Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

PedroPo

Snaha o moralitu nevyšla, co vyšlo je udělat z Lea akčního hrdinu (v tom správném slova smyslu). Vážně si začínám zvykat na to, že DiCaprio je pan herec a mám z toho radost, protože v době po Titanicu mi neskutečně lezl krkem. Potěší také Djimon Hounsou a to je asi tak vše. Že se v Africe dějí věci, které my Evropani nepochopíme jsem věděl už před tím, takže léčba šokem se nepodařilo. Zbyl jen hezký vizuální zážitek a to je bohužel na tři hvězdy málo. ()

Pathrose

Velmi povedený film s tvrdou atmosférou Sierra Leone a vším ostatním co přináší pašeráctví diamantů a otroctví v Africe. Tvrdé scény, které vyobrazují stav věcí v Africe a honbu za materiálním ziskem i přes životy ostatních. Ke konci však začne film hrát na tu veselejší notu a tak trochu to tím koncem zabije, ale jedná se o velmi kvalitní snímek, výhrad mám pouze pár. ()

Chip89

Hollywoodský příběh, se šťastným koncem - trošku přeslazené . Ale jinak mě bavil od začátku do konce. Nejvíc mě zasáhla scéna, kde černoši dřou, při hledání diamantů. Do toho herecká role DiCapria. Ja neví 5 nominací na Oscara je snad dostatečný důkaz nebo ne? ()

danny_21

Další atraktivní "Zwickovka" tentokrát z prostředí diamantového businessu občanskou válkou pustošené vychrtlické Sierry Leone. O Edwardovi se musí říct, když se soustředí na akci, nezklamává a řemeslně umí, ale žádná naléhavá poselství nebo životní moudra, to muc moc nejde, i když se o ně pokouší. Škoda, že James nenapsal lepší noty, Leo tradičně dobrej, rybář Djimon ještě lepší a krásná Jennifer jakbysmet - lehký nadprůměr 75 %. ()

BDMarty007

Začíná to idealistickou scénou rozhovoru otce se synem, který začíná chodit do školy a povídají si o jeho budoucnosti. Krásné záběry...idylka pokračuje asi tak 3-4 minutky a je ukončena neuvěřitelně brutálním masakrem vesnice para militantní jednotkou s hojnou účastí dětských vojáků. A to tak nějak předznamenává celý film, kde se střídají krásné momenty a záběry s velmi brutálními a smutnými momenty. To je Afrika. Zobrazení násilí a genocidy tu není přehnaně naturalistické, krev nestříká na všechny strany, ale je zachyceno spíše dokumentaristicky, přičemž kamera se nevyhýbá zachycení i hodně ošklivých věcí. Film je celkem slušný a svižný thriller s výborným Leonardem DiCapriem v hlavní roli vysloužilého žoldáka, pašeráka diamantů, který se nakonec tak nějak neplánovaně stane i dobrodincem. Scénář má kromě ambice "thrillerovské" ukázat na několika lidských osudech i problémy současné Afriky sužované brutálními občanskými válkami v jejichž pozadí je bezohledná snaha o zbohatnutí a neschopnost nápravy stavu věcí. Spolehnout se nedá na nic, každý se chová ryze oportunisticky a nejraději by odtud vypadl. Zároveň má ale Afriku tak pod kůží, že to prakticky nejde. TJA - to je Afrika. Filmu se dá možná vytknout pro příběh až příliš pohledná tvář Leonarda DiCapria, Jennifer Connely i Djimona Hounsou. Já jsem to jako nějakou kašírku nevnímal a vůbec mi to na věrohodnosti příběhu neubíralo. ()

Acrobat

"Rozpamätajte sa, čo videli sme, milá v to sladké ráno leta raz: Mrcina príšerná v zákrute cesty hnila na márach štrku mraziac nás. A slnce pražilo do tejto prašiviny, sťa rozpad zrýchliť chcelo by a vrátiť prírode pôvodné prvky hliny z demontovanej podoby. A muchy bzučali v hnilobnom puchu brucha. Batalióny čiernych lárv dali sa na pochod a tiekli husto zdnuka z útroby, ktorou hýbal zmar. To všetko kleslo a stúpalo jak vlna, šumelo ľahko výsmech tmám, akoby mrcina, tajomným dychom plná, znásobovala život sám. - Ach, takou budete i vy raz celkom iste jak puchu plná mrcina, hviezdička mojich snov, slniečko moje čisté, anjel môj, moja jediná. Kráľovná krásoty, budete takou i vy, úniku z tejto hrôzy niet, keď pod rov zídete, čo slizké kvety živí, v zmäť starých kostí plesnivieť. No predsa, ľúbezná, červači recte dolu, keď zbozkáva vás do kostí, že vylúpol som tvar, podstatu, pravdu holú z rozpadu svojich ľúbostí." (J. A. Rimbaud) /Až neskôr dostanete spravodlivosti, nie dnes, teraz, v tejto dobe. Lesku, zlata, výšin. Blood diamond premáha a nastupuje na ceste sebapoznania a odpustenia. Mne evokuje celý film len jediné. Očistec pre DiCapria s následným vykúpením na pahorku africkej nevinnej hory. Solomon je povinný prednášať. Mení sa dnes niečo??/ ()

