Karel Kryl - kto som?

• Česko Karel Kryl - kdo jsem…?
Hudobný / Poetický / Dokumentárny
Česko / Slovensko, 1993, 85 min

Výrazná osobnost české hudební scény Karel Kryl v roce 1993 společně s režisérem Dušanem Rapošem natočil komorní medailonek, odhalující jeho životní postoje a názory. Ty jsou prezentovány výhradně jeho vlastní tvorbou. Písně a básně, staršího i novějšího data, tak dají nahlédnout do duše umělce, který svou zemi musel nuceně opustit a po dlouhá léta sledovat dění v ní jen zpovzdálí. (Česká televize)

Jeremiah

Plně souhlasím s tím, co napsal uživatel Enšpígl - zde nelze hodnotit film, ale smutný a tragický příběh velkého člověka K.Kryla, který byl jako jeden z několika lidí SKUTEČNĚ stíhán minulým režimem, ale který také jako jediný dokázal říci současnému režimu, že to co zde probíhá NENÍ DEMOKRACIE. Děkuji Vám pane Kryle. ()

Yarwen

Dvě hvězdy nedávám proto, že bych neměl rád Krylovy písničky nebo si ho nevážil, ale tenhle snímek má natolik diletantsky zmršený zvuk, že pozitivní hodnocení dát nemůžu. Kdyby šlo ještě o písně, tam si člověk slova často doplní, ale jeho mluvené komentáře a básně byly v podstatě nesrozumitelné. Obrovská škoda. Jinak na Karlovi jde dobře vidět zatrpklost spojená s nespokojeností z tehdejšího dění. ()

Pasifae

Nemám ráda malé psy a malé chlapy. Teryk mojí kamarádky je výjimkou z toho prvního a Karel Kryl a pár dalších z toho druhého. Zato výjimkou tak obří, že na otázku v titulu filmu nezbývá než odpovědět, že pro mě osobně člověk převyšující kteréhokoli Čecha, jakého jsem kdy potkala. ()

Rudyamon

Léta jsem čekal, než jsem se k tomu dokumentu dostal. Hodně let. Jenže dokument o naší největší folkové a písničkářské legendě patří mezi ty, které ani v průběhu let neztrácejí sílu. Teď vlastně ani nevím jestli chci a mám hodnotit film z filmařského hlediska, nebo písně a tvorbu Karla kryla. Film je samozřejmě spojením těchto dvou pohledů, nicméně tohle je filmová databáze, takže o Karlu Krylovi najdete pár slov a veršů v mé Poctě Karlu Krylovi, písni zatím nenahrané a já napíšu jen pár vět o filmu. Byl natočený na Čachtickém hradu, na Slovensku, což je docela zajímavé. Zajímavé je taky, že ho natočil slovenský režisér. Prostředí hradu mělo velký potenciál k natočení opravdu úžasného spojení dějin a muziky. Tato příležitost ovšem zůstala z velké části nevyužitá, což je škoda. Jen v závěru jakoby si tuto příležitost filmaři uvědomili. Myslím, že z tohoto pohledu je tento film opravdu hodně slabý a v podstatě nehodný génia Karla Kryla. Takže s hodnocením jsem na pochybách. Za film jako takový by to byli maximálně dvě hvědičky, za písně Karla Kryla minimálně pět. A já tedy těch pět nechám s tím, že je to spíš vyjádření mého obdivu Karlu Krylovi, než hodnocení filmu ... ()

Railman

Koncerty s Karlem Krylem se shánějí poměrně obtížně. Tento film je vlastně "koncert pouze pro kameru" a díky tomu si můžete užít téměř souvislý projev, což je po všech těch akčně stříhaných dokumentech vážně poklad. Vytkl bych pouze to, že většina záběrů směřuje na hlavu a není tedy vidět "jak to vlastně hraje". ()

Freemantle

Plný počet jen a pouze za Karla Kryla. Popis tohoto snímku vystihl nejlépe Railman - "koncert pouze pro kameru". Tzn., že kdo hledá dokumentární vyprávění jeho spolupracovníků, známých a kamarádů, o tom, jaký byl a co dělal, musí hledat v jiných vodách. Karel Kryl je jeden z mých nejoblíbenějších písničkářů, obrovská osobnost s velkým srdcem a kusem pravdy, skrývající se uvnitř textů jeho úžasných písní. ()

dewil21

Když jsem jako 15 letá objevila Karla Kryla a hltala všechny jeho texty, mnozí mí spolužáci netušili o koho jde. I dnes uroním slzu, když slyším jeho Monology, baví mě jeho hrátky se slovy a jeho schopnost vše tak syrově pravdivě pojmenovat. Pro mě malý velký muž, bojovník a jeden z největších Čechů, který proti těm se samopaly a rudými legitkami bojoval písní a kytarou. Faidra: nádherná poklona... ()

Boulderman

Karel Kryl je ikona, kterou považuji za jednoho z největších osobností našich dějin. Odvaha, se kterou se byl schopen zaútočit proti zlodějům a kurvám, je až nepochopitelná. Přesto mi zpracování tohoto dokumentu vůbec nesedlo. Možná jindy a jinak ()

ostravak30

Karla Kryla a jeho písně mám rád a vždy si je s radostí poslechnu. Faktem je, že občas jsem jeho filozofickým řečem moc nerozuměl. Nakonec i jeho písně jsou absolutně promyšlené a texty složité. Vsadím se, že jim rozumí jen málokdo. Přeci jen jde ale vyčíst z jeho mluvených výpovědí, že trpěl rozmrzelostí z porevolučního vývoje. Dost protivná je ale místy kamera a některé záběry. Vzhledem k hodnocení jdu opět proti proudu, ale tohle není povedená sešlost s K. K. Ten za to ale nemůže, to je problém režijní práce... ()

route60

Nádherná pocta Dušana Rapoše pánu pisničkáři a především ČLOVĚKU Karlu Krylovi je ohromná škoda že tento vynikajíci člověk tak brzy nečekaně zemřel. ()

Infalín

Kdo je Karel Kryl? Geniální básník a písničkář s obrovským srdcem a charakterem. Pro mě osobně jednička. A je tu pořád, přestože odpočívá na hřbitově za Břevnovským klášterem v Praze. Jeho hrob najdete snadno: Stačí hned u vchodu do hřbitova odbočit doleva a jít podél zdi. Až zeď uhne doprava od silnice, jste skoro u cíle. Tento dokumentární film invence příliš nepobral, ale díky za něj, síla osobnosti Karla Kryla si vystačí sama. ()

OsuDNR

Presne tak. Tu nejde priamo o dokument, ide o človeka ktorý v dokumente hrá. Pán Kryl bol neskutočná osobnosť, ktorú Česko ani Slovensko dlho mať nebude. ()

kabka*

Nastává dilema. Dokument neoplývá kvalitou, obrazová stopa je spíše rušivá a nezajímavá. Skládání písní a dialogů je poněkud krkolomné a nenavazující, vše je naházené poněkud bez ladu a skladu. Když se ale na snímek nebudu dívat jako na dokumet, ale na výběr z tvorby Karla Kryla, bylo by to na plných *****. Tož volím kompromis. ()

jessic

Nejde o dokument, ale o recitál. A to zcela průměrně televizně zpracován. Zdejší hodnocení patří zřejmě Karlovi Krylovi, ale já si raději vezmu knížku nebo pustím desku. Pro mě spíš podprůměr. Hvězdy jen z piety. ()