Po stopách svého slavného krajana, francouzského tvůrce hororů Alexandra Ajy, a velmi specifických a krvavých italských giallo filmů se vydalo režisérské duo Alexandre Bustillo a Julien Maury. A jejich vynikající hororový thriller z roku 2007, který byl oceněn na mezinárodním filmovém festivalu Sitges, je skutečně určen jen otrlým povahám. Hlavní hrdinkou je zde těhotná fotografka Sarah, které se jednoho deštivého dne po vážné dopravní nehodě zhroutí celý svět. Ona sice ze zkroucených plechů nakonec vyvázne živá, a dokonce i plod, který nosí v těle, je podle doktorů nezraněn, zato její životní partner Matthieu zaplatí tragický incident životem. A ani o čtyři měsíce později, v čas Vánoc, není Sarah s touto životní ztrátou smířena. Během jedné ze svátečních nocí krátce před porodem se ale odehraje událost, která její pohled na svět změní. Jejím poslem je zoufalé zabušení na dveře, za nimiž stojí neznámá žena tvrdící, že sama právě prožila vážnou dopravní nehodu a potřebuje si zavolat. Zakrátko je jasné, že její příchod rozhodně není náhodný. Tato osoba přišla do domu ubližovat a prolévat krev. Je to ďábel v lidském těle a vyčerpaná Sarah nemůže doufat, že někdo uslyší její volání o pomoc. (oficiálny text distribútora)

obitus

Vzpomínka na Haute tension je zcela na místě, už kvůli silnému ženskému prvku a intenzizě některých scén. Ty činí Inside výjimečným i v kontextu dneší drsné horrorové vlny. Drtivá většina těch ostřejších scén vypadá totiž sakra realisticky, což bohužel zabíjí přehnaný závěr a opravdová debilita některých vedlejších postav. Malá extra pochvala pak putuje k ženě v černém, která dokázala v první polovině filmu vykouzlit tu a tam i slušně strašidelné okamžiky. ()

J*A*S*M

Francouzi poslední dobou horory opravdu umí. A l'Interieur je podle mne jedním z nejlepších hororů roku 2007, nervy drásající podívaná vzniklá skloubením krvavosti Haute Tension (ještě několikrát umocněné) a atmosféry Ils. Vypráví o těhotné ženě, která před čtyřmi měsíci přišla při autonehodě o manžela a k níž se na Štědrý den vloupe psychopatka, která rozpoutá pravé peklo. Důrazně upozorňuju, že toto není film pro ty, kteří nesnesou pohled na krev, neboť té zde je opravdu požehnaně. Bohužel nepodruhé už vás tak neodrovná krvavost snímku, takže si můžete více všímat opravdu výrazných chyb v chování postav, které v závěru nabírají vskutku gigantických rozměrů. Proto snižuju hodnocení na 85%. Horror movie of the year ()

POMO

Over-the-top finále zatieni všetky neduhy scenáristických klišé a predvídateľnej pointy. A s ňou sa film úspešne preladí z béčkového slasheru v tragickú drámu. Finále, ktoré sa Jacksonovmu Braindead priblíži ako nič iné, hoci bez zombíkov, v reálnom svete v baráku v susednej ulici. Ultra brutálny exploatačny splatter, ktorý sa nebojí gradovať na pulzujúcom elektronickom podkrese, pretože vie, že o to lepšie vyznie v pravom momente s osudovým piánom. Pre fandov subžánru lahôdka, pre radového diváka nedopozerateľná hrôza. ()

