Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Rudyamon

Zajímavé komentáře k filmu: AppleCore, Habetik, gachik ... Tenhle, film, nebo tahle pohádka, nebo tohle drama, nebo sci-fi - já nevím přesně, co to bylo, to mě dostalo. Temný, děsivý, drsný a dojímavý příběh, který nemá obdoby. Svět, který zanikl, ještě má pár "lidských duší "zakletých do podivných hadrových panáčků a ti hledají možnosti, jak přežít a jak svět opět vybudovat. Opravdu neuvěřitelný příběh. Trochu jsem se bál náboženské agitky, jak tady v komentářích kdosi napsal, to se ale naštěstí nekonalo. Ano, jedna z loutek mohla mít něco jako papežskou tiaru a berlu, a byla tam "šelma", a duchové vzlétali do nebe, ale nic se nevnucovalo a nehrálo si na božské poměry a záměry. Fajn, není co řešit, je to perla mé zbírky, jedna z výjimečných perel ... Jednoznačně 5 hvězdiček - 100%! ()

10Domik10

Veľmi dobrý nápad zabalený do dosť nudnej podoby. Žiadna pasáž výrazne neohúry a to i napriek podľa mňa nekonečnému prílivu možností, ktoré sa dali z tohto námetu vymačkať. ()

Mitopus

Temná diesel-punková nádhera, přesně >ušitá< na míru mému úchylnému vnímání estetiky. A jako správný geek jsem si nemohl odpustit asociace s vizuály skvělých her jako Portal, Half-Life 2, Dishonored a konec konců i Oddword: Abe's Exodus a lehkého nádechu System Shock. Příběh klidně mohl být košatější, víc rozvedený, a film delší, protože měl podle mého hodně nevyužitého potenciálu. Jen ten konec s jasně se nabízejícím rozuzlením, namísto kterého se člověk dočká hipster-spirituální patetické zvratky, mi přišel poněkud přiblblý. Ale holt nic nemůže být dokonalé, že. ()

Cerion

Po celý film mi bohužel bylo úplně ukradený, jestli ti pytlový panďuláci zařvou nebo ne. Nečíst popis filmu tak to asi vypnu hned po patnácti minutách. Takhle jsem aspoň věděl na co celou tu dobu čekám. ()

balcazar

Ani pre deti, ani pre dospelých, tak kto si to mal vychutnať? Náznaky myšlienky, ktoré sa z toho dali rozpoznať, neboli doplnené pre mňa ničím extra, čo by ma obohatilo a zaujalo. Proste slabota. ()

Likan7

Přijdu si okradený. Potenciál po 9 byl obrovský, ale hype byl asi ještě větší. Co dokonale fungovalo na deseti minutách, tak na 70 minutách mě šíleně nudilo a nebavilo. Ona atmosféra je celkem fajn. ale v filmu samotném se toho děje ke zbláznění málo. Očekávání nenaplněna, obrovský potenciál zůstal tatam. ()

Hellknight12

Zaujímavý animovaný film. Pribeho je to krásne spracované. Pri dĺžke 79 min je to veľmi dobre spravené či už pre deti alebo dospelích. Dalo by sa povedať, že v niektorých častiach filmu je to až depresívne. Režisér si veľmi dobre uvedomuje, že tento animovaný kúsok je robený hlavne pre mladšie publikum, pretože tie depresívne kúsky netrvajú dlho a po pár minútach sa to vynahradí veselejšou atmosféru. Snímok má krásnu myšlienku. Film má veľmi dobrú atmosféru. Vizuálne sa takéto kúsky veľmi často nevidia. Celkové hodnotenie za mňa je 80% ()

