Izba 1408

Pokoj 1408 nemá moc hezkou pověst. Je to jediný pokoj hotelu Delfín, ve kterém se už téměř dvacet let neubytoval žádný zákazník. Není čemu se divit, když lze v jeho historických záznamech nálézt dvanáct sebevražd a třicet takzvaných „přirozených“ úmrtí. Když k tomu připočteme drobné nehody některých pokojských (záchvaty smíchu, záchvaty pláče, mrtvice, slepota), které pokoj udržovaly čistý a obyvatelný, není se opravdu čemu divit. Pan Olin (Samuel L. Jackson) jakožto ředitel tohoto malého newyorkského hotelu příběh pokoje 1408 velice dobře zná, a proto se všem případným zájemcům snaží pobyt v něm ze všech sil rozmluvit. Spisovatel Mike Enslin (John Cusack) se však psaním hororových povídek živí a nikdo a nic mu jeho noc v pokoji 1408 nevezme. Vždyť strašidelné pokoje jsou jen směšné hlouposti jako všechna ta místa, na kterých už strávil noc - o kterých psal. Navíc by mu chyběla jedna kapitola do jeho nové knihy. Vyzbrojen svým věrným diktafonem Sony se tedy vydává do čtrnáctého patra, které je ale ve skutečnosti patrem třináctým. Do pokoje 1408. Do pokoje, jehož součet čísel dává dohromady číslo třináct…

První verzi povídky 1408 Stephen King vůbec neměl v plánu dokončit, protože měla sloužit pouze jako dodatek v jeho částečně autobiografické kinze O PSANÍ, prý aby předložil konkrétní příklad toho, o čem v celé knize žvanil. Povídka však Kinga natolik pohltila, že ji dokončil a vydal jako součást audiokompilace BLOOD & SMOKE. Velice lákavého scénáře se pak chopil švédský režisér Mikael Håfström (ZLO). King sám říká, že povídka ho, zvláště v audiopodobě, opravdu děsí, uvidíme, jestli její fimová podoba bude děsit i nás. (3DD!3)

Henry Morgan

Přišlo mi to lehce přitažený za vlasy, dokud jsem nezjistil, že to bylo opět podle knihy S.Kinga. Teď můžu jen říct, že jeho rukopis je tam vidět v každé scéně a dle mého se film porval s knižní předlohou perfektně. Jackson si tam asi trochu odpočinul, za to Cusacka jsem nikdy tak pěkně hrát neviděl. ()

Kingjiri

Stephen King je záruka kvality, ale ne vždy se podaří jeho dílo atraktivně zfilmovat. Tohle však tenhle případ neni, protože se na to bezvadně koukalo. Příběh byl solidní a když Samuel L. Jackson vyprávěl o historii pokoje, trochu mi běhal mráz po zádech:) Lekačky byly občas sice čekaný, ale přece jenom nějaký z nich nakonec zafungovaly. Takže jsem se občas trochu bál (u hororu opět po delší době), bylo to dost napínavý a hlavně to mělo pořádně hutnou atmosféru. Jinak některý scény v pokoji byly pořádný psycho. Jo a Cusack mě potěšil a podal velmi slušnej výkon. Jen víc takových poctivých hororů. ()

AMD.SW

Většinu zfilmovaných Kingových hororů mám ráda, ale tento se moc nepovedl. Zápletka je příliš přehnaná, děj je přeplácaný a degraduje. Možná by mi k pochopení pomohlo přečíst si knihu, ale v tomto filmovém podání jsem to nepochopila. U hororu se chce člověk bát a napínat se, ale já jsem o to byla ochuzena. Prostě nuda a žádný zážitek. ()

Claude Speed

No vida, já hledám kvalitní horory všude možně, a jeden z nich jsem měl stále před očima a já ho přehlížel. Velká chyba! Nemusím zmiňovat, že jsem se hodně bál, ale za zmínku stojí to, že je to jakýsi "psychohoror", ve kterém je trochu vidět styl Lynchova MULHOLLAND DRIVE. Perfektní hutná atmosféra sice není už od začátku filmu, ale po vstupu do onoho pokoje se začnou dít věci. Potěší ztvárnění Mika Enslyho v podobě Johna Cusacka nebo ponurého hotelníka Olina (S. L. Jackson) .Zkrátka horor, který stojí za to vidět. 81%. ()

simplejack

V podstatě velmi děsivé…děsivě špatné. Hodnotit to jako horor, šahal bych po odpadu, ale film svou roztříštěností a „rozjuchaností“ působí spíš jako lunapark, kde každých pět minut jedeme na jiné pouťové atrakci. V tomhle ohledu docela funguje, je to vděčný film na moje rumové seance a odpouštím mu tak retardovanou linii s mrtvou dcerou nebo zoufalou nenápaditost, kterou trpí místní poltergeist. Jinak s původní Kingovou povídkou má film pramálo společného, ale to je u mě, jako ostatně vždy, plus. ()

