Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

shyster

Všechno v tomhle tak perfektně klape. Všichni 4 hlavně herci hrají velmi dobře a užívají si své postavy. Režisér není žádný amatér a umí poskládat jednotlivé záběry. Jenže největší problém tohoto filmu je jeho uhlazenost a bezproblémovost s jakou proklouzává kongresmen všemi nástrahami. Takže když už má nějaký problém (drogy, striptérky v Las Vegas), tak se vše odehrává jako by stranou a mi nedostaneme šanci se o Toma Hankse bát. Po pár hodinách nám tak film vyšumí z hlavy. ()

Gaskin

Pecka největšího kalibru - Mike Nichols v režisérské židličce, Hanks s Hoffmanem před kamerou. Skvělé téma; příběh konspirace k zastavení sovětského svazu! Přiznávám, že Nicholsův vyprávěčský styl není zrovna nejpřístupnější... Jenže to může být přesně důvod, proč ho mám rád ;) ()

Attta

Neříkám, že je ten film odpad, ale rozhodně je to nejhorší film Toma Hankse. Totálně nesympatický příběh i postavy. Hlavní role měla být obsazena někým jiným, protože tohle mi fakt na TH nesedělo. No rozhodně si tento film 4 hvězdičky nezaslouží a je hodně přehodnocený. Myslím, že kdyby tam nehrál T.H. tak se tady v hodnocení dost propadne. ()

Nach

Povedený náhled do světa tajných služeb, politiky a tajných informací, které ovlivňují mezinárodní politiku, včetně následků, kterého toto jednání způsobuje. Příběh přitom není nijak ambiciózní. Jde o drama, které často střídá různě exotické kulisy a brnká na akademickou notu pro nějaké ty plešouny. Ovšem ne tak okatě, aby začal být otravný a ne tak edukačně, aby si člověk připadal jako ve škole. Herecké výkony jsou správně áčkové bez násilného kýče. Režie průměrná a kamera žádné originální snímání nepřináší. Prostě rutina každým coulem, co oko potěší, ale nějaký přesah od ní nečekejte. 75% ()

DruidKarel

1030. hodnocený film: Asi mě minula vážnost tématu, která pojednává o špinavých zahraničních amerických praktikách týkajících se válečných konfliktů, ale Julia Roberts coby vlivná žena, která zde ztvárnila blonďatou čubku, mě tenhle film proměnila v nekonečné muka, kdy jsem očekával konec jako smilování. Navíc si myslím, že Tom Hanks jako Charlie Wilson se zrovna neosvědčil, neboť to pro něj zrovna role nebyla. Asi by to chtělo příště popřemýšlet a ne cpát všude pana dokonalého a zrzku z Pretty Woman. Tahle kombinace nezafungovala a tak jsou 3* maximem. 3* ()

nithiel

Ach jo, nějak se nemůžu rozhodnout, zda se mi to líbilo nebo ne... Přišlo mi, že hromada neotřelých nápadů a hlášek byla po několika vteřinách opět shozena do bahna průměrnosti kvůli klišé nejhoršího kalibru. Kongresmanský bohém procitnuvší do hrůzyplnosti války až ve chvíli, kdy potká tři afgánské děti dohromady s pěti končetinami, to si mohli odpustit. Jinak Hanks tradičně obstojný, jeho herectví asi nikdy neurazí, ale byl jednoznačně zastíněn vedlejší rolí P. S. Hoffmana, který ovládal každou scénu, ve které se objevil. Rozhodně to není špatný film a člověk se dozví spoustu věcí, které by ho ani nenapadlo hledat, ale nad kterými se rozhodně stojí za to zamyslet. ()

laik_60

Zaujímavý pohľad na nedávnu (35 rokov) históriu Afganistanu a skrytej pomoci USA. Škoda, že už neostalo aj na civilizovanú pomoc, možno by nebolo 11. septembra a také problémy s talibanom. No hej ale po Afganistane sa čoskoro začala riešiť Európa a pád komunistického impéria, ale o tom už budú snáď iné filmy. :). Vo filme perfektne zahrala dvojica Hanks a Seymour (ich dialógy boli skvelé), ba pridala sa k nim aj výborná Júlia Roberts. ()

Cheeter

Krásný náhled do toho, jak to funguje, když chtějí Spojené státy potají vést válku. Kudy vlastně ty peníze tečou. A teď přijde otázka, platí to tak dodnes? Protože jestli ano, tak mají máslo na hlavě... ()

