V tieni Beethovena

• Česko Ve stínu Beethovena (viac)

Aby složil svou Devátou symfonii, musel být svobodný – ve všem... Jemný příběh o posledních letech života Beethovena – jeho vášni, žádostivosti, utrpení, jeho lásce a jeho genialitě. Beethoven právě dokončuje Devátou symfonii, jeho nejvýznamnější dílo. Je hluchý, nemocný, ve špatných náladách, zpitý a naprosto sám. Lidé ho obdivují a zároveň jím pohrdají, nikdo mu nerozumí a není zde nikdo, kdo by mu pomohl v jeho nejhorších chvílích – až na mladou ctižádostivou skladatelku… jeho múzu… strážného anděla… který se objevil v jeho životě. Jejich vztah, nejprve neohrabaný až trapný se brzy změní v opravdové přátelství a vzájemně prospěšné hudební partnerství. Partnerství, které umožnilo premiéru Deváté symfonie a dalo v posledních chvílích Beethovenovi mnoho štěstí a poklidu. Leitmotivem filmu režisérky Agnieszky Hollandové je svoboda, svoboda ducha a tvorby, ničím neomezena, protože jen tak lze v umění dosáhnout pravdivosti. (Česká televize)

hazaba

Film plný Beethovenovy hudby ocení především milovníci tohoto skladatele. Ed Harris jako Beethoven je vynikající a ani Diane Kruger nezůstává ve výkonu pozadu. Nicméně je tu hodně zbytečných scén a kdyby se to trochu prostříhalo, bylo by to mnohem lepší. Takhle průměr, který se rychle vypaří z hlavy s jediným odkazem na božskou hudbu... ()

alonsanfan

Strhující a úchvatný můj oblíbenec Ed Harris a zdatně mu sekundující Diane Kruger. Na začátek je nutné zdůraznit, že film je historická fikce, aneb jak by se asi Beethoven zachoval, kdyby… Beethoven byl v době, kdy pracoval na 9. symfonii již zcela hluchý a neslyšel vůbec nic a jako kopisté pro něj pracovali 2 muži. Tolik suchopárná historická fakta. Nicméně chování a jednání Beethovena v podání Eda Harrise působí dle mého názoru věrně a také vizuálně vypadal, jako by vypadl z nějakého obrazu (samozřejmě Beethovenova). Jiskření mezi ním a hlavní ženskou hrdinkou, mladou kopiistkou Annou bylo sympatické. Film je o střet velkého mužského ega a ženy, která chtěla v hudbě něco dokázat a vyrovnat se mu (lehký feministický podtón mě příliš nerušil). Zcela jsem se soustředil na Harrise a hlavně na Beethovenovu hudbu. Domnívám se, že filmy podobného ražení (Amadeus, Farinelli…) mohou přiblížit hudbu velkých skladatelů klasiky širokému publiku a především vyvolat zájem a zažehnout pomyslnou jiskřičku obdivu a touhy po poznávání krásné hudby. Připouštím, že Amadeus je podle filmových měřítek lepším a zajímavějším dílem (je to taky historická fikce) a proti němu působí Beethoven jako spíše komorně laděný příběh. Mě byl ale sympatický. ()

Joski

Veľmi rozpačité. Dirigovanie 9. symfónie za pomoci "asistentky" je amatérsky ffftip! Nebyť skvelej Beethovenovej hudby, tak jednu hviezdičku ešte uberiem! 35% ()

FireTight

Vyloženě zklamání, které mi naprosto nic neřeklo a to mám vážnou hudbu docela rád a všechny velké skladatele historie obdivuji. Jenže tohle, to by si nezasloužila ani nějaká totální skadatelská nula, tím méně Beethoven. Když tak o tom přemýšlím, za ty téměř dvě hodiny se na plátně staly vlastně jenom dvě věci - premiéra a Beethovenova smrt (asi? pokud jsem ten totálně nic neříkající konec pochopil správně). Všechno mezi tím je nic neříkající vata, kde se nic neděje a jen se zbytečně natahuje čas. Proto hodnotím jednou hvězdičkou a to za Harrisovu jakous takous podobu se skutečným Beethovenem a za hudbu. ()

sehe

Agnieszka Holland sklamala,Beethoven nesklamal.Film na 2* a tretiu * vybojoval Ed Harris a nesmrteľná Beethovenova hudba. ()

bono22vox

Dokud obě hlavní postavy pracují a hledají si k sobě cestičku, jejich příběh vás zaujme, po velkolepé premiéře ale děj zbytečně pokračuje dál a převáží scény rozpačité až trapné. A ani vyšilující Ed Harris jako hulvátský podivín se lví hřívou to nezachrání... ()

