Ako som spoznal vašu mamu

• Česko Jak jsem poznal vaši matku (viac)
Ukážka z filmu 85
USA, (2005–2014), 76 h 7 min (Minutáž: 20–22 min)

Hudba:

John Swihart

Josh Radnor, Jason Segel, Neil Patrick Harris, Alyson Hannigan, Cobie Smulders, David Henrie, Lyndsy Fonseca, Alexis Denisof, Jayma Mays, Eva Amurri Martino (viac)

Ted a Barney se hádají o sexy kočku. Ted zjišťuje, že je v baru s dívkou, se kterou kdysi chodil. Robin je stále zdrcena z rozchodu a příšerně se zanedbává. A Marshall nedokáže přestat mluvit o založení rodiny...
Píše se rok 2030 a přibližně padesátiletý Ted vypráví dospívajícím dětem, co všechno se stalo, než poznal jejich matku. Děj seriálu se tak odehrává v jeho vzpomínkách, počínaje rokem 2005. Tehdy mu táhlo na třicítku, žil s nejlepším kamarádem z vejšky Marshallem a s další neoficiální spolubydlící, učitelkou z mateřské školky Lily. Ti dva se zrovna zasnoubili, což přivedlo Teda k zamyšlení. Uvědomil si, že je právě ten správný čas najít si také ženu svého srdce. A shodou okolností zrovna stála na protější straně hospody krásná reportérka Robin... Posledním členem party je neuvěřitelný frajer a „balič" Barney. Manželství a monogamii vůbec považuje za jeden z největších hříchů lidstva a užívá si nevázaného života, plného sexu a zábavy. Ostatní si občas nejsou tak úplně jisti, proč se s ním vlastně kamarádí. No, on jim vlastně nedal na vybranou... Děj sitcomu je zasazen do prostředí New Yorku a bývá často popisován jako „Přátelé 21. století". Populární se stal nejen díky vytříbeným hláškám, ale také zásluhou originálního konceptu vyprávění, jenž umožňuje starému Tedovi velice zábavně komentovat děj, který leckdy skočí třeba do dětství nebo naopak pokročilého věku postav. Seriál a jeho protagonisté získali mnoho cen a na spoustu dalších byli nominováni. V letech 2007 a 2008 vyhráli Emmy a Neil Patrick Harris (Barney) byl za rok 2009 nominován na Zlatý Glóbus za nejlepší vedlejší roli v televizním seriálu. V sérii si také zahrála například zpěvačka Britney Spears, Mandy Moore nebo Enrique Iglesias, jejichž písničky pochopitelně některé z dílů provázejí. (TV Prima)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (217)

Mírová dohoda (2009) (S04E12)

No, tak teď už to vypadá, že jsem si prošel nějakým duševním otřesem, aniž bych si ho všiml, protože dvanáctá epizoda byla jednoznačně o vztazích, a já z ní mám i přesto dobrý pocit. Pokud u mě k žádnému psychickému otřesení nedošlo, musí být na vině už jedině Barney, který pro mě jinak nudné téma proměnil v zážitek plný humoru. / Poučení: Soukromí nade vše. ()

Tři dny sněhu (2009) (S04E13)

No jo, teď už čtvrtou sezónu zase poznávám, protože se všechno začalo vracet do starých kolejí. Velkou část třinácté epizody zabralo rozpitvávání detailů ve vztahu Marshalla a Lily, což mi zpočátku přišlo i trochu vtipné, ale s postupujícím dějem a se znovu zrecyklovaným Ranjitem začalo jít všechno rychle z kopce. Barney s Tedem to taky zrovna nevytrhli, takže jsem se zase jednou dočkal podprůměru. / Poučení: Pozor na sněžný pluh. ()

Dosnežitelné (2009) (S04E14)

Hmmm, tak to vypadá, že už si tvůrci svůj čas s výronem invence pro tuto sérii vybrali, takže bych už ve čtvrté sezóně raději neměl počítat s něčím pozitivním. Čtrnáctá epizoda byla... No, jaká vlastně byla? Nejlépe ji asi vystihuje slovo utahaná. Když se to vezme kolem a kolem, neměl jsem příliš mnoho důvodů k pobavení; tentokrát na mě nefungovaly ani vzpomínkové momenty, které mě často baví, Barney měl sice světlé chvilky, ale jinak ani on nestál za mnoho. Tento díl mě sice nenaštval, ale ani nepobavil. / Poučení: Kontroluj si poštu. ()

