Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiálny text distribútora)

st.verka

Velice působivý film o tom, jak je těžké bojovat s terorismem. O tom, jak tenká čára je mezi vinným a nevinným. A Amerika, ta skvělá země svobody a neomezených možností, čeho ta je schopná. A bezmoc člověka proti tak skvěle propracované a organizované mašinérii, jako je CIA, FBI, NID....., že bojovníci proti terorismu nemají mnohdy o moc vybíravější prostředky než sami teroristé a ten boj, zajde-li do extrému, smete kohokoliv. ()

ivan_drago

Film ve všech směrech standardní... Napětí i lehce nesmyslné momenty se na plátně pravidelně střídají a nemohou se rozhodnout, kdo převezme otěže filmu... Atmosféra navozena vcelku patřičně a ani obsazení není z nejhorších a tak před sebou máme vpravdě slušnou storku o terorismu a dilemě mezi hájením práv jednotlivce před národní bezpečností... Nějaký hluboký zásah do tohoto ožehavého tématu ale nečekejte a i závěr filmu působí ustrašeně a vyznívá naprosto do ztracena... ()

Jizni Tlapa

V závěru je to víc udojenější než bych si přál, ale jinak jde o kvalitni thriller, pootevírající praktiky špionážních služeb ve stylu Ve jménu vlasti!! Herecky nic výjimečného ()

lennyd

Film sice sliboval velmi zajímavou zápletku (navíc v dnešní době neustále hrozících teroristických útoků více než aktuální), ale nějak jsem se slibovaného nedočkal. Ač se herci (a že je herecké obsazení opravdu zajímavé - Jake Gyllenhaal, Reese Witherspoon, Meryl Streep či Alan Arkin) snaží seč můžou, u filmu jsem se téměř ukousal nudou. Sice jsem si říkal, že se na něj podívám ještě jednou, pořádně - ale nějak k tomu nenacházím odvahu. Možná někdy ... ()

Beatle

Ráda bych dala o hvězdičku víc, ale čekala jsem asi trošku větší grády. Poetika snímku je poněkud...nechci říct nezáživná, ale rozhodně není ničím překvapující. Na film, kde hlavní zápletkou je pátrání po teroristech - potažmo pátrání po manželovi, bych měla na mysli rozhodně trochu více emocionálních projevů. RENDITION je tedy pro mne takový thriller bez thrilleru. Spíš bych řekla, že po jeho odsledování to na mě zanechalo dojem jako po dokumentu o tom, jak nesmyslně občas američani vybírají zločince. Z hereckého hlediska - Meryl Streep skvělá - mrcha každým coulem, žena na správném místě. Taková ta, cobyste jí nejraději dali (slušně řečeno) po tlamičce a s radostí zapomněli na úsloví "ženu ani květinou...". Dále od Reese Whiterspoon jsem vlastně ani nečekala více, než předvádí. Dle mého byl její výkon dost chabý. Nezáživný. A na situaci, v níž se její postava nachází, až příliš asertivní. No a můj oblíbenec Jake Gyllenhaal - no, nejspíš jsem od něj asi taky čekala více. Považuji ho za velice dobrého herce, ale v RENDITION měl asi tak čtyři permanentní výrazy, což mě poněkud zklamalo, protože vím, že má na víc. Trošku více dilema v jeho očích by rozhodně neuškodilo a možná by to snímku v mém hodnocení přidalo trochu víc. Takže sečteno a podtrženo, skončila bych na nějakých 65%, což by potencionálně mohlo představovat 4*...ale za to, že film mohl být trošku lépe zahraný hlavní trojicí, zůstanu u těch třech. ()

Narya89

Tak začátek byl neskutečně pomalý, to uznávam, hlavně ty zdlouhavé rozhovory mezi tím muslimským párečkem mi přišly totálně zbytečné a byla bych radši, kdyby se to drželo pouze hlavní dějové linie s Reese a Jakem....zdánlivá nesouvislost se sice v závěru vysvětlí a v druhé půlce už se aspoň trochu něco děje, ale celkově by se z takového nápadu dalo udělat mnohem víc, než se Hoodovi povedlo, nebo radši film zkrátit a vynechat ty nudné pasáže. Přijde mi to jako docela zklamání, protože námět byl zajímavý, ale bohužel ten sám nemůže film unést, když není poutavě zpracován. ()

