Pí a jeho život

• Česko Pí a jeho život (viac)

Dospelý Pí Patel, ktorý sa rád označuje za katolíckeho hinduistu, rozpráva v Montreali mladému spisovateľovi svoj príbeh. Vyrástol v Indii, kde jeho rodičia vlastnili zoologickú záhradu. Pri sťahovaní do nového domova v Kanade v roku 1977 loď stroskotala a na záchrannom člne prežil iba 17-ročný Pí s niekoľkými zvieratmi, ktoré onedlho zožral bengálsky tiger Richard Parker. Stroskotanec Pí musel nájsť spôsob polužitia s nebezpečnou šelmou v malom záchrannom člne, aby veľmi rýchlo sám neprišiel o život. Oporu v najťažších chvíľach mu poskytovala jeho viera a spomienky na detstvo. Plavba trvala 227 dní. 17-ročný chlapec na svojej životnej výprave napokon rýchlo dospel v muža a prežil úžasný príbeh, v ktorom mu boli oporou hlboká viera, úcta k prírode, láska k životu a poznanie významu obyčajných vecí okolo seba. (TV JOJ)

Dannysek4U

Novej Lee hezkej. Sice nerika nic moc novyho o zivote. ani o podstate pribehu, respektive celkove nema moc co rict, ale to malo rika pekne a dava to smysl. Tuze pohledny a navic s krasnou pointou. Film z rodiny Stromu zivota, Fontan a Atlasu mraku, jen trochu pohadkovejsi, min explicitni, ale porad svym zpusobem okouzlujici. ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - cena (1) - *Nejlepší hudba - Mychael Danna + nominace (2) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Ang Lee ()

pakobylka

Kolik náboženství vyznáváš, tolikrát jsi člověkem ? Nemyslela jsem si, že to bude právě Ang Lee, kdo mě bude učit, abych nikdy nevěřila neobyčejným, na první pohled krásným a podmanivým příběhům. Taky už jsem HODNĚ dlouho neviděla, aby pointa TAK dokonale odepsala nějaké vyprávění. Nejsem si až tak úplně jistá, jestli jsem se měla ocitnout blíž k Bohu - případně k Bohům, nebo zda jsem o Jejich existenci měla začít pochybovat ... a upřímně řečeno - je mi to jedno, protože tohle multikulturní podobenství mě prostě a jednoduše minulo, aniž by mi něco objevného sdělilo. Možná Bohové seslali bouři, potopili loď a zabili tak všechny její pasažéry i členy posádky kromě několika trosečníků jen proto, aby si s nimi mohli pohrávat ... aby je mohli testovat ... aby dovolili přežít a vydat se na pouť Tichým oceánem jen jedinému z nich ... nebo dvěma - podle toho, jak se to vezme. Ale nejspíš to všechno udělal Ang Lee ... 2,5* ... P.S.: V poslední době jsem v kině viděla jen dva filmy - "Atlas mraků" a "Pí a jeho život". Jsem si vědoma toho, že porovnávám neporovnatelné, protože každý z nich představuje trochu jinou odnož jednoho žánru - ale právě v "Atlasu mraků" jsem našla hloubku přesahující dno Mariánského příkopu … a víru a lásku a naději, které jsou věčné - které jsou tak staré jako dějiny lidského rodu. Naproti tomu Pí i se svým životem je jen překrásně zdobenou (i když trojrozměrnou) nádobou bez hlubšího obsahu, vyšperkovaným líbivým vizuálem, který mi nemá co říct. Přesto obdržel 11 nominací na filmové Oscary ... zatímco "Atlas mraků" ani jedinou. Ironie osudu (nebo spíš pánů akademiků), řekla bych. ()

Wormboy

Vizualne krasny film, ktoreho najvacsa slabina je tam, kde bola Martelova knizna predloha v mojich ociach najsilnejsia. Minimalna pritomnost vnutornych monologov hlavneho hrdinu, ktore s lahkostou a vtipom hodnotili priebeh deja, je vo filme mimoriadne citelna a z celeho pribehu, akoby ukrajovala celu jednu rovinu. Filmovy zivot Pi-ho Patela je tak "len" peknym pribehom s krasnym vizualom. ()

