O lidské touze přežít a o osudech vojáků 11. československého pěšího praporu v severní Africe na podzim 1941... Filmové zpracování příběhu vojáků Československého 11. pěšího praporu – Východního, kteří pod vedením pplk. Karla Klapálka na podzim 1941 úspěšně bránili pozice u přístavního města Tobruk, je holdem všem válečným veteránům II. světové války. Na osudech dvou nováčků, zařazených na podzim 1941 před boji o Tobruk do československé jednotky, se odehrává drama sebevědomí a vzpoury, hrdinství i přirozené lidské touhy po přežití. Dva hlavní hrdinové příběhu Pospíchal (J. Meduna) a Lieberman (P. Vaněk) přicházejí k jednotce těsně před nasazením do boje. V zápase o holé přežití jsou jejich ideály konfrontovány se syrovou skutečností pouštní války, stejně jako s nejrůznějšími postoji a charaktery podmíněnými hrůzou boje muže proti muži. (Česká televize)

Macik

Nepatřím mezi ty Čechy, co znají dopodrobna svoji historii a ví, kde se kdy jaký našinec proslavil. Proto o Tobruku jsem se doslechl asi až před rokem, kdy ve zprávách na ČT ukazovali, jak Marhoul odjíždí natáčet do Tuniska.. Říkal jsem si Marhoul? Hmm.. Mazanej Filip dobrej film.. odvážnej na český poměry a vizuálně zajímavej.. a do Tuniska říká Jolanka? takže žádný točení ve starý pískovně alá Troškova vize o turecké válce v Princezně ze mlejna 2..? A že prej i nemalej peníz na to dostal.. no tak na to jsem zvědav.. Poté rok nic až jsem si na moviezone přečetl recenzi a jal si doplnit vzdělání do multikina (kvůli zvuku doporučuji!!). No a vážení přátelé teď pár hodin po skončení, kdy jsem se otřepal ze skvělého filmového zážitku jsem konečně schopen napsat pár řádek. A teď k filmu. Marhoul to natočil naprosto přesně jak chtěl a za to jsem mu vděčen. Žádný srdceryvný románky, žádný klišé, žádný hlavní hrdina. Na to by si divák měl dát pozor a je lepší když na to jde a ví, že to není normální film. Je to totiž záznam o tom jak tam ti chlapi asi žili a čím jsi prošli. Vizuální stránka famózní, kamera parádní, zvuk mě totálně odrovnal. Herci až na Roberta Nebřenského, na kterého jsem si zezačátku těžce zvykal, ze sebe vymáčkli maximum. A i Michalovi Novotnému ze kterého jsem měl zezačátku největší strach, jsem tu roli věřil.. Peníze jdou vidět do posledního halíře, a proto příště ten největší rozpočet neposílejte Na Konári na Slovensko, ale dejte jej Marhoulovi.. Ten s ním umí točit a to je u nás taky poměrně vzácnost. VERDIKT: Jeden z nejpůsobivějších českých filmů, co jsem kdy viděl, díky kterému se po vyjití z kina budete cítit hrdí na to, že jste Češi. A pak ať mi ještě někdo zkusí říct, že jsme národ posránků!!! ()

imados

Václavu Marhoulovi patří velký dík a uznání, že prostřednictvím svého nového filmu připomněl osudy československých vojáků bojujících za druhé světové války v severní Africe. Zhostil se nelehkého úkolu, který zvládnul na výbornou. Michal Novotný byl vynikající. ()

