Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Sonnik

We had such potential, such promise. Tahle první věta, která ve filmu zazní ho celý krásně vystihuje. Tak krásně atmosférický a akční animák s pětihvězdičkovou animací by si zasloužil mnohem víc, než skicovitý scénář, který jej sráží do průměru. Škoda veliká. "This world is ours now. It's what we make of it." ()

Mrkvič

Super nápady, skvělá akce, ale také špatná dramatičnost. Číslo 9 je zajímavé od začátku do konce. Zvídavý divák žasne nad spoustou nápadů. Každý divák ale také sleduje jak někdo dělá něco, aby z toho bylo vlastně nic. A proč kdo co dělá? To se také ani moc nedozvídáme. Aspoň takhle jsem si při sledování filmu připadal. Nemohlo za to nepochopení děje, ani promíchání jednotlivých postaviček. Prostě styl vyprávění byl takový, že tohle všechno bylo vlastně asi jedno. Ono být to delší a každému tématu se dostatečně věnovat, by znamenalo vyrendrovat miliony okének navíc. No a rozuzlení protkané náboženskou tématikou, si autor také mohl odpustit. ()

Kamkon

Hezký filmeček, hlasy postaviček jsou naprosto realistické, ale dalo se z toho vytežit mnohem víc-popsat podrobněji detaily apokalypsy, nástroje, vykreslení postav...Ale i tak velmi hezké spestření ()

Lachtaan

Delší dobu se mi už nestalo, že bych znuděný filmem odbíhal myšlenkami kamkoli jinam jen proto, že jsem se nedokázal soustředit na nezajímavý snímek. Přesně tím bohužel mnou velmi dlouho vyhlížené Číslo 9 je a jedinými klady se stává hodně krátká stopáž a místy až děsivá animace, hezky podržená velikánem Burtonem jako v případě precizní Koralíny, se kterou také neměl jako režisér či přímý výtvarník co dočinění. Vždycky se u těchto přešlapů uklidňuju tím, že mám díky občasným nízkým hodnocením na pohled pestrý profil. ()

BROKEN_

Zajímavý námět, plus zajímavý vizuál. Ve filmu se stane hodně věci za pouhou hodinu a čtvrt, což není na škodu, ale ve finále si možná už nevzpomenete, co se ve filmu dělo, zkrátka, tempo filmu je rychlí. I když je to animovaný snímek, rozhodně bych to nepouštěl dětem, je to dost creepy, a nejspíš by děti měly z tohohle filmu trauma. Finále filmu bylo za mě trošku divný, urychlený, a moc jsem s tím nebyl spokojen. Poslední věc co bych chtěl zmínit je, hlavní postava, číslo 9. Ten se chová podobně jako Thomas z filmové trilogie Labyrint, chce vědět, proč tam nemůžou chodit, pořád chce na všechno přijít, jen aby kvůli němu umřela jedna postava. To fakt nechápu, u Thomase to líp fungovalo, asi proto, že kvůli němu neumřela postava. Film je zajímavý a dost netradiční, i tak jsem se nenudil, uteklo to rychle. Kdo má rád temnější animáky, tak si myslím, že bude spokojený. Za mě lepší 3 hvězdy. : ) ()

VittaBella

Škoda, že jsem od tohoto filmu čekala o dost více a že jsem nedala ani na průměrné recenze. Zkrátka jsem byla zklamaná dějem filmu, který byl dost nudný a jednorázový. Naopak animace a efekty byly úžasné! Kdyby byl napsán lepší scénář, určitě by se zrodil vyjímečný snímek. Takhle vzniklo jen průmerné anime. ()

elle

Na můj vkus opravdu dostatečná porce akce a strachu. Akční hrané filmy mě většinou nechají chladnou, protože málokdy mají opravdu věrohodně nastíněné charaktery a nevěřím jim a záhy po právu padnou do hlubiny zapomnění Zde půvabně vystřižené charaktery devíti panáčků vynikají nad akcí a posmutnělý tón filmu rozkvétá jejich neokázalým hrdinstvím - jakoby mimochodem projevovaném. Půvab příběhu a originalita provedení překrývá předvídatelná místa příběhu. Dvojčata-knihovníky (3, 4) udělali naprosto úchvatně. Škoda, že číslo 2 odešel z příběhu dřív než jsem si ho užila. Moc příjemný film. ()

terunka003

Animované, smutné, depresivní, osamělé, bojovné, statečné, zajímavé, nápadité, napínavé. Slyšela jsem o nějaké spolupráce Tima Burtona na tomto filmu, ale nikde jsem nic takového nezpozorovala. Každopádně to byl zajímavý dobrodružný film o dopadu válce strojů proti lidem. Pointa byla zajímavá a odhalení zdroju stroje překvapující. Film pro celou rodinu, i když mi přišel takový tmavý, bylo mi z toho úzko, konec světa a opuštění. Takový hezký hračičky.. ()