Lupes

Agnieszce se podařilo natočit obrazový materiál k Beethovenovým skladbám. Odhlédněme od příběhu, který tam vlastně není. Odhlédněme od genderové povinnosti silné hrdinky, od soudobého moralizování doby dávno minulé (církev, klášter atd.). Stačí se soustředit na obraz a hudbu. A v této kombinaci funguje dílo dokonale. V málokterém životopisném díle o skladateli zazní tak dlouhá a nepřerušovaná hudební pasáž, zde zachycená Óda na radost je plná dynamiky, reálií dobového provedení, ale hlavně jde o kompletních 12 minut úžasné hudby! Doplněno Beethovenovým vyznáním víry v závěrečném rozhovoru na smrtelném loži jde tak dle mého překvapivě o dílo přesahující intrikaření jiného životopisného pojetí hudebního velikána. ()

shifter

Hodnotenie niekde medzi tromi a styrmi hviezdickami, vaham. Neskutocne mi vadila anglictina vo filme o Beethovenovi, udajne sa odohravajucom vo viedni 19. storocia, na druhej strane fantasticka scena z premiery mi uplne vyrazila dych a uz len kvoli nej sa to oplati vidiet.. ()

Chamyl

Kvalitní herce i zajímavou předlohu se bohužel nepodařilo přetavit v dobrý film, který by se alespoň vzdáleně přiblížil Beethovenově hudbě. Ta nad tímto dílem - zejména pak jeho 9. symfonie - ční do nebeských výšin a je vlastně tím jediným, co si z kina odnesete. Vše ostatní je sterilní a bez emocí a to je škoda. 1,5* za Beethovenovou devátou a 0,5* za Diane Kruger. ()

Ronee

Tradičná štruktúra, žiadne prekvapenie, ale aspoň Beethoven...Začalo to smrťou Maestra, presne ako iné historické filmy (Alexander Veľký, Amadeus), nebolo to hlavne o Beethovenovi, ale hlavne o Anne Holz, študentke konzervatória, skladateľke, ktorá prepisovala jeho noty, keď už bol takmer hluchý. Veď hej, preto aj ten názov...Ona chcela byť ako on? Asi... Aj tak nechápem, ako mohol počuť, čo mu ona hovorí, občas šepká, keď nepočul ani orchester! Presne ako Amadeus nebol celkom o Amadeovi, ale o Salierim. Malo to dosť rýchly spád. Ale musím vyzdvihnúť pasáž v divadle, kedy som si vypočula krásnu symfóniu č. 9. A sa mi aj nezdalo, prečo tam spomína tú mesačnú sonátu...šak to on ju tak nepomenoval. A tiež, že aká Anna Holz? ()

DadysGirl

Můj první film s Diane Kruger... Samozřejmě jí vídám na stránkách bulváru a byla mi celkem sympatická... JEjí výkon ve stínu Eda Harrise mě o tom přesvědčil... Krásné historické drama... O pravdivosti nevím nic, ale na mne to zapůsobilo - už jen ta hudba... Amadeus to není, ale atmosféru to má... A pohled, kdy on diriguje podle ní a vpíjí se vzákemně očima i do hudby... Je jak erotický tak naprosto vystihuje vášeň pro hudbu, porozumění a splynutí... ()

Amonasr

Výborná kamera a výtvarná stránka filmu vůbec, slabší příběh a jeho poměrně povrchní uchopení. Ve filmu zazní spousta krásné hudby, o něco méně zajímavých myšlenek, ovšem jen knižně podaných, o to více však předvádí banalit převlečených za něco zvláštního. Věrohodnost postav a jejich jednání jen stěží uvěřitelná, čemuž odpovídá i ne zrovna přesvědčivý český dabing. Postava Anny Holtzové vyznívá často jako její karikatura a stejně tak na mě působil Karl Beethoven. Další z jen průměrných filmů z mně neznámých důvodů slavné polské režisérky. Nejspíš asi ovládá to, co tak skvěle uměla Věra Chytilová - vířit kolem sebe vzduch, za nímž se toho nic moc neskrývá. ()

Pochtli

Ed Harris se vyřádil, Diane Kruger k "nakousnutí" a film spíš pro skalní příznivce klasické hudby (zvláště Beethovena), ale pro ostatní poněkud nezáživný film... ()

jafuska

životopisný film o skladateli Beethovena který byl nedoceněný v té době kdy mu pomáhala také nadějná skladatelka, a jen on ji dokázal porozumět a objevil v ní velký talent a cit pro hudbu, a až po sléze byl uznán jako nejlepší skladatel všech dob, v tomto filmu je hodně vážná hudba, jeho skládání, vážná hudba mě nic sice neříká, ale v tomto film to muselo být, takže mě to tak nevadilo, příjemný film, hezky se na to dívalo ()

Gord

Velice dobře poslouchatelný kousek, ale jenom poslouchatelný . Herecké výkony se rozhodně nemohou rovnat, nebo alespoň šahat ke kotníkům hudebnímu zážitku. Škoda ()

wopi

"příběh o ... genialismu" --- "...až na mladého skladatele, který se objevil..." - oficiální text distributora. Distributor se zas předvedl. :-/ ()