Číslo 9

všetky plagáty

Lidé jsou pryč. Kdy a jak k tomu došlo, není příliš jasné. V troskách starého světa přežívají jenom podivní hadroví panáčci s čísly na zádech. Do této pochmurné doby se narodí Devítka, která je možná předurčena vše změnit. Když se potká se skupinou podobných figurek utíkajících před děsivými vražednými stroji, rozhodne se postavit na odpor. Promluvit vystrašené souputníky k boji však nebude lehké. Stejně jako zjistit, kdo pronásledovatelé vlastně jsou a hlavně – co se stalo s lidmi?

Ambiciózní celovečerní dystopický snímek 9 natočil režisér Shane Acker podle svého staršího krátkého filmu. Stejnojmenná jedenáctiminutová předloha měla v roce 2005 premiéru na festivalu v Sundance a Acker za ní sklidil zasloužené ohlasy. Kromě prestižních amerických studentských cen byl nominován také na Oscara v kategorii Nejlepší krátký animovaný film. Pod převod původního filmu do celovečerní podoby se podepsali také filmařští vizionáři Tim Burton (Mrtvá nevěsta, Karlík a továrna na čokoládu) a Timur Bekmambetov (Noční hlídka). Tak se zrodil jedinečný a vizuálně okouzlující animovaný epos, který svým myšlenkovým poselstvím přesahuje hranice „jenom“ animovaného filmu. (oficiálny text distribútora)

Luksa

Málo překvapivé (vadí) a dějově jednoduché (nevadí), ale stále příjemné animované sci-fi retro, které sice v ničem neohromí, ale nepostrádá dravou akci, jež je vyvažována slušnou postapo atmosférou. Možná je zbytečně ukecané - klidně bych vynechal většinu dialogů a nechal více promlouvat obraz. Tímto by byl film mnohem působivější. 70% ()

LadyVader

Nečekala jsem od toho moc, ale líbilo se mi to. Ikdyž jsem trochu doufala že to bude temnější. Postapo svět jsem si užila a postavy si oblíbila, no asi to dělal ten jejich milej kukuč :-). I přes slabší dějovou linku dávam 80%. Akorád bych tam ocenila výraznejší hudbu. ()

Lukoboss

Mám rád postapokalyptické filmy a vůbec podobnou tématiku, ale tady opravdu něco chybělo, jak se zmiňují mnozí uživatelé na csfd. Scénář není zrovna super, namluvení hlavní postavy sladkým hlasem Elijah Wooda se mně taky nezamlouvalo a k tomu nemálo klišé (jeden hrdina všechno zachrání, jiskra mezi ním a "sedmičkou", naopak tvrďák a cynik "jednička" nakonec zjihne atd.). Toho všeho je strašná škoda. Kdyby to bylo celé temné a pochmurné bez happyendu, bylo by to mnohem lepší, originálnější a svěží. Takhle je to jenom několikrát pomleté filmové zrno zabalené do slušivého vizuálního kabátku. ()

KR4T4S

Takhle krásně měla vypadat budoucnost v Terminátor Salvation. Akční scény byly dechberoucí - cca 80% filmu. Krásný robotický potvory, neuvěřitelný počet skonaných... Jen ten slabší příběh. Určitě animák roku, Up! se může i přes své pixarovské kvality letos jít klouzat. ()

Soweek

Vykradené prvky z nepřeberného množství videoher a postapokalyptických filmů by se ještě dala přehlédnout, ovšem fakt, že téměř až katastroficky velké procento věcí a prvků zůstalo nevysvětleno a přehlíženo je zničující. Devítka měla zůstat jedenácti minutová, jelikož i přes poměrně krátký čas (79 minut) je z filmu vidět, že ho Acker musel velmi natahovat velkým počtem akčních scén na úkor příběhu a charakteru prostředí a postav. Celkově velmi velké zklamání. ()

