Fantastické vesmírné dobrodružství tří dětí, jejichž nejdivočejší sny se splní, když je jejich doma vyrobená vesmírná loď, poháněná záhadnou silou z vesmíru, transportuje na neznámé neočekávané místo. (oficiálny text distribútora)

sidzej

Neskutočne hravý rodinný film pripomínajúci Donnerových Goonies s neopakovateľným kúzlom 80. rokov. Traja chalani sa za pomoci experimentov vydajú skúmať vesmír. Postavia si vlastnú vesmírnu loď z nepotrebných harabúrd a vydajú sa na najväčší dobrodružný zážitok ich života. Film obsahuje množstvo odkazov od Vojny svetov cez Star Wars až po Flash Gordona a staré sci-fi klasiky. Atmosféru filmu dotvára aj hudba Jerryho Goldsmitha ktorá obsahuje magický ústredný motív. Avšak podobne ako v prípade Gremlins Danteovi ide oveľa lepšie prvá polovica filmu čo je veľká škoda pretože ešte po prvej hodine som bol pevne rozhodnutý filmu udeliť minimálne 4*. Tie slizké gumové vesmírne potvory sú na smiech i keď si uvedomujem že je to v podstate dané dobou (Gremlins, Flight of the navigator, Labyrint, atď.) Nakoniec tie 4* predsa len dám posledných pár minút a záverečné lietanie v oblakoch je vážne kúzelné. Len ma mrzí tá príbehová stagnácia tretej štvrtiny filmu. No i tak je to jeden z najlepších rodinných filmov 80.rokov a spolu s Gremlins režisérov najlepší film. 75% ()

Lacike

Jeden z mnoha predstavitelov detskej sci-fi/fantasy vlny 80s. Prve dve tretiny su detsky hrave a roztomile, posledna tretina je infantilne trapna. Ako keby scenaristom dosli napady a nevedeli ake vyustenie pribehu maju vymysliet. Tak tam hodili tu najväcsiu blbost, co ich napadla. Skoda pointa zhadzuje film o triedu dole. 6/10. ()

tron

Keď sa v roku 1982 stal megatrhákom Spielbergov E.T. – Mimozemšťan, okamžite sa vyrojila záplava pohrobkov t.j. rodinných fantasy dobrodružstiev o skupinke detí na americkom predmestí bezstarostných 80. rokov, kde dospelí nie sú prítomní, nakoľko sú akoby nonstop v robote a deti si tak cez letné prázdniny žijú svojím vlastným spôsobom života. V roku 1984 prišli Gremlins, 1986 Noc husej kože, 1990 To, 1986 Pri mne stoj!, 1987 Záhrobné komando, 1986 Watchers... Len v roku 1985 sa na trhu objavila záplava podobne ladených záležitostí: okrem vlkolačej Striebornej guľky (s mladučkým Coreym Haimom) a Donnerových The Goonies (s Coreym Feldmanom, Seanom Astinom a Joshom Brolinom) to boli i Bádatelia Joea Danteho s Riverom Phoenixom a Ethanom Hawkeom. Herci fajn a atmosféra s výpravou super, ale mimozemsko-vojenská zápletka ma nebavila, miestami ma až otravovala a poviem na rovinu, že finále s „maskami“ ma vyložene nebavilo. S veľmi prižmúrenými očami 3* ()

Djkoma

První hodinka je opravdu skvělá. Mladí a talentovaní herci se ukazují ve skvělém světle stejně jako triky a celý příběh. Bohužel později přechází fantastická cesta po okolí rodného města v cestu do vesmíru za "těmi, kteří vložili schéma stroje do našich snů" a zábava se mění v podivnou nudu. Je to škoda, ale druhá část filmu opravdu ztrácí a je tu i patrněji cítit i Danteho "otec" Steven Spielberg (a to nemluvím o 2-3 narážkách na Star Wars:)). Je to až paradoxní, protože první část je v podstatě jednoduchá a tím i zábavná, ale druhá se snaží o myšlenky plné narážek na klasickou americkou vizuální kulturu a to válčení a ničení ve všech filmech/seriálech, ať kreslených pro děti nebo reálných pro jejich rodiče. Dante to myslel dobře, chtěl svým způsobem upozornit na možnost, jak se cizí formy života mohou zachovat a za co nás mohou považovat, když vidí obrázky plné násilí, hraného i skutečného, ale filmu to výrazně ubližuje a tak průměrné 3* jsou odpovídající hodnocení. ()

corpsy

Film, ktorý sa chcel zviesť na detskej fantasy vlne 80. rokov, čo sa mu síce po komerčnej stránke nepodarilo, je však spolu so známejšími a úspešnejšími snímkami ( THE GOONIES a spol. ) v rovnakej lige. Vysoká technická úroveň, zábavný príbeh a sympatický predstavitelia. Pomerne zabudnutá klasika 80. rokov. ()

• Chlapci bydlí ve městě Kingston Falls. Tak se jmenovalo město i ve filmu Gremlins (1984), který také režíroval Joe Dante. (Morien)
  • Wolfgangova "mluvící" krysa se jmenuje Heinlein podle spisovatele Roberta A. Heinleina, který napsal mnoho příběhů o chlapcích experimentujících s vesmírným létáním. (Morien)
  • Když Ben Crandall (Ethan Hawke) na začátku filmu spí v posteli a později, když se probudí a u stolu si na papír dělá náčrtek toho, o čem se mu zdálo, tak v televizi hraje sci-fi film Válka světů (1953). (Dlubal David)

Co chystá režisér Přízraku?

Co chystá režisér Přízraku?

08.11.2018

Režisér David Lowery (Přízrak, The Old Man & the Gun) se upsal novému filmu. Pro studio A24 Films natočí epickou fantasy Green Knight, která vychází z rytířské básni o Siru Gawainovi a Zeleném… (viac)