Durgas

Z Kingovej poviedky som sa naozaj skoro pokakal, vo filme však snaha natiahnuť poviedku do stopáže celovečerného filmu všetko zabila. Veľmi veľa vyslovene nudných pasáží (väčšinou vymyslené filmármi) kazí zážitok zo šťavnatých scén (väčšinou z predlohy). Pridaná línia s bývalou ženou trošku klišoidná. No škoda... ()

Demonic189

Musim znižiť na 2*. Scenar k tomuto filmu nemohol napisať nik iný ako duševne chorý človek. Isť na to do kina, tak po prvej (inak skvelej a tajomnej!) polovičke utekám kade lahšie. Otrasná zlátanina... ()

danny_21

Velmi příjemné překvapení - zdařilá adaptace jedné z Kingových povídek. Ač Cusacka nemusím, a vůbec ne k němu se nehodící dabing, tentokrát to bylo v origoši a převapivě John přesvědčivě zahrál jak libového frajríka, tak vyděšeného poseru - a to byl před kamerou skoro furt. Říkejte si co chcete, Švéd docela umí a přesvědčil i na potřetí a tentokrát dostane 4 hvězdy, sice tak, tak ale dávám - 75 % ()

tomlanda

Mikaelovi Hafstromovi se povedlo drzet me velmi dlouhou dobu v napeti, strachu a uzasu zaroven. John Cusack (ktery jen tak mimochodem jako by z oka vypadl dalsimu hororovemu, tentokrate ale digitalnimu spisovateli Alanu Wakeovi) hraje vyborne a i pres to, ze je po valnou cast na platne jen on, tak se jen tak neokouka. Jenze zhruba po dvou tretinach filmu prijde nekolikaminutova vsuvka, ktera ma slouzit primarne jako twist a ackoliv posleze muze mit teoreticky ve filmu z urcitych duvodu sve misto, tak mi prisla zbytecna, natahovana a zelbohu atmosferu velmi borici. Ackoliv se snimek pote snazi znovu zaradit vyssi rychlost, tak radici paka kvuli tomuto jiz tak ztuhla, ze to jde jen velmi zhurta a az do samotneho konce se to jiz nepodari. Slabsi ctyri ()

Likan7

Hororová jednohubka s překvapivě solidním Cusackem a skvělým a ďábelským Jacksonem. Lekaček tu je co minutu, všechny jsou ale prvoplánovité a ve skutečnosti nemá film šanci Vás vyděsit. Takhle si představuju průměrný horor. Potěšil mě ale konec. ()

rublik05

Velmi dobře obsazený snímek a je to na něm sakra znát. Samuel L. Jackson jako vždy velký sympaťák a Cusack svou roli zvládl perfektně a je ve svých scénách velmi přesvědčivý. Děj na motivy knížky od Kinga je zpracovaný parádně, filmařům se podařila vytvořit děsivá atmosféra i z toho mála, co předloha nabízí. Film od začátku až do konce předvádí jedno psycho za druhým. Velký plus jsou téměř žádné lekačky a film tak pracuje pouze s atmosférou a výkony hlavní postavy. Závěr filmu lehké zklamání, čekal jsem nějaký překvapivý zvrat, jak je u Kinga zvykem. Přesto velmi kvalitní zpracování, film je od začátku až do konce jedno velké překvapení a psycho. 7/10. ()

Nix

Další z mnoha adaptací na Kinga. Knihu jsem nečetl, takže jsem byl v očekávání. Ano, zase se potvrdilo to, co u adaptací Kinga bývá zvykem. Nuda, bohužel. Pár světlých momentů to má, hlavně teda ke konci nuda vymizela a film to zachránilo, ale pro mne to ničím extra nebylo. Cusack byl ale skvělý, o tom žádná. ()

