Volanie Cthulhu

(neoficiálny názov)
  • Česko Volání Cthulhu (neoficiálny názov) (viac)

Mladý věděc, který mezi pozůstatky svého zesnulého prastrýce, slavného to profesora starých jazyků, našel poznámky týkající se jakéhosi kultu tajemného božstva Cthulhu, se vydává po jejich stopách a dovídá se hrůzné skutečnosti...
Film byl natočen dle stejnojmenné povídky hororového spisovatele H.P. Lovecrafta. Režisér Andrew Leman vsadil na zpracování ve stylu snímků z druhé dekády 20. století- tento film je tedy němý a při jeho natáčení byl použit filtr, který mu dodává punc zastaralosti. (havLord)

MManual

Ia mayyitan ma qadirun yatabaqa sarmadi fa itha yayi ash-shuthath al-mautu qad yantahi. I'a I'a Cthulhu Fhtagn, I'a Hydra I'a Dagon. Khadhulu alu'u lemnu sha pa la ishu atta. Ygnaiih, ... ygnaiih thlflthkh'ngha ... Yog-Sothoth, T'bthnk... h'ehye--n'grkdl'lh. ()

Chuppa

Velmi originálně podaný snímek, nicméně jsem opravdu potěšen, který se drží knižní předlohy, kterou mám velmi rád. ()

Euchrid

Lahůdka pro fajnšmekry a pro milovníky Lovecrafta, jehož se konečně podařilo kvalitně zadaptovat, prakticky povinnost. Autor je to úžasný a díky tomu také mnou považovaný za filmové obtížně zpracovatelný. Tvůrcům se to ale lišácky za použití originální formy povedlo. Černobílý němý film natočený dobovým stylem sice zní jako průser (taky jsem se k tomu chvilku odhodlával), ale z každého vypravěčského prvku číší chuť dělat to právě takhle a ne touha po nějaké úspoře na digitálních tricích. Navíc to vypravěčsky prostě funguje. Díky tomu atmosféra nezaškobrtává a graduje každým okamžikem. Snad jen samotný konec mě v tomhle ohledu zklamal, ale to už je jenom problém nezvizualizovaných fantazií oproti těm zvěčněným. Jinak jsem až překvapivě spokojený, což bych u takového filmu bez CGI efektů aspoň za sto mega předtím ani nepovažoval za možné:-) ()

Zl0

Čiernobiele, nemé. Nechal som sa nachytať červeným hodnotením. Na toto naozaj nemám čas, vraciam sa radšej do mojej jaskyne zisťovať ako sa dá založiť oheň, prípadne vymyslieť koleso. BRR... čo to trepem, veď je rok 2013! ()

darthhokro

Nádherná pocta panu Lovecraftovi a filmům němé éry. Po dlouhé době jsem měl při sledování filmu, příjemné mrazení v zádech a film jsem zhlédnul defakto se zadrženým dechem. Perfektně budovaná atmosféra, díky "dobové" hudbě a krátké stopáži je jen plusem. ()

PeterJon

Moc vkusne spravené, akoby to malo 100 rokov, hudba nie je rušivá, fajn, že to má len 47 minút, ale ajtak ma to nejako nevtiahlo do diana ()

Stejšn

Zručně natočené, audiovizuálně je to skutečně vypiplané, ale na mě to nemá moc velkou působivost. Asi mě Lovecraft prostě míjí. ()

Spielbergo

Tento filmeček není pro každého. Ne všichni znají Lovecrafta a pokud už ano, tak zas ne všem přirostl k srdci. Já sám se považuji za znalce jeho díla a jsem celkem nadšený sběratel všech jeho ztvárnění a proto nemohu a nechci hodnotit méně než 100 procenty. Volání Cthulhu pochází z dílny HPLHS (H.P.Lovecrat Historical Society), což je banda nadšených fanoušků a na filmu je to zatraceně vidět. Každý si při sledování musí uvědomit kdo film natočil a pak nezbývá než smeknout. Nadšení pro myšlenku tu přímo tryská. Osobně jim držím do budoucna palce, neboť připravují další podobné projekty. A tleskám, neboť natočit v roce 2005 němý černobílý horor, jenž má navíc ten správný punc starobylosti a ty správné "strašidelné" efekty, to je pro mě zkrátka něco úžasného. ()

