Súkromná vojna pána Wilsona

• Česko Soukromá válka pana Wilsona (viac)

Pád sovětského impéria měl na svědomí jediný člověk. Charlie Wilson. Děvkař, alkoholik, příležitostný uživatel drog a kongresman, kterému se podařilo vyhnat Rudou armádu z Afgánistánu a tím odstartovat rychlý krach komunistické říše. Stačilo dodat špatně ozbrojeným afgánským odbojářům kvalitnější zbraně. Příběh, který je příliš šílený na to, aby nebyl pravdivý, režíroval držitel Oscara Mike Nichols (Absolvent, Na dotek), jemuž se před kamerou sešla výjimečná herecká sestava v čele s Tomem Hanksem, Julií Roberts a Philipem Seymourem Hoffmanem... Texaského kongresmana Charlieho Wilsona (Tom Hanks) znali všichni jeho kolegové z politiky jako požitkáře a pohodáře se spoustou problémů, z nichž se dokáže vždycky bravurně vykroutit. Ani omylem by je proto nenapadlo, že by se mohl začít angažovat v „afgánské otázce“. Charliemu ovšem stačilo mít vhodné kamarády – jednu z nejbohatších Američanek a vášnivou antikomunistku Joanne Herring (Julia Roberts) a svérázného agenta CIA Gusta Avrakotose (Philip Seymour Hoffman), které spojoval vztek nad tím, že Spojené státy reagovaly na sovětskou invazi do Afgánistánu pouhou kritikou – a nevědomky se stal mužem, který přepsal dějiny. Stačilo k tomu málo – sehnat dost peněz na to, aby afgánští partyzáni mohli proti Rusům začít bojovat zbraněmi, které by měly reálnou šanci je ohrozit. Kombinace Charlieho šarmu, vtipu a drobných zákulisních intrik zafungovala a místo vesničanů v afgánských horách začaly být ohroženým druhem sovětské vrtulníky. Šťastný konec má ovšem trpkou příchuť v podobě muslimských fanatiků bojujících o pár let později týmiž zbraněmi proti Američanům. Snad se na to historie ptát nebude... „Dnes snad víc než kdy jindy v dějinách platí, že každý sedí na zadku a o všem jen spekuluje. Je osvěžující vidět někoho, kdo se skutečně rozhodl změnit historii,“ říká režisér Nichols o hrdinovi filmu, který se žánrově pohybuje na hraně mezi komediální satirou a thrillerem, a to tak zdařile, že si „vykoledoval“ pět nominací na Zlatý glóbus a řada recenzentů ho označila za jeden z nejchytřejších filmů, které byly v roce 2007 natočeny. (oficiálny text distribútora)

Sdoom

Příjemné, odlehčené, svižné, ale jede to příliš na jistotu. Charlie Wilson byl jistě zajímavá historická figura, ale i když je Tom Hanks skvělý herec, tak mi to dění okolo něj přišlo celé silně nevěrohodné. Nevím, nakolik to byl scénáristický záměr a nakolik fail tvůrců, ale sráží to film dolů z mého pohledu. Navíc pro člověka znajícího historické reálie to nepřináší nic moc nového. Pěkné 3 hvězdičky, ale s pocitem, že to mohlo být o dost lepší. (Blu-ray, orig.) ()

Maark

....když hrál spisovatele Capote,tak jsem mu musel vyseknout poklonu...Přesně tohle dělám i za roli špióna CIA,protože Philip Seymour Hoffman opět dokázal,že je úžasný...Tom Hanks bohužel v závěsu.... Viva la P.S.Hoffman!! :O) ()

uzzi

V zásadě jsem velice rád že takovéto filmy vznikají. A také se přiznávám, že jsem čekal něco trochu více vtipnějšího. Výsledné hodnocení je pak spíše odrazem toho že mě film po této stránce malinko zklamal. Sice se zde hraje na vtipnou notu, ale nikdy to nezajde do vyložené abstrakce a parodie na politiku. Stále se to drží jednou nohou v realitě a ta druhá noha jen tak namáčí palec v satiře. Je tu několik skvělých okamžiků (všechny v niž je P S Hoffman). Soukromá válka je chytrý film o lidech kteří konají něco zásadního a přitom nedokáži vidět za nejbližší roh. Můj pohled je však "zblbnut" nedostižným seriálem Jistě pane ministře-premiére a tam jsem dostal mnohokrát na ploše jedné epizody daleko větší nášup. I když srovnání je to zcestné. 65% ()

Kracken

Tenhle proamerický film se povedl díky jedné věci a to že hlavní role obsadily přední americké filmové hvězdy, jinak se obávám že by se ztratil někde v zaprděné videopůjčovně v Afganistánu. ()

Seti

Přesný odraz americké zahraniční politiky. Všichni v kongresu by se na to měli povinně podívat. Výborné herecké výkony v čele s borcem Philipem Seymour Hoffmanem - zasloužená oscarová nominace. ()

rozbris

Jediné co tomuto filmu háže jednu * dolů je, že se na zařátku trošku ztrácíte v ději a nevíte co se děje. Ale po nějaké době se Vám dávají kolečka dohromady a jste v obraze. Tom Hanks zde dobře ztvárnil kongresmena, který je ze začátku člověk co si užívá, ale nakonec bojuje za dobrou věc. A ještě podle skutečné události, takže se zase něco dozvíte z dějin:-) ()

chef

Pod svojím VLC playerom som musel mať pustenú wikipediu a googlemaps aby som chápal všetky súvislosti, ale nebola to strata času. Wilsonova vojna je inteligentná politická dráma, trochu ideologická, ale dobrá. 70% ()

