Nirvana Unplugged In New York

(koncert)
  • USA Unplugged: Nirvana

Zřejmě nejpovedenější záznam akustických ,,unplugged" vystoupení prezentovaných hudební stanicí MTV - Nirvana Unplugged.

Track listing: 1. "About a Girl" (Cobain) – 3:37
2. "Come as You Are" (Cobain) – 4:13
3. "Jesus Doesn't Want Me for a Sunbeam" (Kelly/McKee; The Vaselines cover) – 4:37
4. "The Man Who Sold the World" (David Bowie cover) – 4:20
10. "Plateau" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 3:38
11. "Oh Me" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 3:26
12. "Lake of Fire" (Kirkwood; Meat Puppets cover) – 2:55
13. "All Apologies" (Cobain) – 4:23
14. "Where Did You Sleep Last Night" (Traditional, Arranged by Leadbelly) – 5:08 (Radek99)

mcleod

Koncert s neopakovatelnou atmosférou. Všechno se koncentruje do poslední písně Where Did You Sleep Last Night, kterou jsem vždy považoval za něčím zvláštní. Teprve později jsem se dozvěděl, že to je poslední píseň, kterou Kurt ve svém životě zazpíval. Zřejmě už v tuto chvíli věděl, že na tomhle světě chce skončit a do svého posledního songu dal naprosto všechno. A ten pohled před posledním veršem je opravdu neskutečně silný. ()

Arequipa

I když si dneska už Nirvanu pustím max. jednou za rok, doba Nirvánománie mě zasáhla naplno. Přes ni jsem se dostal k dalším rockovým skupinám. Na přelomu základní/střední skoly jsme se s kamarády scházeli a na španělky hráli většinu z písní tohoto koncertu. Krásné vzpomínky. Tenhle koncert má u mě pevné místo. A taky nejen já říkám: Kurt to už věděl a loučil se s námi – svíčky, pohledy do kamery na konci. ()

nirvanafan

Při sledování tohodle unplugged nějak pořád nemůžu uvěřit, že ten samý kurt cobain, který tímto koncertem dospěl k vrcholnému bodu své kariéry, si pár měsíců na to prožene kulku hlavou. O jeho smrti bylo už napsáno víc než dost. (Včetně pitomostí jakože ho dala zastřelit Courtney.Nicméně lepší rozloučení bychom si nemohli přát. Jednoznačně 10/10. ()

vypravěč

Dílo Kurta Cobaina a Nirvany, které mne zasáhlo ještě v jinošských letech, bylo renesancí rockové hudby a jejich akustický koncert z roku 1993 je vrcholem, přesahem i inverzí jejich uměleckého směřování. Odkrývá za melodickým hlukem a emocionální tříští bohaté tvarosloví a nechává v nestrojené prostotě vytanout i jistou spirituální hloubku, kterou by v neprodyšném dionýsiovském třeštění odkryl jen zkušený oneironaut. ()

bartias

Záznam legendárního koncertu zůstává fenomenální hudební událostí. Kurt Cobain krátce před smrtí znovu dokázal, že je výjimečným muzikantem a kamery zachytily do té doby nevídanou křehkou stránku jeho bouřlivé povahy. MTV natočila i další povedené díly ze série Unplugged, ale žádná kapela už se nedokázala vyrovnat Nirvaně. ()

• Mená David Grohl a Krist Novoselic sú v titulkoch uvedené chybne ako David Ghrol a Chris Novoselic. (Raccoon.city)
  • Prostředí koncertu si vybral Cobain sám: tradiční lilie, černé svíčky a křišťálový lustr. Když se ho producent Alex Coletti zeptal: „Myslíš jako na pohřeb?" Cobain odpověděl, že přesně to má na mysli. (kornitko)
  • Necelé dva roky po smrti Kurta Cobaina v roce 1996 záznam vyhrál Grammy za nejlepší alternativní album. Nominováni byli rovněž i Foo Fighters se stenojmenným albem, které nahrál sám Dave Grohl, bývalý bubeník Nirvany. (GreatestFan)