Once

všetky plagáty

On je pouliční muzikant a občas si přivydělává v dílně svého otce. Jeho snem je živit se hudbou, ale to se mu vůbec nedaří. Ona je talentovaná pianistka z Čech, která odešla do Irska kvůli obživě a prodává na ulici růže. Když se ti dva náhodou potkají, zjistí, že jejich společná hudba má neobyčejnou sílu a podaří se jim získat nejen peníze na pronájem studia, kde natočí společnou desku, ale také přízeň a obdiv všech, kteří se na jejím vzniku podílejí. Oba si ale velmi záhy uvědomí, že takového člověka, jakým je ten druhý, se jim podaří v životě potkat jen jednou. Jeho nově nabytá svoboda a její minulé závazky tak oba postaví před rozhodnutí, co jsou pro sebe schopní obětovat a jestli vůbec mají možnost zůstat spolu. (Bontonfilm)

Jino

Výborný soundtrack, který tvoří třičtvrtě úspěchu filmy, herecké výkony jsou slušně amatérské, ale celkově se do snímku více než hodí. Celková syrovost Irského Dublinu příběhu přidává na autentičnosti. Navíc se nejedná o žádný Hollywoodský výmysl, takže hodně smekám před tvůrci tohoto filmu. Pozlacená soška za skvělou píšničku Falling slowly jen potvrzuje úspěchy které Once zaznamenal na festivalech - nutno podotknout že zaslouženě. ()

delaware

Tak neprofesionální, až vás chytí za srdce. Tak nevšední hlavní hrdinové, až jim neherectví odpustíte. Na první poslech tak příšerný irský přízvuk angličtiny, až vás okouzlí. Tak povedený soundtrack, že si několik dní jiný nepustíte. Co dodat? Snad jen, že Oscar za Falling Slowly je rozhodně zasloužený. ()

ad

Jediné, co mi tento film řekl, je, že všechny vítězové sundance vypadají úplně stejně a mají stejně vypočítavý děj i formu...vzniká nám tu nový žánr, který má svoje pravidla, ale už dávno nemá nic společného s osobní výpovědí filmařů, ani s pokusem o navázání kontaktu se "svým" divákem...prostě je to normální žánrovka...a svým způsobem největší "kýč" posledních let ()

Crawler-D

Once prezentuje pověstný kus filmařiny, jež je o hledání krásy. Je to film, který nebyl vytvořen s komerčním cílem, ale paradoxně díky své nezávislosti (a pár poznámkám Spielberga) se stal značně výdělečným. Proč? Odpověď je jednoduchá i složitá. Once vypráví upřímný a osobitý příběh, který působí tak uvolněně, tak ztřeštěně a tak dojímavě, že by nechal chladným jenom sněhuláka na Sibiři. Je to o lásce, která je nevyřčená, která proplouvá obrazy a dodává jiskru mezi každý pohled Markéty a Glena. Celý film je pak díky tomu také prostoupen komikou, jemnou, zastřenou, jež klíčí z neohrabanosti při seznamování, neuvěřitelných záminek pro další setkání a mnoha lidí, jimž je skrze hudbu dopřáno plnit si své sny (úředník v bance). Geniálním způsobem je do filmu zakomponován i náš rodný jazyk, jímž Irglová jako rodilá Češka mluví, protože kromě několika humorných momentů představuje i důležitý romantický dějotvorný prvek, jež může v nečesky mluvících lidech vyvolat řadu otazníků stejně jako v Glenovi. ()

Trainspotter

"I don't know you, but I want you" text, po kterém mi vlhly oči. Soundtrack je perfektní, chytlavý a hluboký. Co se týče filmového umění, jasně se zde ukazuje nízký rozpočet a nezkušenost tvůrců a představitelů, ale čert to vem! Pokud na takové věci nemyslíte a dokonale se naladíte na tu správnou vlnu, není co řešit a uvidíte skvělý snímek a povzdechnete si, že se takových věcí do našich kin nedostane víc... ()

cubajz

v tomto filmu se v podstatě nic neděje, jenom zpívá a nahrává cédéčko a zároveň s tímto dějem-nedějem sledujeme podivné sblížení dvou hlavních hrdinů pomalu vyúsťující.... v nic. Přesto tento film dokáže nějakým kouzlem zahřát u srdce. ()

laik_60

"Lži, lži, lži, všechno jenom lži" ... snažili sa v tom tichom filmovom dialógu prekričať.... troška sugestívno autobiografické, ale dobre ... jednoduchá kamera ... scenár postavený na pár pesničkách .. ale fest dobrých ... v pohode dávam tri body a za marketu o jeden naviac :) ()

1frida2

Je to smutné. Nemyslím příběh, ale to, že mne nedojal. Nějak se mi nechtělo. Příběh skutečný, mezi Markétou a Glenem mě bere mnohem více. No, co už. Gallenge tour 2015 ()

C0r0ner odpad!

