, že film nesplnil má očekávání a dějově v ničem nepředčil. Tak to bývá, když se těšíte na něco úžasného. Tentokrát jsem očekávala průměrný film a byla jsem mile překvapena. Děj začne možná až extrémně rychle, že pak už není co přidat - co se týká grafiky, což na konci určitě chybělo. Dějově trošku strohé, jak jsem již řekla, měli začít pomalu a efekty zlepšovat, aby divák stále čekal, co lepšího příjde. I přes to všechno jsem nadšena a spokojena. Určitě neskončím jen u druhého podívání. ()

egbert

Děj, který nestál za nic, mohli vypustit a udělat pomalý film o tom, jak se hadrák prochází postapokalyptickým světem a přebírá žárovky, výtvarná stránka by na to úplně stačila. ()

djbarrel

Docela svérázná postapokalyptycká story o hadrových panáčcích bojujících s děsivým robotem vysávajícím duše, který mimo jiné vyhladil lidstvo ... K dokonalosti chybí víc akce a možná i trochu větší rozvětvení příběhu, přece jen děj je dost přímočarý, ale film je zas i díky tomu dost svižný a divák (tedy alespoň já) se nenudí. 80 % ()

vejfukCZ

Výbornej nápad, slušná animace a perfektně vymyšlenej příběh. K dokonalosti k tomu chybí delší stopáž - více rozvést příběh, pátrání co se vlastně stalo a kdo jsme (prvních deset minut bez dialogů bylo dokonalých) a méně trošku chaotických bitek. Tomuto filmu daleko více sedí mlčenlivost a pátrání v post- apokalyptickém světě. Jinak skvělý animák, oceňuji hlavně originální nápad. ()

Thovt

visuálně úchvatný film (ocenil jsem zvláště záblesky Gigera), který ale v kontrastu s ponurostí světa a mrazivými momenty nabízí dětsky jednoduchý přiběh s hromadou logických kiksů a prázdných mouder (chvílemi dokonce připomínající děj filmu Dračí doupě - sic!). forma holt přesáhla obsah víc, než jsem čekal... ()