Napínavý thriller zaoberajúci sa komplikovanou politikou americkej vlády týkajúcej sa tzv. "mimoriadneho vydávania podozrivých" – extraordinary rendition - globálneho tajného systému prepravy, väznenia a vypočúvania, ktorý bol zriadený po útokoch z 11. septembra 2001 a nepodlieha súdnej kontrole ani požiadavkám extradície. Rendition sa zameriava na životy Douglasa Freemana (Jake Gyllenhaal) – analytika CIA, ktorý začne pochybovať o svojom povolaní po tom, čo bol svedkom brutálneho a nekonvenčného vypočúvania Američana egyptského pôvodu tajnou severoafrickou políciou; Anwara El Ibrahimiho (Omar Metwally) – egyptského chemického inžiniera, ktorý ešte ako chlapec spolu s rodinou emigroval do Spojených štátov, a ktorý je teraz podozrivý z teroristickej činnosti; jeho tehotnej ženy Isabelly El-Ibrahimi (Reese Witherspoon) snažiacej sa nájsť svojho manžela, ktorý údajne zmizol počas letu z Cape Townu do Washingtonu; Alana Smitha (Peter Sarsgaard) – poradcu senátora Hawkinsa (Alan Arkin), ktorý odhalí, že Anwara na príkaz šéfky CIA v boji proti terorizmu (Meryl Streep) odtransportovali do krajiny tretieho sveta, kde ho vypočúvajú; a Abasi Fawala (Igal Naor) – šéfa tajného väzenia, ktorý má svoje vlastné osobné problémy s rebelantskou dcérou Fatimou (Zineb Oukach) a jej priateľom – islamským fundamentalistom Khalidom (Moa Khouas). Rendition trúfalo skúma šedú oblasť medzi správnym a nesprávnym, medzi vpravo a vľavo a odpovede, ktoré nachádza, nie sú jednoduché... (oficiálny text distribútora)

rastlinka

Pútavý a inteligentný film s podmanivými hercami a ešte neskutočnejšou Meryl, ktorá ma tentoraz presvedčila, že aj takáto úloha je pre ňu totálna hračka (áno, úplná politická zmija:). ()

jezurka42

Podívala jsem se na to kvůli Meryl. Výsledek? Meryl tam hrála opravdu málo,což si myslím, že je to škoda a téma které zde panovalo nebylo zrovna pro mě. ()

Fanucci

Rozhodně nejde o nezajímavý film. Bohužel se ale zařadil do relativně dlouhé řady snímků, které sice jsou kritické vůči americké zahraniční politice nebo dopadům Patriot Actu, ale jsou ve výsledku strašně naivní. V drtivé většině takových snímků totiž hlavní zápletku vyřeší ten největší strašák všech vládních/korporátních zloduchů v USA - tisk!:-) Svobodný, nezaujatý, nezkorumpovatelný, objektivní tisk! Nevystavený mocenským, inzerentním či politickým tlakům! Prostě v USA existuje všelék v podobě zvednutí telefonu, zavolání na pevnou linku redakce NYT a v tu chvíli máte pokoj od NSA, FBI, CIA a já nevím koho ještě:-) To je tak zcestná a naivní představa, že jakýkoliv film, který s takovým rozuzlením přijde, nemůžu brát moc vážně. ()

Fíla

100% a proč? Tenhle film se skládá z malých a velkých skládaček. Ta velká a jediná která by nás měla zajímat je Jake Gyllenhaal. Proč? Protože jeho emocionálně vyrovnaný výkon s komplikovanou americkou politikou a teroristickými výbuchy vám přinese jeden velký výbuch, který je právě americká politická situace, tady v podobě CIA v čele s Meryl Streep. ()

Hennes

Herecky dobře obsazeno, hudba příjemná a trefná. I propracovaná kamera, scény mučení to vše bylo kladem filmu. I časová smyčka, která nás vrátila o těch šest dní zpět měla dobrý vliv na tempo a rozuzlení filmu. Zděsil mě naopak závěr. Opravdu si někdo myslí že agent CIA, je schopen po 11. září pustit na svobodu egypťana, který se ač po mučení, přizná ke spolupráci s teroristy. Je to lidské, ale nemožné. ()

Martin741

To bola zase konina. Pochopil som, ze ide o akesi mimoriadne vydavanie mimoriadne podozrivych zivlov. Z coho, to nevie nielen divak, ale bojim sa, ze to netusi ani reziser, scenarista a ani herci. No nic, xmrti som sa nudil, a bol som rad, ze sa film skoncil. 10 % ()

Figu

Soubor známých ksichtů nás vehnal do dvou hodin politicko-teroristicky propletenýho snímku, kterej je možná místy hodně ukecanej, nicméně s postupem času graduje až do samotné delikatesní koncovky! Rendition především boduje díky vsunuté časové smyčce, kterou by divák neměl jen tak odhalit a která vlastně vše rozuzlí a je dokonalou příčinou k rozzářeným očním bulvám a hubě dokořán v závěru filmu. Jinak to co si prožil Metwally, to bolelo i v pohodlí domova... Brrrr. 75% ()

O´Neill

Asi jediným plusem na tomhle filmu jsou herci, kteří hrajou opravdu dobře. Tím ale plusy vlastně končí, jelikož mě nenapadá žádný další klad, který bych filmu mohl přičíst. Námět lehce klišovitý, a dalo se předpokládat, jakým směrem se film vydá. Režie nepředvádí nic extra, jako plus bych dal nečekanou časovou smyčku. Celkově, abych film tak nějak shodnotil, se ty dvě hodiny dost táhnou, nejsou zde žádné silnější scény a opravdu si nemyslím, že bych se na to kdy měl byť jen pocit podívat se znova. ()