bono22vox

Edward Zwick se ve svých filmech vždy snaží spojit napínavou podívanou s vážnějším poselstvím. I tady to samozřejmě zkouší. Dobrodružná linie honby za klenotem zůstává ve stínu drásavých výjevů z válčící země. Ty jsou místy skutečně otřesné. Zwickovi se ale podle mě narozdíl od jiných jeho filmů nedaří předat své varovné poselství prostřednictvím dramatického děje. Sekvence jako vystřižené ze standartního akčního filmu se pouze pravidelně střídají s moralizujícími scénami. Jakkoli je Leonardo skvělý a můj oblíbený herec, v roli zahořklého drsňáka přece jen působí příliš uhlazeně. Zato autentické kulisy patří k největším přednostem snímku a nabízejí výrazně jiný pohled na Afriku. Krvavý diamant je tak bezpochyby filmem krásných a působivých obrazů. Režisérova snaha udělat z něj i film velkých myšlenek je však poněkud těžkopádná... proto nemohu dát pátou hvězdu... ()

Xenon

Naplněn velkým očekáváním jsem byl trochu zklamán. A bilancuju mezi 3 a 4 hvězdičkami. Ano souhlasím, že je to film dost vydařený, ale některe klišé momenty se mi příčily a popravdě jsem je nečekal, že ve filmu budou. Někdy jsem si až říkal, kdy vytáhnou záběr na vlajku USA či sochu svobody. Nadruhou stranu těchto nedostatků nebylo tolik, takže si myslím, že si to ty 4* asi zaslouží. ()

Mouchal

Výlet do Afriky, který nám ukazuje, jak moc alarmující je zdejší obchod s diamanty. DiCaprio si i přes svůj milý výraz lamače dívčích srdcí (a bradkou ala sňatkový podvodník) střihl pro něj ne až tak typickou roli drsného a ostříleného žoldáka, pro kterého nějaký ten podvod či dokonce zrada pro vyšší účel (peníze samozřejmě) nejsou tabu. Musím říct, že této role se ujal výtečně, ale pokud bych se měl rozhodnout v tomto filmu pro jeden nejlepší herecký výkon, asi bych si nevybral, protože to, co předvádí Djimon Hounsou je rovněž herecký koncert, vhodný ke studování a vyučování na jakékoliv herecké škole. Pak tu ještě máme zdatně se snažící Connelly. Co by to bylo za americky film, kdyby tam nešvihli i nějakou tu krásku, která bude motat hlavu hlavnímu hrdinovi že? A když z toho vznikne ještě citová "vydíračka" ve formě závěrečného telefonátu, je to tím lepší. Čekal jsem od filmu, že mě zavede do krvavého obchodu s diamanty drsně a bez příkras, ale myslím, že jsem to dostal tak napůl. Jistě, některé scény jsou hodně silné a uvíznou vám v žaludku nějakou tu chvíli, ale nemůžu se zbavit pocitu, že si přece jen občas něco tvůrci přibarvili podle sebe a podle amerického způsobu myšlení, aby z toho holt bylo "dobrodrůžo" pro celou rodinku. Nicméně krvavé diamantisko rozhodně není špatný film. 75% ()

Nocturno culto

Místy hodně drsný pohled na poměry v africkém diamantovém kartelu ale tak to prostě chodí, bohatí a mocní chtějí své kamínky za každou cenu, na lidi a podmínky se nehledí.. jakákoli vzpoura je okamžitě brutálně potlačena a možnost svobodné volby prakticky zaniká..Velmi syrové záběry přestřelek a napadání nevinných domorodců, jednomu z toho běhá mráz po zádech a je rád za klidnou středoevropskou kotlinu..Hlavní role ztvárněné naprosto brilantně, Leo nemohl zklamat a Hounsou s Connellyovou byli velmi příjemným překvapením..Pro mě za regulérních 85 % .. ()

Dave Lister

Velmi povedený snímek. Pokud máte rádi neustálou akci, tak se nudit nebudete. V roli Leonarda DiCapria, by mohl asi být kdokoliv. Nicméně herecký výkon Djimona Hounsouva je výjimečný. Co do tématiky je to rozhodně jeden z těch lepších filmů. ()

