Michael Clayton je "vyjednavačem" jedné z největších právnických firem v New Yorku. Tento bývalý státní zástupce má na starosti tu nejšpinavější práci ve firmě Kenner, Bach & Ledeen. Ačkoliv se již několikrát spálil a se svojí prací není spokojen, rozvod, špatná obchodní spekulace a narůstající dluh ho pevně drží připoutaného k firmě. Mezitím ve společnosti U/North závisí kariéra advokátky Karen Crowderové na urovnání multimilionového návrhu žaloby, kterou Claytonova firma vede proti nim do zdánlivě úspěšného konce. Když však prvotřídní advokát firmy Kenner Bach, Arthur Edens, sabotuje případ U/North, čelí Clayton největší výzvě své kariéry i svého života. (oficiálny text distribútora)

F.W.Colqhoun

I am Shiva, the god of death. Tony Gilroy, jindy námezdní pero k filmům horším než je Michael Clayton, a bratr Dana Gilroye, autora filmů lepších než je Michael Clayton, režíruje George Clooneyho jakožto jednoho z 600 ďáblových advokátů v hnízdě Kenner, Bach & Ledeen, fakturující 30 000 zúčtovatelných hodin společnosti uNorth, jejíž herbicid účinkuje proti farmářům stejně dobře jako proti plevelu. A jejíž zástupci se domnívají, že jejich pohled na věc je směroplatný. Gilroy si v Pollackově produkci dovoluje vůči žánru chytrých a aktivististických thrillerů víc, než si kdy ve vlastních filmech podobného ražení dovoloval Pollack sám. Ani stopa romance či jazzového pižma ikonického soundtracku Davea Grisina. Clooneyho hrdina je sice nejednoznačný přesně v intencích sedmdesátkového thrilleru, nicméně v průběhu svých cca tří dnů nepotkává ani zranitelnou Faye Dunaway, ani stoického hitmana Maxe von Sydowa. (Scény s přítelkyní byly údajně vystřiženy, ale z kontextu lze vyčíst, že by se beztak nejednalo o žádný doják.) Potkává bezskrupulózní Tildu Swinton, na jejímž žebříčku hodnot stojí nejvýše loajalita k firmě, bipolárního Toma Wilkinsona, jehož diagnóza marně soupeří s šílenstvím korporátní racionality, a potkává firmu na zabíjení, která realizuje 'řešení' v nejaseptičtější scéně popravy, jaká je na obrazovkách k vidění: We're good. ()

Zik2

Nemůžu být nespokojen. Thriller není můj žánr, ale tohle je dobře natočené (má obvyklá slova chvály - výborné obrazové zpracování, celkem dobrá hudba), zajímavý, originální děj, elegantní happy-end. Jinak není, co dodat. ()

Cassandra

Myslím, že je to k divákovi dost nevstřícný film, který celkem jednoduchý příběh vypráví zbytečně komplikovaným způsobem. U většiny scén i dialogů mi vypínala pozornost a zavíraly se mi oči, ale k naprosto očekávatelnému závěru jsem se přece jen nějak prokousala. Rozhodně nemusím Michaela Claytona vidět znova, leda kdybych nemohla usnout. Pokud chcete vidět nějaký "přemýšlecí" film s Clooneym, doporučuji spíš Dobrou noc a hodně štěstí. ()

DannyBoy80

Velmi solidní drama z právnického prostřední. Příběh je dobře vystavěný a střípky poznání jsou uvolňovány postupně, takže se divák nenudí. Clooney a Tilda Swinton hrají na vysoké úrovni. Zdá se, že Clooney vyrostl ve velmi dobrého herce, v poslední době jsem ho viděl v několika různých polohách a vždy uspěl. Doporučuju, i když začátek je trošku nezáživnější, ale nebojte brzo se to rozjede. ()

Ještěřák

MICHAELA CLAYTONA jsem trošičku podcenil a zpočátku jej vnímal jen levým okem, a to se mi při jeho zmatené a utahané první (více než) půlce, vylepšené o trochu podivné flashbacky, málem krutě vymstilo. Filmu jsem se ale jako průměrně hrdý vlastník originálky rozhodl věřit a udělal jsem dobře, protože pokud se zde vyplatí za něco zaplatit, tak je to právě finále, což o sobě mnoho filmů říct nemůže. I když je tady zrovna hodně čitelný. MICHAEL CLAYTON možná postrádá akci (who cares?), tempo (I care!) a není vůbec dobře blbuvzdorný, erhm, tedy divácky snadno žmoulatelný, zato ale oplývá jedničkovým minimalistickým soundtrackem, podvyužitou ale sexy ňam ňam černo-modrou atmosférou (trochu evokuje COLLATERAL) a správným tahounem v hlavní roli. George "chacha-já-zraji-jako-víno" Clooney je mimochodem kočičák epických proporcí, a to se ani nemusím počítat mezi čtyřprocentní menšinu, nedávno tak nudně ztvárněnou ve filmu MILK. ()

