Funny Games USA

• Česko Funny Games USA (viac)
Dráma / Thriller / Horor / Psychologický
USA / Francúzsko / Veľká Británia / Rakúsko / Nemecko / Taliansko, 2007, 111 min

Chcete se vsadit, že v devět ráno budete mrtví? Prodloužený víkend s rodinou v luxusním venkovském sídle? Proč ne! Funny Games USA je průzkumem dnešní brutální společnosti a jak násilí ovlivňuje naší kulturu. Anna vypráví příběh své rodiny, která byla fyzicky i psychicky týraná dvěma neočekávanými návštěvníky. Peter a Paul se s milým úsměvem a v bílých rukavičkách objeví u dveří jejich chaty. Anna s rodinou nemá ani tušení, jak drsná hra na ně čeká! Vše začne nabírat rychlé otáčky, když se Paul vsadí, že rodina nepřežije do zítřejšího rána… (oficiálny text distribútora)

johnymdoe odpad!

Tak tohle si jako divák nenechám líbit! Herci které osobně uznávám všechny čtyři a není se čemu divit, brilantní. Všechny aspekty filmu působivé a dotažené a pak přijde scéna která mi z 4-5ti hvězd film srazil na nulu. Kdo nechce nechť dál nečte, ale aby hlavní hrdinka vzala brokovnici, jednoho výrostka odpráskla a na to se tu druhému výrostkovi nelíbí a tak vezme dálkový ovladač od televize a scénu přetočí aby jeho kamarád psychopat neumřel a místo toho definitivně zlikvidují rodinku? Opravdu si nedělám srandu ani si film nepletu s komedií Klik !! Takovouto prasárnu a podvod na diváka jsem snad ještě nezažil a kdo se mi pokusí namluvit že šlo o nějakou mystifikaci, nebo snad umění by se měl jít léčit. V kině bych odešel a možná i dal tomu kdo mi prodal lístek přes ústa. ()

rgrohol

Navzdory názvu, tento film opravdu není vůbec funny. Vlastně je spíš k nasrání, protože záporní hrdinové zde pro své chování nemají vůbec žádný důvod. Vždyť i ve filmech typu Pátek třináctého byste Jasonovi mohli to vraždění odpustit. Přeci jen byl šikanovaný, do čtrnácti let se počůrával a nakonec ho utopili, tak se vrátil, aby se pomstil. Nebo to byl Tomio? Trochu se mi pletou... Každopádně tady jsou vrahy dva rozmazlení spratkové, kteří hrají golf, nosí bílé šortky a občas se prostě rozhodnou, že už to je nuda a nekoho brutálně zavraždí, přičemž ho předtím ještě několik hodin fyzicky i psychicky trýzní. Už z tohoto námětu je jasné, že film nevznikl proto, aby se u něj divák bavil. Násilí zde opravdu není vtipné, ale až mrazivě reálné. Navíc ve filmu téměř nehraje hudba, takže chvílemi máte pocit, že ani nesledujete film, ale opravdové přepadení. A neměl jsem z toho zrovna příjemný pocit, čemuž nepomohlo ani popichování hlavního hrdiny, který občas vystoupí ze scény a ptá se vás, jestli je už tedy má zabít, vždyť stejně všichni čekáme na krev, tak proč to oddalovat. K dokonalé atmosféře samozřejmě pomáhají i skvělé herecké výkony. Zejména Michael Pitt a Naomi Watts jsou velmi přesvědčiví. Tim Roth je tentokrát trochu v pozadí, což je možná trochu škoda. Z jiných aspektů filmu je těžko něco hodnotit. Hudba, jak již bylo řečeno, zde téměř není a kamera je většinou postavená na stativu uprostřed místnosti. Když se nad tím zamyslím, nemám filmu vlastně ani moc co vytknout. Přesto ho ale nemohu doporučit každému a ani mu nedám nějak vysoké hodnocení. Nekoukalo se mi na něj příjemně a vlastně mě štval. Pokud vám ale reálné zobrazení násilí nevadí, nebo máte trochu zvracený smysl pro humor (případně jste kombinace obojího), mohl by se vám tento film hodně líbit. ()

edie sedgwic

Tazko sa mi hodnoti film, ktory ma cele dve hodiny neskutocne rozculoval svojou zlobou a psychopatickostou. Nehovoriac o scene s ovladacom, ktoru si reziser mohol jednoducho odpustit. Napriek tomu si uvedomujem Hanekeho kvality, ktore sa vo filme naplno prejavili. ()