ZnalecH

Velice kvalitní film ukazující "věci" z několika různých pohledů. Podle mě pravdivé zachycení důležité skutečnosti, které divákovi pouze nabízí informace. Ale i pokud byste to neposlouchali, tak si užijete silné momenty, akční i citlivé chvíle a uvidíte šokující rozhodnutí. 90% ()

bearmeedek

Po letech vidím film trochu jinak a zároveň i spoustu nezamýšlených souvislostí k dnešní době. Ale politizování a moralizování se chci na tomto webu vyhnout. Film má jak hollywoodské manýry a „vyšší cíle“, tak kvalitní akční scény. A hudba, tak jak je udělaná, prostě k tomuto tématu patří. ()

Maximilianus

Má to hlbší význam, približuje diamantový biznis v nehostinejších oblastiach Afriky, a to zaobalené do pútavého akčné trilerovitého kabátika. Leo ako vždy výborný, Djimon Hounsou veľmi uveritelný Jennifer Connelly stále krásna, aj keď so zlým účesom. Príbeh napínavý, pričom dokáže zaujať aj po viacerých rokoch. Samozrejme sa tvorcovia nevyhli niektorým klišé, ale inak fajn. 8,4/10. ()

Likan7

Skvěle fungující víc drama, které dost bez obalu ukazuje ty nejhorší situace, které v Sierra Leone na konci tisíciletí byli na denním pořádku. DiCaprio a hlavně Djimon Hounsou mě tu provedou takovými zvěrstvy, že se mi až nechce věřit, čeho jsou lidi kvůli diamantům schopni. Právě TOHLE je největší zbraň krvavého diamantu. Tohle a taky nádherné scenérie, které by mohly aspirovat na ráj na Zemi, kdyby to zrovna nebyla Sierra Leone roku 1999. Velmi povedený politický thriller, který i díky skvělým hercům nepotřeboval zase tak jistou režii. ()

samkko

6,9/10 a jeden ze slabších kousků DiCapria. Tento film mi moc nesedl, takže to shru takto: 1* za výborný výkon DiCapria, 2* za slušnou kinematografii a 3* za nádhernou přírodu. Další dvě hvězdy nedávám kvůli nezajímavému příběhu, slabšímu tempu a nic moc konci, který někomu sedne a někomu prostě ne. ()

Nix

Film má skvělý zpracování a zajímavý příběh. Leo je jen třešnička na dortu. Moc se mi úplně nehodí do tohoto typu filmů, ale na druhou stranu svým herectvím dokáže film pozvednout na vyšší úroveň( ano mu budu nadržovat už dycky). Každopádně Zwick ví co dělá a zaujal mne. Dávám si ho do hledáčku. ()

Hellknight12

Pozrete po rokoch. Aj po takejto dobe sa jedná o skvelý počin, ktorému nechýba nič. Áno je to dlhší film má niečo cez 150 min ale to je ok. Máme tu skvelé herecké výkony, hudbu, atmosféru, ktorá je napínavá od začiatku až do konca. Film môžem odporučiť. Celkové hodnotenie za mňa je 85%. ()

DD

Jak řekl EdaS: "Krvavý diamant možná sedí na dvou židlích - zároveň chce kritizovat i bavit - ale sedí pevně." S tím, že sedí na dvou židlích souhlasím, ale že by nějak pevně, i přes mé čtyři hvězdičky, tak úplně ne. Edward Zwick chtěl natočit vysokorozpočtové drama o obchodu s diamanty, ale jde vidět, že z toho měli producenti, při stomilionovém rozpočtu, strach, a tak je ve scénáři taková ta typická filmová vata, ale ještě větší chybou je, že snímek je příliš politicky korektní. Tím ale mínusy končí a teď se podíváme na plusy. Chválu si zaslouží Zwick, který se po nepříliš povedeném Posledním samurajovi vrací ve velmi dobré formě, a také herci, kteří odvádějí rozhodně nadprůměrné výkony a Leo DiCaprio definitivně maže všechny vzpomínky na Titanic a dokazuje, že patří mezi nejlepší herce současnosti. Ale to, co dělá Krvavý diamant opravdu vyjimečný je jeho audiovizuální stránka. Nepamatuji si, kdy naposledy jsme tady měli tak poutavé dílo. Snad jen rok starý Obchodník se smrtí se se svojí vizuální stránkou blížil Zwickově dílu a musím se přiznat, že jsem si na něj během sledování Krvavého diamantu několikrát vzpomněl. Krvavý diamant je tak film se spoustou nadprůměrných hereckých výkonů a s poutavou audiovizuální stránkou, který však doplácí na svojí politickou korektnost. 70% ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)