V tomto vianočnom špeciáli seriálu Doctor Who sa Doktor (Peter Capaldi) a Clara (Jenna Coleman) ocitnú na základni ležiacej na Severnom póle. Akoby nehostinné podmienky nestačili, na základňu navyše útočia hrozivé stvorenia. Čeliac ich posledným Vianociam sa im ponúka jediná otázka: koho zavolať na pomoc? Odpoveď je jasná: predsa Santa Clausa! (The M)

Arach.No

Původně jsem tento speciál hodnotil níž, ale nějak mi zůstal v hlavě. Nehledě na řadu slabin které v Last Christmas jsou, je tato epizoda opravdu vánoční, Nick Frost je vynikající Santa, a spolu s Vánoční koledou je to speciál, ke kterému se budu o Vánocích nejraději vracet. ()

Jano...

Finále poslednej série mi moc neučarovalo a ukážky teasujúce Santu Clausa (hop, je to Doctor Who, takže by som ho mal volať Father Christmas) ma nechávali v obavách. Nakoniec sa z toho vykľulo krásne atmosferické, inteligentné a slizké dobrodružstvo. ()

TomasRichtr

Všechno ve všem zkombinovaný do všeho, aneb Počátek v Doctor Who verzi. Přes ne zrovna úžasný začátek nakonec dobrý díl, i když byly už lepší vánoční speciály. Jinak se mi ale osmá séria zas až tak nelíbila, ne však kvůli Capaldimu, ale spíš kvůli několika slabším dílům a ne zrovna úžasnýmu finále (11.+12. ep.). ()

Petike

Každé Vianoce môžu byť poslednými Vianocami... Pre nás všetkých. Tentokrát je to zdôraznené viac ako inokedy. A napriek tomu mi udalosti špeciálu vykúzlili úsmev na tvári. Momentálne je v mojej TOP 3 vianočných špeciálov seriálu. Už som ani nedúfal, že bude rúbať tak vysoko. Idem si od Mikiho Mráza (pun fully intended) požičať trochu tej mrkvy, čo dáva svojím sobom, a zalietam si aspoň v snoch... :-)) Zaujímavé komentáre: The M, Sadova302b50 ()

Vocoun

Jeden z těch slabších. Doctor Inception Who :) Příběh teda dost chatrný, stejně jako všechny vedlejší postavy a ani to moc nedávalo smysl. To se stává často, ale ne až takhle. Chvílema to bylo fakt napínavé, ale chvilkama taky dost nudné a předvídatelné. Posledních 5-10 minut docela potěšilo, ale tak trošku skrytě jsem doufal, že se Clara neprobudí. Nic proti ní, ale možná už by to chtělo nějakou novou partnerku/partnera pro Doctora, to spojení s Capaldim tam prostě necítím a už na konci Smithovi éry to nebylo úplně ono. No nevadí, snad se podaří namíchat skvělou další řadu. ()

BardDeLune

Hned jak jsem slyšela Slade tak jsem byla spokojená, líbil se mi příběh a líbil se mi Inception Alien. Poslední Vánoční speciál, ze kterého jsem byla 100% nadšená byl sice s paní Tate ale Last Christmas se mi líbilo, možná ten konec, ale jo. Super. Je to Doctor :) ()

only_serials

Ale jo dobrý, Moffat neumí napsat špatnej scénář a Capaldi se snaží...ALE.. stýská se mi po Smithovi... Z nejoblíbenějšího seriálu na světě se mi pomalu před očima stává jenom "seriál, který rád sleduju".. Snad to 9. série zase pořádně vystřelí nahoru.. ()