Stinsonovi (2009) (S04E15)

Po té slabotě v předchozím dílu byla patnáctá epizoda Barneyho velkolepým návratem. Ostatní se mu sice občas snažili hodit nějaký ten klacek pod nohy, ale Barney to s výraznou podporou své matky ustál a zase mě jednou mocně bavil. Ústředním motivem celého dílu byla myšlenka tak pitomá a zároveň zábavná, že to u mě nemohlo skončit jinak než úspěchem. Jen si fakt nejsem jistý, jestli jsou vztahy mezi místními hlavními postavami opravdu tím, co by se dalo definovat jako přátelství. Pokud jde o mě, vidím to odlišně. / Poučení: Buď ve střehu. Počítej s tím, že tě někdo sleduje. ()

Sorry, kámo (2009) (S04E16)

Mé hodnocení tohoto dílu může působit jako příliš přísné, ale faktem je, že ve čtvrté sezóně je mnoho částí, které by byly za takovou známku vděčné. Děj šestnácté epizody nebyl vůbec marný, Laura Prepon má naprosto brutální hlasový projev, ale celou záležitost u mě sabotovala nejvtipnější historka vůbec. Ano, Marshallovy problémy s kalhotami mě jaksi nepotěšily. / Poučení: Silně omez počet lidí, kteří ti budou moci kecat do života. ()

Veranda (2009) (S04E17)

Kdyby se v mém životě vyskytl člověk jako Lily Aldrin, velmi rychle by se z něj zase odvyskytl. Nejsem mimo realitu, vím, že je to jen seriál (navíc často nevalné úrovně), ale tentokrát jsem se fakt vytočil. Jsou věty, které opravdu nenávidím, a dvě z nich mě vždy spolehlivě dostanou do rudé zóny. "Všechno bude jako dřív", a "Myslím to s tebou dobře." Robinino televizní vystoupení bylo skvělé, to ostatní mě spíš naštvalo. / Poučení: Na světě je jen velmi omezený počet lidí, kterým můžeš věřit. ()

Sexuální praktiky Kanaďanů (2009) (S04E18)

Tak ale vážně, o čem to bylo? Za mě úplně o ničem. Osmnáctá epizoda byla zbytečnou nejen pro jakýkoli vývoj seriálu, ale i sama o sobě. Děj nestál ani za králičí bobek, a jakoby to nestačilo, ještě jsem tu musel snášet tu .... Lily Aldrin, která se snažila nasávat informace, aby je následně mohla roznést po celém Manhattanu. / Poučení: Hodně lži a proflákni každé tajemství, budeš mít spoustu přátel. Musí to být pravda, když je o tom seriál. ()

Smrtonosné stáří (2009) (S04E19)

Dvakrát to ještě mohla být náhoda, ale potřetí už je to jasné. Mám osobní problém s postavou Lily. Lépe řečeno, vytvořil jsem si k ní nezvykle silný odpor. Leze mi na nervy ve všech svých podobách. Slepičí prdel, dobroserka, zvědavá opice- všechny tyto její formy jsou mi příšerně protivné. Devatenáctou epizodu ale podrželo plnění úkolů z obou seznamů a hlavně brutálně motivovaný trenér Marshall. / Poučení: Nestresová výchova špatně působí na mou nervovou soustavu. ()

Mosbius Designs (2009) (S04E20)

No jo, tvůrci seriálu se v tom unylém standardu zřejmě našli, jinak si tu bídu fakt nedokážu vysvětlit. Teď už je v naprosté většině případů "humor" postaven na tom, že se místní třicátníci chovají, jako by jim bylo sedmnáct (a to ještě možná přeháním). Dvacátá epizoda měla jen dvě pozitiva: dvojici Barney/Marshall a ten úžasný vtip, který působil jako dokonalý insekticid. / Poučení: Jde po tobě ninja? Tak to máš pech. ()

