Předposlední hudebně dramatické dílo Karla Svobody Dracula mělo premiéru v Praze 13. října 1995 s Danielem Hůlkou v titulní roli. Muzikál vznikl na námět románu Drákula irského spisovatele a divadelního kritika Abrahama „Bram“ Stokera (1847–1912), kterého se však drží jen velmi volně. Děj se odehrává ve středověku, 19. století a v neurčité blízké budoucnosti. Na počátku Draculovo vojsko drancuje kraj, lidé hledají spásu v klášteře, kam posléze vtrhne i Dracula. Kněz se snaží zabránit rabování, ale když v jeho náručí umírá potulný mnich, vyřkne nad Draculou kletbu a odsoudí jej k věčnému životu a touze po krvi. Po úspěšném uvedení muzikálu v Praze následovala Bratislava, Prešov, Moskva, Gdyně, Basilej, Tecklenburg, Antwerpy, Soul, lichtenštejnský Blazer a německý Rostock. Zhlédly jej už miliony diváků. K úžasnému úspěchu ještě přibylo více než 300 tisíc prodaných nosičů s nahrávkou muzikálu. V roce 1996 muzikál natočila Česká televize, která zprostředkovala dílo dalším divákům. Šlo pravděpodobně o největší životní muzikálový úspěch skladatele Karla Svobody (1938–2007). Takže i při současné televizní repríze je nesporně nač se těšit. (Česká televize)

sharka.68

Po dlouhé době,jsem se díky nedožitým 80 letům Mistra Karla Svobody, podívala na muzikál Dracula. Kdysi jsme na něm byla,místo Leony Machálkové,hrála Adrianu již také zesnulá Iveta Bartošová. Po letech mi zase běhal mráz po zádech. Duo Bílá-Hůlka, bylo famózní,.překvapila Leona Machálková a bylo vidět, jak se Jiří Korn dobře baví. A v té době ještě "štíhlý" Geňa a koukatelný Pavel Vítek, to byla pastva pro oči...takovou hudbu už nikdo nikdy nenapíše....tuhle verzi z roku 1996 nikdo nepřekoná a i když se bude hrát dál,bude na něm krásná už jen ta Svobodova hudba. Ansámbl už bohužel ne. ()

TerReZas

Muzikál jsem viděla s původním obsazením (Machálková, Hůlka, Bílá), Tedy jenom na DVD, protože v té době mi mohlo být něco kolem 1 roku, možná mín. Dracula patří k jednomu z nejpovedenějších muzikálů Karla Svobody. Nádherná hudba, okouzlující kreace krvinek a zajímavé kulisy. I když jsem neviděla nové provedení, ale myslím, že tomu nebude sahat ani po kotníky.. ()

CZ_Milka

Původní verze díky skvělé hudbě Karla Svobody, smysluplným textům Zdeňka Borovce, zajímavé choreografii i kostýmům a samozřejmě tehdy výborným hudebním a hereckým výkonům Daniela Hůlky, Ivety Bartošové, Lucie Bílé, Leony Machálkové a dalších, se dočkal velkých úspěchů u nás i v zahraničí. Pro mě emotivní, úchvatné a nezapomenutelné představení, které ve mě tehdy zanechalo dojem na mnoho dalších let. Dodnes "ulítávám" na soundtracku... Nová přepracovaná verze je "obohacená" o drsné a intimní scény (které bych si s chutí nechala ujít), naopak ochuzená o některé pasáže (a tedy zkrácená) a o zpěváky (výkony současných "zpěváků made in superstar" jsou nanejvýš na úrovni žáků hudební školy). ()