Lichty

První čtvrtina je velmi dobrá a jiskření mezi Cusackem a Jacksonem mi málem popálilo prsty na rukou. Bohužel jen co se zavřou dveře onoho záhadného pokoje, zmizí z atmosféry veškerá hustota a začínají tím scénáristické orgie s bezmeznými pravidly a s totálně upravenou Kingovou zápletkou. 1408 se tedy stane pokojem, který může udělat naprosto cokoliv, čímž mizí veškerý děs a sedmdesát minut jsem jen znuděně čekal, jak to scénáristé zakončí. A bohužel jsem se skutečně dočkal... ()

Wolf

Opravdu strašidelný a napínavý horor, Kingovy knížky, jsou těžko zfilmovatelné, ale tentokrát, se dílo podařilo ()

john.h

Parádní horor, který mi už opravdu dlouho chyběl. Nějaké motivy mi připomínaly Poltergeist 3, nebo béčkové TO (také od Stephana Kinga) a to vůbec není špatné, protože obě dvě věci se mi líbily. Každopádně takovéhle horory já můžu a v kině jsem se nejednou lekl. Některé scény byly fakt skvělé. Jinak celý film jsem přemýšlel, proč tam dali jednu scénu a přál jsem si, aby to neskončilo tou scénou a málem se tak stalo. Jenže po chvíli říkání si: "to bych mohl režírovat i já", mě režisér filmu vyvedl z omylu a hezky si pohrál s mým předvídáním děje a pohrál si i s myslí toho, kdo děj nepředvídal a řekl si: "aha bude konec", ale ve skutečnosti konec ještě nebyl - za tohle má o hvězdičku navíc. Prostě dobrej film, bavil jsem se. Klidně se na něj podívám ještě jednou. Hodnocení druhého konce: Po zhruba měsíci jsem dnes viděl i prodlouženou verzi a ač má konec velmi působivý, tak já raději happyendy. Také mě mrzí, že se v druhém konci nikdo o hrůzách a krásách pokoje 1408 nedozvěděl a hlas holčičky z diktafonu neuslyšela její rodina, což bylo ve verzi se šťastným koncem docela dojemné a při té scéně mi trošku přeběhl mráz po zádech. Tady se to bohužel nestalo (i když jak se Samuel L. Jackson podívá v autě do zrcátka, tak tam trošku mráz na zádech byl). ()

Alojs

Čtrnáct set osmička je zbožím, které příkladně klame obalem. Kdeže horor... kdeže čistokrevný thriller... Pokojový bubák nestraší proto, aby vyděsil přihlížející diváky, ale proto, aby nahlodal hrdinovo svědomí. Funkce koňského spřežení tak přejímají zcela jiné faktory. Přibližně hodinová část filmu (a možná ani to ne) sice nepostrádá notnou dávku napětí (viz scéna v šachtě a patálie na římse), ovšem první housle, ty svírá pod bradou Cusackova postava. Zprvu nezdolná, posléze do zrnka rozdrolená. Håfström se chytře zorientoval v prostoru a vystavěl snímek dle principu stahující se smyčky. Bezmoc, tísnivost a čtyři stěny, které redukují obytnou (čili herní) plochu po celých metrech čtverečných. Prvky rozpadlého manželství a tragického úmrtí několikaleté dcerky nepůsobí protentokrát coby laciná vrtací soustava. Což potvrzuje i naprostý závěr snímku. Očekávaný a neočekávaný zároveň, nicméně liknavě odkrokovaný a vkusně zastřižený Cusackovými slovy, podtrhujícími výše zmíněnou „slepou uličku“. ()

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

Cusack a Jackson versus apokalypsa z mobilů

06.11.2013

A opět tu máme adaptaci románu Stephena Kinga, tentokrát jednoho z jeho novějších kousků, apokalyptického hororu Cell (česky vyšlo jako Puls). Kniha vyšla v roce 2006 a od té doby se marně pokoušela… (viac)

Šanghajské spiknutí

Šanghajské spiknutí

03.12.2007

...nebude pokračováním dvoudílné šanghajské série Jackieho Chana a Owena Wilsona, to jen narážíme na jistou podobnost námětu válečného thrilleru Shanghai s noirovým experimentem Stevena Soderbergha… (viac)