Itar

Hutný film stojící především na výborných hereckých výkonech a bezchybné kameře, která dává filmu minimálně o level vyšší atmosféru. Uhýbání a zvratů netřeba (byť o jeden zakopnete), tady se hraje na kvalitu látky jako takové.. A ta je vysoká dostatečně. ()

petrfox

Skvěle natočené drama plné úchvatných záběrů a scén, které dokáže strhnout i přes své pomalejší tempo... George Clooney podává svůj kvalitní standard, Tilda Swinton v další ze svých zajímavých rolí opět exceluje... ()

Yardie

Pro mě docela zklamání. Čekal jsem mnohem více. Začátek byl nějaký rozpačitý a rozkouskovaný, že mi trvalo, než jsem se zorientoval, kdo je kdo a o co jde. Myslím, že filmu by i neškodila kratší stopáž - ty necelé dvě hoďky je fakt moc, vzhledem k tomu, že se tam v podstatě nic neděje. Je to takové utahané, až bych řekl místy nudné. Námět je klasika, už jsme párkrát viděli, nicméně to nevadí. Chtělo to ale více akce a dynamiky. Něco, jako byla poslední půlhodinka, která utíkala opravdu svižně. Ale to před tím - strašně utahané. Nemuselo to být špatné, ale todle zpracování dost pokulhávalo. Škoda! Howgh! ()

Jorge-Z

Poslední půlhodina je fakt parádní. Pomalý rozjezd, který ale graduje a končí překvapením i klišé. Clooney zahrál výborně. Nejvíc je ten jeho černý Merecedes-Benz. ()

laepus

Ukázka dokonalého filmařského řemesla - minimalistické ve všech ohledech. Skvělý obsah je "bohužel" ještě přebit skvělejší formou - tak to má být! ()

petrskoc

Napíši asi jen tolik, že poslední záběr na Clooneyho jedoucího v taxíku, kdy vše do sebe zapadne, mě natolik zatlačil do sedačky, že jsem nebyl schopen ani po skončení titulků odlepit oči od televize. Tento zcela hypnotický konec patří mezi to nejlepší, co film jakožto řemeslo může vůbec nabídnout. Vidět v kině, zážitek by to byl ještě úplně o úroveň jinde. Mistrovské dílo ve všech směrech. Viděl jsem pouze pár filmů, které měly takové "koule". A George v roli bezcitného právníka naprosto excelentní. O chlup uniklo TOP 10, TOP 20 určitě. ()

Phillo

Akademická nuda, ktorej presah je síce obstojný, ale v porovnaní s nedávnym Gone Baby Gone vlastne nulový. Nuž a potom som o ten záverečný zvrat "podporený" predchádzajúcou cca 100 (!) minútovou nudou nemal ani záujem. A oscarová nominácia pre Toma Wilkinsona je IMHO podobným trapasom ako minuloročná pre Alana Arkina.35% ()

Paul_cz

Solidní drama/thriller...Žádná akce, tenhle film si mojí pozornost udržel jinými způsoby.Wilkinson byl extra skvělej, Clooney klasicky dobrej, a Gilroyova režie nenápadná, ale efektivní. ()

wampire23

Veľmi dobre napísané, veľmi dobre zahrané. Film, ktorý sa príliš nedrží mainstreamovej vlny a to padá len na úžitok. Clooney s Wilkinsonom mi prišli minimálne o triedu lepší ako Tilda Swinton, ktorá za svoju rolu dostala Oscara (naozaj neuveriteľné, čo dokážu páni akademici). ()

Zemřel herec Tom Wilkinson

Zemřel herec Tom Wilkinson

30.12.2023

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

Čtvrtý Bourne v péči Tonyho Gilroye

08.10.2010

„Nic nového pod sluncem,“ řeknou si ti z vás, kteří vědí, že scenárista Tony Gilroy (foto) spolupracoval na všech třech předchozích filmech o Jasonu Bourneovi a už od června píše čtyřku nazvanou The… (viac)

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

Návrat Dr. Ryana a Dr. Jonese

08.07.2009

Dvě postavy, které proslavil Harrison Ford (pravda, Jacka Ryana si ještě před ním zahrál Alec Baldwin, ale svou pravou tvář získal agent až s Fordem), se pravděpodobně vrátí na plátna kin. Klepy o… (viac)

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008