Pajky3

Příjemný příběh z moře, kde se mi kromě množství zvířat líbil hlavně závěr, kdy dostává posluchač potažmo divák na výběr a volil bych určitě úplně stejně. Filmů z Indie případně s indickým obsazením jsem moc neviděl a tak je pro mě i tady velkou neznámou. Přesto mi přijde příběh rozhodně zajímavý a originální a navíc se na něj pěkně dívalo a příjemně utíkal. I když by asi nevadilo, kdyby byl o kousek kratší. ()

asinus

Kašlu na to, jestli v podobenství o Pičínovi někdo vidí přehnané a nenaplněné myšlenkové ambice. Je to nádherná odyssea plná uchvacujících záběrů s čarovnou atmosférou (pomáhalo i skvělé 3D), z níž vytrhuje jen občasné nahlédnutí do současnosti. Osobně jsem tomu sežral i tu naivitu jednotlivých promluv a zkrátka bavilo mě koukat na krásné obrázky a přemýšlet u toho o vyřčeném, aniž bych měl pocit, že mě scénárista s autorem předlohy do něčeho tlačí. Jeden z filmů roku 2012! ()

Juto

Film je hlboko rezonujúci a oduševnený. Pí a jeho život je trýznivá cesta prežitia, sebaobjavovania a spojenia, ktorá rovnako inšpiruje a zároveň udivuje. 7/10 ()

c.tucker

Neviděl jsem ve 3D a nechal si tím ujít dabing. Rozhodně by asi nějaké scény za to 3D stály, ale i tak mě to vypravěčsky uchvátilo. Kdyby nebyla tak dlouhá část na oceánu, tak asi přitvrdím na pět kulí. Ale ten rozjezd byl výborný. Pár momentů mi vyrazilo svým vizuálem dech (ostrov v noci, kosatka, loď pod vodou, hvězdná obloha). P.S. Tygr byl úžasný. ()

campix

Ano je to kouzelné, barevné a velmi zajímavé. Jenže k úplnému filmovému orgasmu tam něco chybí. Ang Lee rozhodně nezklamal a naplnil všechny možné předpovědi o chytrém filmu plného různých mouder. Přestože ve většině filmu jde pouze o strohé lokace bez většího počtu postav, tak největší část filmu táhne především vizuální stránka a ta vás dokáže bez problémů upoutat. Navíc konec filmu bych řadil mezi ty více než povedené. Nevím jestli nějaký ten Oscar klapne, ale v případě, že ano, tak bude rozhodě ve správných rukách. ()

Riley

Pro mě bohužel poměrně zklamání, protože zatímco kniha je naprosto geniální literární počin, po jejímž konci vše do detailu zapadne do sebe a vy o ní přemýšlíte - no nejspíš do konce života. A která je hlavně psychologicky, logicky reálná. Film je prostě počítačová fantasy, které chybí patřičná hloubka a vyznění prostě není zdaleka takové. Navíc mi sice vyloženě nevadí, že si režisér některé věci přidal a jiné zase ubral, ale že tam přidal zrovna to, že se hlavní hrdina zamiluje? Copak opravdu existuje nějaká trapná filmová příručka, která říká, že pravidlem číslo 1 je přidání big love - jinak filmy nemůžou jít do kin. 65% A vřele doporučuju knihu jako jednu z těch, které si musíte přečíst než umřete. :) ()

Šimpy

Ne, že by to byl špatný film, ale působil na mě velmi uměle. Především prací kamery, scenériemi, u kterých, ač koukáno na 2d verzi, bylo jasně poznat, že jiný význam než prostorový obraz, mít neměly, ač jsou strhující a kouzelné včetně hudby, jež je doprovází. A i když je scénář ze začátku velmi chytře psaný a závěrečná pointa zajímavá, byť trochu očekávaná, přece jen jsem čekal od Anga Leeho lepší film, než pouhou agitku ve víru v Boha. Jsem neveřící a ani tento film to nemohl změnit. Anebo jsem v průběhu filmu začal pochybovat o jeho významu /protože začátek byl fajn) a díky tomu jsem se dostal do stavu, ve kterém bych hodnoty, které vyznává tento film, nemohl ocenit. Jsem poslední dobou otráven světem a lidstvem, takže možná proto...bohužel Angu, snad nám to příště vyjde líp. ()

emo

Krásny film(doslova!). Po audiovizuálnej stránke je to skvost. Obsahovo to nie je zďaleka také hlboké, ako sa to tvári, ale každopádne na tento film tak rýchlo nezabudnete. Ang Lee je skutočne macher... ;-) ()

dr.fish

Pokud si odmyslím obrazovou a částečně i zvukovou část, což je díky novým enginům opravdu pecka, zbývá velmi chatrný příběh. Přestože nesnáším filmy dělané jen na efekt, tady to nebylo zase tak bezduché a několik myšlenek to ve mně vyvolalo. Rozbalíme-li ovšem ten blýskavý barevný staniol, vevnitř je pořád jen ta stará obyčejná tatranka, která někomu chutná a někdo už je jí holt přejedený. Já to mám tak napůl a tak taky hodnotím. 60% ()

frings

Nádhera...dechberoucí vizuální stránka dle mého gusta a sedla mi víc než u Avatara, i když to je jiná kapitola. Jsem nadšený a těším se na repete. ()