m.xFuck

Je to pozoruhodná adaptace, to bez debat. Každý milovník mistra HPL by ji měl shlédnout. Tvůrcům se musí nechat obrovská porce snahy a odhodlání. Loutkovej Cthulhu byl skvělej. Krabičkové kulisy „města“ překvapivě funkční (už vím jak by měly vypadat MOUNTAINS OF MADNESS). Za mne se bohužel nedostavila ta správná tísnivá atmosféra, škoda, tohle dílo by si zasloužilo skutečně solidní rozpočet a na točit to s pořádnými triky. Vážně by mne zajímalo kolik byl rozpočet :) Super doporučuju! ()

Aywes

Až příliš artové zpracování mě nutí přemýšlet, proč nedostal Lovecraft nějaké pořádné zpracování s větším rozpočtem. Tato parta nadšenců se pokouší dělat filmy s láskou převážně k autorovi. Problémem je, že samotná povídka Volání Cthulhu pracuje s čtenářovou fantazií. Pomalým tempem navozuje neklidnou atmosféru pomocí stupňujících se obskurních událostí. To se bohužel předat do filmu nepodařilo. To ale neznamená, že je to špatně. Jen je to takový jednooký král mezi slepými. Pro obyčejného diváka nekoukatelné. Jakmile nejste fanoušek Lovecrafta, tak film neoceníte. Vy sami si musíte zodpovědět otázku, jestli hodláte podstoupit artové zpracování Cthulhu. Není to nejlepší, ale nic jiného zatím není. Každopádně finále bylo perfektně atmosférické. Velmi potěšilo. Postavy jsem si bohužel představoval jinak. To je ale subjektivní pohled na věc. Pokud milujete Lovecrafta, tak určitě koukněte. Pokud ne, tak jste pravděpodobně ani tento film nenašli. ()

popo666

Pol hodinu hladam Call of Cthulhu z roku ~1925 a nic... Az ked som si precital komenty, zistil som, ze to je v celku novy film. DObove spracovanie na jednicku, este aj tie "efekty" ma zmiatli :D ()

Scaevola

Tohle nebyla neeukleidovská geometrie, to byly špatně postavené kulisy... Dlouho jsem přemýšlel, která jiná forma by Lovecraftovské visi odpovídala lépe, avšak zvažuje komíhání kultistů v neworleánských bažinách, trhavý, beznadějně frustrující obraz a bezeslovné naříkání hudby nenacházím jiných slov - požitek od nadšenců pro nadšence. ()

Eru_Iluvatar

Skvělě zpracovaný námět pana Lovecrafta, natočen ve stylu filmů z dob právě odehrávajících se v době příběhu samotného. Tento komplet pozitiv tvoří úžasnou atmosféru celého filmu. Při sledování jsem se cítil jako by jsem četl onu povídku a všechno se mi hýbalo před očima. Němota filmu dává (hlavně čtenářům povídky) skvělou příležitost vnímat dialogy podle sebe, aniž by si řekli "Tak takhle jsem si to teda rozhodně nepředstavoval". Průměrný divák si film užije zato Lovecraftův fanoušek se musí rozplývat. ()

LencaN

Cthulhu mě nijak neoslnilo. Oceňuju tu snahu o dobovost, která se povedla. Bylo zvláštní koukat se na černobílý film bez zvuku, jen s hudbou a mezititulky tak, jak se točilo v prvopočátcích. Vypadalo to opravdu slušně. Nevědět, jak je film starý, tak myslím, že je to bráška Nosferatu nebo filmů s Chaplinem. Akorát mě to (hlavně ze začátku, který byl pomalejší) moc nebavilo. Ani po zhlédnutí jsem příliš nevěděla, co si vlastně o kultu Cthulhu myslet. Mrzí mě, že tím, jak to bylo rozdělováno titulky, tak to bohužel v tomhle případě ubíralo na atmosféře, takže jako horor mi to nepřipadalo. Každopádně pozoruhodné dílko. ()