Testament

Paráda! Po unylé "Šifře" mi Tom Hanks udělal radost a ukazuje, že nezapomněl HRÁT, jako se to stalo u "jeho" profesora Langdona. Film se zabývá válkou mezi Afghánistánem a Ruskem, která se odehrávala v 80.-tých letech. Prvních 20 minut mi přislo mírně nudných, ale pak se příběh rozjel a byla to perfektně strávená hodina a půl. Jedná se o konverzační film a jakmile nejste na tuto notu naladěni (+ spousta cynických hlášek), tak se tomuto snímku vyhněte. Snímek vás drží v neustálém střehu a pokud na minutu ztratíte pozornost, je zle. Finále potom nepříjemně zamrazí, až vám to najednou vše dojde... Ale to už bych moc napovídal. Jediné, co působilo rušivě, byly záznamy z válečných dokumentů použité ve filmu, až jsem si vzpomněl na Plán 9 od Ed Wooda:-). Jinak ale smekám. ()

Tjaden

1 hvězdu dávám dolů za odpudivou Robertsovou a za občas směšně vyznívající Hanksovy propagandisticé kecy. Nejlepší je, že tytéž rakety co Charlie Wilson Afgháncům dohodil teď sestřelují Američany. Nejlepší na celém flmu byl vtipně hláškující P.S. Hoffman. ()

Madluska

Připadá mi, jako by film zůstal na půli cesty - první odstavec oficiálního textu distributora vystihl všechno zajímavé, takže samotný film už byl skoro navíc. (Asi jsem čekala buď větší vodvaz, nebo větší palbu do zahraniční politiky USA. A tak úplně jsem se nedočkala.) ()

cab

Politicke drama v odlehcenem satiristickem havu, jak kongresman Charlie Wilson (Tom Hans nejlepsi roky ma zda se za sebou) se zapricini o svrzeni komunismu, kdyz navstvi tabor afganskych uprchliku. Na konec bych rad vyzdvihnul vykon netradicne pojateho agenta CIA (Philip Seymour Hoffman). 70% ()

Symciatko

Podpriemerná dráma s monotónnymi dialógmi, nudne a nerealisticky vykreslenými postavami, odpudzujúco umelou Juliou Roberts, nepresvedčivým Tomom Hanksom a silnou propagáciou, toho že Amerika je vždy (!) na strane dobra. Možno mi unikla pointa filmu, ak tam nejaká bola, ale fakt tam oslavovali ako národného hrdinu kongresmana, ktorý (samozrejme) v slobodnej zemi smie všetko aj nemať morálne zábrany ? Ak by som pred týmto „filmovým zážitkom“ mala mať nejaké očakávania, tak by do prvej polhodiny určíte opadli. Zaraďujem do kategórie „Zbytočne natočených filmov“. V každom smere tomu niečo chýbalo, malo dramatické, malo realistické (to že je to podľa skutočnej udalosti tomu z mojej strany dôveryhodnosť nepridá), malo zaujímavé - proste málo. ()

Hopper

Spočiatku trochu ťažko uchopiteľné a hlavne je dobre mať aký-taký prehľad o reáliach, ale inak Hanks a aj Seymour Hoffman sú štandardne skvelí, slabšia je Julia, ktorá sem akosi nesadla a postupne sa aj samotný film rozbehne a uplynie jedna radosť. Možno až príliš skratkovité, ale no, zjavne sa nejedná o dokument, takže autorom niečo môžeme aj odpustiť. ()

Scytale

Zajimave politicke drama, ktere mi prineslo pro me fascinujici pohled do zakulisi zahranicni politiky a rozhodovani v Kongresu. Tom Hanks, Julia Roberts i P.S. Hoffman jsou bezchybni a presne zapadaji do charakteru svych roli. Velmi se mi libili i skvele zakomponovane autenticke zabery z valky v Afghanistanu. ()

noby

Dobře natočená satira vojenské „taktiky“ USA, skvělé výkony Hankse i Hoffmana. Film, který potěší, ale na druhé zhlédnutí ničím nenaláká. ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty

14.06.2021

Zemřel režisér Mike Nichols

Zemřel režisér Mike Nichols

20.11.2014

Ve věku 83 let nás opustil Mike Nichols, režisér Absolventa, Kdo se bojí Virginie Woolfové? nebo Hlavy 22. Berlínský rodák se dostal do Ameriky v roce 1938 a po čase zjistil, že jej láká dramatické… (viac)

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

Philip Seymour Hoffman 1967 - 2014

02.02.2014

Philip Seymour Hoffman, držitel Oscara za hlavní roli v životopisném filmu Capote, byl nalezen mrtvý ve svém newyorském bytě. Herec měl již delší dobu problémy s drogami. Před kamerou se začal… (viac)

Julia Roberts jako špiónka

Julia Roberts jako špiónka

03.02.2008

Ano, je to podivná kombinace. Ale v novém filmu Tonyho Gilroye, scenáristy všech tří Bourneů a režiséra oscarovými nominacemi vyšperkovaného Michaela Claytona to bez komplikovaných špionážních her… (viac)