Orwellovská antiutopie a kafkovská vize odosobnělého, sterilního světa, v níž dvaačtyřicetiletý Andreas přijíždí jednoho rána do cizího města, aniž by věděl, jak a proč se tam dostal. Jeho příchod je však již očekáván, je pro něho nachystán domov, zaměstnání, dokonce i partnerka. S každým novým dnem vychází najevo stále více podivných skutečností o městě a jeho fungování, Andreas se dokonce přesvědčí, že z něho nelze uniknout. Po čase se setkává s Hugem, který ho zavede do sklepa svého bytu a ukáže mu tajemnou prasklinu ve zdi, z níž se ozývá překrásná hudba evokující Andreasovi vše, co ve svém životě postrádá. Možná že je tato prasklina branou do jiného, lepšího světa. Andreas a Hugo chystají plán k útěku. (oficiálny text distribútora)

llydeb

Film není nekvalitní, ale pro mě byl nudný k neukoukání. Musela jsem se dívat na etapy a povedlo se mi vyžehlit spoustu prádla. Katarze se nedostavila a lepší hodnocení filmu nevykoupí ani originální námět. ()

Trumper

Na Dobu temna to sice nemá, ale i tak je to celkem dobrá studie na téma: Proč by se měl člověk cítit nešťastně v jinak šťastné společnosti.___ No… „šťastné“. Štěstí je tu míra uspokojení lidských potřeb, jejichž vrcholným příkladem může být chladně azurový obklad v kuchyni. Myšlenka člověka, který touží po obyčejném teple domova namísto sterilnosti dizajnového obýváku není nijak převratná, místy je však podaná natolik naturalistickým a jindy zase depresivním způsobem, že se rozhodně nezdá být okoukaná.___ I kdyby byl západní svět skutečně tak beznadějně utopený v konzumní nudě a odlidštěných společenských návycích, pak si stejně nedokážu představit, že by podobný film natočili někde v Itálii nebo třeba v Bulharsku. A právě proto mi celá ta filmová alegorie přijde zbytečně nadsazená. /80+% ()

terezahol

zvláštní snímek se zvláštním pojetím posmrtného života, z něhož nelze pryč. Vždy vás dají dohromady... ze začátku jsem se nějakou dobu nechytala (zásadně před koukáním nečtu, o čem má být), pak se snažila najít prvky komedie, ono to bylo pak spíše tragi-, z Kafky se stále více film přesouval k Orwellovi a na konci bylo jasné, že neexistující Velký bratr se vyskytuje asi i tu. Také jsem celou dobu uvažovala, zda se hrdina nachází v nebi nebo pekle. A asi to naprosto jasně definovat nejde, protože co je pro jednoho.... Paní, jež "ho" lákala do nové "práce", mi zoufale připomínala Merkelovou, scéna s periodicky přijíždějícím metrem byla naturálně groteskní, nedošlo mi, proč převozník neustále nandává a sundává "welcome sign", asi aby měl ještě nějaký nadsmysl svého konání. Fascinující koukání, u něhož tak nějak - stejně jako (jak mne naprosto spontánně napadá) u 1984 vychází pořád najevo, že veškeré snažení je marnivé, bez možnosti něčeho dosáhnout a najít naplnění, byť tu, až na hrdinu v kufru a ono nevinné metro, tak nějak chybí násilí. Hudba (Grieg) naprosto vhodně dokresluje a navozuje atmosféru, již se tvůrci nesnaží za každou cenu vytvořit. Film, byť je samotný scénář vystavěn na vyfabulovaně specifickém ději, působí spíše jako náhodný vhled do každodenních příběhů, absence křečovitých pokusů dosáhnout pointy a naroubovat nějaké směřování jen prospívá. Temné norské zastavení kdesi, "proč-si", které je v průběhu sledování stále komplexnější. Asi ne dílo, které bych v následujících... měsících? letech? potřebovala vidět znovu. Ani takové, jež dám do žebříčku svých top. Ale stejně věc, nad níž skoro hodinu po dokoukání ještě přemýšlím. ()

kerouak

Řídit metro a vzít jako černýho pasažéra rozkřupa? Nezapomenutelný scéna u který jsem, nevím proč, řvala smíchy. Dokonalá scéna dokonalýho filmu. Proč se Oscary neudělujou právě takovejm? Stály by za to. ()

arkim

Krásny snímok so síce veľmi ľahko čitateľným odkazom, ale urobený tak dokonale, že nasledujúci záber vždy prekvapí. Aký je svet bez problémov? Môžeme kľudne špekulovať, že tento film je alegória neba/pekla, alebo paralela na mecdonalizáciu spoločnosti,alebo... Ja jednoduchý človek to ale vnímam ako strašný výsmech ľuďom, ktorí sa sťažujú aj na kvalitu svojho gauča. ()

ivanlaris

Perfektný film, i keď asi nie pre každého. Vhodné pre klub náročného diváka. Alebo pre tých, čo majú radi Orwellov 1984. Mne sa to páčilo - bolo to modernejšie spracované ako 1984. Super atmosféra vo filme podčiarknutá skvelou hudbou. ()

Luluk

Řečeno jednoduše:severské pojetí reinkarnace,i s profilem dnešní necitlivé a povrchní přítomnosti a touze se z té nudy a bídy nějakým způsobem dostat. ()

Daura

Myslím, že o tomto filme sa diskutovalo a diskutuje stále veľa. Myslím si, že celý film zobrazuje životný cyklus človeka. Príde na svet z ničoho nič a prežíva i tie najťažšie pády. Je šťastný, ale ako skutočne moc? Necíti a nevidí skutočné príležitosti, drobnosti a potešenia, lásku... Dnešný svet je zahalený rúškom bezfarebnosti, príkazmi a zákazmi. Žijeme len podľa toho a vieme byť šťastní. Ale o koľko viac by sme boli šťastnejší, keby sme mohli vnímať to, čo zostalo tam kdesi. Film je natočený v sivom prostredí, herci sú oblečení v sivých oblekoch a symbol diery do druhého sveta prekypujúceho vôňou a farbami, je fantastický. Aj napriek môjmu názoru na symboly filmu nepochybujem o tom, že si vo filme môže nájsť každý svoje vysvetlenie. Nemôžem poprieť, že ma tento film chytil silno za srdce. Pre mňa 5 hviezdičiek. ()

Chillik

Po shlédnutí se nabízejí dvě možnosti: buď se můžete zamyslet nad všemi symboly, alegoriemi a archetypy, které se vám podaří objevit, a nebo můžete okamžitě prohlásit "To teda nechápu," a nechat otravného Andrease zmizet v propadlišti dějin. Pokusila jsem se zamyslet. Objevila jsem toho hodně. Bohužel si však nejsem úplně jistá, do jaké míry je tato hloubka dílem tvůrců a do jaké dílem snaživého diváka... Na film se podívejte, jestliže se neštítíte trochy krve, máte v oblibě antiutopie a jste ochotni hledat vyšší smysl doslova v každé skulině. Na film se nedívejte, pokud nehodláte spolupracovat a v řadě zvláštních detailů pátrat po (snad) zašifrovaném vzkazu. ()