C0r0ner

Optimální mix humoru, realističnosti, údernosti scénáře, zajímavých postav, skvělého soundtracku a parádní režie. Od Nicholse jsem něco takového nečekal, ale Soukromá válka pana Wilsona je bezvadný film, který poutavou formou ukazuje jeden z nejdůležitějších okamžiků dvacátého století. 90% ()

Wormboy

Skoda, ze sa Nichols viac nesustredil na ciernohumornu rovinu filmu. Takto ide o dramu so zaujimavou tematikou, ktora sa velmi skoro strati v zaplave hollywoodskej priemernosti. ()

Dannysek4U

Uff, proti hereckejm vykonum nic, ale ta nezanrovost, ta je tu fakt kontraproduktivni. KOmedie? Seriozní drama? Politicka satira? To vsechno ano i ne, a to neni uplne dobre. Vysledkem je dojem dortu pejska a cici. A jako antijahudka na nem trci prave vaudevillova postava Charlieho Wilsona, ve ktery aby se prase vyznalo. No podivnost. ()

danecek24

65. Zlatý Glóbus za rok 2007 - nominace (5) - Nejlepší film (komedie / muzikál), Nejlepší herec (komedie / muzikál) - Tom Hanks, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Julia Roberts, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Philip Seymour Hoffman, Nejlepší scénář - Aaron Sorkin ()

pakobylka

Jak sami uvidíte, v žumpě zvané politika přímá cesta zpravidla k cíli nevede - pokud chcete uspět, musíte to vzít chytře a nenápadně oklikou. Dále jsou bezpodmínečně nutné správné kontakty a dostatek diplomacie - teprve potom můžete dosáhnout svého. Přitom pramálo záleží na tom, jestli vás výjimečně napadla myšlenka záslužná a tudíž hodná uskutečnění. Neboť záslužné myšlenky mají tendenci komplikovat situaci a přidělávat práci - a kromě toho něco stojí, takže rozhodně nejsou vítanější nežli myšlenky z tohoto pohledu neškodné. Nadprůměrně zajímavá konverzační satira drze nahlíží do zákulisí velké politiky velké země a nebere si servítky - přesto se dívá jejíma očima. Je poskládaná z trochy cynismu, špetky břitkého humoru - a v první řadě ze stoprocentního nasazení. P.S.: 1) Příběh vychází se skutečných událostí. 2) Když se supervelmoci pokoušejí rozšířit či upevnit sféry svého vlivu, konečný výsledek jejich oficiálních i tajných misí bývá nejednoznačný - a většinou málo povzbudivý, ať už jsou míněné jakkoli. A tak se nabízí otázka, jaké ovoce se z pomoci Afghánistánu vlastně urodilo. ()

c.tucker

Charlie Wilson je fakt borec, myslel to s těma Afgháncema dobře. Docela povedená a vtipně podaná satira. Philip Seymour Hoffman si získal moji pozornost v káždé scéně, ve které se objevil. ()

messiah

Nebýt excelentního (jak jinak) Hankse, dám tomuhle filmu možná o hvězdu méně. Hanks opět potvrzuje že zahraje cokoli. Jinak je film zajímavý, ale ničím nevyniká řekl bych. Tempo pozvolné a kromě Hankse a Hoffmana výkony herců nijak neoslnivé. 75% ()

BoXBe

K třem hvězdičkám za ne zcela vydařené filmové zpracování přidávám mimo záznam o jednu hvězdičku navíc za rozšíření obzoru. Člověk si totiž může mimo jiné díky jako vždy perfektním Hanksovi a Hoffmanovi udělat představu o rozhodovacích procesech v americkém kongresu, výborech, podvýborech, ale i o pákách, které mohou zajistit v určité časové rovině miliony dolarů na vyzbrojení kohokoliv kdekoliv, protože některé věci se mohou v této formě podařit opravdu jen v USA. Tu pobaví vtipná satira, tu nudí špatné a neumělé prostřihy na sovětsko-afghánský konflikt, tu člověk kroutí nad nevhodným hudebním doprovodem, tu zajásá nad břitkými dialogy Toma Hankse a Philipa S. Hoffmana, pěkné holky, moc barev a nadsázka nedotažená do konce. Není to Dr. Strangelove, ale ani Syriana. Končí to někde mezi a spíše v sobotu odpoledne na Primě....škoda, potenciál tam byl... ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)