Chtěli zažít romantické dobrodružství na Transsibiřské magistrále. Ale romantika se v průběhu cesty vytratila. A místo ní přišlo šílenství a teror s tváří Bena Kingsleyho.  Režisér Brad Anderson se představil publiku především pozoruhodným mysteriózním thrillerem Mechanik s Christianem Balem. A v roce 2008 pak opustil televizní studia, pro něž momentálně pracuje především, a zamířil do království celovečerních atmosférických psychologických thrillerů, které se rozhodně nehodí pro nikoho, kdo trpí fobií z vlaků. Děj jeho napínavého snímku Transsibiřský expres se totiž odehrává právě na kolejích. A ne na ledasjakých.
Jak název napovídá, arénou příběhu se stane Transsibiřská magistrála, po níž se přepravuje milenecký pár, který se tímto nevšedním dobrodružstvím rozhodl zpestřit si cestu z Číny domů. Cílem Jessie a Roye je Moskva a letiště Šeremetěvo, odkud už zanedlouho odstartuje letadlo do Spojených států. Jenže v průběhu jejich pouti začíná být jasné, že dostat se do samotného srdce ruské říše bude možná mnohem těžší, než se zprvu zdálo. Do vlaku totiž krom dalšího, značně podivného páru nastupuje také ruský detektiv Grinko, který zde pátrá po drogách. A právě dvojice Američanů, které hrají Emily Mortimerová a Woody Harrelson, se stane terčem jeho zájmu a posléze i teroru. Teroru, kterému lze jen těžko uniknout, protože všude kolem vlaku je pouze pustina, kde číhá smrt. V roli šíleného despotického ruského vyšetřovatele přichází famózní držitel Oscara Ben Kingsley. (oficiálny text distribútora)

rozbris

Z počátku se mi zdálo, že se mě snaží režisér Brad Anderson unudit k smrti. Manželský pár Nasserovi cestují vlakem z Číny do Moskvy a potkávají velmi divné lidi (dalo by se říct pravá tvář Ruska:-]). Ale jakmile se ztratí manžel Roy a ona vystoupí v zapadlém městečku Iliansk, tak děj začíná nabírat obrátky a začíná nebezpečná hra o život. Průměrný krimi thriller o zkorumpované policii spletenou s mafii a proto bych dal 60%. ()

NICOX

První polovina je tak strašně o ničem, že ta druhá, ve které se začne konečně něco dít, to na víc jak 2* nevytáhne. Myslim, že spousta lidí to po chvíli vzdá... a ani já k tomu neměla daleko, ale když sem přežila těch prvních 50 minut, tak to konečně začalo vypadat aspoň trochu nadějně... 40 % ()

iXtr3m3

Slušný triler v dosť "neokukanom" prostredí s dobrým obsadením. Pamätám si, že napriek súčasným len nadpriemerným hodnoteniam sa o tomto filme dosť hovorilo, preto ho chcel každý vidieť čo najskôr. Pravda bola taká, že to nenaplnilo očakávania, ale ako vravím, zaujímavé prostredie a slušný cast tomu pomohli. ()

Holina

Andersonovi jdou psychárny (Session 9, Mechanik), ale ani tady nešlápl úplně vedle. Dobře obsazený thriller je sice krapet překombinovaný, ale zasazený do atraktivního prostředí Transibiřské magistrály, která výborně dokresluje atmosféru. Čistý průměr, ale příště zase raději nějaké psycho Brade. ()

Hanys_

Neskutečné překvapení. Rok se mi tenhle film válel na disku, až jsem na něj nakonec natrefil v tv v pozdních nočních hodinách, a ty tu bezradnou sibiřskou atmosféru ještě více prohloubily. Kingsleyho ruský detektiv byl hodně drsný, ale líbila se mi i Emily Mortimer jakožto děvče v absolutně nezáviděníhodné situaci...Prostě takový hutný psychothriller s parádní atmosférou a pro mě rozhodně nenudícím dějem. 8/10 ()

bila.tecka

Brad Anderson mě hodně zaujal svým Mechanikem, kde nechal skoro zabít Christiana Balea, tento počin je ale přes kvalitní hereckou účast konvenční až běda. Napětí je budováno slušně, Kingsleyho charisma svítí jako ten bělavý sníh všude kolem, chybí ale propracovanější scénář. Protivné jsou představy tvůrců o "symbolech" Ruska, takže je tu na odiv tradiční kosa, vodka a svérázní Rusové. ()

F.W.Colqhoun

Transsiberian celkem dobře zastupuje typ filmu stižených vrchní-prchni-syndromem, produkujících takové to nutkání na postavy na obrazovce častovat doporučeními jako "nechoď tam", vyhoď to", nebuď kráva" apod. a stejně to k ničemu není - jde tam, nevyhodí to, je kráva, a člověku bělají od svírání opěradel lenošky klouby. Tak drsný jako nervák s Abrhámem to ale není. Postavy, zajímavé mimochodem, naštěstí nepáchají nerozumné věci jen ze scénáristova plezíru, jejich blbost dává celkem smysl [zvlášť postavě Emily Mortimer lze její její jednání v situaci provdanosti za square-guye Woodyho Harlensona hodně věřit] a rozehrávají na ploše snímku s využítím obvyklých ingrediencí ne úplně předpokládatelný příběh, evokující cosi mezi Hirchcockem, Agathou Christie a bondovkou v prvotřídně evropském režisérském balení a koukavých zauralských ex-interiérechc [ale co já vím, možná se to točilo někde v Litvě]. Nadsamec Woody Harlenson je coby majitel železářství a člověk, kterého do severní Číny vyslala církev, nečekaně přesvědčivý, Emily mírně na pěst a Kate Mara [bez monoklu] vážně pěkná. Škoda, že nedošlo na saunu - takhle v tom sněhu moc záminek [kromě mučení] ke svlékání nebylo. ()