saillor

I po 15 letech jsem schopna přezpívat komplet celý muzikál od začátku do konce slovo od slova (což je i pro mě trochu děsivé). Ale tehdy jsem jím byla prostě beze zbytku pohlcena. Hudba Karla Svobody, texty Zdeňka Borovce, choreografie Richarda Hesse a scéna Daniela Dvořáka tvoří dohromady ideální rámec, který bezezbytku naplňují učinkující v čele s démonickým Danem Hůlkou(jak já ho tehdy milovala), Luckou Bílou (při Jsi můj pán mi dodnes běhá mráz po zádech), Jiřím Kornem (klobouk dolů před fyzickým výkonem se zpěvem) a triem nezapomenutelných krvinek. Kouzlo osudu prokletého upíra má i dnes pro mě stejnou sílu (hlavně první půlka muzikálu, která mě vždy bavila víc), nemohu jinak než dát hodnocení nejvyšší. Takhle kvalitní muzikál už se dnes asi nemá šanci v záplavě toho šmuku objevit. Ještě bych ráda zmínila, že se mi nezdá fér hodnocení této podoby Draculy jakkoli spojovat s dalšími verzemi vzniklými v průběhu času. Pro srovnání jsem si pustila nějaké ukázky z posl.verze a byla zděšená hlavně Hůlkou gestikulujícím jako na pokraji šílenství, zpívajícím odporně afektovaně, v kostýmech, které určitě stály jmění, ale nevyrovnají se jednoduché kráse těch původních. Ale to už je přeci úplně jiný příběh... ()

lapatata

Narozdíl od mnoha lidí nepovažuji Draculu za nejlepší český muzikál, ovšem jeho záznam pořízený Českou televizí v roce 1996 určitě nejlepší je. Lucie Bílá podává skvělý výkon, jak je jejím zvykem. Stejně tak Jiří Korn, Tomáš Trapl a skvělá taneční company. Daniel Hůlka a Machálková už tak skvělí nejsou. ()

blare

Od toho roku, kdy jsem měl možnost vidět toto Dílo naživo, už nějaká doba utekla, ale ani na chvilku jsem ho nepřestal milovat. Výborný muzikál s dokonalou hudbou Karla Svobody, u které se i po letech často tají dech. ()

mimianonymka

Skvělý český muzikál v jeho nejpovedenějším obsazení. Příběh se sice trochu liší od příběhu Brama Stokera, ale na tom nesejde. Zážitek podtrhuje skvělá hudba s vynikajícími vokály. ()

mol1111

Hudební stránka výborná, i když nejsem zrovna Svobodův fanda, známé tváře jsou tu ještě mladé a plné sil a výborně zpívají a Jirka Korn i dobře hraje :) Jinak je to trochu víc operní než muzikálové, přehrávání, obří gesta, kýčovitá scéna. Spousta nápadů, možná až by někdy méně bylo lepší. Moje zásadní výtka je k vyprávění děje. Ani tehdy naživo, ani ze záznamu mi nešel sledovat, je to pro mě spíš taková bramboračka. Celkově tedy pásmo výborně podaných písní slepené těžko sledovatelným dějem… ()

Nick321

Úžasná dechberoucí hudba Karla Svobody, nechť je mu země lehká. Tento původní muzikál z roku 1996 měl své temné kouzlo, ten novější sice oplýval lepšími kulisami a kostýmy, ale herci už do něj vkládali takové své moderní vsuvky a opičky, které do neveselého upírského příběhu prostě nepatří, Dracula není komedie. Ve filmu Dracula se z knížete stane upír za pouhé rouhání, muzikálový Dracula je krvežíznivý drancíř, který má problém hlavně s církví a všemi zdegenerovanými chuďasy a příživníky, zabíjí vše, co neodpovídá jeho představě o silných a nadřazených, neslituje se ani nad klášterem. A tak jej hlavní kněz kláštera prokleje, aby za svou krvežníznivost jeho ústa prahla po krvi a aby nemohl dosáhnout smrti ani cizí ani vlastní rukou. Po návratu z loupežného tažení kníže zjišťuje, že jeho paní zemřela spolu s novorozenětem, chce se k nim připojit na onen svět a zjišťuje, že je nesmrtelný. Zpočátku se raduje nad nesmrtelností, ale zároveň jediné, co dokáže ukojit jeho žízeň, je krev. Ze zámku se stává místo hrůzy, poddaní jej opouštěji nebo se též přemění na nemrtvé a Draculu obklopí tíživá prázdnota. Dávám 5*. ()