Kinslayer

Původní režisérský záměr natočit film, tak aby vypadal trochu jinak - takže aby vybočoval z typicky hollywoodského přístupu a zároveň nebyl natočen jen jako další z řady malých českých "krásných" filmů (které mi poslední dobou už lezou krkem), tak to se panu Marhoulovi opravdu podařilo. Ve filmu se povedlo opravdu téměř vše - skvělá výprava, sázka na neokoukané i dobře hrající herce, mistrný zvuk i hudba, povedené efekty a hlavně propracovanost detailů (špína, rány, mouchy, ne vždy vyžehlené kostýmy apod.). Zvlášť se mi na filmu líbila jeho lehká "nediváckost", kdy nejsou titulky opatřeny ani rozhovory v cizích jazycích (aspoň v kině nebyly) nebo dlouhé záběry na poušť - při čekání vojáků na boj. Zde bych, ale mohl začít i s malými výtkami - první je menší - a to právě zmíňené dlouhé pasáže, mohly být trochu podbarveny nějakou hudbou, která je ve zbytku filmu perfektní a připomínala i lehce atmosféru ve filmu Black Hawk Down. Druhá pro někoho asi podstatnější je, že filmu trochu chybí propracovanější příběh - mě osobně to nevadí a s odstupem času to hodnotím i jako klad, protože tím se stává film autentičtější - stejně tak na mě působí už zmíňována "nediváckost". No, objektivně to sice asi není na úplně nejvyšší hodnocení, ale stejně neodolám a musím Tobruku vzdát hold - už jen proto, že film opravdu nevypadá jako další malý český film a neznít ve filmu čeština se slovenštinou, tak si myslím, že to je nějaký produkt evropské či americké nezávislé tvorby. Pro mě 90%. ()

Matros

Řekl bych, že celkem průměrné. Ale po dlouhé době konečně český film u kterého jsem se vůbec nenudil. Michal Novotný to tam dost oživoval a akce tam taky nějaká byla (na český film jí bylo hodně...). No a ještě zvláštní závěr.... ()

fastum

Vizuálně skoro dokonalé zobrazení českých vojáků ve válce. Příběh je sice jednodušší, ale to na to se tady nehraje. Jde o pěknou poctu. Bravo! ()

petrfox

Už dlouho jsem neviděl film, na který jsem se tolik těšil, a u kterého jsem se tolik nudil... Děj v podstatě žádný, navíc bez výrazných postav, o které by mohl mít divák obavy jak to s nimi dopadne... Jediným plus jsou záběry na poušť (jen pokud v nich nevidíme ani živáčka ani mrtváčka), ale cestopisných dokumentů bylo natočeno už dost... Pro mě letos zatím největší filmové zklamání... ()

Zombi

Pomalu plynoucí a hodně pocitový film s minimem dialogů, který nestaví na scénáři, jenž je zde nejslabším článkem v jinak výborném filmu. Potěší neokoukaní herci, skvělý vizuál a práce kamery, výborná hudba i režije, jen ten příběh mohl být lepší. Závěr mě opravdu překvapil, takovéto zakončení jsem nečekal, ale má to něco do sebe a rozhodně je netradiční. ()

Vejrrr

Notná část filmu je o tom, o čem povětšinou válka skutečně je. A to neusálé čekání na "akci" a s ním spojené rozmanité chvilky mezi vojáky. Marhoul natočil už druhý snímek, na kterém jen podtrhl svůj um pro grafickou formu snímku a celkovou výtvarnost. Na film se dívá hezky a pokud tam jsou (a ony tam jsou) trošku hluchá místa, i tak se divákovo oko nenudí. S pozitivy končím už jen při výběru herců, a to především téměř neznámých chlapíků Meduny a Vaňka. A proč vlastně pouze lehce nadprůměrné hodnocení? Film mě "neodrovnal". Neříkám, že by nezanechal nic k přemýšlení, ba naopak. Ale celková forma mě nechala chladným, do příběhu jsem se nevžil a mrtvých mi nebylo líto (zní to hrozně, ale víte jak to myslím). Přesto každému doporučuji. ()

spiritus

Tobruk je dobře natočený film, z kterého číší profesionalita a seriozní přístup na všechny strany. Je vidět, že režisér se k této výzvě postavil velmi zodpovědně. Určitě je zapotřebí připomínat hrdinství na Čechoslováků, kteří zcela dobrovolně jeli umírat do Afrického pekla. To že filmu neúčinkují žádné herecké "hvězdy", považuji určitě za pozitivní věc a díky tomu to celé působí věrohodněji. Za zmínku stojí i některé hodně naturální scény, zejména scéna kdy omývjacímu se vojákovi granát utrhne obě nohy a následně jeho pohřeb, či nalezení ohlodané mrtvolky v poušti. Brr, ještě teď mi z toho běhá mráz po zádech. Na závěr je ale ještě potřeba říct, že podle mého názoru šlo z filmu vytáhnout mnohem více, než je ve finále konečný výsledek. Považuji to trochu za promarněnou šanci. Velká škoda. Potenciál tu je hodně velký a bohužel zůstává nevyužit. Přesto si zaslouží čtyři hvězdy. Českých filmů takového formátu, je jako šafránu. ()