Petrus1

Když jeden dělá totéž, je to totéž! Tenhle film se mohl klidně jmenovat Funny Games U.S. – najdi pět rozdílů…můžeme začít třeba tím, že v originálu si hlava rodiny přezouvá boty naboso, kdežto Tim Roth má fusky. Starou briketu nahradil novější model mobilu; vlčáka Rolfiho hraje nějaká jiná rasa (v tom jsem mimo mísu – retrívr??), ale prostě jmenuje se Lucky, loňskou dovolenou trávili ne v Itálii ale na Floridě (amíci zřejmě ani neví, kde Itálie leží); pes nevypadne z bočních dveří, ale z kufru...hurááá, mám jich pět. No dobře, asi by se těch drobností našlo víc, ale nějaká zásadní změna mi zřejmě uniká, protože nechápu, proč je ten film prakticky políčko po políčku to samý. Jo ahááá, už to mám. Ono se v tom mluví anglicky a hrají tam jiný herci! A dál co? To vlastně stačí. Vzhledem k tomu, že se originál nesetkal v zahraničí s takovým ohlasem, je prostě nutné vzít Naomi a Tima a udělat to znova! Takže Evropa zase leze do prdele Americe, protože ti ignoranti se neumí dívat na film, ve kterém nehraje nikdo (pro ně) známej! A jak tohle mohlo dopadnou? No tak, že mě tím akorát nasrali! Jak už píšu asi po sté, nejsem příznivcem remaků a už vůbec ne takových, které jsou jen kopií originálu, který šlape. Nepůsobilo to ani tak děsivě. Při svlíkací scéně jsem měla dokonce chuť (asi jako většina chlapů) skandovat: „Kozy! Kozy! Kozy!“ Taky tu trochu působí osvěta – že by každej měl znát číslo na policii (je fakt, že v originále tomu tak není, nevím proč, když se to učí už i děti ve školce). A světe div se, už má každý svůj mobil. Ale jeden je zřejmě v autě a kdo by se namáhal se pro něj dostat, takže radši fénujeme a pobíháme zmateně od domu k domu…však co, vždyť jde jenom o život. Nebo v něm ti dva náckové odjeli? To zřejmé ovšem nebylo... Byl by to dobrej film, kdyby to byl originál. Ale já naštěstí napřed viděla rakouskou verzi a proto tohle nemůžu hodnotit vysoko, fakt ne. Takže jedna hvězda za předlohu a jedna za Naked City – Bonehead…k čemuž sem se vyjádřila již u originálu. ()

vojtaz

Psychologický děs pro silné povahy, to jsou Funny Games U.S. Není to staršidelné v tom smyslu, že by Vás děsila nějaká strašidílka nebo blikající světla v blázinci, jak tomu bývá zvykem. Ten děs zde je postavený pouze v psychologické polorovině, která vás sváže i když nemáte špetku empatie. 80% ()

rusty09

Herci podle mě, asi jeden z nejlepších výkonů, co jsem kdy viděl, ale proč to zase muselo bejt tak dlouhý?Jinak dost zajímavej nápad, provedení taky dost dobrý a asi to splnilo i moje očekávání. ()

KosiR_ksr

Vyšinutost zločinců z Funny Games připomíná slabší odvar Nolanova Jokera. Co ovšem chybí na "kvalitě" pomatení mysli, to dohání kvantitou, a tak nám Haneke naservíroval rovnou dvojici psychopatů. S těmito "jokery" ovšem nebojuje Christian Bale v naleštěném kevleru, ale jedna zcela bezmocná rodina. Velmi nemainstreamová podívaná, co si pohrává s divákem a boří hollywoodské konvence. V některých místech mi ovšem statická kamera a absence střihu (potažmo hudby) přišla zbytečně přehnaná - nemyslím si, že by zkrácením některých hlušších scén mohlo utrpět poselství tohoto filmu (a proto jen 3*) .70% ()

