Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

Damiel

73 % - Další "africké" drama, s těmi se v poslední době nějak roztrhl pytel. Hrůzovláda ugandského diktátora Amina je tady cítit spíše naznačená v pozadí, drsných scén, jako třeba Krvavém diamantu, se tady člověk nedočká. Možná i proto mi scénář připadal tak trochu povrchní, jdoucí málo do hloubky. Vývoj postavy mladého lékaře je navíc poměrně předvídatelný ve sledu ambiciózní dobrodruh -> floutek opilý úspěchem a mocí -> kluk, co ho dohnalo svědomí -> polepšený člověk. Kdo mě ale dostal totálně, byl Forest Whitaker v roli diktátora Amina. Perfektní výkon, zralý na Oscara! Jeho scény jsou to nejlepší z celého Skotského krále. ()

PogoJoe

Na tomhle filmu mě zcela jistě nejvíce zaujal Forest Whitaker - Oskar do jeho klína spadl naprosto oprávněně. Realisticky natočený snímek mě první půlku velice bavil - zejména při scénách, kde exceloval FW. S uplynulým časem začalo přitvrzovat a film mohl skončit jakkoliv - a to já rád. Amin byl nevyzpytatelný, hlavní hrdina v podání Jamese McAvoye bezradný a tak trochu klikař. Díky výborně rozkreselným charakterům jsem se do jednotlivých aktérů příběhu výborně vžil a užíval si kvalitní příběh. Režie: *****, Scénář: ****, Herci: *****, Hudba: ****, Výprava/Efekty: *****. Celkově: Silné čtyři hvězdičky. ()

Raketka29

Opravdu skvělý výkon Foresta Whitakera, ale v něčem s ním a s Aminem musím souhlasit. Příběh chlapce, který si přijel hrát do Afriky. Viděla jsem spoustu filmů zabývajícíchc se genocidama v Africe, odlišností kultura, ale tentom film mi přišel naprosto plochý. Nic jsem z něho necítila. Tak si užil s prezidentovou ženou, tak měl na něco jiný názor.. Spojení mezi postavami žádné. Pro mě tento film tedy zůstane pouze příběhem "Jak si malej bílej kluk přijel hrát do Afriky, ale zjistil, že oni nejsou na hraní." ()

Toshiro

Mladý skotský doktor jede do Ugandy kde se skamarádí s místním novým diktátorem. Herecky obstojné, zbytek spíše podprůměr. ()

Aiax

Souhlasím stoprocentně s DaViDem82, Last King je dost předvídatelný a neoriginální, ale i přesto se člověk vyloženě nenudí, z drtivé většiny díky Whitakerovi (jehož výkon je výborný, ale nevím, jestli oskarový). Za pozornost stojí i Gillian "Sculyová" Anderson, s těmi dlouhými blond vlasy jí to ohromně sekne. ()

Skip

Forest Whitaker mi sice v roli Idi Amina úplně stoprocentně neseděl, ale rozhodně nemůžu říct, že by to byl špatný film. Spíš naopak. Vždycky je to ošidné natáčet o nějakém diktátorovi, ale tentokrát se to povedlo, Amin nebyl šílenější než šílený a hrůzně směšnější než směšný. ()

Aleee89

Další z filmů, který je prostě nutné vidět. Jeden z těch lepších, ba možná nejlepších uplynulého roku. Na jeho zhlédnutí jsem se těšila, protože mě taky dost bere prostředí Afriky a docela se zabývám politikou. To, že politických filmů z prostředí černého kontinentu (a nejen politických) je v poslední době hodně, mi vůbec nevadí a ráda se podívám na další a další. Nehledě na to, že Poslednímu skotskému králi dominuje skvělý Forrest Whitaker, o němž jsem teda předtím nevěděla nic. Ale tady naplno ukázal svůj talent a postavu zahrál tak věrohodně, až vás mrazí. Ta jeho psychická rozpoležení, prostě to všechno určitě stálo hodně námahy a zahrát to nebylo jen tak. Oscarová soška padla určitě do správných rukou. Taky mě zaujal jeho akcent, ale tady nevím, jestli to taky hrál, nebo prostě takhle anglicky mluví Forrest i v reálu. Příběh je to silný, který vás připoutá k židli, nepustí, zaujme, nenudí. Tenhle film se myslím dost vydařil a vynikne nejen díky svému hlavnímu představiteli. ()

Dont

Forest Whitaker jako velké dítě zahrál na jedničku a zaslouženě pobral ceny. Vcelku vydařená sonda do fungování typického afrického režimu, s názornou ukázkou jak udělat závratně rychlou kariéru ve státních službách, ale Hotel Rwanda mě zasáhl víc. Tady státní zvůle také neznala žádné hranice a nakonec došlo i na nevybíravé fyzické trýznění služebníků v nemilosti, ale cílená rasová genocida ve Rwandě byla emocionálně vyhrocenější. ()

Lennnnna

Hrůzovláda Amina je vykreslena tak trochu na pozadí a v přední linii příběhu sledujeme spíše vztah Amin-Nicholas, což mi opravdu sedlo, narozdíl od většiny, totiž podobné typy filmů (obzvlášť těch "Afrických") sledujících politickou situaci, zrovna dvakrát nemusím. Díky moc, ale já se prostě nerada topím v depresi. Tím neříkám, že by Poslední skotský král nebyl depresivní, ale je vyprávěn natolik příjemnou a nenásilnou formou, že jsem zkrátka neodtrhla oči. Z Foresta Whitakera mi běhal mráz po zádech, kvůli Jamesi McAvoyovi vytryskly slzy a civilní podání na mě zapůsobilo mnohem víc, než kdejaké drama dovedené ke "krajnosti". Tleskám. ()