ThomasCrown

Atmosféra je postupne gradovaná a stavaná na výbornú. Prostredie ruskej železnice a zimy je dostatočne mrazivé a z postáv nad všetkými vyčnieva Ben Kingsley. Neľutujem čas strávený pri tomto filme už len z toho hľadiska, že keď raz pôjdem transsibírskou magistrálou, budem si dávať pozor na batožinu a matriošky. ()

sona123

Tak tenhle film mě neskutečně bavil a dostával každým momentem víc a víc. Proč tomu tak bylo? Předně, hrozně mě chytl začátek. Nedávno jsem absolvovala cestu vlakem, sice ne 6 dní, ale jen necelé dva, ale mnoho z toho, co jsem tu viděla, bylo tak podobné...včetně odpojeného vlaku :-) Harrelson v roli, jaká mu po dlouhé době, snad od Zabijáků, po dlouhé době nekonečně sedla (naopak Kingsley jako by to odehrál jen proto, že to slíbil a musel, už jsem ho viděla xkrát mnohem v lepší kondici). Byl to roztomilý trouba, blahoslavení chudí na duši...Ale to jen tak bokem, to, co bylo na filmu úžasný, byly skvělý posuny v ději. Nečekaně bum, rána a celé se to stočilo jinam, než kam jsem myslela, že to půjde (i když celkově to šlo odhadnout docela dobře, to zase jo). Ke konci už to bylo trochu přitažené za vlasy, ale to už dojem nepokazilo. Jak se říká, nečekaný zážitek. ()

Gore

Hloupej film o hloupejch Američanech na Sibiři (resp. v sibiřským vlaku), kteří se chovají a jednají totálně hloupě. Vynikne jen záporák Kingsley. A mrzí mě, že tak skvělá herečka jakou je Mortimer, vzala tak stupidní roli. A ještě k ději, proč, když už se ukáže nějakej náznak pointy nebo spíš rozzuzlení, tak ještě navíc musejí ve vzpomínkách dát detailní vysvětlení, jako by to vysvětlovali malým dětem. No děs. ()

Phillo

"They are Americans." Ale to im na moje prekvapenie nebráni v tom, aby sa správali ako normálni ľudia a nie ako vykonštruované postavičky scenáristu. Transsiberian je veľkým prekvapením pre ľudí, ktorí čakali klaustrofobické béčko plné zlých hereckých výkonov. Ide totižto o plnohodnotnú drámu plnú morálneho presahu, myšlienky, slušných hereckých výkonov za prítomnosti skvele využitého prostredia. A ako ďalšia facka Ameriky staro-novému socialistickému Rusku dokonalé. Po tomto každý nie príliš informovaný zváži svoju cestu do "krajiny mafie a polície bez zábran". 80% ()

Rehooo

Film o tom, jak proběhne jedna taková cesta Transibem? No tak na to jsem se tuze těšil, protože Transib má moje velké sympatie. A naštěstí se bylo na co těšit. Herci byli věruhodní a své postavy dokázali dobře prodat před kamerou. Díky nim to bylo opravdu psychologické drama. Také to není takový ten klasický film kde se oběví jeden záporák a ten hýbe dějem, který si každý divák dokáže předem domyslet. A to se mi líbilo. Byl to opravdu dobrý nápad, ale bohužel se to nepodařilo tak úplně zrealizovat. A tím mi přišel závěr takový chaotický. Avšak závěrečná scéna to přece jen trochu rozuzlila. ()

Viperine

Poněkud nuda, lehce přitaženo za vlasy, místy prvoplánová pitomost, "tak trochu" reklama na Canon.. ani velmi slušný vizuál a chvílemi dost působivá atmosféra to nezachránily. Koukatelný, ale zbytečný film. ()

edie sedgwic

Ok uznavam, pravdepodobne si to tie 4 hviezdicky vobec nezasluzi ALE Transsibirska magistrala, Sibir, Rusko, Ben Kingsley, Kate Mara a Eduardo Noriega. Chceli sme si pozriet nejaky zaujimavy thriller na nudny vecer a svoj ucel splnil. ()

Wardan

V posledních dvaceti minutách se rozhodne Transsibiřský expres narychlo odbočit do stanice akční gangsterka, místo aby dál jela po koleji na psychologický thriller, což mi dost kazí pocit z filmu. Do té doby pomalu a pečlivě vystavěný, velmi napínavý snímek s perfektní atmosférou chladné nehostinné Sibiře. ()

Wargoo

Transsiberian by som jedným slovom opísal ako Prekvapenie roka 2008 !!! Meno režiséra Andersona mi moc nevraví, ale keďže si povolal skúsených hercov, ktorých mená už známejšie sú, odhodlal som sa tento film si pozrieť. A urobil som dobre. Veľmi napínavý, akčný, mierne krutý film, ktorý vás mrazom pohltí až do morku kostí. Prekvapil ma aj Woody a jeho dramatický zmysel pre vec, keď z jeho podľa mňa komickej tváre sršalo aj veľmi kvalitné herectvo. Rovnako treba vyzdvihnúť aj Emily Mortimer, a netreba moc rozprávať o Benovi Kingsleyim... To sú triedy sami o sebe. Scenár nám ponúka zo začiatku mierne romantický film, ktorý sa postupom deja stáva viac a viac pochmúrnym, napínavým a atmosfericky nás pripútava hlbšie do kresla, kde so zatajeným dychom začíname s postavami súcitiť... Ja dávam 4**** a 73,022% ! ()