Lantana

Lantana je exotický keř rostoucí v tropických oblastech. Na první pohled krásná rostlina s pestrobarevnými květy. Pod povrchem této krásy se však ukrývá hustý trnitý porost. Lantana je hlavním symbolem psychologického dramatu, které odhaluje labyrint vztahů, vášní a podvodů protagonistů tohoto netradičního kriminálního filmu. Ústřední postavou příběhu je detektiv Leon Zat, který se cítí provinile, protože podvádí svou ženu. Rámec kriminálního příběhu využívá režisér jako kostru pro podrobnou studii vztahů čtyř manželských dvojic. Tajnosti a lži těchto dvojic se různým způsobem proplétají s Leonovým vyšetřováním a vyhrocují jeho osobní krizi, již musí vyřešit. Každá z postav příběhu má něco, co musí skrývat před ostatními podobně jako keř lantany... Hlavním kreditem filmu jsou především výborné herecké výkony hvězd Kerry Armstrongové, Barbary Hersheyové, Geoffreye Rushe a Anthonyho LaPaglii v roli detektiva Zata. Snímek byl oceněn sedmi cenami Australského filmového institutu, včetně ocenění za nejlepší film a scénář a několika cen za herecké výkony. Kromě toho se film stal vítězem v pěti hlavních kategoriích Australských nezávislých filmových cen. (oficiálny text distribútora)

Tomu.Ver

Ray Lawrence to výborne naordinoval. Pár filmov na konte ale vyzerá to tak, že ten človek vie čo robí. Do konca filmu človek netuší ako to skončí, plus neopozeraní herci. Dávam 90% bez zaváhania :) ()

RomanHyde

Pokud jste viděli 21.gramů nebo Magnolii, tak jste zažili ten pocit, který ve vás zůstal po zhlédnutí těchto filmů.. a přesně takový pocit jsem měl i z Lantany. Potěmnělá deepová atmoféra a příběh o hlubokém nitru každého z nás, kteří v sobě neustále něco potlačujeme a kdy sebe i jiné podvádíme a lžeme si do talíře, což samozřejmě jednou za čas vyvstane na povrchu a my se cítíme jako nazí a na pranýři. Přesně o tomhle je Lantana. Nečekejte příběh veselý, ale čekejte příběh pravdivý. ()

Chudobka

Po třetím zhlédnutí (poprvé jsem Lantanu viděla asi před 20 lety) musím říct, že mě film dojímá stejně jako poprvé. Emotivní scéna, kdy Leon pláče v autě, když konečně vyslechl rozhovor své ženy s psychiatričkou, byla pro mě asi nejsilnější scénou z celého filmu. Zajímavý scénář, výborní herci, krásná hudba. ()

pend

Z krimi se vyklubalo psychologické drama, ve kterém se úžasně proplétají životní osudy několika párů. Herecké výkony - super. ()

tragos

Pomalé psychologické drama, který vás vtáhne do děje ani nevíte jak (za zmínku stojí, že udržel mou pozornost v pět ráno, což není samo sebou). Té pomalosti je místy až příliš, nicméně příběh postupně graduje, graduje, aby ke konci příjemně zpomalil a vrátil vás zpět -- nikoliv nezměněné. Jinak bych vyzdvihl především herecké výkony a hudbu. 7/10 ()

Rockerman

Nevyhledávám příliš psychologické filmy,ale když natrefím na nějaký dobrý,nebráním se mu.Lantana patří mezi ty dobré.Člověk si občas potřebuje popřemýšlet u takovéhoto filmu o tom,co je v životě manželském prioritou.Dlouholetá manželství trpí někdy sterotypem i nudou.Někteří se takové manželství snaží ozvláštnit nevěrou,aby pak nezřídka zjistil,že to ozvláštnění má zkoušet se svou ženou a ne z cizí.Zhruba o těchto,ale i o jiných problémech v životě je tento film. ()

kersten

Po tomto filme začínam vážne uvažovať, či vôbec dakedy vstúpim do manželstva. Lebo v tomto filme bolo manželstvo vykreslené v tom najhoršom svetle. ()

Adiemus

Mylný předpoklad jedné psychiatričky spustí lavinu, která některé smete a na jiné působí jako katarze. Jediný pár, kterého lavina nezasáhne, je ten, který o sobě navzájem ani na okamžik nezapochybuje. - Napodruhé (po třinácti letech) musím konstatovat, že mé dávné pětihvězdičkové hodnocení nechápu. Ne že by šlo o špatný film, ale dialogy byly tak vykonstruované, jako by se odehrávaly u terapeuta a ne mezi manželi (kolegy, přáteli apod.). Navíc mi vadila určitá celková zpomalenost. A propos, český název lantany je libora... ()

ecis

Magnolia je jedinecna a jedina. Australsky kvietok Lantana je rovnako krasny, ale iny, jednoduchsi, farebnejsi. Porovnavat sa neda. Niekto rad ruze, iny lalie. Niekto Magnoliu, iny Lantanu. ()