Vaiollet

Skoro žádná krvavá brutalita, lekání a konec byl snadno předpokládaný, ale ti dva byli takový dokonalý šílenci, že prostě nejde jinak než dát plný počet. Přesto jsem měla velké pokušení něco ubrat za SPOILER to že jim zabili syna a oni zakřičeli a dál už to neřešili. Přišlo mi to jako dost nepřiměřená reakce rodičů, kteří právě ztratili jediného syna. KONEC SPOILERU I přes to je to brilantní horor, který lehko zaujme. ()

Darren98

Tomu říkám síla, náhodou jsem to přepnul na tohle a skoro jsem nedýchal a nevěřil svým očím. „Co to je za svinstvo?" myslel jsem si. Nejvíc mi vadilo, že těm dvěma mladým zmetkům to svinstvo prochází. Říkal jsem si, že přece není možný, že by jim to vážně všechno vycházelo. Naštěstí mě potom uklidnila ta scéna s ovladačem a bylo mi to vysvětleno. ()

tomashrabek

Po stránke réžie úplná dokonalosť. Aj tak otrlý divák ako ja (pokiaľ nejde o zábery na oči) musel pár krát pauznúť, aby som sa nadýchol. Absolútna nepredvídateľnosť a pomrkávanie do kamery rozohrávajú nepríjemnú hru s divákmi, z ktorej nemôžeme vyjsť víťazne – násilie a nelogická brutalita sú nám servírované len sprostredkovane, ako namierený prst na nás, ktorí chcú vidieť krv. Nebyť scény s ovládačom, ktorá dojem a očakávania od ďalšieho vývoja zráža dole, bolo by to za plnú paľbu. Herecké výkony všetkých zúčastnených absolútne špičkové. Oficiálny text distribútora zase odhaľuje viac, než by musel. ()

dragoliz

Zaujímavý film, jeden z tých, ktoré patria do kategórie "treba ich vidieť, ale či budete po ich zhliadutí spokojní - to je otázne". Je to totiž veľmi špecifický snímok. Nevidel som rakúsky originál (nejak sa ku mne skôr dostal o dekádu mladší americký remake), takže sa tu možno zbytočne nadchýnam nad zbytočnou kopírkou. Ale to je jedno - Funny Games sú výborným filmom v mnohých ohľadoch. Nebudeme sa tu teraz baviť o Hanekeho anti-násilnom postoji, na to tu nie je priestor. Či násilie patrí do filmu alebo nie? Či by sme mu mali vôbec nechávať priestor vo svete a živote? Na takéto otázky nech si odpovede hľadá každý sám. Nie je zaručené, že ich nájde. Dôležité ale je, ako sa Hanekemu v priebehu sledovania filmu darí diváka presviedčať o svojej pravde - a teda treba povedať, že na diváka vytvára ohromný tlak a výrazne naňho tlačí. Či už formálnym vyobrazením udalostí, ktoré sú schválne podsúvané takým spôsobom, aby človek uveril, že sa môžu kľudne týkať aj jeho. Ale omnoho dôležitejšie, Haneke búra priestor medzi fikciou a realitou a cez postavu Petera otvorene útočí na "pozorovateľa" a núti ho k sebareflexii - vo vzduchu pritom necháva visieť príjemný a srdečný komentár - "Si úchylná sviňa, keď sa na toto pozeráš. A ako keby ti to nestačilo, ešte aj očakávaš, že spravím, to čo sa chystám spraviť." 80% EDIT: Nedá mi to, ešte by som rád dodal čosi k hlavným postavám. Ktorými možno prekvapivo nie sú členovia rodinky, ale práve dvaja záporáci. Tí sa v mojom pomyselnom rebríčku radia k TOP negatívnym hrdinom, pretože Peter a Paul ako nástroj režiséra sa neuveriteľným spôsobom dostávajú divákovi pod kožu. Z toho filmu vďaka nim - ich stvárneniu, skvele napísaným scenárom - doslova srší zúfalosť a pocit beznádeje. A tá je ešte výraznejšia v momentoch, keď títo dvaja "na place" nie sú. Je to neuveriteľné. Ale v ktorom filme by človek so zatajeným dychom dúfal, že už nehrozí nebezpečie, no pritom podvedome počúval, či niekde nezaznie vrznutie parkiet alebo akýsi opatrný krok? Skvelé! ()

film-fancz

70% puvodni film jsem nevidel, ale zpusob jakym je film natoceny, jsem videl poprve, takze mi prisel originalni s myslenkou vyzdvyhnout detaily ve filmu a necekal jsem, ze konec bude takovy jaky je...¨naprosto pretoceny¨... :-) ()

paolito odpad!