Charon11

Čekal jsme mnohem více. Bez příběhu, bez nápadu, bez dobrého výběru herců, bez hereckých výkonů,.... Pár dobrých scén. Velké očekávání vystřídalo velké zklamání. ()

kebom

Kecanie, kecanie a zase len kecanie nabité vulgarizmami. Tie dialógy čo vo filme vedú, pôsobia ako krčmové reči z vysokoškolských internátov. Odtrhnuté od reality, nudné, nezáživné, miestami až otravné a zúfalé. Keď som počul, že vraj táto zlátanina stála 80 miliónov, tak som myslel, že zle počujem. Byť producent, tak by som na to nedal ani 8000 €... ()

sona123

Marhoul si splnil svůj sen a my se na to museli dívat. Zbytečně zdlouhavé, aniž by pomalé vyprávění snad mělo nějaký smysl, mne to tedy docela nudilo. Psychologie postav, resp. války, není až tak mizerně vykreslená, myslím, že kostýmy nebyly také marné, vadilo mi ozvučení - chvílemi sotva slyšitelný šepot, vzápětí ohlušující řev, až bubínky praskaly. Vše odehrávající se v poušti, na jednom místě, s kamerou přilepenou tu na jednotlivé tváře, tu na celou sedící se postavu, spíš mi to připomínalo takový ten digitální rámeček, kde se za sebou střídají jednotlivé záběry - v tom vlastně vidím nejslabší část filmu. A tak, byť se do toho narvala spousta peněz, efekt se nám někde ztratil, řekla bych. ()

gocatgo

Komorní, a přesto velkolepé drama z pouště. Můj otec mě vždy vedl k tomu, abych si vážil československých vojáků, a tento film jsem tedy sledoval s posvátnou úctou. Ano, snímek má své mouchy, ale i tak je velmi příjemným zjevením v české kinematografii. Herecké výkony bez jediné výtky a velmi zopovědně zvolená stopáž poskytuje prostor scénáři tak, aby nenudil. Scény napětí před střelbou jsou dotažené do detailu a mě nezbývá zas nic jiného, než obdivovat chlapce od Tobruku. ()

Cement73

tvrdá dráma ktorá sa nehra na ziadny akcny americký pastis. reziser chcel ukazat hrozy africkej casti svetovej vojny a utrpenie cs. vojakov a to aj urobil. Je to statické, chyba zosobnenie a priblizenie jednotlivých postav, ale v podstate to tento film ani nepotreboval. Profosionalne natocene... Takze zasluzene 4* ()

Pompaj

Zpracování se mi líbilo, ale místy mi to přišlo podivné. Děj se mi líbil, ale bylo hrozně málo času abychom o postavách i něco zjistili. Celkově dobrý film s rozpaky. Nevím co napsat. Koukněte a posuďte. 60% ()

Milky.

Já si nemůžu pomoct, ale furt jaksi nevím o čem vlastně ten film byl. A kdo byl vlastně hlavní hrdina když se to tak v polovině filmu vystřídalo a pak se to vrátilo zpátky. Z reklam na mě hřmělo "první válečný český film...bla bla" ale dostal jsem spíš komorní psychologické drama z prostředí africké pouště. Navíc byl v podstatě o ničem a nevyvolal u mě snad jedinou emoci. Nevím jestli je to mnou nebo Marhoulem, ale já tenhle film prostě nepochopil. ()

Jayem

Vojnový film v ktorom prebieha boj vo vlastných radách a nie z nepriatelom ( toho tu vlastne vidieť len v jednom zábere). Najväčším nepriatelom vojakov je ako obyčajne otrasný scenár. ()

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

Václav Marhoul ulovil Harveyho Keitela

26.10.2017

Nabarvené ptáče nastaví laťku českého filmu na pěkných pár let dopředu. Adaptace románu Jerzyho Kosińského totiž vypráví o židovském chlapci, jenž se během druhé světové války ukrývá na polském… (viac)

Jaká to rozkošná válka

Jaká to rozkošná válka

30.04.2006

Režisér a producent Václav Marhoul, jenž se svým scénářem filmu Tobruk inspirovaným knihou Stephena Cranea Rudý odznak odvahy uspěl v českém kole americké soutěže Hartley-Merrill Prize pro tvůrce z… (viac)