Sierra Leone, píše sa rok 1999. V tejto divokej západoafrickej krajine už dlhé roky zúri ľúta občianska vojna – tak dlho, že už pomaly prestáva byť jasné, kto je v nej na strane Dobra a kto Zla... Tieto masakre financujú všemocní vojnoví diktátori, predovšetkým zo ziskov z ilegálneho obchodu s diamantmi. Nuž a práve túto desivú kulisu využíva bývalý žoldnier Danny Archer (Leonardo DiCaprio) zo Zimbabwe pri svojich špinavých obchodoch: vymieňa totiž diamanty za zbrane! Jedného dňa sa Danny v otrasnom väzení, do ktorého sa dostal za pašovanie, dozvie o tajomstve dobrosrdečného rybára Solomona Vandyho (Djimon Hounsou) z kmeňa Mende, ktorého pred časom odtrhli od rodiny, zotročili a prinútili pracovať v diamantových baniach, v ktorých našiel a riskujúc vlastný život ukryl vzácny drahokam. Hoci sú obaja Afričania, ich pôvod a životná situácia by ani nemohli byť rozdielnejšie. To je však razom zabudnuté, keď ich spojí rovnaký cieľ: nájsť a speňažiť onen neobvykle veľký a mimoriadne vzácny drahokam - ružový diamant! Ten by totiž mohol zmeniť ich životy – ale tiež znamenať ich smrť... (oficiálny text distribútora)

Květula

Nikdy by mě nenapadlo, že to udělám. Těch 5 jmen k sobě v mojí mysli patřilo stejně neodmyslitelně jako písek na Saharu nebo máta do mojita, ale po Krvavém diamantu by mi tam jedno příšerně chybělo. Pět jmen - pět herců, kteří jsou pro mě sami o sobě zárukou toho, že se v kině nebudu nudit. Krvavý diamant je velmi dobrý film, během kterého se vám chce až brečet vzteky a bezmocností nad tím, že ti malí kluci tam skutečně někde pobíhají se zbraněmi v rukou a vy s tím nemůžete nic dělat. Pravděpodobně by byl velmi dobrý, i kdyby hrál hlavní roli někdo jiný, ale to, co tam předvádí Leonardo DiCaprio, ho pro mě učinilo vynykajícím. Takže, Leo, vítej v mojí pětce. ()

LINKIN

Krvavý diamant je něco mezi akční řežbou a společensko-politickou výpovědí o problémech zemí třetího světa. V tomto případě se jedná o Sierra Leone a jeho monokulturně zaměřené hospodářství. Jinak řečeno, pro lidi z Pobřeží Slonoviny je pár karátů čistého uhlíku všechno. Jak bylo už ve filmu řečeno, drtivá většina místních, kteří kvůli diamantům položili svůj život, nikdy v životě neviděla ani jeden jediný. Přesto probíhají bezúčelná krvavá jatka, nad kterýmy (jak už to bývá zvykem) západní svět přivírá oči. Krvavý diamant má proto o mnoho větší výpovědní hodnotu, než tu filmovou. Leonardo DiCaprio se zde představuje v roli cynického překupníka, kterému je tak nějak u zadku, že cena za jeho zbohatnutí se udává v jednotkách lidských životů. Avšak Danny Archer ukáže v průběhu snímku, že i on má city. Edward Zwick také staví do kontrastu jakousi kariérovou morálku Dannyho, kterému jde v životě jen o to zbohatnout a naproti tomu Salamona, pro kterého největším bohatstvým v jeho životě je a vždy bude rodina. Herecké výkony všech tří hlavních protagonistů jsou na jedničku. Od Jennifer Connelly sem to očekával a po tomto výkonu už ani o Leovi nemůže snad nikdo pochybovat. Na závěr nám Edward Zwick připravil i trochu sentimentu, avšak nepřesladil, a to je dobře. Po dlouhé době tak spatřil světlo světa kvalitní Hollywoodský velkofilm. ()

kikuka

..pre mna najma paradox..tema je silna, motivacie postav - vztah motivacii ma potencial..dialogy trefne a aj vhodne rezijne osadene do scen..technicka stranka - kamera, hudba, strih, zvuk - yummy..napriek tomu mi postavy ostali ukradnute a cely film mi prisiel ako flasa kvalitneho sampanskeho, ktoru niekto otvoril a nechal tak..ostala znacka, obal, ale uz to nie je sampanske..skoda.. ()

ladko

Dal by som aj za 5, lenže film mnou emočne nepohol a miestami som sa nudil. Za hercov pridávam tú štvrtú hviezdu...Ale trochu skrátiť stopáž a mohlo to byť lepšie... ()

baribal

Ohromný kýč, jediná věc, kterou jsem filmu věřil byla brutalita gangů. Přerod pašeráka diamantů z bezcitného člověka v sebeobětujícího se přítele je pro mě velké sousto. "Dojemný" konec byl už jenom logickým vyústěním celého kýče. A přitom stačilo tak málo.. akce slušná, stopáž moc dlouhá, dokola opakující se konflikty a na druhou stranu krásné prostředí. Všeho je tak na půl, ale Zwick ani jinak točit neumí. ()

