Jak stařeček měnil, až vyměnil

všetky plagáty
Animovaný / Krátkometrážny / Rozprávka
Československo, 1953, 9 min

Barevné kreslené leporelo podle lidové pohádky, vypravené národní umělkyní Růženou Naskovou. (Filmový přehled)

tomtomtoma

Jak stařeček měnil, až vyměnil je malým kresleným dílkem z filmové dílny Jiřího Trnky podle pohádky moravského pedagoga a vlasteneckého etnografa Františka Bartoše. Výtvarný rukopis Trnkův je stylový, ale Růžena Nasková není Werichem a ani se mu v ničem nepřiblíží. Ostatně, když je hloupost vydávána za skromnost, tak to nakonec bude o charakteru národa vypovídat více, než by národu potom mohlo býti milé. ()

NinadeL

Trnka tradičně spolupracoval s elitou hereckých vypravěčů naší skrovné krajiny, ale stejně jako u Milera, i zde Růžena Nasková předvedla cosi tak originelního, že je mi z toho až ouzko. To není jen ten nános patosu, to je něco z časů, ve kterých ještě neexistoval film a nyní se to tře. ()

ripo

Podobně jako filmová pohádka „O zlaté rybce" je i tento film natočen methodou statických obrázků, takže bude srozumitelný i malým dětem; nenásilným způsobem jim vštěpuje zásadu skromnosti a opravdové lásky. Filmový přehled 33/1954 ()

J.Connor

Pohádka vytvořená stejnou technikou jako o mnoho známější kousek O zlaté rybce, tedy ve sledu nasnímané statické obrázky. Stařeček získá za záchranu bohatého kupce kus zlata velký jako koňská hlava. Při první příležitosti jej vymění za koně, a tak pokračuje a pokračuje... ()

kaylin

On je to vlastně takový jednoduchý příběh, ale to poučení v něm je krásné. Možná i proto, že ve skutečném životě nefunguje. Normálně by ho manželka na konci nejspíš zabila. Ale právě v tom je krása tohoto příběhu, která je ještě doplněna Trnkovou kresbou, která není animovaná, což je velká škoda, ale Trnka se jako výtečný umělec ani tak nezapře. ()