Murdock

V první řadě bych chtěl vyzdvihnout perfektní vizuální zprácování, který navozuje patřičně neutěšenou atmosféru a skvěle odvádí pozornost od celkem jednoduše postavenýho příběhu. Zlo je tu jasně dané, víme proti komu se bojuje a cestu za jeho poražením dláždí několik dobře zvládnutých akčních scén a sem tam nějaký vysvětlující dialog. Jednoduchost příběhu však není vůbec na škodu a nechává člověka žasnout nad nápady výtvarníků. Celkové vyznění filmu je veskrze pozitivní a jeho lehký náboženský podtext podle mě nepůsobí rušivě (všímal jsem si ho hlavně kvůli zdejší kritice, která je podle mého v tomto bodu zbytečná a neopodstatněná). Vizuálně nejzajímavější animák roku. ()

Uhura

Velmi dobře provedená a sympatická vizuální stránka. Co bych ale vyčetla, je příliš moc akce a málo příběhu, který měl naopak potenciál k podrobnějšímu rozpracování. ()

stiewe

Těšil jsem se na strhující a hlavně originální příběh a čeho se mi dostalo? Jenom průměrného scénáře, který uhání až nepředstavitelně rychlým tempem. Zakončené nic neříkající koncem. Musím ale vyzdvyhnout animace woodoo postaviček které těšily mé oči při každém pohledu a také zpracování futuristického světa bez lidí. ()

George.H

námět originální,provedení pěkné, ale odfláknutý scénář.Kraťas se mi hodně líbil,bohužel toto je pouze natáhnutá verze s pár pěknými momenty,čekal jsem víc... ()

mirak2

Bolo to zvlastne ale rozhodne som sa nenudil. Mozno by nezaskodilo trochu natiahnut stopaz a vysvetlit viac veci, takto mam pocit, ze to bol viac akcny film ako animovane fantasy, ktore som ocakaval ()

zElina

Pokud se člověk dozví, že na tomto filmu měl, jakési zásluhy Tim Burton očekává od něj NĚCO. Teda ovšem zná-li jeho předchozí díla, která jsou nedocenitelná. Ovšem na tomhle filmu je zcela zřejmé do jaké míry je film tímto skvělým mužem ovlivněn. Skvělý nápad malých postaviček s duší člověka rozehrává úžasný začátek filmu, který zaujme, ovšem po dvacáté minutě tohoto filmu je vám jasné jak tento příběh skončí a už vás nic nepřekvapí a táhne vás svým proudem. Veliká škoda, jen trošku si pohrát s dějem a film by se okamžitě vyšplhal do jiných výšek ve stupnici hodnocení. ()

zaso162

Je to také iné. Temné, desivé, vôbec nie roztomilé...také poviedkové. 79 minút oku lahodiacich animácií a postavičiek, ktorých charakter milo prekvapí. Ľudská chamtivosť nepozná hraníc, snímok ju dokázal vykresliť až príliš reálne - hanbime sa. ()

BigFishPop

Asi to chcelo aspoň štipôčku humoru a poriadnu dávku príbehu, aby ma ten vizuálne vymakaný a extrémne ponurý post-apokalyptický svet totálne nezdeptal. ()

snek49

Od tohoto animáku jsem čekal hodně ,avšak některé recenze mě nemile překvapovali tím, že se zas až tak nepovedl. Já byl opravdu nadšený atmosférou, která z filmu sálala a celkovou propracovaností. Zvuky byly úžasné, chování postav přirozené a výprava byla také ideální. Škoda jen toho, že nebyl příběh více rozvinut a tím pádem i delší. Nám bylo pouze velmi stručně vylíčeno, co se stalo, ale tento příběh mohl nabídnout divákovi více. Rozhodně bych se nebal sequalu a také prequelu... Jinak opravdu vinikající filmový zážitek... ()

RajCZitko

Od tohoto filmu jsem čekal, že bude více udělaný pro menší děti. Avšak v něm nebyla žádná vtipná scéna a celý film má celou dobu nádech vážnosti. Takže mi to jako pohádka moc nepřijde, a přitom se pořád jeví díky jevům přemisťování duší (či té lidskosti) jako pohádka. Je to dosti netradiční. ()