ZkuKol

Shane Acker rozvil svůj oskarový kraťas do celovečerních rozměrů. "9" je postapokalyptická fantasy, s pěknou animací (ale nijak zásadní pokrok nepřichází), jednoduchým příběhem (občas až příliš zkratkovitým), dobrou akcí (mohlo by být více) a velkolepým hudebním pozadím (které poněkud tlačí na pilu, zvlášť když film je trochu komornějšího ražení). Opět nevím proč, se zde u jasně žánrového příběhu tvůrci pokoušejí o přesah, který je tam ale vtlačován a nepůsobí na diváka, ani nehraje důležitou roli. A tak se dočkáte pár symbolů (oblíbený očistný resp. těhotný déšť), odkazů, zásadních dialogů a klišé. Přitom to mohla býtm mnohem lepší "jenom zábava." "9" a její přátelé jsou v postapokalyptickém světě na prahu přežití a chystají se to změnit, ale neví jak, kde a kdy... 50% ()

Mr.Jackass

Tak tenhle animák mě doslova minul. Ze situace postapokalyptického světa se dalo vytěžit rozhodně více. Tohle byla víceméně nuda bez příběhu. Asi nejhorší animák co jsem za dlouhou dobu viděl a to jsem se na onu ponurost a bezvýchodnost světa "po" docela těšil... ()

skinnee

Aj ked pozerane na dvakrat, ale aj na druhy krat som si uzival originalitu a prepracovane detaily, ktorych som sa nevedel nabazit :) Pre mna velmi velmi silne 4*. ()

Dromed

Umělecky pro mě snad nejlíp zpracovaný animák vůbec. Skličující atmosféra, jakási nostalgie v chování loutek a k tomu perfektní podbarvení grafiky, skvěle vystihující "postapo" svět. Pro mne srdcová záležitost. (Příběh i scénář malinko jednodušší až slabší. Já říkám no a co! Je to animák přece). ()

fruitbueno

Příběh je naprosto tuctový, v podstatě klasické scifi s jednoduchou dějovou linkou, jednoznačně černobílými postavami a vražedným tempem. Ale co je nové, originální a naprosto uchvacující, je animace. Něco takového se jen tak nevidí. A palec nahoru taky za americké herce-dabéry. ()

mikulíšek

Příběh i charaktery mi přišly poměrně ploché a mnohdy jsem nenašel ani motivaci ani logiku toho, proč něco někdo dělá. Přitom předpokládám, že všechno má alespoň nějaký, byť jen symbolický smysl, jen mě jako divákovi je to nabízeno takovou formou, že mám pocit že vše se děje samoúčelně jen proto, aby se něco dělo. Charaktery se od sebe liší jen zdánlivě a čekal bych nejen jejich větší hloubku, ale i více interakce a jiskření mezi nimy. Většina akčních sekvencí je pouze nudné útíkání před něčím, takže ani tímto způsobem mě film příliš nevtáhl. Jediné proč si myslím, že se na film dá dívat je prostředí a vizuálno. Postapokalyptický svět vypadá správně Falloutovsky sexy, některé scény, monstra nebo i detaily jsou velice nápadité a okouzlující. Bohužel jsem měl občas pocit, jakože si někdo spíš zkouší, co jeho software dovede (a mnohdy s nejistým výsledkem). Celkově na mě film působí jako obrovsky promeškaná příležitost, kdy nepovedený scénář pohřbil potencionálně atraktivní prostředí a ve výsledku i film jako celek. ()

slovan1

Taková temnější animovaná pohádka. Slabší dětské nátury by si ho mohly odpustit, protože by se mohly u vysávání života z postaviček vyděsit :-). Ale jinak pohodové, odlišné a originálni. Animačně zvládnute perfektně. ()

tempus

Komu film byl určen? Na jednu stranu, je to film pro děti (akce) a na druhou, je to pro dospělé (motiv duše). Spoilery možné: Působilo na mě dojmem na 1. podívání jako směs Animatrixe (vzhled strojů, zdroj) a Světem zítřka. Konec jsem očekával jiný, proč riskovali vyproštění duší ze Stroje, a následně je stejně vypustí do mraků (, když já jsem očekával jejich zmrtvýchvstání). Na 2. podíváni s bonusy jsou 4* zasloužené, i když to měli natáhnout na takovách 100 minut. PS: S pojmem "hadrový panáček" nesouhlasím, vždyť to jsou humanoidní robůtci obalené převážně pytlovynou. ()