ywo666

Trochu sklamanie a trochu nie. Na filmíku mi príde všetko ok až na jeho dĺžku. Za tý 70 minút, čo má film ak odpočítam titulky, sa toho proste nemôže toľko stať. Niektoré charaktery by si zaslúžili viac príležitostí. Celé mi to príde také nenaplnené. Každopádne ale inak film moc nemá chybu. Je to perfektne animované, vymyslené, má to akciu, napetie, emócie, a napriek tomu je to roztomilé. Neviem, či nevystačil rozpočet, alebo v čom je chyba, ale 9 mohlo byť jeden z best animovaných filmov súčasnosti. Tak je len solídny nadpriemer. Tak 75%. Ale Acker odviedol skvelú robotu. ()

rudeboy

Skôr troj hviezdičková záležitosť nesúca sa v príjemnom tempe s vhodne servírovaným napätím, no za očarujúce stvárnenie malých očíslovaných, idem pri hodnotení nahor. To som ale neobjektívny :) ()

T-pack

Tak začněme tím kladným. Asi první animák s tímto typem animace, který není skoro vůbec pro děti - možná použitelný jako strašák pro ně. To je hrozně správný krok kupředu. Za druhé, ač není animace ani trochu revoluční a místy vypadá mírně zastarale, je skvěle osvětlená a celkově sladěná a to dodává snímku neuvěřitelně správnou atmosféru. A nejlepší na tom celém jsou ti padouši. Kočka i pták mají ucházející fazónu, ale pavouk je překvapivě strašidelný (fanouškům matrixu možná připomene (respektive mně připomněl) chobotničky) a naprostým trhákem je ten šicí had, který je zralý na titulní roli monstra v prvotřídním hororu. Bohužel, film má až trapně banální příběh podaný velmi divným vyprávěcím postupem a nebýt skvělého nápadu vycházejícího z kraťasu, je to divná povídka, která vytrvale hraje na strunu déjà vu. Snímek je přesto viditelnějším transparentem, že spousta alternativních nápadů může docela dobře fungovat a když bude kořeněnější zápletka, rád si dám přídavek něčeho takto zdánlivě nezvyklého. ()

lennyd

Když se do neutěšeného světa probouzí Devítka, nikdo (včetně jej) nemůže tušit, že právě jeho zrození povede ke změnám, které zaběhnutý řád převrátí naruby. Což se nelíbí hlavně Jedničce, kterému právě řád (a jeho vlastní uctívání jako šéfa) lahodí. Jenže neutuchající energie Devítky, podporovaná i některými ostatními - Pětkou či Dvojkou se nedá zastavit ... O tomto filmu se toho nedá moc napsat - to se musí vidět. Naprosto úžasná atmosféra (už jsem říkal že mne postapokalyptické světy fascinují?), výborná animace (panenky jsou jako živé :) ), skvělý (když člověk zas až tak moc nepřemýšlí) temný příběh (až na ten konec, tady bych možná i nějaký větší happy end snesl, docela jsem panenkám fandil :) ). U Shane Ackera si dělám poznámku, a těším se na jeho další počiny (doufám že budou) ... ()

Nihlathak

Mám rád postapokalyptické výjevy a filmy, animáky s ponurou postapk atmosférou jakbysmet. Jen tohle klišé, stroje vs. lidé, mě už moc nebaví. Sice jsou tady docela zajímaví maňáskové, ale nikdo si nedal moc práce s charaktery. Obyčejná průměrná zábava bez nadhledu, která je s poselstvím si s sebou nesoucím miliontá v řadě. Stereotypní charaktery a laciný a stokrát viděný románový příběh o překonání strachu..., tyto věci to fakt zabíjejí, chodící pytlovina ale asi neměla na víc. ()

venison

První a zatím jediný postapokalyptický animák svého druhu :-) Hodně depkoidní prostředí, morbidní nepřátelé, úžasní číslovaní hrdinové.. Překvapivě nabité akcí a nádherně vizuálně poeticky ztvárněné.. "Nádherná" krajina trosek, bodelu a ostnatých drátů.. Sympatičtí hrdinové z "přátelských materiálů" (zipy, pytloviny, knoflíky atd.) vs. monstra plná ostří, železa a ozubených kol.. Skvěle vymyšlené jsou i "funkce" jednotlivých číslovaných hrdinů - někdo je stvořen k vedení lidí, další k vynalézání, někteří jsou bojovníci a někdo chodící knihovna.. Místy až hororové a konec smutný.. Chtělo by to pokračování :-D ()