Polovinu stopáže tvoří příšerné utahané cajdáky, kamera a režie jsou, jako kdybych to natočil já na mobil, herci hrají, jak kdyby mě někdo natočil na mobil, příběhu nebo čehokoli zajímavého jsem si nevšiml. Takže jestli se u toho někdo dojímá, tak budiž, ale mě to teda fest minulo. 5% ()

darm

Uaaa.. Nebýt trochu pomalejší a prázdnější přibližně prostřední části filmu tak jdu i na pět hvězd.. Dokonalá hudba a při scéně v hudebním obchodě mi šel při tom zpěvu mráz po zádech, huh.. ()

PEEPA

Trochu moc zpivani ve stylu, ktery mi prilis nesedi. Romantika ale slusna. Hansard na muj vkus dost prehrava, ale tak trochu to k jeho postave patri. Irglova mi chvilemi prijde, ze naopak hraje tak trochu malo. Ale na konci mi vlastne bylo celkem uzko, takze ucel filmu se nejspise podarilo splnit... :-) ()

lilina133

Každý má rád niečo iné, niečo čo ho zahreje na duši (teraz nemyslím na také veci, ktoré v sebe majú určité promile:)) alebo mu spraví náladičku, aj keď mu veci nevychádzajú podľa predstáv...Pre niekoho je to krv striekajúca na obrazovku v takom množstve, že každá transfúzna stanica by jasala od radosti, pre iného zase trápna "situačná komika" niektorých hercov, ktorí si myslia, že sa v nich skrýva obrovský zabávačský talent a niekoho iného (tak ako mňa:)) poteší zhliadnuť takýto malý filmík s krásnymi pesničkami, sympatickou Markétkou & Glenom Hansardom, ktorý v sebe skrýva neskutočné a obrovské čaro & dušu, ktoré mnohým filmom v súčasnosti chýba...Veta, ktorá zaznie z úst Markétky "Miluji tebe." nemá konkurenciu:-)) Jediné, čo považujem za malú chybičku krásy je, že má dosť malú minutáž, človeku je smutno, keď nabehnú záverečné titulky, má to však jedno jediné riešenie - pozrieť si to znova:-))Držím palce, dúfam, že OSCAR za krááásnu pesničku "Falling slowly" čaká len na Markétku & Glena, zaslúžili by si to:-)) ()

Lindiště

Samotný film mi přišel ze začátku hodně amatérský, ale ne díky ruční roztřesené kameře, ale značně mi tam skřípaly dialogy a některé scény. Zejména při "vzniku" písně Falling slowly v obchodě s hudebními nástroji, jsem myslela, že film nedokoukám. O nějaké přirozenosti se tu mluvit vážně nedá. S postupem času ale přibylo pár světlých okamžiků a nakonec to nebylo až tak špatné. Trochu se ale nemůžu zbavit pocitu, že to celé je jen reklama na Glena Hansarda, jeho písně zabírají snad více než polovinu filmu - a to je podle mě už trochu moc. ()

Andre3000

Teď si vlastně říkám, jestli jejich skutečný příběh by nebyl lepší námět pro film :-) Jinak příklad toho jak film dokáže působit pouze příběhem a emocemi, které prostě k hudbě patří. ()

Wormboy

Jednoduchy, ale krasny pribeh plny ludskej romantiky, doprevadzany vynikajucou hudbou. Dokaz, ze aj maly film, moze spravit dieru do sveta. 4,5/5*. Jojinecko mi ukradol takmer vsetko, co som chcel napisat aj ja :) ()

MarekT

Ve světě amatérského filmu se rozhodně jedná o brilantní snímek. Když se to ovšem smíchá s ostatními filmy, kde je rozpočet několikanásobně větší, tak je to průměr, který si ode mně vysluhují všechny filmy s romantickou dějovou vložkou. Jinak musím souhlasit s názorem, že nebýt české účasti, asi to nijako nezaujme. *** Doplněk: Po druhém shlédnutí na Cinema Mundi bohužel musím snížit o hvězdu, jelikož částečná stupidnost dialogů působí výrazněji než napoprvé, to stejné platí o různých "náhodách" typu rozbitý vysavač, kterým se lze jen pousmát. ()

Martrix

Po všech těch tuhých a vyumělkovaných dramatech a okoukaných hvězd z USA, je Once příjemným pohlazením. Irglové i Hansardovi věříte, že jsou to dva obyčejní muzikanti a jejich roztomilé neherectví neuráží. Příběh je jednoduchý, protkaný tím nejlepším co Hansard složil a kupodivu nesměřuje jen k jednomu, předem jasnému happyendu. I když se díky Once stali na krátkou dobu hvězdami, působí film i teď, po čtyřech letech, velmi skromě a lidsky. ()

Oscary 2008 - Výsledky

Oscary 2008 - Výsledky

25.02.2008

Zlaté sošky jsou rozdány. Samotná oscarová šou žádné úchvatné vsuvky nepřinesla, kvůli své (osmdesáté) výročnosti byla zaměřená hlavně na rekapitulaci své historie. Seznam oceněných filmů ale potěšil… (viac)

Nominace na Oscara

Nominace na Oscara

24.01.2008

Více překvapení než filmoví kritici od Zlatých globů nám letos se svými nominacemi přinesli Akademici, tedy filmoví tvůrci působící v USA. Přehled filmů nominovaných na Oscara nicméně odpovídá jejich… (viac)