Popelka je přezdívka, kterou dala Anušce macecha se svými dvěma dcerami, protože dívka je často zašpiněna, neboť doma musí vykonávat ty nejtěžší práce. Když král jejich země ohlásí bál, na kterém si jeho syn, princ Zlatohlav, má vybrat nevěstu, macecha začne připravovat a strojit své dvě dcery. Popelka je smutná, protože jí macecha přikázala, aby zůstala doma. Ale kouzelná víla v podobě staré babičky, kterou Popelka pohostí, jí kouzlem pomůže ke krásným šatům, takže dívka se přece jen na ples dostane a celý večer tančí jen s princem. Před půlnocí však musí domů, neboť kouzlo o půlnoci přestane působit. Při odchodu ze zámku ztratí Popelka střevíček. Zamilovaný princ ji dá podle střevíčku hledat po celém království. Před zraky zlé macechy a nadutých sester Popelka střevíček obuje a je slavnostně uvedena k princi do zámku. Maceše a jejím dcerám zůstane jen závist a zloba. (oficiálny text distribútora)

Marthos

"Moje královská choti, to je čupr holčička, to mrkáš, co?" Výroba filmů pro nejmenší diváky byla dlouho - a to nejenom u nás - filmovými výrobci přehlížena, protože při tak omezeném okruhu návštěvníků neposkytovala velkou naději k zpětnému vrácení potřebného finančního kapitálu. Pokud byly filmy pro děti a mládež v té době vůbec natáčeny, jednalo se většinou o velmi laciné a chvatně inscenované snímky, které vycházeli z hesla "pro děti je všechno dobré". Řada dětských filmů měla pak čistě propagační smysl jako reklama na mléko či zubní pastu. Ohlas u dětských diváků byl mizivý a možná proto se pohádkovému žánru tvůrci v dalších letech nevěnovali s takovou intenzitou jako ve vlně padesátých a šedesátých let. Průkopníkem v této oblasti byl zejména režisér Josef Kokeisl, který v druhé polovině dvacátých let natočil sérii pohádkových filmů, mezi nimiž nechyběla ani legendární Popelka. Značně svérázná adaptace této klasiky však slouží jako cenný materiál pro konfrontaci s pozdějšími verzemi. Vedle půvabné Zdeny Listové na sebe veškerou pozornost strhává famózní Milka Balek-Brodská v roli poživačné macechy. Němá POPELKA si i přes osmdesátiletou časovou propast zachovává kouzlo nechtěného a rozhodně by neměla být přehlížena jen z toho důvodu, že existuje celonárodně zprofanovaná legenda jménem Tři oříšky pro Popelku. ()

Slarque

Filmová inscenace splnila zadání převést pohádku Boženy Němcové do obrazové podoby, ale dělá to zcela mechanicky a bez invence. Dnes je to spíš kuriozita, kde divák žasne nad podivnými obraty z mezititulků. Bohužel je na BD opravdu němá, chtělo by to k tomu nějakou hudbu... ()

ZorkaJ

Příjemná pohádka s příjemnými herci, kteří uměli hrát a hlavně uměli udělat legraci i sami ze sebe. Pro mě nejhezčí představitelka Popelky, která se v té roli kdy objevila. ()

blondboss

Prvý hraný pokus o sfilmovanie tradičnej rozprávky o Popoluške, ktorý v tom čase určite žal úspechy v našom regióne. Dnes je to už skôr úsmevné, a to ani nie tak kvôli obsahu, ktorý je každému známy, ale skôr kvôli forme. Lebo toto bolo poňaté ozaj ako nemý film a to dokonca aj bez akéhokoľvek hudobného sprievodu. Takže ak si chcete užiť ľubozvučné ticho pri sledovaní filmu, táto pradávna rozprávka je pre to ako stvorená. 35 % ()