Joski

Nemôžem si pomôcť, ale vôbec ma to nechytilo a rozhodne by som to neporovnával s Magnóliou. Dobrý scenár, priemerné herecké výkony a ničím neprekvapujúca kamera. Manželské vzťahy zakomponované do kriminálnej pátračky a to je tak všetko. Vlažných 65% ()

DENIROSIS

Zajimavý psychologicko-kriminální film,no je vůbec kriminální ? Dobré herecké výkony,dialogy,music,příběh,ale až příliš náhod.Věřím na náhodu, ale na tolik,to snad ne. ()

altaica

PRO MUŽE:Krásná práce, nadčasová ukázka mnoha typicky ženských vlastností, kvůli nimž tolik mužů zůstává dobrovolně singl. Kam jdeš? Kdy přijdeš? Kdes byl? Vím, už jsem tam volala.. Už spolu moc nemluvíme.. Miluješ mě? Dívej se mi do očí , dívej se na mne .. (požadavek přespadesátileté těžce vyžilé ludry při sexu! Jak má pak chlap nechat makat fantazii, co mu drží stojáka, bůh ví). Potřebuji tě..(pouze ve chvíli, kdy zboří auto). “Nešlo by o to, že spal s jinou ženou, ale o to, že mi to neřekl. To by byl podvod – tak na tento fígl, pánové bacha, velkej bacha! Přiznání v těchto souvislostech nikdy není polehčující okolnost a to ani v situaci kdy má dámička sama hroudu másla na hlavě. Snímek sice vynechává hysterii, vyžírkovost, vyděračský pláč, ale jinak je tam strašidelných vlastností až hanba. Celkově je to příšerně zdlouhavé, venkoncem i nudné. Zajímavá pointa se zapadnutím všech dílů mozaiky krimi příběhu, o který prvnoplánově vůbec nešlo. Vřele doporučuji všem mladým i starším mužům odhodlaným do toho prásknout. Jeden z vhodných filmů, který pomůže se ještě včas probrat. No, a my ostatní se na to klidně můžeme vybodnout.         PRO ŽENY A *CITLIVÉ* MUŽE: Tak tady si, madame, budete rochnit. Několik manželských víceúhleníků, sem tam ňáká tragedie v minulosti, permanentní hrabání ve vztazích a pocitech. Muži otrávení z žen, ženy řešící kvadraturu kruhu, všechny dámy ve věku, kdy nehumanoidi už jsou dávno na odstřel. Pro hošíky dilema muže, který dělá vrbu i vagínu ženatému muži a ještě si chodí plácat játra k psycholožce, která jeho vyprávění není s to rozchodit. Psychohrátky na všech frontách. Pomalé tempo s malinkou gradací k pozoruhodnému závěru. To je film o ženách a pro ženy. Vřele doporučuji.          UKÁZKY:Důvěra je pro lidské vztahy stejně důležitá, jako pro život dýchání, ale je i stejně prchavá.//Milovat se s ní, je jako chtít naplnit vyschlou studnu.// Jestli poděláš manželství uříznu ti koule a dám je na šňůru mezi ponožky a trenky. Jasný?!// Objednali jsme ti jídlo, ale snědli jsme ho.// Snadný je jít a někoho si najít, těžký je to neudělat. ()

Amonasr

Tragický příběh jedné hysterické psychoterapeutky, která nezvládá svou profesi, a několika náhodně propletených manželských dvojic, plný všelijakých vztahových klišé. Tohle je snad spíš instruktážní film pro manželské poradny - jako umělecký počin to zrovna nefunguje a působí to spíš nepovedeně a amatérsky nebo jako epizoda z australské telenovely. ()

Maras.L

Jestliže má být Lantana jedním z nejlepších australských filmů posledních let, tak si říkám, že na tom musí být tamější kinematografie opravdu zle. Možná je to jeden z důvodů, proč o ní také slyšíme tak sporadicky - vlastně už od dob Krokodýla Dundeeho. Na filmu mi nejvíce vadily dvě věci. První - méně výrazná - je na můj vkus až příliš okatý důraz na politickou korektnost. Mám tím na mysli typizaci postav. Vidíme vlastně všechny menšiny současného světa, ať už národnostní nebo sexuální. Jejich samotná přítomnost v díle by nevadila, pokud by měla nějaké dějové opodstatnění, ale v tomto snímku ho takřka postrádá a je cítit jistá režisérova snaha být in a říkat: "podívejte, my také umíme natočit moderní liberální film evropského střihu". Druhá výtka míří ke scénáři, konkrétně ke snaze propojit všechny historky v kompaktní celek. Nebýt této snahy, film by se mi líbil určitě mnohem více, ale takto mi to přijde moc překombinované a otupilo to mé vnímání děje na otázku: Kdy se zase někdo nějak s někým potká. A že těch setkání bylo opravdu příliš. Celkově ale jednotlivé dílčí příběhy nebyly špatné a především vůbec špatně zahrané. Nejvíce se mi líbila Kerry Armstrongová, jako Sonja Zat, která dokázala velmi přesvědčivě zahrát jak matku dvou dospívajících synů, tak na straně druhé svůdnou kočku na místní diskotéce. ()