Posledný škótsky kráľ

• Česko Poslední skotský král (viac)

Príbeh filmu Posledný škótsky kráľ sa začína odvíjať v okamihu, keď čerstvo vyštudovaný škótsky lekár Nicholas Garrigan (James McAvoy) odlieta do Ugandy. Od návštevy exotickej krajiny si sľubuje vzrušujúce zážitky, romantiku a radosť z toho, že môže pomáhať ľuďom tam, kde ho skutočne potrebujú. Krátko po prílete ho privolajú na miesto bizarnej nehody – nový prezident Idi Amin (Forest Whitaker) nabúral svojím Maserati priamo do kravy. Garrigan chaotickú situáciu radikálnym spôsobom vyrieši a svojou priamosťou si Amina získa. Amin, ktorý bol už skôr posadnutý škótskou históriou a kultúrou, si Garrigana obľúbi a ponúkne mu, aby sa stal jeho osobným lekárom. Taká neodolateľná ponuka sa neodmieta – a práve v tomto okamihu sa začína Garriganova cesta do šokujúceho zákulisia jednej z najstrašnejších hrôzovlád v Afrike. Garriganovi najskôr učaruje Aminovo šarmantné vystupovanie a jeho ambiciózny plán pre Ugandu, nehovoriac o jeho vášni pre rýchle autá, krásne ženy a luxusné večierky. Postupne však začnepodliehať svojej vlastnej túžbe po moci a stane sa diktátorovým dôverníkom, poradcom a pravou rukou, pričom je čoraz častejšie svedkom znepokojujúcich udalostí – únosov a vrážd a nevýslovných ohavností, na ktorých môže mať sám spoluvinu. Keď sa vo víre Aminovej vražednej megalománie konečne pokúsi zastaviť šialenstvo, ktoré ho obklopuje, zmení sa jeho pobyt na zúfalý boj o prežitie... (TV JOJ)

Wishkah

Forrest Whitaker si toho Oscara jednoznačně zasloužil. Z jeho postavy jde chvílemi mráz po zádech. Nicméně je škoda, že stejně jako hlavní postava se o zvěrstvech, které Amin páchal dozvídáme jaksi cenzurovaně. Filmu to škodí, protože se rozjede na plné obrátky až v poslední třetině, kdy už o těch zvěrstvech nejen vzdáleně slyšíme ale můžeme je i vidět. ()

vander19

Trošku som nechápal názov tohto filmu, ale po prezretí naplno pochopil. Je to ďalší smutný príbeh Afriky, perly našej planéty s nádhernou prírodou, ale príšernými diktátormi v čele svojich štátov. Amin nebol iný. Na jeho osobu som natrafil nedávno pri čítaní National Geographic v súvislosti s Kongom. Vedel som aj to, že o ňom natočili film a Whitaker zaň dostal oskara. Chcel som to hlavne porovnať s Hotelom Rwanda. Po prezretí vyhodnocujem, že Don Cheadle a jeho Rwanda je oveľa emočnejšia ako príbeh Ugandy. Aj keď tento film až v takej miere nezobrazuje násilie páchané na ľuďoch. Skôr sa venuje charakteru Amina a jeho správaniu. Bol jasne narušený. Whitaker perfektne dokázal mať jedno oko vypúlené a druhé privreté. Musím kuknúť na nete či vážne aj Amin takto fungoval :-). Treba uznať, že zobrazenie Key, jednej zo žien je vážne************. Dlho som nevidel nič také. ()

Phily3

Forest Whitaker jako ugandský diktátor v životní roli. Hraje naprosto dokonale a přesvědčivě. Jeho výstupy člověku nahánějí husí kůži. "You came to Africa to play the white man. But we aren't a game. We're real. This room is real. And when you die, it will be the first real thing you have done." ()

dehlie

všetky filmy s africkou tématikou- či už hotel rwanda alebo krvavý diamant ma zasiahli. tento takisto. forest whitaker ako amin predvádza premenu zo sympatického vodcu z ľudu až ku vraha vlastnej ženy a obyvateľstva vlastnej krajiny, na zaslúženej oscarovej úrovni. ()