zdenny

Samozřejmě bych se nechtěl dostat do podobné situace jako pan odvlečený. Nechtěl bych, aby se v takovéto situaci ocitl někdo z mé rodiny nebo známých. Vlastně to nepřeji nikomu. No a možná proto byl tento film natočen. Aby apeloval na lidské city a aby zvedl hlas proti americké zahraniční politice a její politice boje s terorismem. Kdo ale zvedne hlas proti tomu, že někdo zemřel při havárii letadla? V celkovém kontextu se prostě jedná o náhodu (nebo osud). Nevím, co by lidé dělali, kdyby Amerika proti terorismu nedělala vůbec nic. Ono se to dobře kritizuje z obýváku. Mít ale odpovědnost nejen za sebe a své blízké, to je to, o čem bychom se měli bavit. Ano, film nám v některých pasážích ukazuje nesmyslnost některých strategií a postupů, např. "Kolik ze zadržených byli opravdu teroristé?". Co se týče vyšetřování, psychologický nátlak byl pěkně ukázán ve větě: "Co dokážete tím, že budete mlčet? Manželka se znovu vdá a dítě na vás zapomene". Ano, to je pravda. A nakonec pravdou je, že kdyby pan odvlečený mluvil hned od začátku, nemusela věc dojít tak daleko. Protože jen tak zajat nebyl - telefonní hovory a jakási pomoc proběhla. Za zmínku stojí, kdo se v takových filmech angažuje. Když jsme pozorní, zjistíme, že jména se opakují (Meryl Streep - Hrdinové a zbabělci - 68 %, Jake Gyllenhaal - Bratři - 78 %). Prostě i herci chtějí demonstrovat své politické postoje. Třebaže film tak kvalitní není. Jenže řekněte to kritikům americké zahraniční politiky z řad csfd. Takže si myslím, že zde jim nejde ani tak o kvalitu filmu, jakož jen o demonstrovanou kritiku. A to je špatně. ()

JohnSmith

Průměrný teroristický film o omylu tajných služeb a praktikách arabských vyslýchačů. Slušné herecké obsazení, ale nějak extra mě to nezasáhlo. ()

davidek

Velmi silný příběh o problému, který jako jeden z mnoha Amerika má. Díky původu se člověk může v Americe dostat do takových problémů, že třeba nemusí vyjít živý. Jsem rád, že se točí filmy o viditelných problémech společnosti a nejen té americké. Kdo rozhodne jestli cena jednoho neviného života(nemusí být jeden) vyváží hodnotu ochrany společnosti. Jenže proč tohle je? Hodně pramenů říká, že o útoku 11.9. americká tajná služba věděla předem. Nechali snad útoku volný průběh jen aby mohli mít neomezenou kontrolu nad kýmkoli? Jsou to spekulace, ale může být na nich něco pravdy. 90%. ()

NoFiction

Kolik drog musí člověk pozřít, aby na své tělo upevnil několik kilo trhaviny a zmáčknul spoušť ? V tomhle snímku je výborně udělaná hudba. ()

KarKulA

Téma, které ve mě budí velmi smíšené pocity a ke kterému se tu raději nebudu vyjadřovat. Co se filmu týče - mnohem více nežli sama hlavní dějová linie mě oslovil na pozadí se odehrávající příběh muslimské dívky, která se vzepřela otci, a jejímu vztahu s chlapcem, který se přidal k fundamentalistům aby pomstil smrt svého bratra. Jinak herecké výkony hlavních postav velmi solidní, pro mě hodně zapamatovatelná zejména dokonale ledová Meryl Streep. ()

Almásy

Hood na to sral, o scenaristovi nehovoriac. jedine co si tu zasluzi pochvalu je herecke osadenstvo, v cele s Meryl Streep ktora cely film drzi nad vodou. ()

ZkuKol

Poměrně dobré drama, u kterého přílišný důraz na civilnost a přirozenost oslabuje dramatický oblouk, proto se občas táhne. Herecké výkony jsou ovšem vynikající a ač jsou dialogy a některé nápady až příliš prvoplánovité (egyptský nároďák), scénarista i režisér svou práci neodflákli. ()

slovan1

Drsné téma, které si určitě zaslouží více pozornosti. Jak jde vidět, byli Američani docela svině. Škoda, že je tenhle film přetažen a docela hodně překombinován. Člověk se může ztratit a hlavní téma jako by odezní do povzdáli. Gyllenhaala ani moc nemůžu hodnotit, jelikož buď stal a čuměl na mučení, nebo jen pronesl pár slov. Zato Streep hraje pěknou mrchu. Witherspoon hodně přesvědčivá! Za protahování a vedlejší dějovou linii nemůžu jinak, než ohodnotit průměrně. ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (viac)