LuciusWlk

Zajímavé pokoukání. Hadrové loutky s vdechnutým životem i s lidskou povahou je zajímavé a určitě neokoukané. Těžko říct, pro koho je to určeno. Dětem se budou líbit hadráčci, ale postapokalytycké poselství jim asi nic neřekne. Pro dospěláka je to vcelku dětinské. Tak nevím. Animace pěkná, dějová linka má vcelku spád a je tady i hadrodívka hrdinka, která to vše příjemně okořenila. Pokud vstřebáte prvních 15min. tak už dokukáte! ()

fox171cz

Byl jsem hodně zvědavý na tento kousek a abych pravdu řekl nebyl jsem sice ani zklamaný ani mě to ale nijak nenadchlo. První minuty lapáte po jakékoliv informaci co se to tam sakra děje, zápletka a později i ty ostatní se nějak rozplynou a pomalu je konce filmu a to jsme ani nic pořádně neviděli. Naopak grafické zpracování je hodně povedené, post-apokalyptický svět mě nadchnul a díky něho se i na film vůbec dokoukal. Hadřáci byli skvělě vymyšleni a pěkně film oživovali, protože ty "plechová monstra" stály za starou bačkoru. Šlo z toho vymáčknout rozhodně více, myslím si že je to škoda, 60%. ()

danca044

Celkem hezký animovaný film, který je zase o něčem jiném. Bohužel pro mě ale postrádal duši a i když měl hodinu a čtvrt, nudila jsem se při něm. Příběh je v podstatě o ničem a celou dobu tam hadroví panáčci bojují s nějakými stroji. Konec taky není nikterak skvělý a tenhle animák určitě nepatří mezi ty lepší. ()

kenkaku

Autoři u "Devítky" sází na "wow effect". To píšu na rovinu. Od první vteřiny jen zíráte na obrazovku a žasnete nad animací a fantazií ztvárnit svět "po lidech" který ale vypadá jako kdyby skončil okolo roku 1930. Prostě jedinečné. Sází se tím na to že si divák tak nějak neuvědomí, že prakticky film nemá žádný děj a neskutečně jednoduchou zápletku (s obrovskou dírou v logice.. ke všemu). Udělám to poprvé a naposled a to pustím SPOILER. Takže doporučuji nečíst, nebo skočit až na místo kde jsou čtyři hvězdičky. Takže... Tvůrce devíti postaviček jim vtiskl svou duši, něco co neuměl dát nejdokonalejšímu stroji, který také vyrobil. Ten stroj (nyní bez duše = zlý) teď vycucává duše oněm postavičkám. Proč ho sakra nenechat? Pokud vycucá všech 9 bude mít kompletní duši svého tvůrce a stane se tím čím jeho vynálezce chtěl ne? Tak proč je celý film o tom mu v tom zabránit a ty již polapené duše uvolnit??? Tuto obrovskou nelogiku prostě nepochopím. KONEC SPOILERU. Proto dávám jen ****. Jen... ono se může zdát s ohledem za zpackaný děj i to moc. Mě ale vážně to ztvárnění a vizuál tak nadchli, že jen průměr dát nemůžu... ()

Melios

Na motívy Ackerovho skoršieho krátkeho filmu....Čo k tomu dodať. Svoj účel to splnilo. (Hlavne sa mi páči ako zakomponovali prvky z kraťasu do tohto filmu , a vyzerá to o stokrát lepšie ako predloha ....no a zároveň je to mnohoviac napätejšie a strašidelnejšie -ale nie zas až tak moc 😊) Myšienka a hlavne atmosféria je tu dokonalá. Vizuál taktiež nezaostáva a po 10 rokoch (to som si vážne pozrel až teraz?) stále vyzerá skvelo. Milujem trillery. Milujem smutné až depresívne filmy. A hlavne milujem post-apokaliptické filmy. Pre mňa je to dar z neba. Acker, chcem od teba toho vidieť viac! 5* Tak už iba dúfať ,že do 10 rokov sa nájde ďalšia takto podarená "Burtonovka". (ja viem ,že to nieje Burtonovka)... ()