Narostl mu hřebínek

Animovaný / Krátkometrážny
Československo, 1987, 11 min

Jedinečná satira na praktiky úřednického života, nese výrazný rukopis autora scénáře a vypravěče Zdeňka Svěráka. Jeho svérázný humor, podobně jako v kultovním krátkém filmu Rohy, konfrontuje mluvené slovo s obrazovým doprovodem, který zobrazuje desítky známých rčení a běžně užívaných výroků. (oficiálny text distribútora)

laik_60

sv(erakovský suchý humor, .. hračka s českými úsloviami na satiru , koncom osemdesiatych rokov sa to uz celkom dalo, pravda , pan Svěrák ? ()

otík

Nečekaná třešnička na pohádkovém dortu. Zajímavé, jak se dá ztvárnit slovo do slova. A samozřejmě krásný hlas pana Svěráka. Všem doporučuji. ()

jedna_vrana

Čeština sa mi páči práve kvôli krásnemu opisnému jazyku plnému podobnej frazeológie. Kto iný, ako Zdeňek Svěrák, iný hlas si k tomu humoru ani neviem predstaviť. ()

pytlik...

Tak já taky přispěji se svou troškou do mlýna. Humor, postavený na doslovné interpretaci různých ustálených spojení, mi připadal vždy poněkud laciný, autor při něm nijak neprokazuje, že by pojedl alespoň pár lžic vtipné kaše. A to tenhle film ještě celkem jde, netahá tolik za uši a nebolejí z něj oči jako např. z kreslených "vtipů" Michala Hrdého nebo těch nově nafrkaných od Mártyho, kdy doslova platí jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet, ach jo. Hvězdičku přidávám za Svěráka, který dokáže i ze sviní nadělat perly, od něj by bylo zajímavé i předčítání telefonního seznamu. ()

hanagi

Věřte - nevěřte, ale takhle jsme si s češtinou a s její doslovnou výtvarnou podobou pohrávali na škole už o pár let dříve. Dali hlavy dohromady, byli jedna ruka, nosit dříví do lesa...je fajn, že to nakonec někdo - pan Svěrák - dotáhl až do šťastného konce. ()

Master19

Jak jednoduché - ale jak účinné! :-) Nejlepší je bezpochyby to nevyřčené, když jde k sekretářce s pilou, ale i jinak je to báječná podívaná a navíc s myšlenkou a to dokonce nadčasovou. ()

latvar

A panu Holátkovi konečně spadl hřebínek. Klenot české krátkometrážní animace s výborným vypravěčem Zdeňkem Svěrákem. 90% ()

Stružák

Bych ani nevěřil, že mě taková blbost tak pobaví. 😀 😀 Ze začátku jsem si říkal, že to bude jenom směska vtipně zobrazenejch slovních obratů, ale to, jak to dává všechno smysl a jak je to pečlivě propojený do ucelenýho příběhu, to mi hlava nebere. Paráda! ()

rivah

Laskavá satira využívající všech možných rčení a průpovídek k ilustraci o vzestupu a pádu jednoho snaživého a pak despotického úředníka. ()

papilon395

Těšila jsem se na něco neznámého, co ČT zařadila u příležitosti půlkulatých narozenin Z. Svěráka. Čekala mě mírná komunální satira, poplatná době svého vzniku. Navíc s ošklivou animací.. ()

wylda

absurdní zobrazení frází či slovních dvojsmyslů v trošku jiném významu ve formátu animovaného filmu. Je zde vidět, že Marty se svými Frky nebyl prvním kdo bavil lidi tímto typem humoru. ()