Pravidlo tří dnů (2009) (S04E21)

"Dělali jsme to pro tvoje dobro." A hvězdička je dole. Proč? To už jsem vysvětlil o několik komentářů/recenzí dříve. Tvůrcům zjevně Lily chyběla mnohem víc než mně, a tak to odnesl Marshall, protože Barney to dělal pro tu legraci. Jedenadvacátá epizoda byla ale jinak až nečekaně vydařená, přestože nic nedokázalo přebít úvodní teorii o Ježíšovi, která mě fakt dostala. / Poučení: Amíci mají pravidla úplně na všechno. ()

Ve správný čas na správném místě (2009) (S04E22)

Už jsem se sice takhle jednou ptal, ale zopakuju to. O čem to vlastně bylo? Za mě šlo o dokonalý příklad vatění ve vatě. Dvaadvacátá epizoda byla pro vývoj příběhu ve své podstatě zbytečnou záležitostí a Tedův příběh byl tak zoufale nudný ale o to víc natahovaný... Ne, tentokrát mě neoslovil ani Barney, a to se mi příliš často nestává. Ztráta času. / Poučení: Své seznamy vždy vypracovávej s maximální pečlivostí. ()

Tak rychle, jak to jde (2009) (S04E23)

Marná věc; pro mě je prostě většina dílů čtvrté sezóny slabá jako čaj z potřetí vyluhovaného sáčku. Scénáristé pravděpodobně nevěděli kudy kam, a tak do třiadvacáté epizody nainstalovali Stellu, aby... No, proč vlastně? K čemu tam byla? K čemu tam byl Tony? Proč jsem se na to díval? Jak vidno, díl ve mně vyvolal spoustu otázek, na něž nikdy nedostanu odpověď, ale nebavil mě. / Poučení: Nesnaž se něco dokázat za každou cenu. Mohla by to být cena příliš vysoká ()

Skok (2009) (S04E24)

Jéééé! Lily se vrátila! Jéééé! Po návratu pro mě nejprotivnější postavy dostala čtyřiadvacátá epizoda proti předchozímu dílu okamžitě jiný náboj. Za mé mdlé hodnocení ale nemůže jen návrat malého monstra; scénář finále čtvrté sezóny byl totiž slabý jako obranné mechanismy tanečnice z Iowy čerstvě přibyvší do města. Na to, že je Ted převážně na obtíž, už jsem si zvykl, tentokrát se tvůrcům podařilo dokonale vymazat i Marshalla s Barneym, a to už je výkon. Odpadoval bych, ale nechci, aby si bubun myslela, že opisuji. / Poučení: Chystáš se někam skočit? Pouvažuj nad tím, jak se vrátíš. 1*- ()

Season 5 (2009) (S05)

Přestože se ode mě pátá sezóna chvály nedočká, jednu věc jí upřít nemůžu. Dokázala narušit stávající trend, při němž s přibývajícími sériemi ubývalo hvězdiček z mých hodnocení. Tvůrci tentokrát sáhli do svých rezerv, zabojovali a i přes dva odpady udrželi i pro tuto řadu druhý kousek. Já jim to tedy přeju, přestože mi připravili jen tři epizody, u nichž jsem se opravdu dobře bavil, a těm jedenadvaceti chyběla šťáva. Důvody? Malé monstrum, stagnující Ted, těžce nevyužitý potenciál v Barneyho případě a ve většině dílů nezajímavý, nudný nebo zbytečný děj. Ano, několikrát došlo, bohužel, i na kombinaci všech tří neduhů. / Poučení: Když už nic dobrého nečekáš, můžeš být překvapen, ale pouze příjemně. ()

Definice (2009) (S05E01)

Po katastrofách z předchozí série to chvíli vypadalo tak, že by mohlo jít o kvalitní díl, pak se ale malé monstrum zase rozjelo, zlanařilo i Marshalla a všechno šlo rázem do kopru. Překvapivou hvězdou první epizody páté sezóny se tak stal jinak nevýrazný Ted, protože Barney se poněkud vytratil. Divím se, že jsem se přiměl přihodit i třetí kousek, když mi Lily zase pořádně hnula žlučí. / Poučení: Když mě někdo vydírá, stávám se Izraelem. ()