lucij68ee14

Naprosto legendární dílo, kterému se snad již nic nevyrovná. Čtveřice Hes, Svoboda, Borovec a Bednárik se postarali o vytvoření legendy mezi muzikály. Původní obsazení Machálková, Korn, Bílá a Hůlka asi nikdo nenahradí. Melodie, příběh a texty jsou nádherné. Toto dílo můžu poslouchat a vidět kdykoliv. Takový muzikál s takovou odezvou už asi nikdy nevznikne. Toto dílo přepsalo dějiny české hudby a přineslo nám mnoho nových a tehdy ještě neznámých hvězd. ()

burg

Hodnocení PŮVODNÍ verze z roku 96.. Drákula je spolu s Ježíšem moje srdcovka. To jsou dle mého názoru jediné koukatelné a poslouchatelné muzikály, co v Čechách vznikly. Perfektní práce ode všech zůčastněných - zejména Jiří Korn a Lucie Bílá odvádějí neuvěřitelný výkon. ()

ArtLucie

Verze z roku 96 je famózní, škoda že jsem jí viděla "jen" ze záznamu ( ale stejně díkybohu za to!) Verze roku 2009 je totiž něco nepředstavitelného.. ano, některé (některé!) kostýmy působily lépe, luxusněji, což k tématu sedělo, no a některé zase o poznání hůř takže se to nějak vyrovnalo.. A jinak?... bída! Pěvecká bída! Mám pocit, že i já, antizpěvák, bych odzpívala většinu pasáží mnohem lépe než ony "hvězdy" .. ( Radka Fišarová? To byla parodie na Lorraine! ) ()

pekkanik

Tak raz za rok si to pustím (pôvodná verzia z r. 1996) a mrazí ma stále rovnako... Výborná hudba, texty, spevácke, tanečné a herecké výkony - najviac mi sedí Korn, ale Hůlka, Machálková a Bílá sa snažia, trojica Krviniek je úžasná. Snáď jediné, čo sa dá vytknúť je, že začiatok je priam dokonalý, takže k záveru už ide úroveň pomaly dolu, stále je to však o level vyššie ako ďalšie "muzikály". ()

Akatsuki

Čekal jsem zázrak, dostalo se mi parádních hereckých výkonů, profesionálních pěveckých a tanečních výkonů a známé hudby. Přesto nepůjdu s hodnocením výše. Osobně totiž zastávám názor, že z tematiky Draculy šlo vytěžit ještě víc. Vyzdvihnout musím výkony Korna, Bílé, Machálkové; kupodivu samotný Hůlka alá Dracula nic moc...Dobře odvedená práce, ale znovu už se nepodívám. ()

Laura.R

Podlě mě, je to zatím nejlepší český muzikál všech dob. Hudba je nádherná, opravdu klobou dolů před Karlem Svobodou. Pěvecké obsazení si ani nemohl vybrat lépe. Daniel Hůlka splnil svůj pěvecký a herecký úkol na jedničku. Leona Machálková byla taky vynikající. Ale koho obdivuji nejvíc je Lucie Bílá, bez ní by ten muzikál nebylo ono (jak můžeme vidět v nejnovějších verzích). Jejímu hlasu a hereckému talentu se prostě nikdo nevyrovná a my už nikdy neuvidíme tak skvělou Lorraine jako byla ona. Celý muzikál se táhne v romanticko-hororové duchu, výprava i kostýmy jsou na tehdejší dobu dost slušné. Jsem zvědavá jestli ještě nějaký muzikál překoná tuhle kvalitu. ()

Izi

Viděl jsem na vlastní oči a tak nemůžu jinak než plný počet. Ta atmosféra mě naprosto pohltila a byl jsem smutný, když byl konec. ()

Sadova302b50

Dobrý muzikál nemůže být jenom o jedné „tažné“ písni či scéně a Dracula díky autorskému triu kritérium dobrého muzikálu splňuje. Navíc stejně dobré či dokonce lepší domácí muzikály z recentní doby spočítám na prstech ruky, která předtím měla tu neblahou čest s cirkulárkou. K nové verzi se nevyjadřuji – raději. Celkem 70% a tři a půl hvězdy. ()

zemon

Rovnako nezabudnuteľné ako Krysař. To si dáte na druhý deň kľudne znovu (čo som si nedal, ale nebál by som sa to spraviť) ()