Reklama

Reklama

Obsahy(1)

Televízny film vznikol na motívy poviedok klasika slovenskej literatúry Jozefa Gregora - Tajovského. Starý včelár prináša sugestívne zamyslenie sa nad čistou dušou statočného prostého človeka, ktorý sa usiluje žiť čestne a nesebecky. Jeho vzťah k poriadku sveta a prírody odráža i jeho vzťah k ľuďom a životnú harmóniu dosahuje svojou schopnosťou žiť v súlade so svojím svedomím a mravnými zásadami. Režisér Miloslav Luther vytvoril na báze krehkej poviedky dramatické dielo plné poézie a nezabudnuteľných obrazov. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Recenzie (17)

Bernhardiner 

všetky recenzie používateľa

Film o starém muži, jenž se řídí svým svědomím. A taky o lidech, kteří o svědomí přišli a pro které je tenhle starý děda jen přítěž v jejich hlouposti. Je vidno, že ke kvalitnímu snímku není třeba mnoho. Stačí vlastně jen kvalitní herci, nějaký ten statek a dobrý příběh. To stačí. Tenhle příběh je tak pravdivý a tak syrový jak slovenské hory samy. Škoda, že se takové malé velké snímky dnes moc netočí, literaturu Slováci kvalitní evidentně mají. Jenže holt je jiná doba, moderní divák chce vidět něco bombastičtějšího. 90% ()

javlapippi 

všetky recenzie používateľa

"Čítať synak vieš, ale rozumu nemáš za grajciar." Dvaja bratia drhnú v pote tváre a po kolená v blate s volským záprahom na poli a zatiaľ, čo flegmatik Bzdúch ešte len kydá bez hnutia brvy hnoj, závistivec Greššo mladší pokukuje na susedovu roľu, kde už gazda disponujúci konskou silou dávno orie. Včely opatrujúci a akejkoľvek zmene sa brániaci vekovitý patriarcha Greššo starší návrhy na zadováženie koňa nekompromisne odmieta a keď je tento napriek tomu synom pokrokárom zakúpený, nastane v rodine rozkol a starý otec idú trucovať na grúň za svojim obľúbeným spoločenským hmyzom, kde ich po uvedomení si, že už dopatriarchovali, počnú opúšťať životné sily. Vynikajúce herecké výkony a dokonale zachytená atmosféra prostého roľníckeho života plného driny, blata, rituálov a potlačovaných emócií. Päť plných úľov. "Proti veku nieto lieku." ()

Reklama

curunir 

všetky recenzie používateľa

,,AKO HUČIA!" ,,ČOBY HUČALI, TRÚBIA NA MALÝCH TRÚBKACH." __ Keď ja som toho Tajovského nemusel už od čias povinného čítania na základnej škole - bolo to nudné, nezrozumiteľné svojimi archaizmami, navyše zasadené do doby a prostredia, ktoré už takmer nikoho nezaujímajú. Hodinový televízny film je na tom v mnohom podobne - čerpá z viacerých poviedok, no priveľa sa v ňou neudeje. Z dnešného pohľadu ma zaujal najmä tým, že v čase jeho nakrúcania bola daná doba len 70 rokov vzdialenou realitou. Ďalej stoja ešte za zmienku miestami zaujímavá hudba, zobrazenie rôznych rituálov a po technickej stránke dobre zostrihané posledné tri scény + účasť otca a syna Greššovcov. Vďaka krátkej stopáži stojí film určite za videnie, aj keby ste jeho pozretím neboli výraznejšie poznačený. (205. hodnotenie, 16. komentár k filmu) ()

troufalka 

všetky recenzie používateľa

V osmdesátých letech zachraňovala mnoho režisérů televizní tvorba. Velmi často šlo o zpracování knižní předlohy, téma nesmělo příliš provokovat. Díky tomu vnikla řada středometrážních televizních insenací, které potěšili, ale nedávali příliš prostoru ke svobodné tvorbě. Starý včelár zachycuje kus světa, který už není a asi už nebude. Strašně ráda bych se mýlila. ()

dr.fish 

všetky recenzie používateľa

Věčný koloběh života, jaro symbolem nového života, Života v symbióze s přírodou. Těžká dřina a konflikt mezi otcem a synem, starým odcházejícím a novým nastupujícím. Obyčejný příběh hádky o to, jestli koupit koně. Symbolika asi v každém okénku. Vím, co chtěl pan režisér říct. Tak to řekl a je to...70% ()

Galéria (3)

Reklama

Reklama