NinonL

Námět je velmi dobrý, stejně tak herecké obsazení. Film ukazuje, jaká fraška je všechna ta médii propagovaná "humanitární pomoc Africe". Kdo na ní vydělává a kdo uměle udržuje krveprolití v Africe, aby vydělával co nejvíc. Z první poloviny jsem byla nadšená, cynický pašerák DiCaprio se mi velmi zamlouval. Jakmile se však začal měnit v Mirka Dušína, s hrůzou jsem šeptala OMG, a doufala, že konec to zachrání. Nezachránil, takže pro mě průměr. Ale klady filmu nepopírám. ()

agentmiky

Edward Zwick už dříve natočil Posledního samuraje,který se mi velmi líbil,neboť to je hodně kvalitní film.Ale vraťme se zpět ke Krvavému diamantu.Myslím si,že hlavní herecké trio v čele s Leonardem DiCapriem předvedlo skvělý výkon a ani se nemůžu rozhodnout,kdo zahrál nejlépe.Líbila se mi příroda,kde se film natáčel.Film se může pyšnit skvělou atmosférou,která vás vtáhne do děje.Také se ve filmu objevilo docela dost zvratů,které jsem ani nečekal.Konec byl dojemný,ale tento film prostě nemohl skončit dobře.Hodnocení:85% ()

verbst

Ty vole! Kam se poděl ten nenáviděný "Božský Leo"? Tohle je masakr. Neměl sem ho rád. Jenže to pominulo filmem Chyť mě, když to dokážeš. Od té doby je Leonardo naprostej kruťák. To co v tomhhle filmu předvádí je naprostá paráda. Možná se opakuju ale věřte, že jinak to nejde. A aby toho nebylo málo, musím ještě pochválit hudbu. Takže film jedním dvojčíslem : 98% ! ! ! ! ! ! ()

Wysch

Někde na pomezí čtyř a pěti hvězd. Těžko tu psát něco, co ještě nenapsal nikdo přede mnou, ale když se na Blood Diamond podívám z řemeslné stránky, je to snímek na pět hvězd; když se dívám na stránku zábavnou, je za čtyři - protože přeci jen občas se najde hluché místo, které nudí, kde filozofující moudra působí přehrávaně a celá výstavba snímku tak trochu stereotypně. Přesto krásná kamera, parádní zvuk a skvělé herectvo asi hodnocení právem zvednou. Několik mírně inovativních prvků (Leo a Jenn po sobě neskočí, paráda! + závěr tak trochu klišé neklišé /sakra, když už i hlavní hrdina zhebne, je to pro některé z vás klišé. Když nezhebne, je to taky klišé... /) a taky koneckonců prvoplánově prodaný, ale šikovně schovaný mravní kodex. Jestli je snímek politicky korektní či ne, to už ať rozhodnou jiní. ()

Paxxx.cz

Na rovinu DiCaprio mezi mé oblíbence rozhodně nepatří, ale když na tuhle drobnost zapomenu film se mi rozhodně líbil. Dlouho jsem se chtěl podívat na nějaký snímek s touto tématikou ne zrovna pohodového života v Africe a Krvavý diamant mi nabídl přesně to co jsem chtěl. Pro Djimona Hounsoua (velký start jeho kariéry) a taky za jako vždy krásnou Jennifer Connelly dávám palec nahoru 9/10. ()

mysiak

Vynikajúci apel na politické hry s diamantami, ktoré ukazuje necenzurovane ako to vyzerá v krajinách, kde sú diamanty....avšak jeden chlapík si chce niečo nechať pre seba, niečo vzácne, a to spúšťa lavínu sitúacií. Edward Zwick natočil dobre pozerateľný film, kde vedie Leo DiCaprio a Djimon Hounsou, škoda, že nevyužili potenciál oscarovej Jennifer Connelly...Film má svoje posolstvo a je vynikajúcim zážitkom, ktoré jednoducho treba vidieť.. ()

Praxis

Jeden z nejlepších akčních dobrodružných snímků, které jsem za poslední dobu viděl. Caprio je skvělý týpek, co tentokrát není viděn z úplně pozitivního světla. Hounsou nedělá vůbec žádné křoví vzadu, ale skvěle sekunduje. Kamera úchvatně střídá styl na překrásné záběry přírody a akčních přestřelek. Zwick se překonal... ()

kolda1990

Viděno podruhé asi po 6 letech a i když jsem předtím měl 5 hvězd, tak teď film u mě stoupl ještě o pár míst nahoru. Skvělý DiCaprio, skvělý a zároveň krutý příběh, aneb honba za mamonem. Afrika sama o sobě fascinující a děsivá. Jeden z nejlepších filmů o Africe. ()