Dvojité rande (2009) (S05E02)

Po delší době jsem mohl některý z dílů seriálu ohodnotit vyšší známkou, a to navzdory faktu, že se tu malé monstrum vyskytovalo hned ve dvou podobách. Druhá epizoda byla každopádně vtipná, nápad s dvojníky mě mocně pobavil, strip club se vydařil a překvapivě dobře na mě zapůsobilo i Tedovo opakované rande naslepo. Největší radost mi ale způsobilo, když jsem si několikrát zopakoval scénu se třemi finálními škytnutími- tu jsem si opravdu vychutnal. / Poučení: Pouč se z vlastních chyb. ()

Základy Robin (2009) (S05E03)

Sotva jsem si dovolil slušně ohodnotit předchozí díl, přišel další z těch mnoha slabších. Třetí epizoda mě příliš nebavila, protože nepřinesla dostatečnou porci humoru. V podstatě jedinou postavou, která mě dokázala svým nezměrným nadšením rozesmát, byl Marshall. Malé monstrum bylo upozaděno (naštěstí), Robin mě nikdy nezajímala a Ted s Barneym mě svým kurzem jaksi neoslovili. / Poučení: Manželky slavných architektů byly zjevně pěknými rošťandami. ()

Bezsexuální hostinský (2009) (S05E04)

Naštěstí nejsem námořník, jinak bych si mohl myslet, že už jsem v těchto vodách někdy plul. Ani z tohoto dílu jsem zrovna neskákal nadšením, ale už jsem si dávno zvykl. Čtvrtá epizoda mě z větší části nebavila, protože všechno dobré představovaly jen básně a Marshallova hudebně-fotografická díla. Párové aktivity mě nejen nebavily, přímo mě děsily. No, a Ted tady sice byl, ale vlastně si na něj příliš nevzpomínám, a to uběhlo teprve pět minut. / Poučení: Když tepláky tak od Armaniho. ()

Dvojí občanství (2009) (S05E05)

V jisté chvíli si tvůrci seriálu vybrali pro svůj výtvor kurz, který je pro mě silně nekomfortní, a toho se teď s občasnými šťastnými výkyvy pevně drží. Pátá epizoda stejně očíslované sezóny mi přinesla i zábavné momenty, o které se postaral hlavně Barney, ale všechno přebilo další řádění malého monstra, které navíc pracuje na Marshalovi jako zubní kaz, či skrytý nádor a mění tuto zábavnou figuru k obrazu svému. / Poučení: Vyhýbej se pohybujícímu se jídlu. ()

Dudy (2009) (S05E06)

Nejvtipnější záležitostí tohoto dílu byl pro mě samotný název šesté epizody, protože mě pobavil stejně, jako když Marshall s Tedem jedli na univerzitě sendviče. Pobavila mě i Marshallova interpretace Barneyho rad, ale kromě těchto záležitostí už nemám co pochválit. Malé monstrum bylo opět ve formě a celkově to bylo spíše o vztahových úskalích než o humoru. / Poučení: Zvaž pro a proti. ()

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

Jak jsem poznala vašeho otce plní obsazení

07.11.2021

Seriál Jak jsem poznala vašeho otce (How I Met Your Father) se pomalu ale jistě blíží, desetidílný sitcom mimo jiné taky od tvůrců původního HIMYM Cartera Bayse a Craiga Thomase dorazí už příští rok,… (viac)

Spin-off HIMYM dostal zelenou

Spin-off HIMYM dostal zelenou

21.04.2021

Seriálový spin-off Jak jsem poznal vaši matku s názvem How I Met Your Father má na stanici Hulu oficiálně zelenou. Tvůrci Isaac Aptaker a Elizabeth Berger projekt obnovili pár let poté, co se původní… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2014

Meg Ryan pozná Vašeho otce

Meg Ryan pozná Vašeho otce

25.04.2014

Tedy, ne doslova samozřejmě... CBS již vloni oznámilo spinoff k populárnímu seriálu Jak jsem poznal vaši matku, který bude sledovat příběh Sally (Greta Gerwig), která byla divákům představena již v… (viac)