Pompaj

Fantasticky zfilmované události v Ugandě. Přesná ukázka, jak by mněl film asi vypadat. Výborně zvládnuté zpracování děje, který byl správně gradován do finále, které bylo opravdu nervy drásající. Taky vysoko nad průměrem byly herecké výkony, musím uznat, že se mi fakt zamlouvaly. Film na mě působil věrohodně, nic co by bylo "out". 85%. Paráda, doporučuji!. PS: Jak někoho může těšit, že takhle vládne.. ()

NJD

Vše, co potřebujete vědět o Africe ve dvou hodinách. První možností je podívat se na film jako na příběh mladého, nevybouřeného Skota, který si nejprve užívá afrického ráje, ale nakonec musí bojovat o život. Prostě klasické drama, akorát je tam trochu víc černochů. Druhou možností je pak vnímat film jako perfektní vykreslení zkázy většiny afrických post-koloniálních států, které se opírají o autoritářské, agresivní, paranoidní a celkově šílné vládce. Každopádně ať už jste nenáročný divák a zvolíte první možnost, nebo jdete v příběhu více do hloubky a zvolíte druhou možnost, film by vás měl jednoznačně zaujmout. ()

laepus

Herecký koncert Whittakera s McAvoyem, historicky věrná atmosféra, i když je pravda, že Dada byl ve skutečnosti ještě mnohem větší hovado, než ukazuje film. Vztah hlavních dvou postav je místy až úchylný, než oba toho druhého prohlédnou. ()

filipvrbik

Snad jeden z nejbrutálnějších a zároveň nejhodnověrnějších filmů posledníchh let, zcela démonický výkon Foresta Whitakera tomu jednoznačně vládne a dodává osobité kouzlo...97% ()

Jimmy15

Výborný, výborný film. Zase kousek do sbírky mých afrických filmů. Dlouho jsem se tomu bránil a ono opět jako vždy nezklamalo. Vždy když se mi do něčeho nechce, je to super. Neskutečně napínavé až do dokonce jsem tajil dech, jak to dopadne. Člověk netušil ani minutu jak to bude. Plus skvělé herecké obsazení. ()

cesky_hrac

Příběh vypráví o malém doktorovi(Nicholas), který zrovna je po promoci. Vydává se pomáhat do Ugandy. Setká se s prezidentem.Ošetří mu ruku. Přizve ho do své rezidence Nejprve to vypadá v této africké krajině skvěle. Jenže se ukáže pravá tvář prezidenta Amina... Odletí Nicholas zpátky domů nebo skoná? Ukáže se, že je prezident Amin skrytý Homer Simpson? Spáchá doktůrek atentát? Přidá se Nicholas k rytířům Jedi nebo k Temné straně síly? Nebylo to už moc otázek? Není toho na vás dost? Mám přestat? Mám dobré otázky, že? Co bylo dneska k obědu, ha? No... to už trochu odbočuji. Film ode mě dostal čtyři hvězdy. A proč nedosáhl na plné hodnocení?(Jakoby už nebylo dost otázek :D) Cituji sám sebe: ,, Snímek ve mě ,,o fous" nezanechal žádné emoce." Tento film vám mohu s radostí doporučit!! Celkové moje hodnocení: 89% Hudba: 9/10 Efekty: 8/10 Scénář: 10/10 Režie: 8/10 Kamera: 7,6/10 ()

mira007

Forest Whitaker jako ugandský diktátor Idi Amin je famózní, ale tento film jehož průvodce je jeho fiktivní mladý lékař možná faktograficky ukazuje jeho vládu v nejdůležitějších bodech, ale neukazuje , jak velká zrůda to byl. ()

maxipes84

Herecký koncert OBOU hlavních představitelů - McAvoy podle mě obstál na výbornou a nenechal se zastínit Whitekerem, který se na ty dvě hodiny, které film trvá, prostě stal Aminem. Rozhodně stojí za vidění ()