4daPeace

Verdikt: Slabých 5* nebo hodně silné 4* - vyberte si, každopádně to opravdu stojí za to. Takový hollywoodský doplněk k filmu The Road to Guantanamo. ()

Wormboy

Posobivy film s vybornymi hereckymi vykonmi, ktory nas co i len na chvilu prinuti opat raz sa zamysliet nad stavom dnesneho sveta a robi to ovela sofistikovanejsie ako tematicky podobne Kralovstvo. Treba vsak povedat, ze som si isty, ze za par rokov si nan konkretnejsie nespomeniem. Proste filmarska stavka na istotu. 3,5/5* ()

pakobylka

----- "Práce, kterou děláme, je důležitá. Je posvátná …“ ----- Ale co s tím, když si to myslí i druhá strana. Napínavý, syrový politický thriller obsahující dvě dějové linie, které do sebe s šokující logikou zapadnou až v samotném závěru. Thriller, vypovídající s nečekanou otevřeností o surových, nelidských metodách věznění a výslechů ve vyšším zájmu, o metodách, které silně připomínají čarodějnické procesy, znásobují křivdy a podněcují nenávist - neboť se řídí heslem, že účel světí prostředky. Je zpracovaný střízlivě, civilně, bez zbytečných a přepjatých gest - o to děsivější je jeho obsah. Jake Gyllenhaal nezklamal a opět předvedl, že dokáže velice výstižně vyjádřit pocity své postavy pouze výrazem očí. Nabízí se otázka, kolik nevinných, ale "podezřelých“ obětí tahle mašinérie pod záštitou svatého boje proti terorismu semlela - a kolik z nich se už nikdy nevrátilo domů. ()

gabin(a)

Hvězdičky jsou hlavně za odvahu pustit se do ožehavého tématu a nezpracovat ho černobíle, naopak barevně a to nemluvím jen o výborné kameře.... Pro mě nejde jen o obyčejný prázdný thriller - tenhle, i když je samozřejmě podán stravitelně pro průměrného diváka, vás (snad) donutí přemýšlet, jak to vlastně je, jak stačí málo a jste jen předmět brutálního vyšetřování, co ho klidně můžeme nechat zmizet, a jak to vlastně bude s tím džihádem, USA a tzv. svobodným světem dál. Třeba se dočkáme i thrilleru z Guantánama. Jinak teda jsem si myslela, že Meryl Streep už svou zásobu kyselých ksichtů vyčerpala v Ďábel nosí Pradu, ale opět nezklamala a přidala pár pěkných dalších, je prostě dobrá, i proto, že v tomhle ne moc proamerickém filmu hrála, a to jen vedlejší roli, stejně jako Alan Arkin, toho jsem nejdřív ani nemohla poznat. ()

Juto

Tento film sleduje emocionálne situácie obete mučenia a osôb zapojených do získavania predpokladaných informácií od nej. 7/10 ()

emo

Vynikajúci thriller, pri ktorom vás viac ako špičkové spracovanie zaujme námet a herecké výkony zúčastnených. Fakt silný zážitok! ()

mortak

Mytologie moderní západní kultury vychází z romantismu. A tak se do žhavého tématu boje proti terorismu přimíchají "hluboce" lidské příběhy, ve kterých ženy vystupují jako oběti či spasitelky, zatímco muži jsou tvrdí a neuprosní, protože chrání bezpečí rodin, žen a dětí. No a v Americe mohou být mezi tvrďáky i ženy po přechodu (jsem ale rád, že Meryl dosatala i roli, ve které nemusí procítěně zpívat, vařit či souložit). Rendition neurazí, je natočeno zručně, takže nenudí, ale jde jen o ukázku toho, jak si západní civilizace všechno přizpůsobuje svému zjednodušenému pohledu na svět. Vlastě jde o výukovou pomůcku pro výklad pojmu "infotainment" - infozábava, která zkresluje zprávy tak, aby vyvolaly emoce a pobavily. ()

trojtmberk

Snad zajímavej politickej thriller, ale na téma které mě už začíná unavovat, tyhle americko-arabský žabomyší války mě už nebavěj ani v reálu, natož ve filmu. ()

Cedr

Celkem nenápadný, ale vcelku solidní politický thriller. Ke konci se kvalita dokonce o něco zvýšila, takže pro fanoušky jistě povinnost - pro ostatní to může být příjemná změna. ()

farmnf

Velmi podprůměrný politický thriller, na velmi známé profláknuté téma. Manžel někde v cizině unesen a statečná američanka s rozmazlenými spratky to prožívá tak či tak. Viděl jsem to před pěti dny, ale vůbec si nemohu vzpomenout o čem to bylo a kdo ho vlastně unes. To, že si nic nepamatuji, ani tak neindikuje mou slábnoucí paměť. ale to, že ten film stál veskrze za hovno. ()

chelseaman22

Posláním filmu je zkrátit divákovi život o dobrých 117 minut. Pod touto štědrou metráží se skrývá 115 minut přesvědčování, že můj choť je tak ctnostný, že by hostie s mlékem mohl snídati. Závěrečné dvě minuty naopak ukazují, že by se hostiemi zbytečně plýtvalo pro syna satanova. 44% ()

Místo Avataru Noc v muzeu 2

Místo Avataru Noc v muzeu 2

20.12.2007

Pravá blondýnka Reese Witherspoon se po těžkotonážním dramatu Odvlečen vrací k lehčím žánrům. Režisér Seth Gordon už brzy odstartuje natáčení komedie Four Christmases, námětem vzdáleně připomínajícím… (viac)