Fanucci

Whitaker je velice dobrý, ale když už jste ho víckrát viděli hrát, neohromí vás. Gesta, grimasy, tón řeči ve vypjatých scénách...je to pořád dokola to samé. Něco jako když koukáte na Richarda Gerea - když je jeho postava v nějaké konfrontační sitauci, Richard začně mrkat:-) Whitaker je něco podobného - nejde o elitního herce, jelikož jeho herecké prostředky jsou omezené a (bohužel) předvídatelné. Narozdíl od těch Pacinových například. ()

Parlay

Závěrečných patnáct minut řádně zpomalilo plynulost mého krevního oběhu... Musím ocenit velmi realistické vyznění snímku, snahu přiblížit pro nás méně známou (a o to ve svém důsledku krutější) epochu afrických dějin a v neposlední řadě výtečné herecké výkony Foresta Whitakera a Jamese McAvoye (Jamesi, opět jsi mě nezklamal, díky!). Velmi atraktivní, notně pohollywoodštěná hodina dějepisu. ()

Chrysopras

Dlouho jsem přemýšlel, jestli přidat ještě hvězdičku. Nakonec jsem tak neučinil a přiznávám, že to bude nejspíš tím, že jsem shlédl dabovanou verzi. S vysokou pravděpodobností by zážitek z původního znění s titulky byl lepší, ale hodnotim, co jsem viděl a slyšel. Takže v případě stížností se obracejte na dabingové studio :-). Ale zpátky k filmu. V první řadě mě nepřesvědčil pan McAvoy ( po Pokání již podruhé ) - zřejmě měl za úkol hrát floutka, který si neuvědomoval do čeho jde a ... snažil se. Ovšem to je tak vše. A pak samozřejmě proklamovaný oscarový výkon pana Whitakera. Čili hodně vysoko postavená latka. A tu v mém závodě sice těsně, ale přece shodil. Tenhle africký řezník skýtal ještě větší prostor pro exhibici. Pro další stránky filmových múz je slovo "průměr" přiléhavé. P.S. Je zvláštní sledovat primáckou taktiku nasazování filmů. Její program ( i s nástupem Cool ) šel hodně nahoru a dává řadu slušných až velmi kvalitních počinů. Jenže čas jejich nasazení v pozdních nočních hodinách není zrovna vlídný k pracujícímu lidu. Kdyby někdo věděl bližší info k této strategii, rád se nechám poučit. ()

OG_Swifty

Taková jiná vzpomínka na Afriku. Vždycky, když se McAvoy někde na obrazovce zubí, běhá mráz po zádech, ale dalo se to přežít. Prezident Idi Amin nebyl očividně žádnej dobrák, ale kterej africkej vůdce je.. Kromě fantastickýho Whitakera a několika sympatických vedlejších postav (Dr. Junju, Jonah Wasswa) mě ještě po celou dobu bavilo ozvučení filmu - a bylo jedno, jestli hrajou západní nářezy během mrdání diktátorovy manželky, nebo jestli hrajou africký rytmy při odletu letadla, vždycky mě to na poslech bavilo. ()

berusche

Jsou filmy, kde vás mrazí, a pak jsou filmy, které se snaží, aby vás mrazilo. Tenhle spadá do druhé kategorie. Ač šokující, je to bohužel postaveno tak, aby divák cítil opovržení, aby přemýšlel nad diktaturou a zavrhl ji. Ok, dobře, ale je bohužel vidět, jak to tlačí na pilu. A mě to právě moc nepřesvědčilo. Co jsem si odnesla, byla skutečnost, jak rychle může člověk přijít o své ideály. To je trochu málo. ()

kagemush

Kouknul jsem se na to po deseti letech znovu a málem jsem se sám ze sebe poblil, jak jsem to produkci na poprvé sežral. Abych sám se sebou vydržel, alespoň pro sebe jsem to shodil ze 70% na polovic. Až nyní mi došlo, že jde jen o vykalkulovanou , nevěrohodnou podívanou, kdy kulisou je tak těžce zkoušená afrika, o Aminovi skoro nic, sem tam jakože reálie. No-až jednou tohle téma vezme třeba paní Bigelow a zkusí mi vysvětlit jak to ,že se to vraždící monstrum nikdo ani nepokusil pohnat před soud (jeho oblibu v africe neberu jako argument pro spokojený důchod -nebo 300 000 mrtvých sem, 300 000 mrtvých tam....?).--- Jestli někdy někdo natočí film , třeba o hrůzách v Kambodži v letech sedmdesátých (nebo věrohodný portrét zrůdy Pol Pota), tak aby to nebyl příběh už zase bělocha a Kambodža jen v pozadí,- dám všechny hvězdy co mám. Ale tohle... ()

Lyncha

Osobně brutální scény ve filmu moc nemusím, tak i těch pár, co se tu vyskytlo, na mě bylo až až. Naznačené násilí často působí daleko víc, než pohled na rozčtvrcené tělo nebo věšení na háky za kůži. Postava dokotra Garrigana je sice vymyšlená, ale v aprílovém chování diktátora vůči jeho osobnímu lékaři je dobře vidět šílenství, slabost a absence charakteru. Až na lékaře Garrigana a některé detaily se zdá být hisotrické pozadí pravdivé, včetně rozčtvrcení vlastní manželky. Ocenila jsem gradaci atmosféry, přesně korelovala s postojem mladého Nicholase Garrigana k jeho cestě do Ugandy. Podrobnější info a dokumentární záběry také zde v sekci filmy. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)