Penelope Wilhernová (Christina Ricci), dcéra bohatých a vplyvných rodičov, trpí dobre utajovanou rodinnou kliatbou, ktorá jej pričarovala prasací rypáčik. Stále má ale ešte nejakú nádej. Kliatbu je možné zrušiť, až si ju vezme niekto, kto bude mať rovnako ako ona modrú krv. Ukrytá v rodinnom sídle čaká, aby jej rodičia našli vhodného ženícha. Každý vhodný nápadník je Penelope a jej veľkým venom nadšený, ale len do okamihu, kým neuvidí jej tvár... (TV Markíza)

ScarPoul

Veľmi pekný filmík, pri ktorom som sa neubránil mänšiemu porovnávaniu z Jackom od Coppolu a Nožnicovorukého Edwarda od Burtona. Penelope má s nimi veľa spoločné a pritom je iná. Myslím, že čarovná je to správne slovo. Príbeh je veľmi roztomilý, a prvá polovica je neskutočne satirická a romantická a naprosto geniálna. rýchle napredovanie ani jedno zaváhanie a poctivé herecké výkony, ktorým kraľujú O´hara, Ricci , McAvoy a Dinklage. Bohužiaľ po Penelopinom úteku sa nájde veľmi málo scén, ktorý by boli tak zaujímavé a roztomilé ako v prvej polovici. Film síce napreduje a nenudí, ale všetko tá čarovnosť je zrazu ta tam. Čo ma veľmi zamrzelo. McAvoy je odhrnutý na druhú koľaj, čo je veľka škoda, pretože chémia medzi ním a Ricci, bola badateľná. Síce nie všetkému som veril v tejto rozprávke, ale rozhodne som si to tú hodinku a pol užil. Môj pozitívny dojem bol ešte umocnený Hoppipollou od Sigúr Rós, ktorá zaznela v závere a aj keď bola až príliš sladká, nejako tam zapasovala. Obstojné štyri * ()

Aluska88

Sympatická Christina Ricci a roztomile krásný James McAvoy v netradiční pohádkové love story. Oba do svých rolí skvěle zapadli, Christině takové "podivné" role prostě sedí a James v nich dokáže být zase neuvěřitelně šarmantní a zároveň šibalský. Taková ta vyvážená kombinace rebela s dobrým srdcem. Ač Reese Witherspoon mi pořád přijde víc, jako krásná celebrita a hvězda, než opravdová herečka, v roli drsné punkerky se mi líbila. A závěrečná scéna, kdy se po nějaké době zahalená Penelope setkává s "Maxem"... Panečku, to byla ale scéna. What a kiss:) ()

Anderton

Námet je veľmi originálny, štylizácia je vydarená, casting je parádny, vážne si neviem predstaviť, kto by mohol vyzerať lepšie s rypákom, ako Christina. Ale menší problém mám s konfrontačnou fázou filmu, keď sa hlavný pár vôbec nestretáva, takže to, čo príde na konci (všetci predsa vieme, ako to skončí), nie je príliš dôveryhodné. Ja by som to natočil tak, že by k nej stále chodil, konverzovali by spolu cez zrkadlo a na konci by ju konečne uvidel, ale bol by natoľko zaľúbený, že by si ju aj tak vzal. Ale čo už, sú Vianoce, treba byť zo všetkého namäkko. Najväčší skvost výraznej výtvarnej štylizácie je Reese, ako včela na Halloweenskom večierku. Všimli ste si Jacka Blacka v sekundovom cameu ako paparazziho? ()

Eddard

Moc silné kakao, na můj vkus. Moc ladné, moc hezké, moc smířlivé a moc průhledné, přestože to tak Palansky určitě točil schválně. Ricci je tady obzvlášť rozkošná a větší část partu odtáhne na těch svých oříškových kukadlech (tím rozhodně nechci říct, že jinými částmi těla hrát neumí) Fakt , že před ní muži utíkají kvůli vlastně docela mile působícímů rypáčku, sám o sobě posouvá realitu příběhu do oblasti pohádky :) I McAvoy (jehož postava, projev i vizáž v mnohém připomíná rané role Hugha Granta) je jako 'zchudlý princ, se srdcem na pravém místě' ideální castingový tah - a půjde teď z role do role, jestli se nepletu... Ještě jednou tedy - velice příjemná hodinka a půl, která pobavila i rozesmála (v tomhle ohledu je nepřekonatelná scéna nasávající Penelope u baru), aby však zasáhla můj terč přesněji, muselo by to mléko v kakau kapánek zkysnout... víte-li, co tím myslím. 70% ()

F.man

Tim Burton a jeho kouzelné snímky jsou dnes už vyhlášené. Evidentně se však našel člověk, který sice u Burtona docela solidně opisoval, ale svoji prací se mistrovi minimálně přiblížil. Tou "prací" je Penelopé, roztomilá pohádka pro dospělé, o dívce s prasečím rypáčkem, jež chtěla jednoho dne žít normální život. Zní to sice hodně infantilně, ale musím se přiznat, že mé tenhle milý filmeček s Christinou Ricci v hlavni roli hodně potěšil (a to mám k rodinným/pohádkovým filmům přirozenou skepsi). Jak jsem již psal výše, jedna se o pohádku pro dospělé takže se určitě dočkáte inteligentního humoru, sem tam peprnějších slov, ale hlavně pěkného a propracovaného příběhu, který zaujme zejména díky bravurní režii (opravdu bravurní) Marka Palanského (kde se vzal?), který evidentně věděl co chce točit. Ano pravdou je ze spousta záběru, jejich nádech, přebral od Burtona, ale komu vadí jedna povedena ''Burtonovka'' navíc? Na druhou stranu to však není ''jen'' Burtonovka - není tak odtáhnuta od normální reality a zejména v druhé pulce se umně prolíná realita s pohádkou. Christina Ricci, téma samo pro sebe. Na roli Penelopé se casting evidentně podařil, Penelopé se opravdu stala osobou takovou jaká by podle mě postava s takovou historií mohla být. Když si k tomu přičtete pěkné provázání děje pohádkovými efekty a střihy, zajímavou hudbu a vtipnou postavu McAvoye, vyjde vám nádherně milý film kterému dávám čtyři hvězdy a stále uvažuji že možná jednoho dne přidám i pátou... ()

• Rusko byla první země, kde se film objevil ve videopůjčovnách. (Dlee)
  • Nasadzovanie prasačieho nosa na Christinu Ricci trvalo jeden a pol hodiny. (ladko)
  • Film sa dostal do kín v USA a Veľkej Británii až dva roky po jeho dokončení. (ladko)