VitaG

Asi nejtemnější vánoční speciál ze všech. Na Capaldiho o Vánocích jsem byl velmi zvědav a: Zápletka dílu není nic mozek vypalujícího ale dobrá. Stačí na hororové Vánoce. Taková Moffatova klasika. Všichni se bojí, všechno je temné, nikdo nic neví dokud to Doktor neřekne. Záporák je obluda, se kterou nejde vyjednávat a která si nedá pokoj dokud vás nezabije. Capaldi je skvělý, i k takovému morousovi sedí christmas atmosféra ale vnáší do ní něco za svého cynismu. Vedlejší postavy "vědátorů" na Severním pólu jsou zajímaví a i docela sympatičtí. Santa Claus, ten všem vrtal hlavou asi nejvíce inu, je velmi dobře zahraný, co se týče jeho zakomponovasti do děje sem tam působí trochu rušivě, ne špatně, na druhou stranu je s ním a jeho elfy (nebo jak, abych nebyl rasista) je dost sranda. A nakonec Clara. Ach ta Clara, já jí mám rád a nebýt toho jejího laškování se snovým Pinkem byl bych z ní nadšen. Jen co s ní chce Moffat dělat dál? Už podruhé jsme se s tou "nemožnou holkou" dojemně loučili, ale ona se stejně vrátí. Je li tohle britský humor tak ho nechápu. A tady se dostávám k poslednímu neduhu tohoto dílu a to ke snům, o které tam celou dobu šlo. Sny dávají scénáristovi prakticky možnost psát si co chce (Santa) ale to věčné probouzení se a zjišťování, že to je ještě pořád sen bylo nakonec dost otravné. Abych to shrnul: Last Christmas není špatný ale ani dechberoucí. Dalo nám to jako obvykle pár hádanek, které nás budou trápit. Dalo nám to pár opravdu dobrých scén (let saněmi nad Londýnem). A kvalitní vánoční podívanou. Jen za ty věci, o kterých jsem psal výš to bude o tu jednu vánoční hvězdu méně. ()

Martin96

Mám z toho definitivně pocit, že Moffatovi už skutečně docházejí nápady (a myslím, že má po tom, co všechno dokázal pro seriál vymyslet plné právo :D ). Ale srážet tenhle díl kvůli tomu, že je to možná až příliš velká vykradačka Inception by byla škoda. Nepřátele jsou správně hnusní, Santa je dokonalý, dialogy jsou boží. Hodně silné 4 ()

Gelaos

7/10: Vetřelce, Počátek i doktorovské sci-fi mám hodně rád. Last Christmas všechny tyhle prvky mixuje, tak jsem čekal, že to bude jeden z mých top vánočních speciálů... ale on není. Zkrátka průměrný vánoční speciál, nenadchne ani neurazí. A Santa mě spíše iritoval nežli bavil. ()

The M

Peter Capaldi dostal na záver svojej prvej série v seriáli unikátny vianočný darček v podobe Last Christmas. Príbeh ala Počiatok sa Moffatovi naozaj podaril a vedľajšie postavy na čele s Nickom Frostom fungovali na jednotku. A okrem toho ako zvyčajne skvelá Jenna Coleman, ktorej tajomstvo ohľadom jej odchodu zapríčinilo pár skvelých dejových zvratov, kedy ste už naozaj nemohli vedieť, čo čakať. ()

Sadova302b50

Pravda je, že kdybych srovnávala Vánoční speciály mezi sebou, asi bych Posledním Vánocům dala jenom čtyři *. Ano, byly vtipné, temné i trochu ulítlé zároveň, odkazy na filmy mě ze srdce těšily a s žádnou z postav jsem neměla potíže (ani s Dannym), jenže pár drobností mi přesto vadilo. (Spoiler) Možná nejvíce část před posledním probuzením Clary, v níž je divákovi servírována představa, jaký by byl její odchod ze seriálu – přišlo mi to na hraně citového vydírání, na což bývám alergická. (/Spoiler) Pět bodů uděluji z toho důvodu, že díl srovnávám s osmou (třicátou čtvrtou) sérií a film její bilanci značně vylepšuje. Takže závěrem: v mých očích to není špatný díl, ale favoritem mezi Vánočními speciály pro mě zůstávají Sněhuláci. ()

stuj

Ze začátku to vypadá jako santovská blbost, ale pak se to příjemně překlopí do jiného stylu a začne to být celkem zajímavé. Navíc je tam i pár vtipných hlášek. Takže po delší době u Doctora Who 4 hvězdičky, i když takové odřené. ()