WolfR

Nádherné dobrodružství o obrovské vůli přežít a “boží ruce“. V boha jsem sice neuvěřil, jak slibuje dospělý Pí (tohle není spoiler), ale viděl jsem něco krásného, silného a poutavého. Klobouk dolů před Angem Lee a taky chlápky od firmy R&H, kteří pracovali na vizuálních efektech, 4 hvězdy. ()

Dawon

Víc než cokoliv jiného je tenhle film jeden velký vizuální orgasmus, který se ale zároveň může opřít o krásný a poutavý příběh plný morálních dilemat a ponaučení. Je to vlastně taková hezky zfilmovaná bajka, která nám velice hravě vypráví o tom, jak překonávat sám sebe a mezitím překvapivě nenásilně podkresluje příběh náboženstvím a nejrůznějšími způsoby, jakými ho člověk může vnímat. ()

Ruuzha

Absolutní vizuální orgasmus, úžasná hudba, jakožto milovník koček srdcovka :) Už nikdy se na svého kocoura nepodívám jako dřív :D Krásný konec, nenucený nenásilný, spousta emocí. Prostě krásný film. 90% ()

KajusaK

Předčilo mé očekávání.. Některé scénky sice padlé na hlavu ale podstata velmi dobrá a Suraj Sharma zvládl roli výtečně.. ()

TomPrusik1

U filmu Pí a jeho život mi mrzelo snad jen to, že jsem ho neviděl v kině. Je to totiž hotový vizuální orgasmus. Krásné barvy, dokonalá práce s kamerou a i CGI zvířata vypadají hrozně uvěřitelně. Prostě paráda a myslím že by i stálo za to ho vidět v nějakém IMAXU, nebo v něčem obdobném. Příběh má dvě podoby. Ta první, kde se více povídá a rozvíjí se jednotlivé charaktery postav. A druhá, podstatně delší část příběhu, kde se naopak méně povídá, ale za to je podle mě napínavější a i mnohem originálnější. No, ono s tím napětím zase není takové. Už od začátku tušíte (podobně jako u Titanicu), jak to dopadne a kdo přežije. Zajímavý je ale vztah Pi(čina) a jeho společníka Richarda Parkera (mimochodem doporučuji si zjistit kdo byl skutečný Richard Parker). Pí je v postavení slabší strany (přeci jen být jako člověk na člunu s tygrem není úplně situace, do které byste se chtěli dostat) a ačkoliv má mnoho příležitostí se tygra zbavit a spíše si zachránit krk, neudělá to. Jednak proto, že je vegetarián a druhak proto, že ho tygr motivuje. Mezi nimi se projeví určitý stockholmský syndrom a počínání těch dvou mi přišlo velmi zajímavé sledovat. Měl jsem chvílemi obavu, aby se to neuchýlilo k nějakému zoofilnímu tématu, naštěstí se to nestalo. Pí a jeho život je vlastně taková pohádka pro dospělé, kde můžeme najít spoustu filosofických mouder a náboženských odkazů (někdy až do očí bijících). Snad jen jediná výtka k tomu, že film má přes dvě hodiny a kdyby se trochu více sestříhal, určitě by to přidalo na tempu filmu a dal bych možná vyšší hodnocení. 7/10 ()

Noviik

Obrazově mistrovské dílo. Ang Lee potvrdil svou nejsilnější stránku - krásné, dlouhé a čisté záběry na přírodní krásy. Moře je v jeho podání neuvěřitelné - kruté, obrovské, nezkrotné, ale i krásné, něžné a skýtající celý vesmír. Příběh místy nudí, ale závěr je příjemný. ()

Hvězdy hollywoodské hudby rozezní Obecní dům

29.04.2020

Disney zavřelo první divizi Foxů

Disney zavřelo první divizi Foxů

22.03.2019

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

Tak o čem bude tajuplný Tomorrowland?

28.08.2013

Epické sci-fi Tomorrowland, jehož první klapka padla v pondělí ve Vancouveru, je dalším filmem Brada Birda, kterým se pokusí zopakovat famózní úspěch Mission: Impossible – Ghost Protocol, případně… (viac)