Ridick

pribeh o hladani jedneho velkeho diamantu na pozadi obcianskej vojny v sierra leone a o hladani rodiny, hodnot a spravodlivosti. nevem ci je tento pribeh podla skutocnych udalosti, ale aj keby nebol verim tomu ze surovosti vo filme su autenticke a skutocne sa taketo bestiality diali. zwick si neberie servitku pred usta a ukazuje svetu vsetky problemy afriky (detski vojaci, obcianske vojny, pazravost velkych korporacii atd) a nuti vas zamysliet sa nad nimi. miestami mi bolo az do placu, ze co vsetkeho su "ludia" schopny urobit pre jeden ciry suter. po filmovej stranke je to nadpriemer - scenar, kamera, krasne africke melodie, ale miestami je film velmi zdlhavy a nezaujimavy. no nadruhej strane dicaprio a hounsou su vynikajuci. co mozte chciet viac? ()

Popluh

Edward Zwick natočil další hollywodský megafilm s "poselstvím", tentokrát podle šablony číslo tři. A já mu to opět sežral protože jakkoliv je scénář obyčejný, Zwick ho svou pevnou a řemeslně skvěle odvedenou režií opět povýšil. DiCaprio ušel od Titanicu velký kus cesty. ()

Laxik

Slušná akce. Co dím, dost dobou akci nám Edward Zwick přichystal. Takhle dobrá akce se sice nevidí v každém filmu, ale z průměru to akční film nevytrhne. Scénář je sice originální (v mezích žánru samozřejmě), ale jinak je blbej až na půdu. Silné jsou tady malé děti a guerilly obecně. Jakmile je RUF na scéně, má to sílu, má to grády a skoro to z vás tlačí slzy. Skoro. Prostě děcka s AK-47 válej a je to hnus, když víte, že se tohle v Africe fakt děje. A úplně jsem zapomněl na DiCapria. Tak ten se vážně předved, parádní výkon, který mu věříte od začátku až do konce. ()

Riddick77

Vynikající, dechberoucí, zábavné a inteligentní dobrodružství, které poukazuje na závažný problém dnešní Afriky a celkově na vztah Západu ke svým bývalým koloniálním državám. Označení "epic" opravdu sedí, protože film takového formátu se jen tak nevidí. Je zde sice nijak složitý, ale původní příběh, akce, trocha romantiky, dramatu, prostě všeho, co může inteligentní divák chtít. Vše pod taktovkou Edwarda Zwicka, který opět dokazuje svoji extratřídu a čich na výborné příběhy. DiCaprio jen potvrzuje moji domněnku, že od roku 2006 si vybírá opravdu zajímavé projekty a postavy, nevypadá jako 15-letý fakan a jeho filmy mají hloubku a často sociální, kulturní, politický a historický přesah. V tomhle filmu ale nejzářivější hvězdu hereckého obsazení hledejme jinde, protože králem tohoto snímku je Djimon Hounsou, který je zde naprosto báječný. Potěšila i Jennifer Connelly, které byla postava reportérky snad napsána zcela na tělo. Bravo! 10/10! ()

Baronne

Otevírá oči lidem, který si furt stěžujou na to, v jaký zemi žijou, a že ta země je mocinky zkorumpovaná, a že jeho partnerka tráví hodiny na počítači a dostatečně se mu nevěnuje ( neboli řeší sračky ). Vlastně to těm lidem oči zas tak neotvírá, protože jsou na to moc přesvědčený o tom, že jejich život je příšernej.. Hudba parádní, výkony taky. K příběhu asi neni potřeba něco dodávat. ()

MikO_NR_1909

70%. Zwick pri prepálenom rozpočte a prepálenej stopáži balancuje medzi filmovou rečou. Nejde predsa miešať žánrové úrovne naraz a stále rovnako. Obrazovo výborné predstavenie afrického pekla, v ktorom exceluje jak Leo, Jennifer tak aj černosi. Záverečná existenciálna scéna fajn. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

Zwick, bílá velryba a kanibalismus

04.03.2009

Edward Zwick je prostě smolař. Točí kvalitní filmy, které mají zároveň i značný divácký potenciál, ale přesto z různých důvodů (většinou mizerná propagace) nakonec propadnou. Krvavý diamant… (viac)

Bond účastníkem Zwickova odboje

Bond účastníkem Zwickova odboje

18.05.2007

Když Daniel Craig podepisoval smlouvu na chlastání martini s vodkou a projíždění se v Aston Martinu, možná se obával, aby mu (stejně jako jeho předchůdcům) role agenta 007 nepřischla navěky. Zdá se… (viac)

Všichni chtějí Lea

Všichni chtějí Lea

08.05.2007

Doby, kdy každá dospívající dívka měla nad postelí plakát Jacka a Rose na přídi Titanicu, už jsou pryč, ale zájem o Leonarda DiCapria neopadá. Právě naopak. Každý producent a režisér, který v… (viac)