Kroupa

Morálně velmi rozporuplný hlavní hrdina a omračující výkon F.W. jsou nespornými devizami tohoto filmu, navíc podpořené výborným způsobem utvářenou atmosférou. ()

Brejlil

Těžko říci, co s tímto filmem. Z pohledu hlavního hrdiny je to nevěrohodná fraška, kde se zdánlivě inteligentní lékař chová jako idiot. Spát se ženou ugandského diktátora v zemi prolezlé udavači není dobrý nápad. Z pohledu ugandského diktátora je to rozhodně přesvědčivější. "Já jsem Idi Amin, já jsem váš milující prezident a já tím pádem můžu všechno. Také mám charisma a koule a tah na bránu..." Whitaker se dokonale baví a nemohl jsem se zbavit pocitu, že i v těch nejvypjatějších scénách se po očku dívá do kamery a medí si že je zlý, tak krásně zlý. Ale dobře se na něj dívalo. ()

martalini

Whitaker je opravdu fenomenální, takhle bych mu uvěřil, i kdyby říkal, že je to papež. Na něm celý film stojí. I když má pomalejší tempo vyprávění, tak plyne poměrně rychle a je slušně natočenej. Ale "něco" mi tam chybí, nevim...I když je James McAvoy slušnej, tak mi ten jeho přitroublej úsměv nějak nesedl. Zatimco Gillian byla supr a slušelo jí to. Ve filmu jsem se také nemohl ubránit srovnání s Hotelem Rwanda, který na mě působil několikánasobně víckrát. Každopádně Poslední skotský král je výbornej film a stojí za shlédnutí (a ne jenom jedno). ()

Oxymoron

Skvělé, skvělé, skvělé. Skvělý dobrodužný začátek o cestě do Afriky a touze pomáhat (5*), skvělý politický prostředek o zákulisních hrách Evropa vs. Afrika (4*) a skvělý dramatický závěr o útěku z Ugandy (5*). Jen si myslím, že předloha ukazuje Dr. Nicholase až jako moc velkého klaďase a ruku do ohně bych dal za to, že tomu ve skutečnosti určitě tak nebylo. Ale což, ať to bylo jak chce, nemění to nic na tom, že jako film byl příběh o Posledním skotském králi zpracován... no budu se opakovat... skvěle. ()

cherita

Poslední dobou házím skoro všechny filmy do průměru. Málokdy se objeví nějaký, aby mě donutil jít pod nebo nad tři hvězdičky, ale v tomhle případě asi není problém ani tak v kvalitě onoho výtvoru jako spíše ve mě. Tenhle film mi totiž naordinoval špatnou náladu na dlouho dopředu a už během sledování jsem se nemohla zbavit špatného pocitu. A to já fakticky nemám ráda. Zároveň ale vím, že nejde o vyloženě špatnou podívanou. Snad je jenom škoda, že se tvůrcům zdála postava šíleného a sadistického diktátora málo zajímavá a tak museli dodat ještě modrookého hrdinu z anglicky mluvící země. A s tím, že je to adaptace knihy, na mě nechoďte. ()

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

Tři nejlepší hrané filmy o Africe

01.12.2019

S Oscarem se vydělává snadněji

S Oscarem se vydělává snadněji

30.03.2007

Všichni víme, že Oscaři v hereckých kategoriích často slouží k tomu, aby si jejich držitele konečně všimli producenti vysokorozpočtových bijáků. Jedni si chtějí vydělat, ti druzí potřebují do… (viac)

Pan a paní Pittovi v akci

Pan a paní Pittovi v akci

23.03.2007

Pokud toužíte po podrobnostech adopce vietnamského caparta do superhvězdné famílie Pittových, listujte v bulvárních plátcích. Od nás se dozvíte pouze to, v jakých dalších filmech si Angie a Brad… (viac)