2-Xtreme

Totálny masaker! Od filmov Alexa Aju som nevidel väčšej brutality. Hneď so screenov som vedel, že toto mi sadne ako rit na šerbeľ a som rád, že som sa nemýlil. Jednoduchý dej s pár postavami v dvoch miestnostiach a i tak sa bude stále na čo pozerať. Dusná atmosféra robí to správne napätie, všetko je to odprevádzané depresívnou hudbou, ktorú dokonca často ani nezaregistrujete(a to je fajn, pretože je vidno, že všetko sedí tak ako má). No a už tá spomínaná brutalita. Spomeňte si na nejaký brutálny film aký ste videli a ešte trochu pritvrďte. Vtedy dostanete kategóriu do ktorej sa radí tento film. Musím pochváliť pekne spravené gore, ktoré konečne vyznelo reálne(nie ako v amerických sračkoidných remakoch). Európa je momentálne na hororovom výslní a popri ducharčín zo španielska tu máme takéto masakre ako Haute Tension či À l'intérieur z Francúzska.. S hodnotením by som išiel aj vyššie, ale aj tu sa nič nezaobišlo bez nejakej chybičky. Ku koncu to už bolo trochu pritiahnuté za vlasy a osobne sa tvárim, že som jednu scénu nevidel. 90% ()

sniper18

Je to dosť dobrý hororový thriller. Má celkom dobrý príbeh o tehotnej žene, fotografke, ktorá sa ešte stále nevyrovnala so smrťou manžela, ale vo vlastnom dome je noc pred pôrodom napadnutá neznámou ženou, ktorá ju chce pripraviť o dieťa, no podarí sa jej zamknúť v kúpeľni. Lenže neznáma žena sa nezastaví pred ničím. Spracovanie je celkom slušné, ale aj tak z toho nemám úplne ideálne pocity. Jediným problémom je, že dej je až príliš jednoduchý a navyše sa prakticky stále odohráva v jednom dome, ale zase kvôli krátkej dĺžke to ani nemôže začať nudiť. Prvá tretina takým zaujímavým atmosférickým spôsobom zoznámi s hlavnou hrdinkou a jej náladou, potom sa už začne to hlavné a tak to už vydrží až do konca. A síce celá tá myšlienka o dôvodoch konania neznámej ženy nie je práve najoriginálnejšia, ale uspokojí. Po hororovej stránke som dosť spokojný, napätie som síce moc nepociťoval, ale ako som spomínal, prvá tretina ma dobrú atmosféru a zvyšok už stojí na samotných úmrtiach. Tým sa dá jedine vytknúť, že nie sú moc nápadité, ale inak to celé pôsobí mimoriadne surovo a nekompromisne a navyše v úplne realistickom podaní. Zranenia vyzerajú väčšinou reálne, krvi je tu plno, po tejto stránke rozhodne veľká spokojnosť. Najviac ma zaujalo odstrelenie hlavy. Čo sa týka hereckého obsadenia, tak nemám čo vytknúť, hlavná hrdinka je sympaťáčka, vrahyňa zase pôsobí správne nepríjemne a okrem nich už je to len pár postáv určených na usmrtenie. Réžia a technická stránka sú perfektné, viditeľne všetko, čo bolo v pláne sa tvorcom aj podarilo na najvyššej možnej úrovni. Celkovo mám radšej iný typ hororov, hlavne tie atmosférickejšie a aj medzi podobnými filmami sa hlavne vo francúzskej produkcii nájdu aj zaujímavejšie filmy, ale aj Inside má vysokú úroveň, ale kvôli príliš jednoduchému deju sa to oplatí pozrieť možno dvakrát. Objektívna kvalita filmu- 70%, film sa páči mne na 73%. ()

• Natáčení začalo 2. října 2006 a probíhalo v Paříži. (bianci)
  • V záběru, kdy Sarah (Alysson Paradis) otevírá dveře policistům, je možné všimnout si, že její dům má přiznačné číslo 666. (K.I.N.G.)
  • Fotoaparát, který má Sarah, je kinofilmový Canon EOS 3. (Trainspotter)

Francouzský řezník se vrací

Francouzský řezník se vrací

09.11.2014

Roku 2008 světové festivaly „terorizovala" trojice brutálních hororů z Francie, díky které se dokonce začalo mluvit o jakési nové francouzské hororové vlně, v článcích občas nazývané „new french… (viac)

Remake Hellraisera bude krvák

Remake Hellraisera bude krvák

30.10.2008

A zřejmě pořádný. Díky alespoň za to. Nemá smysl sténat nad przněním další hororové klasiky. Poslední sequely už ji zprznily tak, že alespoň pokus o návrat k duchu původního filmu může Pinheadovi a… (viac)