Jestli chcete spáchat sebevraždu, kašlete na všechny "normální" způsoby, radši si pusťte tento film, garantuji vám že umřete nudou ()

moiiz

Už u úvodních titulků jsem si říkal, tady něco nehraje. A pokračovalo to dál a dál. Pokud seberete odvahu, čeká vás koncentrát deprese, bezmoci, násilí, hnusu a dalších prima věcí. Prostě ideální dílko na večer s přítelkýní :). 4,5* (edit prehodnoceno na 5) ()

xdutchx

Nechápu smysl přetáčet filmy slovo od slova, záběr od záběru. Trochu mi to připomíná tvůrčí impotenci a potřebu dělat alespoň něco. Originál je mnohem víc strhující a obsazení bylo bezhvězdnější, ale více uvěřitelné. Pro toho kdo viděl film z roku 1997 naprostá ztráta času. ()

troxor

Haneke je monstrum, pravděpodobně psychopat (a věřím, že společnosti potenciálně nebezpečný) - nikdo jiný by nebyl schopný natočit něco tak zvrhlého, zrůdného a hlavně - dobře se tím bavit. Mnohokrát tu už zaznělo, že film je dosti silnou ťafkou nám filmovým divákům, kteří jsme si zvykli nechat na nás plátno/obrazovku zvracet kýbly krve a násilí, pohoršovat se nad tím hnusem, slibovat "Už si nic takového nepustím!" - ale odtrhnout od toho oči, to nemůžeme. Tento film je Hanekeho zábavnou hrou - směje se divákovi a jeho potlačované fascinaci násilím. Ale nejen - nepřipadne Vám obraz domu ovládnutého dvěma slizkými násilníky, kteří si kladou stále absurdnější požadavky a ať je obyvatelé domu splní nebo ne, brutálně je potrestají, jako alegorie společnosti, ovládané nějakým totalitním režimem (ať už hnědým, či rudým)? A to není poslední "podobnost čistě náhodná", myslím si, že pro Hanekeho byl obrovskou inspirací Kubrick a to nejen svým Mechanickým pomerančem (celý tento film je vlastně na 2 hodiny rozvedenou "surprise visit", jsou tu podobné typy postav, chybí jen, aby říkaly ultranásilí, a byly by k nerozeznání), ale také Osvícení (kluk skrývající se v domě, hlášky jsou téměř totožné, čekal jsem jen, kdy se vynoří Jack Torrrance se sekyrou). Ladění obou filmů je podobné - jsou jízlivé, ironické, sarkastické... Právě srovnání s těmito filmy Hanekemu ubírá, protože Kubrickovi se podařilo říci daleko více (a snad ještě mrazivěji) na daleko menším prostoru. Jsem jenom rád, že Haneke bydlí až v Rakousku, protože podobní lidé jsou lepší, když jsou daleko.... ()

Bohnice05

Zpětně musím uznat, že i po tolika letech, kdy jsem film viděl poprvé, ho mám pořád v hlavě a nejednou jsem si na něho vzpomněl a zapřemýšlel nad ním. Tehdy se mi opravdu nelíbil. Pohledy do kamery, dlouhé záběry bez střihu, to všechno mě doslova vytáčelo. Dnes to musím naopak pochválit. Díky tomu na mě film tak hodně zapůsobil a díky této svojí originalitě se mi vryl do paměti. ()

Fresh Film Fest začíná již ve středu

Fresh Film Fest začíná již ve středu

28.08.2012

Fresh Film Fest nabídne od 29. srpna do 2. září téměř 120 filmů. Proběhne v kině Světozor, Kině 35 – Francouzském institutu, FAMU, Studiu Béla – Maďarském institutu, a také pod širým nebem v… (viac)

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz

Soukromé „topky“ předních uživatelů ČSFD.cz